Má vaše dieťa schizofréniu?

andrema
12. mar 2014

Ahojte, aj vy mate niekedy pocit, ze je vase dieta schizofrenik? Konkretne: mami das mi prosim ranajky? Donesiem jej jej oblubene a spusti hysteriu, ze preco som jej doniesla ranajky, ked ona ich nechcela, noa potom to ide do revu az do vracania, alebo zachripnutia s rym, ze teda ak nechce, tak nemusi jest, no v tom zasa reve, ze preco jej to beriem a az ma bije niekedy, reve takto aj hodinu dookola a neviem co mam robit, je to,denne aj 3-4 krat a niekedy sa tak nastartuje sama . Snazim sa predchadzat nejakym takym situaciam, ale nikdy neviem cim a kedy sa to spusti, ide aj o jej oblubene veci, nie o veci, ktore nechce a jej davam ( cize zacinam pochybovat o vzdore)
Zacala som robit to, ze ked som uz s nervami v koncoch, tak si jobjimem, ona sa na mna hodi a reve a jej sepkam nieco do ucha, ukludni sa a ospravedlnuje sa, ze to nechcela robit... Ja uz neviem ako dalej....
Sestricka sa jej samozrejme boji, ked tak reve...
No a este som zabudla, ze tak reve od malicka a nevyspytatelne hocikedy, bala sa ludi, deti tak do 2 rokov, az sme nemohli mat ani navstevu ani nic
Psychologicka mi pri riesenie zlej adaptacie v skolke, ktora sa zahadne upravila prred jej navstevou povedala, ze je inteligentna velmi, ale ked sme tam boli, tqk bola ako med, zlatucke dievcatko....
Mate niekto skusenosti? Ma 4 roky a mam pocit, ze sa to zhorsuje...

gretocka
12. mar 2014

@andrema no to co popisujes moze byt obdobie vzdoru a tiez aj nejaky vaznejsi problem. Napisem ti par otazok co ma napadli pri citani tvojho prispevku.

Vidim, ze mas dve deti, aky ma starsia vztah k tej mladsej? Nie je to volanie po viac pozornosti? Ked napr. poziada o ranajky, riesite aj to co bude ranajkovat? Vyjadruje sa k tomu? Neskusala si ju do pripravy tych ranajok aj zapojit? Nech si napr sama natrie chlebik, alebo naleje mlieko/caj.... davat jej nejaku rozhodovaciu moc a tiez zodpovednost

Znepokojuje ma priebeh, ze az zvracia... Moji aj ked zuria, tak stale je to tak akoby naoko, vidim na nich, ze sleduju dianie a keby som napr. povolila v zakaze tak by prestali revat.... Jedinou vynimkou u nas je stav ked nieco vyhrotime ak su unaveni, vtedy revu od unavy a vyslovene sa nevedia zastavit, vtedy tiez aplikujem hladkanie a rozpravanie, ze to bude dobre, ze im pomozem upokojit sa.

Ta adaptacia na skolku svedci o tom, ze v hlavicke to ma poskladane velmi dobre 🙂

Kazdopadne skus na nu este nejaky system odmien za dni bez hnevu, ak ma so sestrickou dobry vztah, vysvetluj, ze ona po nej opakuje a ci chce aby aj mladsia robila take sceny, skus na nu rozumove argumenty a ak nepomoze, skus si niekde hodit kameru a zopar zachvatov natoc, potom skonzultuj so psychologickou.

A inak pediatricka o tom vie? Co na to hovori? Pises, ze mala je uplakana od narodenia - ak pediatricke doverujes, ona by mala byt prva, ktora o tom bude vediet a riesit pripadne dalsie postupy

Drzim palce, aby ste to prestali, snad to je len tazsie obdobie a bude lepsie,

jul11
12. mar 2014

@andrema schizofrenia nebyva v takej utlom veku,bud je to vzdor,alebo ina porucha,ale skor to bude vzdor. skuste este tu psychologicku

grettka
12. mar 2014

detska schizofrenia je velmi velmi zriedkava, ale u tvojej dcery to podla spravania nevyzera, je to skor tak, ako popisuju predosle prispevky, ze pojde o obdobie vzdoru. Skus pokracovat v navstevach u psychologicky.
A zmen nazov temy, tu schizofreniu radsej daj do uvodzoviek.

hradnapani
12. mar 2014

@andrema napadlo ma len tolko, ze schizofrenik nevie "olutovat" svoje konanie, on v tom proste zije, ze je to tak spravne. A tak ako pisali vyssie, v detskom veku je to uplne zriedkave. Bude to poriadny vzdor. Tiez poznam dieta, ktore od vzdoru doslova vracia a vyzera ako divoch, ked ma zachvat a za desat minut je to anjel a tiez velmi inteligentny.

sue
12. mar 2014

Odporucam nastudovat,co realne schizofrenia znamena ;) tvoje dietko je vzdorovite a podla toho co pises aj rozmaznane. Baby ti dobre radili. Natocit a konzultovat. A pevne nervy ;)

andrema
autor
12. mar 2014

@gretocka ahoj, dakujem za reakciu....
no vztah k sestricke tiez neviem, lebo raz je to tak a raz tak...ked sa zobudi,robi jej zle, ze ju nechce a neznasa, niekedy sa pekne spolu hraju, ale vela jej aj berie hracky naschvál a tak...
a take uplakana bola stale, nehovorim, ze neziarli...
ma stale na vyber, kedze bola velmi inteligentna,tak od roka rozpravala vo vetach...takze sme s nou jednali trochu inak, stale ma na vyber...sa jej pytam,ze co si da...sama si to vyberie...alebo sa nevie rozhodnut a ked sa rozhodne podla nej zle,tak potom chyti taky amok, uz neviem...praveze preto,ze tak dobre rozpravala a rozumela,tak sa divim,ze nic nepovie, len mrnci a potom zacne taky rev

povuma
12. mar 2014

@andrema podla mna je toto problém, nechávate ju rozhodovat, a ona potom vymýšla...ja by som také malé dieta nenechala rozhodovat, ste jej rodičia, máte ju viest a rozhodovat za nu...ona má na výber, ale vlastne si nevie vybrat, je nervozna , tak s vami točí...nepýtať sa, naložit a ide sa jesť...nevyjednávat, nenechat sa manipulovat , byt dosledný....a ako rodičia držat spolu, ked jeden zakáže, nesmie druhý povoliť

kiki68
12. mar 2014

to je obdobie vzdoru,detska schizofrenia vyzera uplne inak, diagnostikuje sa na zaklade kresby,kedze male deti maju bujnu fantaziu a tazko by sa urcovalo co je blud. Ale priznaky su vidiet aj v spravani dietata,ale to vyzera fakt inak ako vzdor a take dieta nekresli normalne kresby,nenakresli rodinu a pod. ako bezne deti,ze postavicky alebo aspon nejake tvary,co sa postave podobaju, tieto schifrenicke deti kreslia take akoby bludiska, velmi zlozite pouzatvarane tvary,casto velmi farebne, pripadne sa farebnost presne opakuje. Videla som tieto kresby v ramci diagnostiky kresby a to rozozna clovek na prvy pohlad,ze nieco neni v poriadku. Takze to co ma zakladatelka temy doma je dieta v obdobi vzdoru a navyse je aj dost chytre.

andrema
autor
12. mar 2014

@grettka a ako mozem zmenit nazov temy? lebo ja som tam dala iny nazov,ale asi admin to zmenil... tam malo byt vzdor ci schizofrenia?

zuzkat1
12. mar 2014

@povuma moja ma tiez 4 roky a od mala ma na vyber ze co chce jest a nehysaci ked jej to dam
Ja nesuhlasim s tym ze "jedz co ti dam a ticho bud"... My si tiez vyberame co chceme

@andrema ja si myslim ze ziarli a nevie to inak vyjadrit... Puta tvoju pozornost

andrema
autor
12. mar 2014

@zuzkat1 no len skoda, ze to potom robi akurát vtedy ked so sestrickou ani nie som...a som len s nou.. ☹

gretocka
12. mar 2014

@povuma no s tym rozhodovanim je to asi trochu menej cierno-biele lebo ja syna aj dceru nechavam rozhodovat vo veciach v ktorych sa to da od chvile kedy rozhodovat dokazali a dohodneme sa vzdy... (chlebik s cistym alebo ochutenym maslom, mlieko, caj alebo dzus, modre alebo sede teplacky.... ) Ale od malicka si potom niesli za rozhodnutie a zodpovednost - teda vybral si si cajik, tak teraz vypi cajik a mliecko spravime na veceru napr.
Ale nevylucujem ze u andrema to dcerke prave posobi neistotu - to co u jedneho funguje u druheho nemusi....

@andrema, no tak ked rozumie a komunikuje, tak uz len vysvetlovat a stavat limity a dosledne.... to co pise povuma, aby ste drzali s manzelom spolu je velmi dolezite.

A vyber veci zuzit na dve, max. tri... asi ti viac poradit neviem, ono niekedy tie sikovne a mudre deti vedia mudro cvicit aj s nami... prechadzame si tym asi vsetky,
Ja napr. teraz synovi uz ani nemam co zakazat, ked napr. nechce obedovat a poviem mu, ze aby teda pocital s tym, ze sladkosti ziadne v ten den nedostane vyblokuje ma odpovedou :Nevadi mami, aj tak som dnes neplanoval papat sladke... 🙂 a uz som skoncila s argumentami a takto to mame s obliekanim, chodenim na zachod atd....

zuzkat1
12. mar 2014

@andrema my este nemame druhu a vidim na mojej ze ziarli aj ked sa velmi tesi... Puta viac pozornosti aj ma viac vzdorovitych chvil...a to som stale s nou...

seraa
12. mar 2014

ahoj prepac ale budem zla

shcyzofreniu mas skor asi ty teda tak to vyzera
ked sa bijes aby si utisila svoje dieta
dnes sa to vola obdobie vzdoru ale kedysi sa to volalo neposlusne a nerespektuje ta
vie, ze si to moze dovolit a proste skusa hranice ale kedze moze, zachadza tak daleko ze to nie je az zdrave
psycholog a hranice a hlavne sa nebi to ako pootm akoze bude neskor chapat toto?

misaelka
12. mar 2014

tu ale tie diagnozy lietaju... a pritom s vami decko akurat dobre cvici...stotoznujem sa plne s @povuma doslednost doslednost doslednost... a prejde to. dieta moze rozhodovat o drobnostiach - co sa bude jest alebo farba oblecenia (vyber z alternativ, kde o nic nejde) ale nie ci sa bude jest a ci sa teplo oblecie.

gretocka
12. mar 2014

ono v dnesnej dobe mam pocit ze maminy lietaju niekde medzdi prisnym vojenskym rezimom - tomu sa vsetky branime, ani mlatit deti nechceme, ale ono je to o to tazsie a podstatnejsie drzat hranice bez agresivity....
s dietatom sa mozme aj jasit, aj vychadzat kamaratsky, ale to dieta musi poznat, ze tu uz je hranica... ja vzdy detom hovorim, ked je to mozne, viete ze vam dam moznost vybrat a rozhodovat, ale jednoducho sa naucte, ze su chvile, kedy cas na diskusiu nie je... ked zakricim STOJ, kricim preto, lebo vam hrozi nieco zle a na to sa musite naucit posluchat bez pripomienok....
To co ste tu pisali viacere - doslednost je velmi dolezita a radim zacat s nou uz davno predtym ako si myslite ze dieta uz rozumie... ono rozumie a vnima skor ako to dokaze vyjadrit.

A este jedna veticka na zaver.... prosim neurazajte jedna druhu. Sme rozne a to co jednej pripada ako banalne, pre inu naozaj predstavuje problem.... raz aj vy mozno budete potrebovat poradit a nebude vam robit dobre, ked sa ostatne maminy do vas pustia, lebo im pripada vasa situacia odveci....

andrema
autor
13. mar 2014

@seraa kde si citala, ze sa bijem? Ona ma bije

andrema
autor
13. mar 2014

@andrema a budem zla ja teraz, nek nemas este dieta, tak nemozes vediet ake to je a ake su deti.....dakujem za radu..a poprosim odpoved len od mamiciek, ktore maju deti a skusenosti s tymto ....pretoze sa pytam na skusenosti...

andrema
autor
13. mar 2014

Pre vesetky maminky co radia, dakujem....a nazov temy bol vzdor ci schizofrenia, ale admin mi to zmenil.....takze to nemalo byt cisto o schizofrenii....

andrema
autor
13. mar 2014

@gretocka no on a je narocne dieta od malicka..doslova ako sa definuju narocne deti....a lenc hcem povedat, ze kazdy si mysli, ze kazde dieta je narocne, ale je ine narocne a narocne....mam mensiu, je totalne ina..je to narocne okolo nej behat, ale dovolenke oproti prvej

andrema
autor
13. mar 2014

@seraa ja ju objimem a nie bijem....a teraz budem zla ja asi, lae dieta este nemas ako mozes radit o spravani deti a skusenosti s nimi, kaZde je ine...takze dakujem za radu...a poprosim odpoved len od mamiciek, ktore maju skusenosti s takymto spravanim, pretoze sa pytam na skusenosti a nie na to, ci mam schizofreniu...

andrema
autor
13. mar 2014

Neviete koho mozem kontaktovat ohladom zmeny nazcu temy na spravny, aby sa tu nikto nenavazovql, ze ide o temu o schizofrenii?

satanka1
13. mar 2014

@andrema ako tu uz niekto pisal,schizofrenik nelutuje svoje konanie,on je v tom,ze to bolo tak a je to tak spravne.ma svoj svet.o tych detickach co si pisala,ze sa ich boji..to byva pri aspergerovom syndrome.tieto deticky byvaju aj velmi sikovne,mozu hranicit az s genialitou..maju vo vela veciach svoj vlastny system.moj syn ma najlahsi stupen.pozeram,ze nie si az tak daleko od trnavy.v trnave jd vynikajuca detska psychologicka p.Janosikova velmi si ju chvalia.

sjuzan77
13. mar 2014

Nie som odbornik na schizofreniu, ale myslim, ze tvoja dcerka prechadza klasickym obdobim vzdoru. Pred materskou som pracovala so skupinou schizofrenikov (dospelych), ale tam to bolo o inom, ked sa "prepnu" na svoju druhu osobnost, nehrozi, ze by olutovali svoje predchadzajuce konanie, na vine daneho stavu boli vsetci a oni boli ti nepochopeni, ziadneho "prepac" sa vtedy clovek nedocka. Mam 2 rocnu slecnu a velmi dobre poznam to, co popisujes. Dohodneme sa, ze ideme von. Ona sama si chce vybrat tricko, ktore jej obleciem, tak jej vsetky vylozim, ona si starostlivo vyberie a ked jej ho idem obliect, tak spusti hystericky rev, ze ona to nechce 🙄 deturence na nas skusaju, kam az siahaju nase hranice, co si mozu dovolit a co nie. Nie je vynimocne, ze ma chce tiez udriet, treba dietatu dat jasne najavo, ze toto sa neakceptuje. Zelam vela sil a pevne pluca, lebo spravanie nasich ratolesti treba obcas riadne predychavat 😅 nuz, materstvo neznamena len usmiate a stastne dieta, su aj taketo chvilky, kto ma deti, ten chape 😉

andrema
autor
13. mar 2014

@sjuzan77 a mozem sa spytat ako reagujes, ked sa tak chova? Pretoze ked ju odignorujem, tak beha za mnou po dome ako keby som ju niekde zabrela do klientky a ma panicky strach alebo co...ked uz nemam sil to pocuvat a chcem ist od nej z izby prec, tak sa neukludni uz vobec....a vobec, robim dobre, ked ju objimem a tak sa ukludni, nie je to ako by som ju za to odmenovala? Dakujem

sjuzan77
13. mar 2014

Tazko povedat, co zaberie na tvoju malu, kazde dieta je ina osobnost a na kazde dieta plati nieco ine. Na moju v ziadnom pripade nezabera ignorovanie spravania, tiez za mnou beha s placom a najhorsia alternativa je u nas prave to objatie, par krat som to skusala, ale dopadlo to katastrofalne, metala sa a vyhecovala sa do takeho placu, az sa nevedela nadychnut. Ked vidim, ze chyta amok, ihned sa snazim odputat jej pozornost inym smerom, napriklad ju zdvihnem k oknu a hram hru, ze za stromom sa skryla macka, pes, vtacik, nech sleduje. Inokedy jej dam rychlo do ruky "zakazane" veci - mobil, dialkove, kluce, moju spiralu. To ju zaujme a zabudne na hnev. Ale samozrejme sa stane, ze to nezabere, tak len stojim pri nej a pockam, kym sa sama ukludni. Ak ma chce napriklad kopnut, pevne jej chytim nohu a dorazne jej niekolkokrat poviem, ze to nesmie, lebo budem mat "bobo". Drzim jej ju, kym citim odpor, ked necha nohu klesnut, pustim ju. Treba vyskusat, co zaberie, tiez stale skusam nove veci, som len obycajna matka, mam len jedny nervy a tiez robim chyby 😉

strociatka
13. mar 2014

Ahoj, mam presne taketo dieta, dnes ma uz ovela viac rokov a diagnozu aspergerov syndrom.

andrema
autor
13. mar 2014

@satanka1 no my sme boli u psychologicky len s adaptaciu v skolke, lebo tam aj vracala a je v nejakom strese stale ,, rano mi neje a napina ju na zvracanie ked ma ist do skolky,no ked sme prisli naradu, tak uz bolo dobre, no zasa sa to zhorsilo, tam akurat psychologicka povedala, ze je tak o 2 roky dopredu, alenejake ine spravnie neriesila, aj ked moj popis mala jasny...a vy ste boli u psychiatra, kde vam to diagnostikovali? Ci psychologicka?

satanka1
13. mar 2014

@andrema nam skolsky psycholog.moj syn mal problem so skolou pritom mal same 1.nasobilku vedel pred prvou triedou.aspergerov syndrom ma vela znakov a stupnov.je to najlahsi stupen autizmu.vyskusaj inu psychologicku.ta janosikova je presne na taketo spravanie.ja ju nepoznam,ale kamoska k nej chodi so synom,ten ma vyssi stupen aspergera.aj by ti povedala co s nou mas robit.v googli by si ju urcite nasla.

strociatka
13. mar 2014

@andrema este je mala na takuto diagnozu, u nas to trvalo dlho, kym prisli na to, ze asperger, ale tie problemy su jak cez kopirak, velmi vam moze pomoct Dr. Janosikova z Trnavy. Objednajte sa, robi cez poistovnu, len cakacky su nesmierne dlhe, my sme na termin cakali 3/4 roka.

Podla toho co popisujes mi to najviac sedi na aspergerku.