Pes equinovarus - ľudovo "konská noha"

balaziovatinka
13. feb 2012

mam pocit ze som na svete sama co ma doma dieta s PES.... prosim ozvyte sa !

emanka
16. feb 2012

posúvam

ywetta
17. feb 2012

vy ste odkial? aj my mame pec

balaziovatinka
autor
18. feb 2012

@ywetta dobry den ... ja som z Cadce ... ako stare mate dietatko?

ywetta
19. feb 2012

dobry, my mame 8 mesiačkov má , teraz ma topanočky d bravnove, ale este tie nožky ma take slabučke, nepostavi sa este a vy ste ako na tom?

zemina2030
21. feb 2012

Ahojky my máme taky dvě nožky PES.....mojí ségry syn má jednu postiženou nožku. Synovi bude 9 měsíců. Jakou formu postižení PES máte??? je jich několik stupňů...my máme to nejlehčí....
14 dní po porodu konzultace s orotpedkou a měsíc a půl sádry. Ke konci operace obou ach. šlach 3 týdny sádry.....do 5ti měsíců botky na den i noc a nyní jen na noc cca 16hodin..nebojte pokud budete po koupání dělat masáže chodidílek, propínat nožky formou her, cvičit......a dávat správně botičky tak bude chodit bez problému.....hlavně na to nezapomínat!!! Protože pokud je nebudete dávat a flákat to, bude vaše mimínko ve vyším věku zas mít tu samou proceduru jako po narození...jak mi zdělila má orotopedka, která tam měl holčičku s tímto postižení....a bude muset na operaci.....s pozdravem Lucka

zajdo
21. feb 2012

Ahoj,
som v 21 týždni a diagnostikovali nám PEC na oboch nôžkach. Našli nám to na obyč. ultrazvuku, tam som si dokonca aj ja laik všimla tú anomáliu nožičiek. Poslali nás na špeciálny ultrazvuk, ktorý to potvrdil, nič iné tam nenašli. Ale nevedia nám vylúčiť závažnejšie postihnutie, pri ktorom PEC je len sprievodný jav.. Povedali mi, že ak to bude len PEC, máme "byť radi".. Prvé dieťa máme krásne, zdravé a šikovné, bol to totálny šok. Dva dni som preplakala... Nevieme, ako sa máme s manželom na to pozerať, aký postoj zaujať... Mali ste to aj vy tak ťažké...? ďakujem Lenka

zuzana76
21. feb 2012

moj syncek sa tiez narodil s Pes equinovarus, cvicili sme Vojta, on mal najlahsiu formu -polohove PEC na obe nozky, nosil len dlahy, nemal ani sadru, je niekolko druhov, velmi dobry odbornik je vo Viedni

ja som hladala info tu

http://www.achilleus.cz/index.php/pes-equinovar...
http://www.peckari.sk/co-je-pes-equinovarus-con...
http://www.peckari.sk/nase-pribehy -pribehy deticiek s PEC
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2003/0...
http://www.ozinfodom.info/index.php?page=clanok...
http://www.fusszentrum.at/v02-pages/radler00.htm lekar, ktory sa venuje liecbe PEC vo Viedni, rozmyslali sme,ze pojdeme k nemu, ale po cviceni sa to malemu zacalo zlepsovat, mali sme stastie, uz ma rok a pol a krasne chodi sam, ma este ploche nozicky a mame ist ortopedovi, ale dufam,ze to nebude nic vazne.

zuzana76
21. feb 2012

@balaziovatinka my sme sa liecili len tu v NR na rehabilitacii nakoniec, ale pozrela som fotky a podla mna "vase" nozky vyzeraju byt celkom pekne, podla mna to " zmakne" maly a onedlho bude pekne bezkat, len ho nedavaj do choditok, vela mu nozky masiruj a kupuj pevne topanocky, masaze a videa vojtovej metody najdes aj na youtube ale rehabilitacna vam uz ukaze ktore cviky budete cvicit. Moj maly reval ako divy pri cviceni.

amare2
10. mar 2012

@zajdo Nám to také našli obyčejným UZ na jedné nožce. Dr.mi to podala jako "běžnou" věc a ještě byla možnost, že v tu chvíli je tam nožkou jen zapřený. Na dalších UZ už nešlo nic vidět kloudně, nechtěl nám ukázat nic, na 3D Uz jsem musela běhat do schodů, jestli se otočí aspoň trochu...a já si to po zbytek těhotenství nepřipouštěla, stále jsem si říkala, že to bude dobrý, že zrovna jen blbě ležel... A jaký to byl šok, když se narodil a PEC měl na obou nožkách!!! Probrečela jsem každou minutu snad...nevěděla jsem, co nás čeká...
Stále jsem chtěla od někoho slyšet "PROČ"...proč my?!
Až jsem udělala menší scénu, doktor za mnou v porodnici přišel a řekl mi, co nás zhruba čeká a jak to bude probíhat.
Kartářka mi vzkázala, že u nás to bylo způsobeno špatnou polohou a malou dělohou.
Nemá cenu brečet a něco si vyčítat. Je pravda, že jsou na tom děti hůř, "naše vada" se spraví.
Spíš si najdi nějaké info k tomu.... Přizpůsob oblečení.
(nám vyhovovalo po zasádrování navlíknout na sádry velkou dospělou ponožku, než sádry zaschly, aby se nedrolila sádra všude po malým, také jsme nosili tepláčky volnější bez ťapek, ale vešel se i do overalů s ťapkama - větší velikosti...)
Na achilleus.cz je několik rad.
Hodně sil!!!!!!!!
Nám jsou nyní 3 měsíce a týden, byl 10x sádrovaný, od 7.2. máme D-B dlahy, ale "bojujeme" s nima. Stále si zouvá botičky, jak má nožky malé, hlavně tu jednu "horší", když mu botku utáhneme, má pak otlaky a modré nožky... Vyzkoušeli jsme všechny možné typy bot, co jsme kde sehnali, máme jich plnou skříň.
Dvakrát jsme byli v Praze na konzultaci, zatím rozhodli, že by to mohlo jít bez operace ach.šlach, náš doktor si myslí, že by bylo lepší je udělat, tam nám řekli, že už můžeme dlahy nosit na spaní, u nás nám řekl, ať nosíme stále 23 hodin denně....tak se snažíme co nejvíc to jde...masírujeme...a poprvé půjdeme na rehabilitaci, tak jsem zvědavá, jestli budeme cvičit Vojtovku nebo něco jiného a jak to budeme zvládat...

pifpaf8061
14. mar 2012

@balaziovatinka
Awojky... určite v tom nie si sama.... Ja sa starám o dieťa s obojstanným PES, malý má skoro 2 roky a jeho nôžky sa začalai riešiť v jeho 1,5 roku... Dovtedy sa poisťovna správala akosi odmerane, neprihliadala na závažnosť postihnutia. A poviem Ti, vo vyššom veku je riešenie horšie a horšie. Dnes je malý po operácii oboch nožičiek, nosíme 23 hodín dlážky, máme denné a nočné, ktoré sa mu na noc priťahujú. Dúfame, že aspoň na 80% sme mu pomohli, lebo 100% úspech je v jeho prípade len nádej, ktorá však nikdy nevymiera.

tina1711
14. mar 2012

Ahojte aj my sem patrime mame na oboch nozickach ale Vojtovou metodou sme to dali ciastocne dokopy ale zas sa nam kvoli tomu porobile vselico ine

rybka08
15. mar 2012

Ahojte, pozrite si aj stranku www.peckari.sk, v diskusii sa vela dozviete.

ywetta
15. mar 2012

ahoj balažiovatinka, moj maly ma 9 mesiacov a pomaličky chodí, je to super a tešíme sa.

ywetta
15. mar 2012

zuzana 76 a vaš maly už chodi?

mysiatkoo
15. mar 2012

ahoj. Urcite nie si sama... Aj moja starsia dcera Nina sa narodila s touto diagnozou. Bol to sok, kedze z ultrazvuku sme nemali ziadne taketo info, ale nejak som to od prvej xvile brala tak, ze to dame dokopy. Prva navsteva na ortopedii na Kramarox bola ked mala 1 tyzden.... 3x sadry, potom celodenne dlahy, potom dlahy na noc, od 1,5 do 8-9mesiacov vojtovka a teraz xodime vo vnutri v ortopedickyx sandalkax, vonku topanky s vlozkami a kazdy vecer cvicime rehabkove cvicenia. Vsetci to berieme ako sucast zivota a kym dieta neprestane rast, tak to tak bude. Xodime normalne, pri behu ma taky svojsky styl, tak zatial nedokazem posudit nakolko ju to bude obmedzovat napr. pri sporte alebo tak... Ale - Mame vyborneho ortopeda a skveleho rehabilitaka v BA, ak by ste niektore potrebovali overeny kontakt.

mysiatkoo
15. mar 2012

ahoj. Urcite nie si sama... Aj moja starsia dcera Nina sa narodila s touto diagnozou. Bol to sok, kedze z ultrazvuku sme nemali ziadne taketo info, ale nejak som to od prvej xvile brala tak, ze to dame dokopy. Prva navsteva na ortopedii na Kramarox bola ked mala 1 tyzden.... 3x sadry, potom celodenne dlahy, potom dlahy na noc, od 1,5 do 8-9mesiacov vojtovka a teraz xodime vo vnutri v ortopedickyx sandalkax, vonku topanky s vlozkami a kazdy vecer cvicime rehabkove cvicenia. Vsetci to berieme ako sucast zivota a kym dieta neprestane rast, tak to tak bude. Xodime normalne, pri behu ma taky svojsky styl, tak zatial nedokazem posudit nakolko ju to bude obmedzovat napr. pri sporte alebo tak... Ale - Mame vyborneho ortopeda a skveleho rehabilitaka v BA, ak by ste niektore potrebovali overeny kontakt.

stazina
16. mar 2012

ahoj , tak taky přispěju s trošku do mlýna.-))
Náš malý se taky narodil s touto diagnozou, o jedn nožičke jsem veděla už od 30tt, ael dr. říkal, že to může být jen polohové...po produ měl ale obě nožky a docela dost...začalo sádrování .5 sáder u nás v nemocnici , pak nášsposlali na Bulovku, kde totálně odsoudili práci v našínemocnici , řekli , že to sádrovali špatně způsobili mu tak přelomy chodidel...dostal ještě další tři sádry, pravá nožka je lepší, levá je ještě stále adept na tenatomii - proříznutí ach.šl.Od začátku eldna dostal D-B. dlahy...a od uterka cvičíme Vojtovku.....Pokud některá z vás ještě s dítětem Vojtovku necvičíte, řekněte si dr. o poukaz na rehabilitaci a jdete do toho...fyzioter. me říkala, že se má cvičit hned od anrození!!!!!!!!!!a že je u našeho drobka už skoro pozdě....čím dřív se začne, tím líp...
začátkem dubna jedem do Prahy na kontrolu, pak se uvidí, jestli bude mít dlahy na mín než na 23 hdoin denně...je potřeb an to neprdět, ale dávat dlahy poctivě...
@amare2 ahoj, myslím, že je lepší dávat mu dlahy na celý den, třeba se vyhnete tomu protnutí šlach...a jak si psala o otm padání botiček a o otlacích..zkus mu koupit co nejtlusčí ponožky bez vekých švů...já dávám na nohy obráceně, švem na horu, a předtím ještě nohy pořádne promažu - na to tlusté fusakle - a žádný otlak ani padání u nsá není..zkus to , třeba to pomůe...envím, od jaký máte firmy, ale Martinovi se ty botky tak po měscíi dost vytáhly..jakoby si je rozšlápl podle svý nohy...
Musím ít, dítě mi brečí ,a el budu sem koukat, třeba bychom si mohli předávat postřehy...
Každopádně se z této diagnozy nehroutím, i kdž je to někdy težké..i reakce okolí...ael holky, naše dítka budou chodit, nemají nic s životně důl. orgány..a tak za ně budme štastné🙂)pa

klara.t
16. mar 2012

Ahoj, my měli něco podobného. Pes serpens. To je skoro jako pes eq., ale ještě je k tomu chodidlo do tvaru "C". My netušili nic až do porodu. Levou nožičku měla horší, ale měla to na obou. Dokonce na nártech měla i modřiny. Nejdřív mi nic neřekli, byla jsem po císaři. Asi 4tý den mi to řekli, ale už mě samotné přišli její nožičky divné. Naštěstí to neměla až tak vážné, jak tu píšete. Ona je dost vtáčela dovnitř, takže na vnitřní straně měla hodně rýh, ale zvnějšku skoro žádné. Hned týden po porodu jsme začali 4x denně cvičit vojtovku, protahovat chodidla, stimulovat je (v podstatě jsem na ně měla furt sahat). Byla jsem z toho dost vyplašená. Také jsem si říkala proč zrovna my. Ale nakonec jsme vojtovku cvičili jen do 8 týdne, pak už nožičku začala stavět častěji do správné polohy. Začaly jí mizet rýhy z vnitřní strany nártu a začaly se jí tvořit z vnější strany nohy (pod kotníkem). Druhá dcera se narodila s dobrými chodidly (pro změnu má Frejkovu peřinku na kyčle). Vkládám fotky z 1.měsíce, kde je to trochu vidět.
Chce to vydržet. Jsou to naštěstí vady, co lze napravit. Furt lepší, než mít nějaké srdeční vady nebo tak něco. Je to sice slabá útěcha, ale je to tak.

monkab
7. jún 2012

kocky , viete mi poradit kde robia dobre ortezy na nozicky po operacii pes equinovarus v ziline ............

sempro
7. aug 2012

@monkab http://www.pro-tech.sk/, my sme tam dávali dcérke robiť ortézku a boli sme spokojní /je to oproti holetu Holiday Inn pri kruhovom objazde v budove vedľa Lidlu/.

pauina
8. nov 2012

Ahojte. dnes som bola na sone a povedali nam, ze s najvacsou pravdepodobnostou mame PEC. Zijeme v UK a chcem sa spytat ci tu je nieko alebo ci poznate niekoho, kto ma skusenosti s touto diagnozou v anglicku, nie som si moc ista totiz, ci mozem tymto ich metodam plne doverovat. dakujem

kataol
2. jan 2013

ahoj holky, píšu tu, protože moje dcerka má taky pes na levé nožičce..pořádně nevím, co se bude dít..teď je jí 15 týdnů, léčí ji primář, co to prý praktikuje 20 let a plno jeho pacientů profesionálně tančí nebo sportuje...Amálce dali sádru hned druhý den po porodu, třikrát přesádrovali po dvou dnech, pak jsme chodili dvakrát týdně, pak jednou týdně a teď po dvou týdnech..poslední měsíc jsem neviděla primáře, jen to jeho kolega přesádrovával kvůli růstu a říkal, že už to je zralé na operaci, prý co nám primář říkal..tak jsem mu říkala, že nám moc neřekl, protože prý nechtěl dávat naděje a tak, že bývá operace achillovky, ale že zatím vypadá nožka dobře a možná se tomu vyhnem..no a ten doktor říkal, že achillovka se řízne a že už je na to čas a že pak se to hodí na dva týdny do sádry a pak už sádry ani nic jiného nebude..jen cvičení..ale ty jejich informace jsou opravdu kusé, odcházeli jsme totálně zmatení, snad tam za dva týdny primář bude a řekne nám konečně něco konkrétního..

katusa985
10. apr 2013

@balaziovatinka ahoj nie si sama aj mi to mame a mame aj rucicky postihnute skratene slachy ma na prstekoch a stuhnute zapestia.. je to spojene z diagnozou Artrogripoza ci ako je to v papieroh mame teraz 2roky a styry mesiace na jednu nozicku nas aj operovali a od narodenia mal sadrovane nozicky a potom nam daly dlazky na spinkanie a na chodenie rotacne beckerove dlahy tak sa to tusim vola...

lenusa2809
23. júl 2013

Ahojte dievcata, aj my mame tuto diagnozu :/ ,mame 10 tyzdnov a dnes nam dali dole sadricky konecne...achilovku netrebalo operovat, dali nam topanocky na tycke, s ktorymi ma malinka problem, nepacia sa jej, len dufam, ze si nato zvykne 🙂 ...ako vasi drobcovia znasali topanocky? dakujem Lenka

lenusa2809
26. júl 2013

Žienky prosííím kto má skúsenosti s topánočkami na tyči??????

zuzana76
26. júl 2013

@ywetta az teraz som narazila opat na tuto diskusiu, pytala si sa ma pred vyse rokom, ci maly chodi, ano vtedy uz chodil, neoznacila si ma v prispevku @ takto, takze som potom nedostala upozornenie, vidim,ze si aktivna, vy sa ako mate? dufam,ze s nozickami vsetko v poriadku, my sme boli akurat tento tyzden na kontrole u Dr. Vajicekovej v Nitre a je to ok, uz napisala len, ze kontrola podla potreby, ale nozicky sa vyvijaju pekne, este nam dala cviky, maly obcas este ked chodi tak trosku dava nozicky dovnutra, ale to si bezne clovek nevsimne, len clovek, co vie, takze nam ukazala este cviky , co mozme doma cvicit, ale povedala, ze casm sa to uplne upravi.

ywetta
27. júl 2013

ywetta@zuzana76 aha, neviem tu poriadno v tom chodit dik za odpoved aj my uz chodime a som rada ze sa to dalo takto do poriadku je to super velmi sa tesim, my ideme teraz na kontrolu dr. zahradnikovi do NR tak uvidime co nam povie, s pozdravom

nika_kika
27. júl 2013

ahojte aj my máme pec . máme ich na oboch nôžka ,keď som to videla prvý krát v pôrodnici strašne som sa vyľakala a preplakala som nejednu noc,keďže nám nevedeli poriadne nič o tom povedať.Potom nás poslali do Žiliny a tam nám to začali sadrovať(dlahovať) teraz je to už viac ako 6 mesiacov čo sme mali prvú dlažku ale môžem povedať že keď nám dali naposledy dole dlažky ( skoro pred mesiacom) tak nôžky si už neťaháme do vnútra 🙂 aspoň to ,ale máme skrátenú šľachu tak sa teraz chystáme na operáciu , doktor nám povedal že to bude len jednoduchý zákrok keď nám narežú šlachu a puzdierko a môžu urobiť hneď obe nôžky naraz,a potom ešte dostaneme sadričky na 6 týždňov a potom že už len cvičiť budeme,tak nech už je to za nami,a nech už len cvičíme

ywetta
28. júl 2013

ywetta@nika_kika držime palce nika, nech vam to dobre dopadne, ja ked som sa to dozvedela este v 20 tyždni tehotenstva , tak som plakavala stale ked som bola sama, bola som hotova, lebo sestricka mi na to povedala ze mozte byt rada ze nema nejaku srdcovu vadu, ved taketo deti mozu chodit , tak som bola na pochybach ci bude chodit alebo nie, ale da sa to dat do poriadku chvalabohu , teray sa tešime a drzte sa 😉

9nikinka
24. aug 2013

Ahojte tak aj ja sa pridávam k vám.
Mám 2 detičky a obidve majú tento problém síce len najľahšiu formu, no dáva to zabrať.
Pri prvej som to zistila tak, že v pôrodnici prišla pediatrička a povedala ježišmaria dieťa ty máš ale krivé nohy, na to prišla fyzioterapeutka ktorá mi ukázala ako ich masírovať a že to stačí. Na prvej návšteve u našej pediatričky sme dostali odporúčanie na rehabilitácie kde sme cvičili vojtovku 9 mesiacov potom som s ňou chodila na baby plávanie inak to nám veľmi pomohlo odporúčam, a potom sme ešte cvičili hravou formou až doteraz a má 3 roky no i tak nohu občas vtáča. nA ZAčIATKU MALA AJ DLAHY ALE TIE vôbec netolerovala a mala z nich strašné odttlaky.
No a keď sme čakali druhú tak sme sa modlili aby sa to nezopakovalo na ultrazvuku nič nebolo no a keď sa narodila bolo to tam i keď v miernejšej forme a sranda bola že v pôrodnici mi jeden tvrdil že to stačií len trochu rozmasírovať druhý že veru poriadne rozmasírovať a tretí že by dal aj z vojtovky cvik na chrbte no čo vám poviem som vedela ako to dopadne máme 3 mesiace a cvičíme už aj bruško aj dlažky sme mali ale tiež to bolo ako pri prvej no a len mi tak trochu teraz došlo ľúto lebo zrovna jej začínajú už aj slzičky tiecť ale tak budem robiť čo sa dá aby som jej čo najviac pomohla no na tretím už ani vo sne neuvažujem.