Skúsenosti s logopédom

janka_mamka
1. apr 2015

ahojte, asi tu už toho bolo veľa na túto tému, ale popravde nechce sa mi gúgliť. Zaujímajú ma rady mamičiek, ktorých detičky navštevujú alebo navštevovali logopéda. Aké sú vaše skúsenosti a spokojnosť? Ako prebieha vyšetrenie? Môj malý bude mať čochvíľa tri a stále nerozpráva, teda okrem slov baba, dede, havo atď... ( prosím nepíšte mi komentáre typu, má čas.... ), pretože by som sním rada tú reč trošičku precvičovala , ale neviem ako na to , rozprávame na neho aj čítame si stále. Ďakujem ,každá rada dobrá .

monicm
1. apr 2015

@janka_mamka ak chcete ísť na logo,potrebujete odporúčanie od pediatra,prvé sedenie je skôr o tom,že logoped/ička zisťuje anamnézu dieťaťa,ako často býva choré,či nie je skrátená uzdička na jazyku,aké bolo apgar skore,kedy začal rozprávať a pod. nášho syna si nahrala ako hovorí,povie kde vidí problém a čo sa s tým dá robiť.a prípadne začne "liečiť" ukáže rodičom,ako treba s dieťaťom hovoriť,kde sa robia chyby a čo treba zmeniť.

je pravda,že má ešte čas,ale vy ste matka a poznáte si dieťa,ja som napr. išla v 4 s prostredným,lebo som mu vôbec nerozumela (okolie už vôbec nie) a úžasne nám pomohla,už sme na poslednom písmenku "r" a teším sa z každého jedného úspechu

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@monicm super ďakujem takéto odpovede potrebujem, pretože som si nevedela predstaviť ako to tam prebieha, takže na každé dieťa ide asi inak ...

seahorse27
1. apr 2015

My mame velmi dobrú skúsenosť. Chodíme s dcérkou na logo už rok a pomaly asi aj prestaneme, reč sa krásne upravila. Mali sme problém s hláskami č š ž c s z. Chce to ale pravidelnosť, cvičiť aspoň každý druhý deň...

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@seahorse27 Ďakujem. a v koľkých rokoch ste začali chodiť s dcérkou? Lebo ja si nie som istá, či by to nebolo priskoro, či nemám čakať do tých troch rôčkov.

elizabethia
1. apr 2015

@janka_mamka ahoj, my mame podobny problem, maly ma v juni tri roky a ma slovnu zasobu cca 60 slov vratane citosloviec, chystame sa k logo po velkej noci ale po pravde, neviem si predstavit tu spolupracu. Maly absolutne nekomunikuje s ludmi, ktorych nepozna a navyse, cim viac ho tahame do konverzacie, tym viac sa zaujima o nieco ine. Najviac rozprava sam od seba, bez toho, aby sme nieco precvicovali, ked si mysli, ze ho nepocuvame 🙂 ale chceme skusit aspon jednu navstevu. V septembri nastupuje do skolky, tak dufam, ze ta pomoze najviac. Inac je velmi vnimavy, pasivnu slovnu zasobu ma obrovsku, rozumie vsetko,pomaha v domacnosti skoro so vsetkym 🙂

evening_star
1. apr 2015

Môj syn má 2 a pol roka a ovláda max. 20 slov, netvorí žiadne slovné spojenia. Pediater nás poslal na foniatriu, psychológiu, logopédiu a neurológiu. Zaujímavé, že niektorí pediatri to nechávajú tak, a niektorí, ako náš, to až s prepáčením preháňa, lebo mi bolo jasné, že na foniatriu ideme zbytočne, lebo viem, že sluch má výborný. A u tej logopedičky sme zatiaľ boli len raz a bolo to ako písali predomnou: anamnéza. A že sa mám zamerať na slová páči-prosím-díky a ukazovacie zámená: to je, čo je, toto je.

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@elizabethia ahoj,no môj bude mať tri prvého augusta, ale to váš má úžasnú slovnú zásobu cca 60 slov. Malého som len teraz pomocou takého klavíra namotivovala že začal do re mi fa so la si do... ešte aj to R povie pekne, ale slovíčka žiadne, zopakovať po mne nechce nič, chce len aby som aj hovorila a dokola to isté, nonstop aj 50 krát, pritom tiež ako píšeš je šikovný pomáha so všetkým zapájam ho do každej činnosti aj zemiačky umýva🙂 aj k cudzím moc nejde a ke´d sa zatne jak by dal... ☹ guglila som dačo a našla som rôzne cvičenia ale je tam typu ako naznačiť vetrík a robiť fi fu .. at´d... no neviem či by som ho s tým zaujala... ☹
Držím palce s Vašim malým 😉

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@evening_star no ja zatiaľ tiež počúvam len rady typu, má čas... ja mu hovorím non stop, len neviem možno treba na neho inak alebo čo:( alebo sa mu ozaj len nechce... a plánujete ďalšiu návštevu?

romisami
1. apr 2015

@janka_mamka my chodime k logopedicke s 5r synkom. On rozpraval vela ale nevedel hovorit K, G, R. A logopedicka mi vravela ze sme mohli aj skor prist. V skolke ale vraveli ze ma cas 😒 Uz po prvom sedeni sa K naucil-pani logopedicka nam vysvetlila ako ho to naucit, doma sme trenovali a slo to 🙂 Uz vie celkom dobre aj to R, celkovo rozprava ovela lepsie. Ja logopedicku za seba naozaj len odporucam, maleho motivuje tym ze mu do zositka lepi nalepky, pripadne da malu hracku z kinder vajicka 🙂

stanulka27
1. apr 2015

ahoj,moj krpec mal teraz vo februari 3roky a povedal na asi 10slov +ako robi zvieratka aj ten ked on sam chcel.vsetci sme donho hustili,nutili ho rozpravat,opakovat slovicka a nic.tiez mi vsetci vraveli ze mame este cas.ale pred 3 mesiacom sme zacali chodit k sukromnnemu logopedovy,kde nam dal najskor vyplnit taky dotaznik-nielen ci rozprava ale aj co vsetkemu rozumie.sdenie trva asi 45-50min.a je to nenutenou detskou hrou.mas drobec je na urovni 1,6rocneho dietata tak k nemu musime aj pristupovat.ale ako sme mali par sedeni je tam neskutocny rozdiel.povime uz viac ako 60slov a stale vidime na nom ze sa uz aj snazi opakovat nive slovicka.super bolo ze nam hlavne logoped povedal ako mame postupovat,naucil nas vseliake triky ,a vzdy na dalsom sedeni si povieme dalsie kroky a posuvame sa dalej.takze ja mozem povedat ze nam logoped velmi pomohol.tak isto je velmi dolezite kedy si ty a tvoja rodina zacali rozparavat.....aj zo logoped zohladnuje.

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@romisami super, a akým spôsobom na neho rozprávate, že to tak pomáha? lebo ja fakt neviem kde robím chybu :( Ale tú logopedičku veru navštívim, asi máte pravdu že netreba čakať do 3 či 5 rokov... čo ak bude potom neskoro

elizabethia
1. apr 2015

@janka_mamka po 15. ti napisem, co nam povedala. ja som aj citala jednu knihu o detskej reci - odporucam necitat kapitoly o tom co ma vediet dieta hovorit v tom ktorom mesiaci, lebo sa zbytocne zostresujes, ale je tam par tipov ako na dieta. Moj zase nepovie vobec doremi....., opakuje iba po manzelovi, lebo ten sa s nim hra tak ako chce - resp. "saleju sa" a malemu sa to paci, tak vtedy zopakuje "tati toc teraz rychlo" alebo podobne spojenia, sam od seba nikdy 🙂 zacina teraz spajat slovicka tati tu, maminka toto, šš tam, tu mnau a podobne, tento tyzden sam od seba povedal babika na barbie v reklame, ale inac okolo toho nic..... skus pozriet tuto knihu, ak si ju nevidela, necitaj vsak o tom, co ma vediet 🙂 nemame predsa tabulkove deti 🙂 http://detskarec.sk/problemy-s-vyvinom-reci dole na konci stranky je odkaz na knihu

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@elizabethia áno toto som už čítala, takže som sa už zostresovala dávnejšie z toho 🙂 ale tú knižku si skúsim pozrieť, ďakujem za tip. ,Môj tiež sem tam prekvapí a povie niečo, ale ako chcem aby to zopakoval tak ani za svet, aj sa mu snažím rozprávať, že detičky ako pekne rozprávajú a tak, ale jemu je to akosi jedno, najviac ma "štve" že on si pomenuje veci inak, napr. cica je ďoďa... a podobne...a strašne všetko mäkčí, ľev,šľon,ešče, šoľ.. to je asi všetko celá jeho slovná zásoba a to nerátam také ako baba,dede...a ešte vie povedat nečem,nie, a aňo.
Potom po 15.stom budem rada za akékoľvek info 🙂

janka_mamka
autor
1. apr 2015

@stanulka27 a vy ste pri tom keď ho vyšetruje?? a aké rady Vám dal??? Ďakujem

seahorse27
1. apr 2015

@janka_mamka my sme začali až v 5 rokoch, ale ona nemala velmi vážnu poruchu výslovnosti, takze preto sme čakali, či sa to aj samé neupraví. Podľa mna čím skôr sa začne, tým lepšie su výsledky.

romisami
1. apr 2015

@janka_mamka logopedicka nam do zositka pise slova ktore su dobre na trenovanie prip.basnicky a doma manzel k nim kresli obrazky. A opakujeme si to a cvicime aj spravnu techniku podla pokynov logop./kde ma byt jazyk a podobne/ . Odfotila som dve strany zo zositka 🙂

romisami
1. apr 2015

A inac u logopedicky sme zistili aj to ze napr. niektore pismenka sice rozprava pekne ale nie uplne dobrou technikou a tym padom je horsia vyslovnost aj inych pismen. Takze ja to len odporucam. Napr dcerka sa naucila sama cisto rozpravat ale ked treba trosku pomoct tak netreba vahat. Lebo v skole to uz moze byt problem. Romankini spoluziaci-prvaci niektori rozpravaju ozaj nepekne - suslu a podobne a v takom veku uz sa tieto zlozvyky odburavaju tazsie, mozno vobec...

katka1205
1. apr 2015

precitala som ti tuto temu, len nas bude mat 4 roky a je ukecany az az... len vyslovnost je niekedy tazsia.. ako su R, L... a dozvedela som sa, ze ked bude v strednej triede v skolke, tak k nim chodi na navstevu pani logopedicka a ona odporuca deti ci maju ist k nej alebo nie. co si myslim ze je super ze takto odporucuju deti zo skolky. aj moja segra chodila kedysi k logopedicke.. a tiez si myslim, ze od 3,5 roka alebo styroch je to idealne zacat chodit.. cim skor, tym lepsie. sama neviem ci tam nepojdeme casom 😉

evening_star
1. apr 2015

@janka_mamka
Áno, budeme chodiť raz do mesiaca. A myslím, že vo vašom prípade by ste si mali vypýtať výmenný lístok k logopedičke. Dnes sa všade píše, to aj vygúgliš, že s logopédom netreba čakať, to bolo kedysi, že sa tam chodilo po troch rokoch. V tabuľkách sa píše, že logopéda treba vyhľadať, ak v dvoch rokoch ovláda menej ako desať slov a netvorí slovné spojenia.

monicm
2. apr 2015

@janka_mamka vidím,že si už dostala množstvo skvelých rád. ja len a upokojenie,niektoré deti sa rozhovoria,ak sa dostanú do väčšieho kolektívu detí,kde vlastne odkukajú ako spolu komunikujú.viem,že s ním veľa hovoríte,ale detský kolektív je niečo iné.môj najstarší bol tiež taký,mal tesne pred troma rokmi,nehovoril takmer vôbec,ale rozumel,bála som sa ako zvládne škôlku a on čuduj sa svete po prvom dni v škôlke zrazu spustil.ale ak s ním chceš pracovať,tak naozaj len pod dohľadom logopéda,nie sama s radami od mamičiek,nech sú akokoľvek dobre mienené

maminecka2
2. apr 2015

Ahoj, my sme mali logopedičku raz v materskom centre na takú rýchlu základnú konzultáciu (bolo veľa mamičiek). Kukla mi malého (3,5) a povedala, nech nečakáme, lebo šušle tak, že strká jazýček medzi zuby, čo už je odchýlka, nech to zbytočne nefixuje. Chodíme do súkromného centra, bo štátna dala termín na júl. Zistila že má aj slabé svaly jazyka, tak cvičíme jazyk a postupne teraz "s", uvidím čo ďalej.
Inak aj ja mám od detstva problém s výslovnosťou, samozrejme sa na to kašlalo, ja som sa až teraz dozvedela, že chodia aj dospelí, niečo mi poradila aj tá kam chodím s malým a zatiaľ som sa objednala k štátnej (tak uvidím čo so mnou).
Ešte mi napadlo, jedna mamička konzultovala syna 1,5 r. že povie asi len 3-4 slová a odporučila jej, že ak sa do 2 rokov viac nerozhovorí (ale už neviem koľko slov) treba ísť a nečakať.
Takže určite by som nečakala, radšej ísť skoro a zbytočne ako niečo zanedbať. Viem z vlastnej skúsenosti aké je to frustrujúce mať vadu reči a nechať to tak, doteraz sa za to hanbím. S menším dieťaťom sa ťažšie pracuje, ale aspoň niečo sa dá.

janka_mamka
autor
2. apr 2015

baby veľmi pekne naozaj ´dakujem všetkým za veľmi dobré rady , určite už nebudem váhať a logopedičku vyhľadám, lebo sama by som to aj tak asi nezvládla,a si neviem ako na neho :( asi potrebuje špeciálny prístup a s tým si asi sama neporadím. Veľmi si vážim každú jednu radu 🙂

stanulka27
2. apr 2015

@janka_mamka my sme vzdy s nim na zaciatku sme sa museli ucit trosku poslusnosti cez motoricke cvicenia,lebo nas krpec je velmi hyperaktivni a nedokaze sa na nic sustredit viac ako 1-2min.takze aby sme mohli ist dalej tak sme zacali tymto.napr.aby po mne zopakoval(tap-tap,papa,chyt sa nos,ruky,pokrut hlavou.......cokolvek len aby sa na mna sustredil a posluchol co mu poviem .takto sme sa prepracovali od 2 po 10min.cvicenia a postupne pri motorickych hrach sme mu zacali vsuvat hlasky.....a,e,i,o,u....a tie sme cvicili aj pri hrach skladani puzzl,lega..hodina u logopedicky prebieha hravou formou,do ktorej sme zapajani aj mi rodicia-aby sme vedeli ako s nim mame doma dalej cvicit.napr.pri hrani sme mu vela rozpavali-matusko prines to cervene auticko ktore je na policke-rozumel,ale nasa logopedicka nas naucila ze na zaciatok staci mu povedat-auto,asi po mesiaci to aj sam povedl,potom sme zacali pridavat dalsie slovicka-daj auto,hore auto ,dole auto....vseliako kombinovat ale pouzivat len 2 slova na pomenovanie a skusat slovicka ktore uz vieme tvarovat-jednotne a mnozne cisla.ked bol sneh naucili sme sa hovorit gula-pri gulovacke-ak chcel hadzat dalsiu gulu-tak nakoniec zopakoval a pri stavani snehuliaka-zopakoval-nos,usta,ruka.kamoska nas prisla kuknut a doniesla balon a ked ho velmi chcel tak to po nej aj zopakol a dokozal povedal hore balon. vzdy co sa naucime nove si napiseme prebereme s logopedickou a poviem nam dalsi postup,aby to na neho nebolo prilis .my sme logopeda navsivili aj preto,lebo vsetci chpalci v nasej rodine zacali rozpravat az po 3 rokoch ale mi na jesen ideme do skolky a chceli sme mu ulahcit aj komunikacii s detmi.takze ja som za navstevu logopeda,kedsa da dietatu pomoc preco by som mu nepomohla,kedze aj mi sme doma postupovali nespravne a teraz aspon mame istotu ze je to dobre,odkepnute od logopedicky 🙂

janka_mamka
autor
2. apr 2015

@romisami Ďakujem za názornu ukažku, no neviem či by ot na toho môjho nebolo "príliš",ale ja vyskúšam, to s tým kreslením vypadá super 🙂

janka_mamka
autor
2. apr 2015

@stanulka27 Ďakujem za super dlhú odpoveď, a za dobré rady, náš najväčší problém je že on nechce nič zopakovať, môžem mu akokoľvek vravieť že auto, u neho to bude stále len vrn ... :(nechápem... :(
Tiež s tou gulovačkou je to super aj s tým balónom, ja som tiež už skúšala, typu, že ak niečo chceš musíš to povedať ako sa to volá, on si to radšej rozmyslí,a nechce . dúfam, že logopéd poradí ako ho namotivovať a povie nám čo robíme vlastne zle :(

stanulka27
2. apr 2015

@janka_mamka urcite ho nenut aj my sme ho stale nutili a hovorili co je to ,povedz to.....iba mu donekocne pomenuvaj predmety,aj ked hned nezopakuje tak urcite vnima a uklada si ich do svojej malej hlavicky. 🙂

janka_mamka
autor
2. apr 2015

@stanulka27 však niekedy si aj poviem , že prestanem mu to vraviet a možno potom začne sám.. Môj otec vraví presne to isté, že on si to ukladá a nasáva info a potom spustí... len neviem prečo mu to taak dlhoo trvaa :(((

jumama
2. apr 2015

Necitam vsetky prispevky - moja oblubena je knizka o vyvoji reci - na stiahnutie v PDFku dolu na tejto stranke: http://detskarec.sk/problemy-s-vyvinom-reci

janka_mamka
autor
2. apr 2015

@jumama ďakujem 🙂

vinuslava
5. apr 2015

@janka_mamka Ahoj. Pokojne mozete ist k logopedovi uz aj teraz. Ja som so synom zacala chodit ku klinickému logopedovi ked este nemal ani tri roky a s dcérou sme zacali chodit teraz a má 2 roky a 5 mesiacov. Ku klinickému logopedovi potrebujete odporucací lístok od pediatra, ale su este aj logopedi v poradniach, bud CPPPaP alebo CŠPP, tí sú zasa zamestnanci školstva a tiez vedia poskytnut kvalitnu intervenciu a poradenstvo. Vysetrenie u logopeda je vyslovene individuálnou zalezitostou, pretoze kazde dieta je ine a kazde potrebuje iny pristup. Na prvých sedeniach sa zvykne robit anamneza, rodinna aj osobná a na tych dalsich sa nadvazuje kontakt a odporucaju sa dalsie postupy a cvicenia. Napr nas velmi nechcel pred logopédom rozpravat, ale ked prisla aj mala k logopedovi, tak sa osmelil a debatili po svojom, ako keby tam logoped ani nebol. Dolezite pri logopedickej intervencii je pravidelne cvičiť a precvičovať a cvičiť a precvičovať a stále dookola a samozrejme treba byt na dieta aj primerane náročný. Cas este máte z toho hľadiska, ze kým pojde maly do školy, tak este prejdu cca 3 roky, ale nic nepokazite, ak za logopédom zajdete aj skor ako pred tretim rokom, aspon sa informovat co a ako. Ved za opýtanie sa nestrieľa. Držím Vám palce. 😉