Neprospievanie 11 týždňového bábätka

janulka1302
5. aug 2015

Ahoj maminky. Hladala som podobny problem, ale nenasla som, preto sa pytam... Moja mala ma 11 tyzdnov, 55 cm a 3840g. Porodna vaha 3000g a 49cm. Nasmu pediatrovi sa nezda to priberanie. mala je cisto dojcena. Uz sme boli 4 dni hospitalizovane s tym, ze vsetky vysetrenia ok. Diagnoza pri prepusteni, ze ja som v strese, alebo genetika (ze vraj ja som malicko priberala). Reflux nemame, poslal nas na gastro vysetrenie a znova na hospitalizaciu, ale do inej nemocnice. Moja mala je spokojne, usmievave a sikovne babatko. kazdu poradnu pocuvam, ze to priberanie nejde, ze ju mam zacat prikrmovat, co ja odmietam. Mala mi vobec nevie pit z flasky a ked sa napapa, darmo jej este nukam, ked ma dost, ani usta neotvori. Mliecka mam dost, vytaha si z prsnika dostatocne (v nemocnici som ju pred a po kojeni musela vazit). Jedine s kakanim mame problem. Nekakame aj niekolko dni, co mi tiez v nemocnici povedali, ze pri kojenych detoch je to normalne. taktiez s prdikmi. Starsieho syna som kojila 2 roky cez klobucik. Uz som z toho zufala, stretli ste sa s tym? Dakujem za vas cas aj odpovede

alenah31
5. aug 2015

@janulka1302 a mala si na rozbore svoje materské mlieko?? Pokiaľ je dcérka iba dojčená a nepriberá - tvoje mlieko nemusí byť kvalitné. Keď som bola s malou ako 3-mesačnou v nemocnici mali tam podobný prípad - maminka mala mliečka na rozdávanie, kojila pravidelne každé 3 hodiny, v noci sa jej na papanie budil asi 3x, chlapček jej ale nepriberal. Všetky vyšetrenia mal ok a potom napadlo jednu doktorku urobiť rozbor mlieka a hneď vedeli príčinu. Mala síce mliečka dosť, ale zloženie a kvalita prakticky nulová - síce ho zasýtila, ale živiny žiadne☹ Hneď v nemocnici jej dali kontakt na maminu, od ktorej si chcela mlieko kupovať aspoň kým nebude mať malý ukončené 4 mesiace keďže nie vždy zmena stravy a doplnky výživy kvalitu mlieka zlepšia (v každej pôrodnici by mali myť zoznam overených maminiek, ktoré predávajú materské mlieko oficiálne - len tak nepreverené niekde z internetu by som rozhodne kupovať nedoporučovala). Držím palce nech sa príčina nájde a rastiete do krásy🙂🙂

janulka1302
autor
5. aug 2015

Nikoho nenapadlo robit rozbor mlieka. Robia to v kazdej nemocnici nevies?

alenah31
5. aug 2015

@janulka1302 my sme boli v TN, ale skús sa opýtať pediatričky - myslím, že aj ona by mohla vedieť zariadiť, aby urobili rozbor. Však pokiaľ je malá inak zdravá, vyvíja sa tak ako má a ako píšeš všetky testy v nemocnici dopadli bez nálezu hľadala by som príčinu niekde inde. Skús s o tom trošku pogoogliť🙂

moni244
5. aug 2015

Moja mala tiez vykyvy, bud narastla a nepribrala tolko, alebo pribrala, ale nenarastla, cize pokial toto bolo ok, tak to pediatricka neriesila

siska53
5. aug 2015

@janulka1302 a mala nepribera alebo len slabsie pribera?

Moja tiez slabo priberala,no moja dr.bola rozumna prikrmovanie zamietla.avyde slabe priberanie malej sa nezmenilo ani po zavedeni prikrmov,ani po odstaveni v takmer 2rokoch. Stale je z tych stihlejsich deti s velkymi vykyvmi v jedeni -,ma dni kedy papa az moc a ma dni kedy len poprple...
Ja som tiee dost stihla po nas rodicoch ani nema byt po kom tucna..a v rodine prevazuju skor stihli ako tucni...

slunce3
5. aug 2015

A ty co papas? Nie si paleo alebo vegetarian ci nieco podobne? Bud to bude mliekom alebo aj genetika, nemate v rodine nikoho krpateho a chudeho?
Genetika sa robi aj v medirexe ak vam nerobili aj tam mize byt pes zakopany. Vasa dr. Zoberie vzorky a posle do medirexu do labaku mala by to hradit poistovna.

karim2612
5. aug 2015

Moja mi nepriberala takmer tri mesiace, bola dojčená, fľašu nechcela ani náhodou a riešila som len mlieko a na sone prišli na to, že má vrodenú chybu na močových cestách - každé neprospievanie môže znamenať, že nie je niečo v poriadku, pretože telíčko sa nevie s niečím vysporiadať a tým pádom energia ide niekam inam. Pokial vám však robili všetky vyšetrenia, tak sa nemusíš báť, asi je len taký zlý jedák :p my sme boli na gastre, kardio, nefrologii, detskom.. bud rada, že to pediater rieši, lepšie ako by mal byt k tomu benevolentný, netreba nič podceniť 😉

emilia25
5. aug 2015

No toto sme mali aj mi ale ja som neváhala malému dať umelé aj ked 3 mesiace bol len kojeny ale to pribersnie no dali sme sunsr kde hned kilo no potom nám dávala doktorka hypo alergenne a zas po 20grsmov mi z neho pribersl tak dovrsili sme 11mesisc a uz sme sli na krsvske mliecko a opet mi zacal krásne priberst.

hrjanka
5. aug 2015

moja je vraj tiez neprospievajuce dieta - priberala vzdy tabulkove minimum, tj. po narodeni 100-120 g tyzdenne. Doteraz je taky maly vrabcek a to ma vyse roka. Tiez je kojena, doktroka mi vravela, ze mam malo vyzivne mlieko (to vies, haha), ze pojdeme do nemocky a pod. Len ma tym viac vystresovala. Teraz chodime na gastro, kde doktorka skonstatovala, ze je drobna, vazi len cosi vyse 7,5 kila, ale inak je zdrava. A moja mama mi vravela, ze ja som bola presne taky maly vrabcek, ako moja dcerka. Proste genetika. Testy ma vsetky v poriadku, tak neriesim. A tiez mi pediatricka chcela nanutit UM, ale to som odmietla, kedze malej vzdy stacilo to, co si vytiahla odo mna. Ono to je tak, lekari by boli vzdy najradsej, aby kazde dieta bolo podla tabuliek, ale presne tak, ako aj my dospeli sme chudi a tucni, jedaci a nejedaci, vysoki a nizki....takisto je to aj s detmi. Len sa prosim ta, moc nestresuj, aby si neprisla o svoje mliecko, OK?

bika64
5. aug 2015

Moja dcérka mala pôrodnú váhu 3.150g a 49cm. Keďže sa mi mliečko pustilo až 4-tý deň,a do toho dostala novor. žltačku. zišla s váhou až na 2.900g pri prepustení. Tiež som mala pri kojení dojem, že málo papá. Doma sa mi smiali, že kojím s budíkom. Ona ťahala 5 - 5,5 minuty a mala vybavené. Vážila sa len v poradni. Priberala oveľa pomalšie ako starší bratia, prospievala podľa lekárky v norme. Dcérka v pol roku 5.600g, synovia 7.500 a 7.900g. V roku mala váhu dcérka 9.450g a synovia 12.000 a 11.500g. Rozjedla sa až ako 8- ročná. Je dobre, že to vaša detská rieši, no ak tebe a dcérke kojenie vyhovuje, neodstavuj ju. Každé dieťa rastie inak. O rozbore materského mlieka, čo sa týka kvality a nulovej výživy - žiadne živiny neviem nič. Prečítaj si však napr.toto "www.babyweb.sk/slabe-materske-mlieko", alebo si pozri diskusie vo fóre "som mama - laktačná poradňa" určite ti poradia maminy.

charlie1980
5. aug 2015

No v tomto pripade by som sa nespoliehala na genetiku. Dieta prechadza vyvojom a tie tabulky (aj ked su orientacne) nejaky vyznam zrejme budu mat. O nejakej genetike by sa dalo hovorit snad neskor. Ved ked 12.mes dieta nesedi, tiez to zacne byt podozrive a doktori sa orientacne riadia tabulkami. 840g za 3 mesiace je urcite malo a nie je to v poriadku. Urcite by som si dala spravit rozbor mlieka a vsetky vysetrenia. Dieta jednoznacne neprospieva.

siska53
5. aug 2015

@slunce3 a co ze je paleo alebo vegetarian??? Mam byvalu kolegynu,dojcila a dojci,maso neje dobrych 8rokov,jej deti v zivote maso v ustach nemali a su to pevne deticky,s pevnymi svalmi a pekne zagulatenou detskou postavou.
Ja som pescotarian,nutili ma jest maso pri malej som ho pojedla
dokonca viac ako pri synovi aj v ramci dojcenia a on priberal tabulkovo pekne zaokruhleny a dcera na spodnzj hranici vzdy...
Ak ma dieta inak spokojne a usmievave... S beznou stolicou... Ono sa to ukaze neskor,ako u nas,jednoducho je ten typ...
Ine to bolo u mna,lebo ja som naozaj nepriberala a mala zapachajuce stolice..len pri mne mama musela drzat maxiprisnu zlcnikovu dietu..no ale ani po nasadeni sunaru to nebola ziadna slava. No dovod bol - predsienovy defekt,na ktory dosli,ked som mala cez rok.

janickacrazy
5. aug 2015

@alenah31 Zaujímavé, ja som zase počula od nejakej doktorky názor, že slabé ani nekvalitné materské mlieko neexistuje. Nechce sa mi veriť, žeby niektorá mamička nemala v materskom mlieku vobec žiadne živiny, teda ak sa ovšem normálne a zdravo stravuje. Možno tak za vojny, ked bola chudoba a hlad, ale v dnešnej dobe? Treba samozrejme zvážiť aj tú genetiku, ak sú obaja rodičia štíhli a nie vysokí, tak nemožu čakať, že sa im narodí malý obor, ktorý bude priberať ako divý. Moja sestra tiež nie je vysoká, ani jej manžel a všetky deti majú drobnejšie, už aj porodnú váhu mali nižšiu aj pomalšie priberali, dievčatá sú už skoro dospelé a teraz majú obe 165 cm, jedna je štíhlučká stále, druhá má pár kíl navyše, zhodou okolností tá, ktorá v roku vážila ledva 7kg.

slunce3
5. aug 2015

@siska53 ja som nepovedala že niekto musi jest maso, len sa treba poobzerat aj u seba, ak ma vsetky vysetrenia aj vysetrenia na vyse ok. Tak moze byt problem strava. Ale to neznamena ze clovek musi automaticky jest maso aj ked ja som klobasovoslaninovy tip. Ale tak isto viem ako to jest aby mi to neublizovalo.
Nejde o to kto a preco je to co je. Len ta strava ovplyvnuje to mlieko. To je to iste ako keby zena kt. Dojci pila salviovy caj a divila sa preco ma malo mlieka.
Takze rozbor mlieka urcite neuskodi. Nikoho neboli a nieje co pri nom stratit.
Ja som nikde nenapisala ze niekto musi jest maso tak nerozumiem tvojmu utocnemu postoju.

charlie1980
5. aug 2015

@janickacrazy Preto existuje rozmedzie v tabulkach, kde sa beru do uvahy tieto faktory. No ked je nieco pod hranicou, moze naznacovat problem. Vselijak som tu pocitala, ani jedna, Co tu pise, nepriberala tak malo. Ved si vyrataj 840g na tyzden po dobu 11.tyzdnov. Je to strasne malo.

piacere
5. aug 2015

ani mne sa nechce veriť, že by existovalo nekvalitné materské mlieko bez živín.... Príroda je podľa mňa múdra 🙂 Do mlieka ide z tela matky (možno na úkor samotnej matky) všetko, čo je potrebné. Aj tehotné ženy koľkokrát zvracajú 10x denne aj do pôrodu, ledva do seba počas dňa niečo dostanú, mnohé nepriberajú, ale chudnú a plod rastie a priberá ako má....
Skôr by som sa opýtala, či mala malinká urobené aj rôzne alergo a gastro vyšetrenia na nejaké črevné ochorenia... či nie je u nej problém so vstrebávaním živín z potravy napr.....

siska53
5. aug 2015

@slunce3 len to tak divne vyznelo,ze za to moze stravovanie matky ktore sa vymyka beznemu standardu..
Ale pribera naozaj asi malo, asi by mali dat vysetrit alergiu na mlieko a pod...
Jedna kamoska mala dceru co jej neprospievala..z coho? Nejak nezistili.. No ta kamoska je veeelmi,mozno az moc stihla,kedze to nie je taka,co sa s nou casto stretavam a navstevujeme sa.tak netusim ako jedia,no podaktori maju taky metabolizmus,ako moj svokor..

janulka1302
autor
5. aug 2015

Ani ja ani manzel nie sme nejako extra vysoky, neter z muzovej strany je tiez drobna. Stravujem sa normalne, ziadne diety, masko lubim... Zajtra volam na gastro, dufam, ze nas zoberu skoro. Neviem, v nemocke povedali, ze je vsetko ok, oni nevidia problem nikde. Este som zabudla spomenut, ze mame vrodeny kongenitalny laryngealny stridor.

nanka3
6. aug 2015

@alenah31 tak toto som este mepocula, ze vyzivova hodnota nula, to co je????? Verit sa mi nechce
@janulka1302 ked bolo dieta hladne, tak je nespokojne, mozes skusit kontaktovat laktacnu (mamila.sk), ale ja si myslim, ze je to ok, dr. sa zvyknu dost drzat tabuliek, ja by som sa tym velmi netrapila, podla mna neexistuje nic lepsie ako tvoje mlieko, to sa meni podla potrieb dietata

sjuzan77
6. aug 2015

@janulka1302 chcem ta povzbudit svojou skusenostou. moja dcerka tiez podla tabuliek " neprospievala", boli obdobia, kedy mala za 2 tyzdne prirastok na vahe 50g 😲 nasa pediatricka do sprav vsak pisala vyssie cisla, len kvoli tomu, ze uz ja ako babo som k nej patrila a vedela, ze to mame proste v rodine ( tiez som nepriberala). vysetrenia mala v poriadku, do nemocnice sme nemuseli, akurat nas castejsie volala na poradne, kde vzdy kontrolovala ako napreduje v raste a po ostatnych strankach. dnes ma dcerka 3,5 roka, stale je chuducka, ma len 11 kg, ale je uplne zdrava, dokonca ma perfektnu imunitu, nepozname kasle, sopliky a podobne veci. takze ak ma vysetrenia ok a centimetre na vyske pribudaju, nestresuj. proste nie kazde babatko ma plne licka a zarezy na stehienkach 😉

gagik
6. aug 2015

Moj nazor je taky ze lepsia kvalitna umela vyziva ako nedostatocne dojcenie. Mala pribera fakt velmi malo, takze by stalo zato nebranit sa umelemu mlieku a nesnazit sa za kazdu cenu plne kojit. Mna moja mama tiez nekojila, lebo nemala mlieko a nemam alergie, imunita o.k a poznam aj take co svoje dieta plne kojili a dieta aj tak v kuse chore. Takze ani dojcenie nie je zarukou nicoho, z niektorych zien mam pocit ze ich snaha o dojcenie za kazdu cenu je skor kontraproduktivna.

janulka1302
autor
6. aug 2015

@sjuzan77 dakujem za povzbudive slova... 🙂 moja mama vravi tiez, ze ani ja som nepriberala do polroka. Potom som sa vraj rozbehla. Ja uz s takou malou dusickou chodim k doktorovi, co mi zasa povie. Uvidime, v utorok ideme na gastro vysetrenie. Hadam bude vsetko ok. Zbytocne chodit lezat sa mi tiez nechce a mam hrozne nervy z toho vsetkeho, ale tvoja skusenost ma velmi potesila, ze nie sme ojedinely pripad. Lebo pozerat, ako doktor natahuje malej kozticku na bruchu s komentarom: 95% deti v jej veku je od nej tucnejsich, nie je nijako povzbudive. Dakujem

janulka1302
autor
6. aug 2015

@gagik beriem tvoj nazor, len kto mi zaruci, ze bude mala priberat od um? Ak ani to nepomoze? Zbytocne vyhadzovat peniaze nechcem. Z flase pit nevie, vodu jej davam lyzickou.

gagik
6. aug 2015

Nezaruci to nikto,ale treba to skusit.a co hovori lekarka na to ze nevie pit z flase?

cecil36
6. aug 2015

@janulka1302 uppkojovat sa tym, ze aj ja som nepriberala aleb, ze dieta inej matky nepribera a aj tak je vsetko ok.. no ja neviem,mne akomatke by to nestacilo. Ja radsej dam vysetrit vsetko mozne aj nemozne, vratane materskeho mlieka,len aby som vedela, ze som nic nezanedbala. Btw aj materske mlieko moze mat nedostatok zivin...napriklad moje vzhladom na mnozstvo potravinovych alergii a intolerancii stalo za prd. Takze vela zalezi na strave mamicky.

sasa1983
6. aug 2015

Ak sa mozem spytat,preco nechces prikrmovat vlastne? S.

sjuzan77
6. aug 2015

@janulka1302 zo zvedavosti som nakukla do dcerkinych zaznamov, co mam doma. chodila na prevazovanie kazdy tyzden a ked mala 11 tyzdnov, vazila 3660g, cize este menej ako tvoja. takze ak ma naozaj vysledky vysetreni v poriadku a po ostatnych strankach napreduje, netreba hladat silou mocou skrytu pricinu v slabom mlieku a pod. drzim palce 😉

zuzka_puska
6. aug 2015

ahoj, podla mna je ta vaha v pohode, o nejakych 200g ma menej, ako by podla tabuliek mala mat. Ale tabulkami sa velmi neriad,co keby mala viac ako je v tabulkach?Bola by obezna? Kazdopadne ty musis citit,ci sa to dieta rozvija,ci rastie,ci robi nejake pokroky,aj ked len malilinke. A ak sa ti nieco nezda, daj vysetrit svoje mliecko, mozno nie je dost kvalitne aby malu zasytilo. Mozno budes musiet dokrmovat. Mozno skusit laktacnu poradkynu,aby poradila nieco na zlepsenie mlieka,aby bola mala sytejsia. Ale, ked je mala spokojna,pekne ti spinka,pekne kaka, a vidis aspon male pokroky, tak sa neboj, ma len o 200g menej to nie je nic hrozne.

sardinka333
6. aug 2015

@janulka1302 v UM su všetky živiny sice umelo ale su zastupene tak aby pokryli potreby detského organizmu - to je fakt či sa to niekomu páči alebo nie. Správny pomer živin je doležitý nakolko sa u dieťaťa rozvíja nervova sustava a mozog.
MM často chýba napr. železo a vitamín D....
Nedostatočný príjem vitamínu D majú takmer všetky batoľatá (95 %). Alarmujúce číslo vyšlo ale tiež pri železe, kde ho má nedostatok takmer každé batoľa (78%), čo môže zvyšovať riziko chudokrvnosti. Deti majú zároveň nevhodnú skladbu tukov v strave, konzumujú menej prospešných nenasýtených mastných kyselín a viac nasýtených. - takto to uvadzal časopis Mama a ja...

Ak nevie piť z flaše tak je možné davať poharikom, striekačkou alebo používať tzv. cievku...
Ja osobne by som prikrm UM skusila ak mi dieťa dokazatelne nepriberá a ja mam koli tomu chodiť po nemocniciach kde akurat tak doniesiem nejaku nemocničnu nakazu a bude ,,vybavené,, nehovoriac o tom že mám doma aj dalšie deti takže taký ,,luxus,, aby som koli ,,mlieku,, bola v nemocke si nemožem dovolit. Chvala Bohu samozrejme že nič važne nenašli.

sojorez
6. aug 2015

Ja by som to tak tragicky nebrala...kdesi som citala,ze tabulkove hodnoty boli robene pre umelo zivene deti... kojene dieta moze na vahe chvilu aj stat,resp.nepriberat pravidelne... pokial je ziva,spokojna,ma dost precuranych plienok (kojene deti nemusia mat stolicu aj tyzden,pokial dieta nema bolesti bruska,prdka si...),tak by som este chvilu bojovala proti pediatrovmu navrhu na umele dokrmovanie... mne sa vaha zda normalna,moja prvorodena mala 2850 pri narodeni a v roku vazila nieco malo cez 7 kil... cize prudko netabulkovo... nastastie som mala skvelu pediatricku,kt.napriek vyssiemu veku (boom sunaru kedysi) podporovala mamky v kojeni...pokial dieta nechudne a pribera,hoc aj pomalicky,bud pokojna... tiez som zastanca toho,ze slabe mlieko nie je,pokial fakt mamka nepredvadza nejake extremy v stravovani...takze len pokojnu mysel...nie vsetky deti musia vyzerat ako reklamne michelinnky 🙂