Laryngitída a pomoc na noc

jerryjanka
13. máj 2012

Práve mi malá prekonala na 99% záchvat laryngitídy, ráno pojdeme doktorke ale čo môžem urobiť teraz na noc?

bobocka
13. máj 2012

@jerryjanka ked mala kasle,tak ju postav k oknu,nech dycha studeny vzduch.akokolvek divne to znie,pomaha to.ak je vonku moc teplo,tak otvor mrazak a nech pri zachvate dycha studeny vzduch odtial.treba zvlhcovat vzduch,ak mas doma zvlhcovac,hned ho zapni.treba podlozit matrac,aby spala vo vyvysenej polohe,nech nezatekaju sopliky.osobne nie som nadsencom klasickej mediciny,no pri laryngitide nie je velmi cas na babske recepty-treba dat calciovy sirup a fenistil kv.v mikrovlnke ci na sporaku trosku ohrej olej (aj kuchynsky) to nalej na gazu ci vreckovku.nesmie byt horuci samozrejme,no ani studeny,telesna teplota.to daj na hrdielko a obviaz plienkou.prevezuj cca kazde dve hodky.2x som lezala s malym v nemocnici s laryngitidou,nic prijemne veru.drzim palce 😉

zeleny_cajik
13. máj 2012

Poriadne vyvetrat, zvlhcit vzduch, dat fenistil kvapky a teply obklad na krk a hrudnik.

zani2877
13. máj 2012

@jerryjanka @bobocka má pravdu - ten mrazák treba otvoriť a nech dýcha ten vzduch. My na ten zábal, čo si @bobocka písala, ohrejeme olej a dáme nejakú pálenku bielu, alebo alpu (ale to asi nemá každý poruke-myslím tú alpu).
A @jerryjanka malej skoré uzdravenie prajem 😉

jerryjanka
autor
14. máj 2012

tak sme noc ako tak prežili, unavene ale zachvat sa nezopakoval
u lekarky sme si vysedeli 6 hodin a mame tieto lieky
amoksiklav - ATB - mame rozširenu laryngitídu a dalšie dve diagnozy
pamycon ATB do nošteka
fenistil kvapky - proti opuchu sliznice
rectodelt - pre pripad zachvatu v noci
solmucol - na zriedenie hlienov a vykašliavanie
infant dophilus - probiotikum ako doplnok k ATB

luciabah
14. máj 2012

ahoj. u nas laryngitida raz za dva mesiace a to u obidvoch. najviac nam pomaha hlavne otvorene okno. rectodelt mame v chladnicke ale nepouzili sme. teda ja odmietam, lebo je to kortikoid a radsej o minutku dlhsie cerstvy vzduch alebo mrazakovy ako rectodelt. no a kalciovy sirup 3x denne. to si dokup aj ked vam to dr. nedala. v kombinacii s fenistilom je to super kombinacia. a k tomu zabal cez den ako pisali baby. vtedy chodime so zabalom po byte vsetci, lebo dlhsie vydrzi 😅 skore uzdravenie

jerryjanka
autor
14. máj 2012

@luciabah ja mam namiesto kalcia ten solmucol je to ACC long funguje podobne
tiež mam rectodelt len pre pripad krízového stavu,

amadora
14. máj 2012

@jerryjanka kalciový sirup nie je od kašla takže to kľudne dosaď popri solmucole ešte.

luciabah
14. máj 2012

ten kalciovy ma super hojivy ucinok na hrdlo. naozaj. a este nic mliecne alebo len minimalne a cajik skor chladnejsi ako teply. proste hrdielko z vonku hriat ale nic teple dnu.

halienka
14. máj 2012

@jerryjanka Ahoj, zájdi tuto do tejto témy https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/dakujeme-strapco-orl-rady/ radí tam strapco13 je to ORL lekárka, veľmi milá a určite ti poradí čo robiť, držím palčeky aby ste čo najskôr boli v poriadku, bože, neviem si ani predstaviť ako vyzerá záchvat laringitídy 😔

euphoria
14. máj 2012

@luciabah preco sa nema nic mliecne pri laryngitide? to som este nepocula a par sme ich prekonali..

jerryjanka
autor
14. máj 2012

no to je problem lebo mliečko je to jedine čo mi teraz papa, nechce v podstate nič ine.
@halienka dakujem- snad sa to zlepši už

halienka
14. máj 2012

@jerryjanka prepáč, ja som až teraz zaregistrovala, že to si písala už predošlú noc...som práve uspávala malú keď som v rýchlosti prečítala tvoj úvodný príspevok, tak som ani nečítala diskusiu len rýchlo hodila link 😝 😀 no chvalabohu, že už sa to nezopakovalo, dúfam, že ATB rýchlo zaberú a bude maličkej dobre 😵

luciabah
15. máj 2012

@euphoria mliecko podporuje kvasne bakterie a u nas pri prvych laryngitidachboli potomaj mykoticke infekcie . Takze sa snazime mliecku vyhnut . Ale pri Dorotke sa to neda , kedze zaklad je mliecko. Kazde dietatko je ine.
@jerryjanka dufam ze dnesna noc bola bez zachvatu 😉

jerryjanka
autor
15. máj 2012

@luciabah ano noc už bola uplne v poriadku, sice chrapala ale spinkala, som jej davala aj nurofenovy čipok aj ked nerada umelo znižujem teplotu mala v zadočku 39,7 😒

hajanka
15. máj 2012

@jerryjanka vo vacsine pripadov je laringitida sposobne virovou infekciou, takze ATB nepomozu, pri laringitide su zbytocne, my sme davali len kalciovy sirup a nieco na kasel, kortikoid dostala injekcne hned po prichode do nemocnice

jerryjanka
autor
15. máj 2012

@hajanka už to viem - dali nam to len pre istotu, taka som nahnevana, už ked ich berieme a prestaneme tak janke viac ubližim. lebo bude rezistentna na atb 🙄

luciabah
15. máj 2012

@jerryjanka niekedy laryngitida aj ked je virusova tak na nu nasadne bakteria a mozno sa dr. uz zdalo pri pocuvani ze dychanie nie je uz ciste...lepsie takto a aj tie teploty svedcia o tom ze tam nasadla bakteria. a ak mozem este poradit, aj ked je teraz v noci zima, skus na 10min. otvorit okno ked ides spat aby sa vam v izbe ochladilo.

jerryjanka
autor
15. máj 2012

@luciabah vetrali sme aj v noci bola ventilačka až tam nie je horko a aby bol chladnejší a vlhkejší vzduch

luciabah
15. máj 2012

@jerryjanka super, drzim palce 😉

lentilka29
1. okt 2012

ahoj baby,mame problem s laryngitidou,teda nasa mala....uz treti den je zahripnuta,ked kasle akoby kaslala do suda,tak sa to ozyva.dnes ideme k lekarke,nejak kalciovy sirup nezabera,alebo este nestihol zabrat....aj sa obavam navstevy u lakerky,lebo ta neda atb aj ked uz dieta melie z posledneho...ako liecite chore hlasivky u vasich deti?davam jej kalciovy sirup,fenistil,kvapky do nosa....

andrejka30
1. okt 2012

@lentilka29 ahoj, určite u nás najlepšie zaberá prednison, silná protizápalová tabletka, ktorú máme dávať len večer jednu 5 mg, môže sa aj 3 - 4 dni. Je na predpis, nám ju doktorka dáva na kusy, ale u svojej som si dala predpísať, teraz, ked sa malý až dusí od kašla, tak mu ju dám.. môže len tých 5 mg, jedna tableta za 24 hodín

lentilka29
1. okt 2012

@andrejka30 dakujem,spomeniem aj ten....ju dost dusi,kasle....a tych soplikov mame doma habadej.)

marcaradko
3. okt 2012

@lentilka29 solmucol je najlepsi na takyto kasel,no davaj velky pozor ci ti nezacne takzvane stekavo kaslat bez prestavky a piskat na hrudniku,vtedy treba ist co najskor na pohotovost,resp. dat ten rektodelt cipok a fenistil.s prednisonom tiez opatrne su to kortikoidy... co najviac vyvysena poloha a co najmensia namaha pri laringitide.moj maly ma dva roky teraz sme prekonali 4-ty takyto stav od narodenia,z toho 3x mu to preslo na priedusky,raz dokonca na poh. povedali ze ma astmaticky zapal pluc,co nasa pediatricka vylucila.maly ma stale reflux,myslim ze to je u neho dovodom preco klasicky virus prejde tak rychlo do laringitidy ,pripadne aj dalej.pravdepodobne ideme riesit neake tie spreje na alergologiu,ktore sa davaju pri astme....aj ked alergikom nieje,no reflux sa vaznejsie riesi po cca 3-4 roku,dovtedy vsak uz moze byt maly stmatikom...ako nam bolo povedane... 😒

margot
22. mar 2013

@luciabah nám odporučil promethazin 3x 3ml a malá má 2 roky..kalciový sirup nám doktor na laryngitídu ešte nikdy neodporučil,malý ju mal asi 4x..

luciabah
22. mar 2013

@margot aj kamaratka dava malemu promethazin, ja ale davam babam kalciovy sirup. v minulosti sme k tomu davali sinupret a fenistil, posledny 2x sme dali kalciovy s aeriusom a krasny efekt.... poradila mi to kamaratka (krcna lekarka) a efekt naozaj super..... ono asi zavisi od dr. .

margot
22. mar 2013

@luciabah malá kašľe ako keď pes breše-typ.pre laryngitídu 😒 ,kalciový sirup je aj na kašeľ,neni to len na chytené hlasivky? Čo je to aerius?

luciabah
22. mar 2013

kalciovy krasne hoji hlasivky a okolitu sliznicu. aerius je antihistaminikum, stahuje opuchnutu sliznicu. a kasel je vlastne v noci, ked opuchne sliznica.
este velmi dolezite zvlhcovat vzduch v izbe a chladny vzduch.

margot
23. mar 2013

@luciabah na kalciovom píšu deti od 1-6 rokov i čaj.lyžičku 1x denne..stačí to ano?Dala som jej to na 5 razy a mala to zriedené s čajom a ani za svet do pusy,promethazin spapá bez problémov 😖 ,áno zvlhčovať a chladno v izbe, to viem,malý máva 2x do roka pravidelne laryngitídu,lenže trvá to 1 noc a je po tom,malá ma prekvapila,má to už 2 deň a je zachrípnutá a kašľe..chúďa 😒 ☹

luciabah
23. mar 2013

my davame 3x denne cca 2dni... teda ked je akutne a aj pri zachvate v noci. ale ak ti nezje, tak daj promethazin. a skus aj zabal... na satku daj vatu a polej olivovym olejom a na hrdielko aspon na 2 hod.. my doma chodime vsetci osatkovani, len aby baby vydrzali. u nas frekvencia laryngitid... 1x za 2mesiace... teraz, ked je takto skaredo tak 1x do mesiaca. v nemocnici sa ma pytali, ci mame aj podrobnejsie vysetrenie... a ja ake?... nevieme, ale maju to casto....ja viem ze to maju casto a ze budu alergicky, ale nic s tym nespravim.
dufam, ze vam to prejde...

onellyo
10. apr 2013

@luciabah chodite vonku ked maju laryngitidu???