Larvy - červy v hnilom hríbe v škôlke. Je to bezpečné pre zdravie detí?

deno1
6. sep 2014

Milé mamičky,,som zamestnancom mš a tento problém sa stal prvý týždeň po prazdninách,,po nástupe 3-4ročných detí,niektoré sú v kolektíve prvé dni.
Učitelka priniesla na tácke zhnitý hríb napadnutý larvami,,vraj ako výučba prírodovedy. Nič by možno na tom nebolo keby po ukážke larvy z likvidovala,,ale ona ich nechala v herni na skrinke 24hodín volne lezúce,,to znamená že do druhého dňa kým ich nenašla upratovačka.Pritom celé dopoludnie okrem asi hodiny keď deti boli vonku ,,sa hrali v herni boli blízkosti týchto lariev.Celu noc sa rozliezali a nikto nezaručí či aj mimo tácky. Pani učitelka si myslí,že je všetko v poriadku ,že nič vážne sa nestalo, ani sa stať nemohlo ,,,veď sú to iba larvy,,,.No podla mňa vážne porušila vnútroškolsky poriadok z hygienických a zdravotných dôvodov. Ohrozila tak zdravie detí ako aj zamestnancov. Vôbec si neuvedomuje následky ,ak by nejaké dieťa prehltlo nejaké vajíčko,,veď poznáme deti,,že večne si niečo dávajú do úst o následkoch chorôb sa už sa už ani nevyjadrujem......
Poprosím Vaše názory a reakcie ďakujem

ludka140281
6. sep 2014

uf no podla mna to nieje pekne,,,,,a nič sa nestalo? no....ja ako matka,kedže v tej triede mám dieta,tak sa asi poriadne hnevám a zvažovala by som preradenie dietata k rozvážnejšej pani učitelke,určite by som to podstupila riaditelstvu danej materskej škôlky ☹ a len dufajme,že sa nikomu nič nestalo,ale čo keby? presne ako píšete,podla mna porušila hygienicke pravidla a hoci nevedomky,ale ohrozila zdravie detí...ale to je len môj názor(neodsudila by som ju,len by som bola nahnevaná)

henikav
6. sep 2014

Kolko ludi, tolko nazorov. Dnes je problem ze nezlikvidovala cervy, par dni dozadu bol tiez ucitelsky problem ze zlikvidovala pavuka, tak si zasluzi popravu, ved aka je to vyucba lasky k prirode 😀 😀 😀 😀
Bezne sme susievali hriby doma a veru vyliezali z nich male cerviky, ale az ked boli hriby suche a veru od papiera na ktorom sa hriby susili dalej neodliezli, takze neverim ze zachvatili triedu.

dubka29
6. sep 2014

Kedysi sme voľné behali v prírode nevadili nám komare chrobaky prepáčte za výraz hovienka po sliepkach...dnes sme na všetko haklivi a sterilny. Vôbec mi nevadia cervicky áno aj to treba deťom ukázať ale myslim si aj ze to treba po sebe upratať. Nebolo to dobre od učiteľky ze to nevyhodila najlepšie von ale nemyslím si ze preradenie dieťaťa do inej škôlky či triedy by bolo nutné. Určite po vytknuti učiteľke to druhy krát neurobi.

pribinak
6. sep 2014

Ja neviem, ale dnešné deti, aby žili pomaly pod sklennom zvonom, bože, ked som bola mala, tak sme pojedli blato, všelijaké cerviky, nezrele ovocie a neviem co všetko a som tu zdravá a zrava

Dnes je pre deti všetko nebezpečne a všetko ich ohrozuje a všetko im môže ublížiť a potom sa čudujeme, ze deti nezaujíma príroda, ze nevedia ani behať, su tučné a na všetko alergické a sedia len pred pc

No tak pár cervikov pobehuje po škôlke, za den ci dva zákapu a bude po škandále, mne by sa takáto ucka páčila 🙂)

hradnapani
6. sep 2014

tak predstava to prijemna nie je, asi by som zdvihla obocie, ale na druhej strane ake je riziko pre zdravie taky cerv z hriba? neviem, pytam sa. Podla mna ovela mensie ako hovna (pardon) po psoch a vykaly po mackach, ktorych je pozehnane po ihriskach.
Ono, ustriehnut, co si dava dieta do ust, je takmer nemozne - hocikde.

envirojohana
6. sep 2014

Uf dávno som sa tak nenasmiala :D
absurdnosť zmýšlania tuto na MK ma občas naozaj udivuje. Škoda, že kedže je táto téma ako otázka už sa nedozviem čo by spomínané larvy mali ľuďom spôsobiť. Taktiež by ma zaujímalo, či napr. také čerešne rozpiplete na malé kúsky skôr ako ich dáte decku.
Larvy nachádzajúce sa v hríboch sú väčšinou larvy skupiny Diptera ( rôzne komáre, pakomáre, muchy a tie čo chodíte do prírody viete, že druhov tejto skupiny hmyzu je naozaj veľa a nieje to len mucha domáca a komár, ktorý nás otravuje, ale patrí tam aj obrovské množstvo neškodných druhov) a aj keby ich dieťa náhodou zjedlo absolútne nič sa mu nestane.

bejbika
6. sep 2014

a čo všetko jeme v potravinách a o tom nevieme ... a jedia to aj deti .... vtedy by u rodičov ešte len nastal armagedon .... možno p. učiteľka zabudla vyhodiť ten hríb .... a koľko už len môže byť červíkov v jednom hríbe ... tisíce, desaťtisíce? ja by som ten hríb na jej mieste vyhodila, to hej. ale zas keď sa na to pozriem z inej strany, veď nič hrozné sa nestalo. a na pieskovisku pri škôlke, koľko je červíkov, bacilov a inej hávedi ....... ????

0silvia0
6. sep 2014

červ z hríbu nie je červ vylúčený z tela zvieraťa, ktorý je omnoho viac nebezpečný a vie narobiť oveľa viac problémov ako títo nevinní červíci 🙂 Oveľa väčší strach by som mala z výkalov zvierat, ktoré môžu byť v blízkosti pieskovísk...
Ale pani učiteľka je asi tak trochu bordelárka alebo sklerotička, neporiadok po sebe by si mala určite upratať.

horana
6. sep 2014

No neviem, sterilita nikdy detom nepomohla. Este generaciu pred nami zili na dedinach v kontakte so zvieratami, moja babka spomina ze hockedy pes ukradol krajec chleba namazaneho, dieta bezalo, krajec mu vytrhlo z papule a zjedlo a pod., vecne v slepicincoch a boli zdravi ako repy. O zivote v a s podou ani nehovorim...Dnes su vsade antibakterialne mydla a alergii ako nas*atych.

Tie cervicky/larvicky su viazane na vlhkost a prostredie huby, ked zbierate huby bezne aj tie zdrave moze ich par mat. Nakrajate na susenie, larvicky vylezu a zomru. Nie su spinave ani otravene. Bezne susime doma huby a nikdy sa nestarame co s larvickami. Ked vylezu a kusok poodlezu pri najlblizsom pretierani daneho povrchu (podlaha, suflik atd) ich zotriem a hotovo. Dokonca ked je rez huby sirsi mozu zostat vo vnutri, nestihnuc vyliezt sa huba susenim zmrsti, samozr. aj vajicka... a nejaka ojedinela sa teoreticky zje v polievke - a co? Lepsie ako pesticidy. Indiani larvy bezne jedia a dokonca svetova zdrav. oraganizacia vydala stanovisko ze to bude potreba buducnosti, je tam plno zivin.

Okrem estetickeho hladiska, ktore myslim vadi viac rodicom ako detom sa nemoze nic stat.
Radim skludnit sa a nerobit z komara somara 😵

gugu
6. sep 2014

No koniec sveta 😉 Absolutne nic sa tym detom nestane. Tie cervicky, chudatka ked vylezu z hriba, coskoro umru. A aj keby ich nejake dieta zjedlo (neviem, ci nejake 3rocne dieta este vyjeda nieco z koberca) tak zaludocne kyseliny si s cervikmi poradia, rovnako ako s cervikmi v ovoci. Pani ucitelka tam ten hrib urcite nenechala naschval, tak dufam, ze ju kvoli tomu neprepustia. 😀

inffinity
6. sep 2014

Diky za pekne sobotni rano 😀 😀 😀
Kdyby nahodou byla pandemie červíků dejte mi vedet 😉

libka1
6. sep 2014

asi tu ucitelku velmi v laske nemas, ze? nemam pocit ze by tu slo o larvy 😅 inac tiez jedna z tem, ktore ked si clovek precita tak sa pomaly zacne hanbit ze je clovekom 😝

dasamo
6. sep 2014

Ano, treba presetrit, zavolat inspekciu, ministra skolstva, a vyhadzovat a vyhadzovat. Pre pana jana, ja snad zle citam... ty nebudes ucitelka asi.... a preco ked si to videla, si ju neupozornila, ze tam ten hrib nechala? Ja by som sa tesila, ze aj nejaka ucitelka sa natolko namaha, ze urve niekde naozajstny hrib a ukazuje detom a nie iba v knihe a pozrime sa aky to bonus. Cervicky. Aj to je fajn, ze to deti vidia nazivo.

sarin
6. sep 2014

☹ ☹ a ty si bola ta, co to musela upratat zee? 😔 😅

katarinamarkova
6. sep 2014

🙂)))
ako ano, upratat to asi mohla......ale kde je problem? nevidim ho akosi....
deticky sa naucili nieco o prirode.
mimochodom cerviky su bezne v kazdej druhej ceresni na strome a aj tak ich jeme 🙂
cervy, larvy, hmyz su velmi vyzivne a nizkokaloricke - takze ak nejake dieta aj zjedlo - super 🙂 vitaminovo proteinova bomba bez kalorii.....to ze sa v niektorych krajinach jedia bezne......casto sa o hmyze a cervoch hovori ako o pokrmoch buducnosti nenarocne na chov, velmi vyzivne, takze mate futuristicku skolku, ktora predbehla dobu a zaroven sa vratila k tradicii nasich predkov 🙂
ps: jedla si niekedy hubovu polievku, vianocnu kapustnicu......skoda ze ti cervici v nej uz boli uvareni.....stratili na vyzivovej hodnote.

stardust
6. sep 2014

odporucam zakladatelke pozerat menej americkych filmov a viac sa zaoberat prirodovedou 😉 Alebo viac chodit do prirody a samozrejme s otvorenymi ocami.

zita19
6. sep 2014

no a co, ze deticky cervicky pojedli. Podla najnovsich výskumov je hmyz potencionalnym zdrojom nedostatkových bielkovin pre rozrastajuce ludstvo. Dakonca chitin, ktory obsahuje hmyz je hodnotnejsia bielkoviny ako kolagen, ktory obsahuje teplokrvne zivocichy.
Takze mozme to zhrnut: pani ucitelka podala nielen vynikajuci edukacny vykon, ked doniesla detickam !zivy! hrib aj s celou faunou, kotra sa v nom bezne vykytuje. Ona dokonca vylepsila bielkovinovu bilanciu deticiek, ak nahodou niektoru tuto superzdravu potvorku zjedli. Dokonca predbehla dobu a dopriala detom ten zazitok, ze ochutnali to, co mozno o 20, mozmo 50 rokov bude zakladnou zlozkou ich potravy, lebo tato zem uz tolko prasiat a krav ako bude ludstvo v tom case potrebovat na svoju vyzivu uz neuzivi...
Takze navrhujem: Pani ucitelku nominovat na titul Amos roka, pochvalit v okresných novinach, poprosit miestneho farara aby ju pochvalil v ramci nedelnej kazne a samozrejme vycapit jej fotku na obecnu nastenku.

katkaolejka
7. sep 2014

tiež som sa dobre pobavila, ale priznám sa, že ani mne by to nebolo príjemné. Keď som bola dieťa, často sme doma sušili huby a ak bolo vlhkejšie stalo sa, že sčervaveli... Nepamätám sa, že by sme červíky jedli, ale hrali sme sa s nimi určite 😀

ukulela
7. sep 2014

smrtonosne larvy a zabijajuce cervy. rozliezli sa z hribu po polickach, do vsetkych miestnosti, do detskych topanoiek, tak sa dostali do nasich sterilnych panelakovych domovova teraz s potichu rozmnozuju tam. a 9.9 alebo12.12. (alebo nakedy je ohlaseny najblizsi koniec sveta) vylezu zo svojich ukrytov a vsetkych nas pozeruuuuuuu ... btw v pieskovisku je milionkrat viacej humusu, ako v jednom hribe.
niektore veci su na psychiatra ...

ena70
4. okt 2014

....baby som sa dobre pobavila....juuuuuj ... :D....ako tie cerviky lezu vsade a idu do topánok a pod.... 😀

andaluzia
4. okt 2014

Určite porušila školský poriadok, ale podľa mňa sa nič vážne nestalo. Sú to len červíky. Nie sú to nejaké vírusy alebo podobne. Moje dieťa také červíky pojedá bárskde, keď sme vonku (skôr než ho stihnem zastaviť), videl to totiž v Leviom kráľovi. Červy sú plné bielkovín 🙂