Koľkokrát ste boli s deťmi na röntgenovom vyšetrení?

lola30
9. feb 2012

Moj malý bol 2x na rtg lebky a 2x na rtg pluc. Mám obavu či nemože mat z toho nejaké následky do budúcnosti.

bobocka
9. feb 2012

zalezi od toho v akom casovom intervale od seba su a aj od veku dietata.moj maly mal rtg hlavky raz ked mal rok a 8 mesiacov.teraz ma 2 roky a 4 mesiace a odvtedy sme nastastie na rtg ist nemuseli.bolo to po uraze hlavky.malom uraze,no spravila sa mu na hlavne krvna zrazenina,tak sme to radsej dali prezriet.neboj,lekari vedia co robia a nebudu deticky ozarovat len tak pre srandu kralikov 🙂

vulka
9. feb 2012

Syn absolvoval RTG pľúc 4x prvé dva týždne svojho života. Mal zápal pľúc.

dara76
10. feb 2012

nemyslim, ze by mal mat z toho nasledky. Moj patri tiez medzi "ozarovanych". Niekolko (neviem presne kolko ale dost) RTG v prvom roku zivota ...

katrinka8
10. feb 2012

My sme boli 1x na RTG pluc, ked mala dcerka 6 mesiacov.

oskorusa
10. feb 2012

@lola30 určite nebude mať žiadne následky súvisiace s týmto vyšetrením

petrake
10. okt 2012

my sme mali 1x v styroch mesiacoch tiez pre podozrenie na zapal pluc

jenny2009
10. okt 2012

za 3 tyzdne 4 krat-zlomeny laket

mimi
10. okt 2012

raz, ked mal maly 4 mesiace a potvrdil sa zapal pluc.

pectore
10. okt 2012

raz RTG pluc ked sme mali 8 mesiacov.... mala podozrenie na skryty zapal pluc... ak maju dovody na RTG je lepsie dieta vysetrit ...tiez si myslim ze ho neposielaju na RTG zo srandy.

zuzuj
10. okt 2012

Zase jeden typ otázky bez akýchkolvek podstatných informácii, na základe ktorých by sa dalo aj zmysluplne odpoved...No len treba sa pýtat a inforrmovat lekára ked idete znovu na rentgen a udat kolko ich mal, odpoved by si dostala hned. Kazdopadne kedze neviem kolko mate rokov a vv akom casom intervale....
Dolezite je naco to bolo dobre..ked mu to ma zachranit zivot, tak urcite je to podstatnejšie ako riziko ožiarenia, aj keby mu to robili v jeden den. My sme už absolvovali CT hlavy a to je ako 50 rengenov naraz to žiarenie minimalne...no nemali sme na výber.
Tak urcite nic u Vás....to by sa ani CT nerobili a uz duplom nejake ine vysetreniea kde davaju aj kontrastnu latku spolu s CT.

zebra41
10. okt 2012

maly ma 20 mesiacov a tipujem,ze uz tak 10krat mal rtg...som rada,ze je teraz vsetko v poriadku, rtg radsej ani neriesim

sassannka
4. jún 2013

Treba si najskôr uvedomiť, čo mamičky od RTG vyšetrenia očakávate. Na úrazovky chodia bežne naozaj malé detičky do 3 rokov s tým, že popadali a rodičia vyžadujú RTG hlavičky, citujem: "či nemá dieťatko otras mozgu". V prvom rade, tzv. otras mozgu je syndróm, ktorý sprevádzajú symptómy ako bolesť hlavy, bezvedomie, masívne zvracanie atď., vyvíjajúce sa zvyčajne do 24 hodín po úraze. Nie je to nič, čo by bolo objektívne viditeľné alebo rozpoznateľné žiadnou zobrazovacou technikou, keďže nespôsobuje žiadne zmeny na mozgu. RTG vyšetrenie zobrazuje LEN kosti a lebka sa zlomí veľmi zriedka aj u dospelých, u malých detí vôbec (ani starí, skúsení lekári si úraz z následkom fraktúry lebky dieťatka nepamätajú). Takže, @bobocka, naozaj sa robí RTG vyšetrenie lebky u detí po úrazoch v 99,9% pre srandu králikov, resp. pre spokojnosť rodičov, ktorí v opačnom prípade nemajú pocit, že je dieťatko riadne vyšetrené. Len pre úplnosť: To, že nie sú poškodené kosti neznamená, že nemôže byť poškodený mozog. Ale zase sa prejaví neurologickými príznakmi, ktoré prinútia lekára indikovať CT vyšetrenie. Ak dieťatko spadne, poplače si, prestane a je OK bez toho, aby zmenilo správanie či reagovalo bolestivo a nemá ani viditeľné poškodenie, nie je dôvod, aby sa s ním letelo na pohotovosť robiť RTG "pre istotu". V opačných prípadoch je RTG nevyhnutné a teda nemá zmysel zamýšľať sa nad tým, či nemôže dieťatku ublížiť.