Kiahne a ich priebeh

monyz
24. mar 2013

Ako u vas prebiehali kiahne a co vsetko ste na ne davali? Boli ste v izolacii 2 tyzdne ? Mam doma dcerku s kiahnami, ma tri roky. Syncek bude mat o par dni rok. Nieje to pre neho nebezpecne? Maminky dajte typi na zmiernenie svrbenia. Dakujem

xlucia
24. mar 2013

@monyz to je uz asi jedno, nemyslis? ved boli spolu predtym ako sa ona vysypala, a vtedy bola infekcna. malej daj fenistil, alebo jej to potri fenistilom
pre rocne dieta nemaju byt ako kiahne nebezpecne, pokial nie je vazne chore

sissy27
24. mar 2013

@monyz pre syna je to rovnako nebezpečné ako pre hociktoré iné dieťa - teda v podstate vôbec, keďže sa jedná o bežnú detskú chorobu, akurát ako píše @xlucia ak by to bolo v kombinácii s iným ochorením...
v izolácii treba byť - nie len kvôli možnému šíreniu nákazy, ale hlavne kvôli malej - má oslabenú imunitu a ľahko by mohla nachytať ešte nejaký "bonus" a tým skomplikovať priebeh ochorenia... do kolektívu až keď zmizne posledná chrasta - aby sa nestalo napr. v škôlke, že si ju zlúpne a potom sa jej do toho dostane piesok z ihriska a podobne a škaredá infekcia..
proti svrbeniu fenistil kvapky a na telo tanno herbal a fenistil gel.

zuzanale
24. mar 2013

@monyz kiahne sú infekčné hlavne tesne pred a počas výsevu čiže mladšie dieťa ti dostane cca do 2tt tiež u nás to tak tiež bolo a niekedy mladšie dieťa znáša lepšie ako staršie mladšia dcera mala 8mes staršia 3 roky keď mali mladšia pár bodiek staršia teploty a hrozne vyhádzaná ... nám na svrbenie zaberalo potierať alpou aj dezinfikuje aj chladí a vysušuje na svrbenie kvapky fenistil... ale ak by sa ti dieťa nezdalo teploty okolo 40tky bežať na pohotovosť u staršej dcéry v triede mali v novembri kiahne a jeden chlapec skončil na infekčnom v ohrození života má za sebou operácie atď takže asi tolko ... takže želam lahký priebeh .... ale imunitu vám to aj tak rozhádže na pekných pár mes ...

kyri1977
24. mar 2013

nam poradila pediatricka tantum verde, ktore sa pouziva na kloktanie - samozrejme nekloktat, ale natierat, ma to antisepticke ucinky a je to mentolove, cize je to osviezko a nebude ju to svrbiet. nam tiez pomahalo nove lego - ked zacalo svrbiet, zacali sme skladat a na svrbenie zabudol... v izolacii samozrejme ostat, nielen kvoli inym detom, ale aj kvoli uz vyssie spominananej infekcii.

monyz
autor
24. mar 2013

no vyhadzana je dost, ma aj teploty. Raz ma 39, uz aj na 40-tku to vyliezlo, ale do hodky je teplota opat dole....Stale pribudaju nove pupence, tak neviem do kedy sa budu este objavovat. Pijeme vela tekutin, potieram ju gelom Virasoothe na radu pediatricky. Trva to od stvrtka. Maly zatial absolutne nic.....

mia18112
24. mar 2013

My mame v skolke prave epidemiu kiahni....tak cakame, kedy nas to chyti. Sa mooooc tesim, lebo ja som kiahne tiez nemala. Uz som sa informovala na koznom - tekuty puder sa uz nedava v ziadnom pripade, na svrbenie nejake antihistaminikum a potierat Tanno Herbal alebo Tantum Verde. Dokonca sa moze aj sprchovat - kratucko, uterakom nesuchat pri suseni. Tak uvidim ako to zvladneme v reale.

monyz
autor
24. mar 2013

@mia18112 akurat to som sa chcela pytat, ci ju mozem poumyvat, lebo pri tych teplotach s a poti a cela sa uz lepi, tak by sa voda zisla....

xlucia
24. mar 2013

@monyz sprchovat podla potreby vlaznou vodou, utierat a suchat nie, najlepsie pritlacat bavlnenu plienku, aby pluzgiere nepraskli a neostali jazvy. vysev trva vacsinou tri dni

monyz
autor
24. mar 2013

@xlucia Boze, si ma upokojila....ja len nechcem tou sprchou nieco pokazit. Dakujem...

mirka
24. mar 2013

malá má kiahne 6 deň, najprv sme len sprchovali a zatierali spiritusom - liehom z lekárne, ale na 3. deň keď jej začali praskať pluzgieriky, tak ju to štípalo, tak som ju začala kúpať v hypermangáne a kúpila som jej nejakú novinku na kiahne - gél pre deti, upokojuje, zmierňuje svrbenie a začervenanie, teraz na 6 deň jej hlavne tie menšie už vymizli, čo boli väčšie už sa jej liečia aj chrasty, takže super

mirka
24. mar 2013

ešte som jej dávala fenistil kvapky na svrbenie, ale pri tom gele už netreba, bol spomínaný vyššie virasoothe

mia18112
24. mar 2013

@monyz Kamoska neumyvala syna 2 týzdne !!!! Chudak !!!!! Tak som sa na to specialne pytala na koznom aj u obvodnej. Ze kludne rýchla sprcha + umytie intímnych partii. Len nie dlho vo vode a nesuchat osuskou. Fakt mozes. Nasa kozna je riadny odbornik. Nedam na nu dopustit.

monyz
autor
24. mar 2013

@mia18112 super, dnes si konecne dame sprchu 🙂 Dakujeeeeeeeem

xlucia
24. mar 2013

@monyz za malo. to sa volakedy tradovalo ze nekupat, lebo nebola taka hygiena a pluzgiere sa casto infikovali... teraz je to v pohode.
a neboj sa. moj starsi je alergik, tazky atopik a astatik.. a kiahne, mimoriadne silne prekonal bez problemov ako 16 mesacny

monyz
autor
24. mar 2013

@xlucia no ja sa len obavam, aby aj maly nemal taky priebeh ako mala, lebo ozaj ma dost vysoke teploty, pupence od hlavy po patu ☹ ale tak kazde dieta je ine, on sa mozno vyhadze minimalne a bude to bez teploty. Drzte palce 🙂 A inak mas moj obdiv, ako tak citam co ma tvoj fesak.......ufff....

lealujzaleo
24. mar 2013

dcéra priniesla akurát kiahne zo školy. je prváčka a som zvedavá či to dostanú aj súrodenci. lekárka hovorila, že inkub.doba je 3 týždne. najprv som ich aj sprchovala zvlášť, ale potom som si povedala, že kašlať na to. aj tak sú stále spolu, mojkajú sa, ležia vedľa seba,... keď to majú dostať tak radšej teraz naraz ako najprv jeden, o tri týždne druhý a o ďalšie tretí, tak ich naraz aj šikovno sprchujem. máme ich od utorka a zatiaľ nič, tak som zvedavá. inak, jedinou útechou mi je momentálne počasie. keby bolo pekne, asi by ma rovno porazilo. 😝

sympa1
24. mar 2013

@monyz kiahne kym uplne vymiznu rataj aj do 3 tyzdnov...treba byt s dietatom doma v teple aby sa vsetky vyhodili von a neostali nahodou skryte v tele co je nebezpecne...surodenci to dostanu samozrejme tiez. . moja mladsia dostala od starskej ked mala 8 tyzdnov...prezili sme kiahne v pohode...kazdy den sme deti kupali v harmanceku...ziadne jemne potieranie vodou...riadne kupanie vo vani s harmancekom, ktory vysusuje vyrazky...potierali betadinom a brali fenistil od svrbenia...to je vsetko 🙂

kacena4
24. mar 2013

@monyz aj u nas to bolo tak ze dcerka priniesla ovcie kiahne a presne za 2 tyzdne ich dostali aj ostatny a najmladsia mala 4 mesiace priebeh mali velmi zly skoncili sme v nemocnici (nechcem strasit) ale fakt si daj pozor na tu imunitu nech nieco nechytia od niekoho ineho, ziadne take, ze chcete kiahne pridite na navstevu 😒 hovadina ak sa maly do 3 tyzdnov nevysype tak to nechytil 😵 😵 fenistil je super alebo v lekarni predavaju antivirotika ale ak ma obycajne nic vazne netreba ich. nam pomohlo tusim aj kupanie v hypermangane ta fialova vodicka co vsetko zaspini 🙂

julianka99
11. máj 2013

Ahojte..rada by som sa poradila ci mi viet e povedat ako dlho nabiehaji nove pupaky? Mam 5mesacnu dcerku a uz 4den nam stale nabiehaju nove pupaky :'( bojim sa co bude dalej.. Teploty nemame..

lienooocka
27. dec 2014

Dobry den. Chcela som sa opytat, ze aka dlha moze byt ta uvodna faza predtym, nez sa dieta vysype. V kontakte s kiahnovým dieťaťom sme boli pred cca 17 dňami a odvtedy ma syn uz tri dni vysoke horucky (velmi netypicke, lebo ak je on chory, tak maximálne teploty trvali 24 hodín), aj sopliky, aj kasle, ale zatial sa objavili vcera len dva male fliaciky, ktore pripominaju kiahne, ale na druhy den uz ziadne nove vyrazky nepribudli, tak si myslim, ze to asi nie sú kiahne. Je možné, že ten výsyp môže trvať aj viac dní, kým sa to rozbehne? Ak ziadne nové vyrážky dnes nepribudnú, tak potom to kiahne asi nebudú. Ďakujem za rady.

juventus5
1. apr 2015

ahojte ... u nas (13M) kiahne nabehli vysokymi teplotami (39-40.5), ktore trvali 3 dni, potom klesli a na piaty den opat vyskocili, potom uz neboli, mali sme zacervenane hrdlo a drazdivy kasel ... prvy pupenec sa objavil na chrbte na druhy den ako zacali teploty, o par dni na to sa vysypala na hlavicke, kde ich bolo najviac a potom na nohach a rukach (jeden sme mali aj na spodku chodidla) ... celkovo ich bolo asi 30, mala sa vobec neskrabala ... kedze nam dr. potvrdila, ze su to kiahne az odberom krvi po 2 tyzdnoch (a 3 vysetreniach), tak sme to dovtedy nicim neliecili :( nakoniec sme potierali len Tanno Herbalom. Myslim, ze mozem byt rada, ze to mala tak znasala a ze to malo lahky priebeh .. a nechapem preco nam nevzali krv hned ako sme mali podozrenie na kiahne :/ ... a nastastie sme nikam nechodili

denisocka
13. jún 2015

moj dostal kiahne 9.6. , prišiel zo školy a mal 3 maličke pupence ,akoby potničky ... teplotu len zvýšenu 37.3 , dalsi den mal pupencov asi 10 a nič ho nebolelo , pohoda ... treti den sa vysypal viac - brucho, chrbat .... na štvrty den mal hrozne osypane ruky a nohy , usta, jazyk , oči , hlava ... je to hrozne , dostal večer aj teploty cez 38.5 , celu noc sa len prehadzoval . Dnes 5.den je to tiez zle , všetko ho boli , kupeme v hypermangane - teda oplachujeme , mastim tvar hannom hermal , zvysok tela uz nie,lebo je toho velmi vela ,tak radšej šup do hypemanganu a potom postriekam nožky a ruky tantum verde kloktadlom a fenujem , teplý vzduch mu robi dobre . na hrudi sa mu ta uplne prva a zvyšne 2 strasne zväčšili,to som potrela betadinom,lebo to mal hrozne zapalene . Od včera berie aj Isprinosine sirup .... nečakala som teda takýto priebeh , každy kto to vidi povie,že take nevidel . Snád mu to rýchlo prejde , potom nás čaka druhe kolo , isto to chytil aj druhý ....

monyz
autor
14. jún 2015

@denisocka Uff, tak taketo som ozaj este nevidela :( ma toho dost a velke. Nam Tantum verde dost pomohlo, potlacalo to svrbenie. Skore zotavenie prajem.

denisocka
14. jún 2015

noc bola konečne kludna , zacina sa to susiť ,nohy ma ovela kludnejsie , novsie sa mu uz nerbia ... snád sme z najhorsieho vonku

didi35
15. jún 2015

@denisocka my mame to iste, hrozne pluzgiere! Ako sa toto vyhoji bez jaziev?!?! 😪 Druheho syna to tiez asi caka, este nic nema...

katka1981
15. jún 2015

@didi35, fu, drzim palce, nasa este nemala, ale ozaj som sa az zlakla a verim,, ze su aj horsie pripady

terina25
15. jún 2015

@didi35 prajem skoré uzdravenie...my sme to mali min.mesiac,komplet celá rodina - syn,dcéra a aj ja.mesiac som marodovala 😒 A ešte mi je vidieť stále tie fleky po kiahniach a aj deťom.

chryse
15. jún 2015

@monyz ahoj, mozes aj kupat v hypermangane, nasypes trosku aby bola mierne fialova voda. Mozes aj niekolkox denne. My sme mali hodne vyrazok ale nemusela som davat fenistil ani nic podobne, lebo ju to vdaku kupelom nesvrbelo. Muz dostal nasledne po malej a vravel, ze kym sa neokupal tak ho to svrbelo, potom uz nie, kym neprisla teplota a nezacal sa potit. Nicim nepotierat

didi35
15. jún 2015

@katka1981
@terina25
Dakujem. Dnes sa mu uz robia chrasticky, hypermangan asi zabral. Chudacik moj malickyyyy. Mal niekto taketo pluzgiere prosim??

raffaella
15. jún 2015

@didi35 moja starsia mala taketo...ja som musela davat aj Fenistil, aby sa nedoskriabala.