Sprchovanie a pobyt vonku pri ovčích kiahňach

babyangel
3. máj 2015

Milé maminky, nevedeli by ste mi prosím poradiť, dokedy sa nesmie dieťa sprchovať ani kúpať, a dokedy nesmie ísť dieťa von keď má ovčie kiahne? Máme ich už štvrtý deň a vonku je tak krásne, preto by som veľmi rada malú pustila na slniečko, a taktiež by som ju už rada celú aspoň osprchovala lebo 4 dni je už dosť. Neuškodím jej tým?
budem vďačná za každú radu

luliu
3. máj 2015

@babyangel nechapem preco nesprchujes. Od zaciatku sme kupali v hypermangane a potom kratka sprcha. Von nemozte ist, je infekcna.

bonaqa2013
3. máj 2015

Von nie, určite nie medzi deti. možno keby sedela niekde sama - bez detského kolektívu doma na terase, na balkóne. My sme to mali, dcéra to doniesla zo škôlky a za pár dní to mala aj ďalšia. S kúpaním sa nepamatám...

babyangel
autor
3. máj 2015

@luliu všetci mi tu hovoria že sprchovať ani kúpať sa nesmie. Aj na internete som to čítala. Ale nikde som nevidela ako dlho až. A vonku nie medzi deti to by som určite neurobila. Ale aspoň na chvíľku na čerstvý vzduch by som ju chcela dať, samozrejme, mimo civilizácie. Len počula som aj to že sa to nesmie, že dieťa s kiahňami musí byť vo vnútri až kým kiahne nezmiznú.

babyangel
autor
3. máj 2015

@bonaqa2013 nie medzi deti ju ťahať nechcem to určite nie. Len tu doma do záhrady. Aspoň na chvíľku.

unilevel
3. máj 2015

S tou sprchou to fakt nechapem , kupala som maleho 3-4x za den v hypermangane , cca 5-10 min...a velmi rychlo kiahne odzneli , bez komplikacii horucok bez jaziev ....von siel asi po 10 dnoch ... do skolky asi po troch tyzdnoch ... po kiahniach je oslabena imunita tak aby nieco hned nechytil

sissy27
3. máj 2015

@babyangel akože nechcela si dieťa 3týždne umyť, že po kiahňach budete riešiť nejaké kožné choroby? 😅 kúpať sa nemá,keď tak rýchly kúpeľ v hypermangáne, ale sprchovať v rámci bežnej hygieny samozrejme treba... potom len jemne osušiť, najlepšie bavlnenou plachtou, žiadne šúchanie, aby si neodlúpla chrasty a natrieť prípravkom, ktorý používate...
von by som nešla, nie len kvôli druhým deťom, ale hlavne kvôli tomu vlastnému - má oslabenú imunitu a raz dva sa naňho nalepí ešte nejaký "bonus", ktorý vám kiahne skomplikuje...

luliu
3. máj 2015

@babyangel my sme denne kupali v hypermangane - to vysusuje, potom sprcha a jemne vysusit uterakom - nesuchat uterak o pokozku.

susanne6
3. máj 2015

@babyangel blbosť, dnes su už iné liečebné metódy, dokonca ja som svojho najstaršieho syna už pred 10 rokmi kúpala počas kiahni, bola to naša jediná úľava...mal fakt zlý priebeh, už sme mali ísť na infekčné do nemocnice, ale tam by ho vraj len priviazali, aby sa neškrabal :((( Mám sesterku detskú lekárku a tá mi sama odporučila kúpanie v letnej vode (ked nemá teplotu akurát) a do nej vysypať morskú soľ...super hojí, dieťa sa neškrabe .... Ona to sama odskúšala na svojich, ked dostali kiahne na dovolenke pri mori... a vyliečení boli za 3 dni, ibaže to bolo original more a vonku tiež môže ísť, po prvotnom odznení choroby, ked sa už liečia iba chrasty , keď nemá teploty a radšej nie na prudké slnko. Dnes už ani ten púder sa veľmi neodporúča, vraj pokožka nedýcha. Skús a zvážiš sama. Ináč ja som ho dávala do vane aj v noci...vždy ked chcel.pa

maminecka2
3. máj 2015

Ahoj, mame čerstvé info, neterka mala teraz kiahne. Sprcha každý deň, len zakázali umývať vlásky, lebo to mala aj tam, tak každý deň len opatrne rozčesali. Nesmie sa spotiť, ani ožiariť slnkom, aj preto sa nechodí von, lebo nemáš ako zabezpečiť že sa neopáli a zasa nesmieš teraz dávať opaľovací krém. Na chvíľku po najhoršom štádiu by ste možno mohli, malá chodila trochu na dvor cca po 10 dňoch. Ničím nenatierali, malá nechcela a ani sa vobec neškriabala. Určite možte skúsiť aj ten hypermangán, vraj pekne upokojuje.

bonaqa2013
3. máj 2015

@babyangel doma do záhrady môžeš.

daneso
3. máj 2015

Pokiaľ sa vyhadzuje nie je dobré ísť von môžu sa kiahne tzv. Zachladit a pridruzi sa niečo ineyslim chorobu oraganizmus je oslabený ....

babyangel
autor
3. máj 2015

@sissy27 no mne to bolo čudné že sa nesmie sprchovať a preto sa pýtam...ja jej v podstate každé ráno a každý večer umývam tú "genitálnu" oblasť ale celé telo som jej ešte nesprchovala...dnes už ale osprchujem chúďatko :/

@susanne6
@maminecka2 čiže môžem ju normálne večer okúpať vo vode s morskou soľou? Len vlásky jej neumyjem.

susanne6
3. máj 2015

@babyangel tak, tak, neboj sa a spomenula som si,že aj sodu bikarbonu som trochu dávala, ale už neviem prečo...no s morskou soľou nič nepokazíš...ale kúp si kvalitnú z lekárne 🙂

popelka5000
3. máj 2015

ahoj my mame momentalne kiahne vlecie sa to od aprila najskor mensi teraz starsi ,sprchovat sa mozu ale bez mydla.... na gen. sme aj mydlo dali .... von isiel po tyzdni ,ak su uz chrasty nie je infekcny ale nikdy nevies ,cize medzi ludi by som s nou nesla urcite .... pouzivali sme len mliecko na kiahne a inak nic ine ....

maminecka2
3. máj 2015

@babyangel Určite, ale treba skúsiť čo bude malej OK. Môže sa stať, že ak si niekde rozškrabla, tak by ju tá slaná voda mohla štípať, veď uvidíš. Ale teda netuším akú koncentráciu treba pripraviť. Prípadne kúp v lekárni ten hypermangán, k tomu Ti určite povedia aj koncentráciu ako dať.
Inak každý pediater radí niečo iné, našej malej odp. aj tekutý púder, vtedy vieš že to čo ešte nie je natreté je nová kiahňa a teda vieš že stále pribúdajú a je stále infekčná. Ale aj tak si to Bambuľka nenechala natierať.
Niekto odporúča Betadine, niekto propolis...
Nás ešte kiahne čakajú, tak som zvedavá, moj malý si zásadne všetko škriabe, každý fliačik, tak neviem ako to zvládneme. Hlavné je nechty ostrihať na čo najkratšie, nech sa nemajú čím škriabať.
Veľa zdaru!

sampo
3. máj 2015

moja mala kiahne teraz, teda este stale ma chrasty... prve asi tri dni bola viac-menej doma, potom mi asi raz usla na zahradu, lebo bolo fakt pekne 😅 Svrbelo ju to len jeden den, nechty ma uplne ohryzene 😠 Osprchovala som ju asi po 5 dnoch (lebo nechcela 😖 ), vlasy som umyla po tyzdni (este tam mala nejake chrasty, ale fakt uplne jemne). Vonku sme chodili, ked jej bolo lepsie, ale mame zahradu a na ulici fakt nestretneme vacsinou ani zivu dusu, takze v tomto to bolo super. A vyrazky pribudali hadam aj 5 dni, bolo ich dost vela niektore megavelke.. dost dlho sa to hoji. A teraz cakam, ze to chyti este jej mladsi brasko 😝

babyangel
autor
3. máj 2015

@susanne6
@popelka5000
@maminecka2
@sampo dakujem velmi pekne za rady a za vaše skúsenosti. Ja som malú dala dnes na chvíločku vonku, ale to som ju naobliekala skoro ako v zime :D tričko, sveter, šál, vesta, pančuchy asi pol hoďku bola vonku a potom som ju zobrala dnu. A teraz sa kúpe vo vani bez soli, bez mydla, iba v čistej vode. Bola som v lekárni kúpiť morskú soľ, a lekárničky mi ju neodporúčali, vraj to nemá žiaden význam kupovať morskú, vraveli mi, že to ani nie je vhodné pre deti, ale že jej mám dať obyčajnú soľ. Takže dnes je to bez soli iba čistá voda radšej kým pozisťujem ešte z iných zdrojov o tej morskej a ďalšie dni jej možno skúsim dať aj tú soľ. Uvidím, čo to spraví. A púder jej teda tiež radšej nebudem dávať ak teda nie je treba pretože ona to neznáša. Keď ju natieram kvičí ako pavián že je to studené a štípe ju to (mám púder s mentolom chladivý-aby ju nesvrbelo)

abeata
3. máj 2015

Hypermangánový kúpeľ, sprchovanie vo vlažnej vode, fenistil gél, alebo vybodkovať slabým hypermangánovým roztokom na vatovej tyčinke (ide o to, aby vyrážky čo najskôr uschli a chrastičky odpadli), detský púder - zastaralé, drobením spôsobuje ešte väčšie svrbenie. Vonku - netúlať sa, kým sa dieťaťu tvoria vyrážky, pretože je ešte infekčné. Neskôr sú prechádzky v poriadku. Treba si však uvedomiť, že kiahne sú ochorením a preto má dieťa zníženú imunitu, takže žiadne naháňanie, behanie, vystrájanie, aby sa nepridružilo iné ochorenie, ktorému oslabený organizmus nedokáže odolať.

kykuska
3. máj 2015

..ten hypermangan mozem len odporucit, kupali sme sa a polievali3krat denne tak po 5minut...a ziadnegely nebolo treba, krasne to vsetko zmizlo🙂)))bey komplikacii🙂))

babyangel
autor
3. máj 2015

@abeata
@kykuska ďakujem pekne. Zajtra skočím do lekárne opýtať sa na ten hypermangan a vyskúšam to 🙂 dúfam že tie kiahne zmiznú čo najskôr :/

yanielka
3. máj 2015

my sme prave dokiahnovali od 2.aprila najprv starsia tej som davala hypermangan a skusali sme aj sodu bicarbonu do vody, ale ta viac drazdila . tie najvacsie sme potierali tanno hermal lotio ale tvrdila mi , ze ju to viac svrbi tak sme iba kupali mala toho vela a velke o dva tyzdne po nej dostal maly . tomu som to nemohla ani chytit a niekde tu som citala taku babsku radu, ze do vody acylpirin a trochu alpy alebo lesany a fungovalo to lepsie ako hypermangan okamzite mu to zacalo schnut navyse si to nechcel natierat tak som iba na neho striekala a -dermu cytelium sprej a super to hojilo. jeho koza vyzera lepsie ako strarsej dcerky @babyangel

jeennyv
3. máj 2015

@babyangel kedysi sa deti s kiahnami nekupali, dnes je nova moda hypermanganovy kupel, no znamej dcerke ostali neskutocne jazvy a povedala, ze mala radsej klasicky pouzit puder....ale kazdemu vyhovuje nieco ine... a vonku urcite nie, kiahne su infekcne ochorenie a velmi neprijemne...urcite by ti ludia vonku nepodakovali...nejde len o deti, ale este viac su ohrozeni dospeli, ktoru tuto chorobu znasaju tazsie...

jedina30
3. máj 2015

Kiahne su infekcne a tak 10 dni je karantena doma..ci je krasne alebo nie,vonku sa nechodi.. 😒 ...vlacit ju vonku je nezodpovedne..deti su oslabene virusom a ked chcete pokusat osud,tak nech sa paci...a co sa tyka kupania??ja som svoje deti nekupala vobec a....az po tych 10 dnoch,lebo chrasty ktore sa tvoria pri kiahnach sa vo vode rozmocia a vznikaju skarede jazvy...da sa tych par dni vydrzat...max. by som 1krat osprchovala dieta-niekedy v tropic.horucavach a uterak by som len poprikladala po tele a nesuchala ho..ja to radim matkam v nasej amb... 😉

brisilda
3. máj 2015

ja som starsieho syna normalne sprchovala / niekolko krat denne / vonku sme chodili ale len na nasu zahradu 😉 dokonca nanho svietilo aj slniecko a nic sa mu nestalo 😉 / no chodili sme von az poobede cca po 16-17 hodine / kiahne mal mierne , bez teplot 😉

kykuska
4. máj 2015

...malemu som prestala ratat kiahne lebo po 150-tich ma tto prestalo bavit....a to na tvari mal vyse 50-siat....a dcerka v tom istom case tiez velaaa...a sprchovanie v mangane nam vobec nenechalo jazvy...pocula som ze jazva velakrat ostane ked sa zatrhne ta skrupina ked sa uz robi, preto sa mi pacili tie kupele,lebo vyrazka sice vysychala, ale ta skrupinka nebola taka tvrda...vonku smevsak nechodili to je pravda....toho som sa trocha bala...nekupalasom kvoli osviezeniu, ale ten hypermangan im fakt pomahal v tom ze ich to tak nesvrbeko a nezoskraboavali si tak tie kiahne....nakoniec som bla vdacna tejto novinke, a hned po nas mali kiahne aj zvysna rodina a tiez uzivali to iste,,,a kiahni tak ako som sa bala, tak som sa aj prestala bat🙂)))

ichbinich
4. máj 2015

Kiahne ma prave syn. My sme ani nesmeli vstupit do ordinacie k lekarovi. Lekar prisiel dole do auta a vysetril syna v aute. Je to vysokoinfeknce, velmi nebezpecne pre tehotne zeny a novorodnecov. U dospelych to nie je taka sranda, takze absolutna karantena.
Syn dostal na natieranie Tannosynt, ma to vyrazky vysusovat a posobit proti svrbeniu. My to zaroven mame ako oznacenie, ze ci ma nove 😉 Natierame mu tie, co su naplnene tou tekutinou. Inak, ta je velmi infekcna. Na noc mu dal sirup Zyrtec, proti svrbeniu. Ked odpadnu chrasty, odporucal Bepanthene Plus, aj na tie vyrazky na tvari a okolo genitalii. Zevraj sa potom tie jazvy lepsie liecia, po tom Bepanthene Plus. Sny ma zatial este chrasty vsade, este sme mu to nezacali natierat tym Bepanthenom. Dnes vecer skontrolujeme zase a uvidime.
Lekar zakazal vodu, pokial budu vyrazky a chrasty. Infekcny je, pokial ma vodou naplnene vyrazky. Ked su vsetky pokryte chrastou, uz infekcny nie je. Kedysi sa cakalo az do odpadnutia poslednej chrasty, to uz nemusi byt.
V skratke - pockat, kym to prejde. Neterka mala kiahne, a vraj tie vyrazky, co s nimi nerobili nic, sa hojili lepsie, ako tie, co natierali. Nevidela som ju, neviem posudit.
Ale najdolezitejsie je absolutna karantena. Urcite nie medzi ludi a uz vobec nie deti. Lekar nam povedal, ze virusy preziju aj 15 metrovy let vzduchom, preto sa v nemcine ovcie kiahne volaju aj Windpocken = veterne kiahne...
Prajem vsetkym "kiahnovitym" skore uzdravenie!

sisika
4. máj 2015

@babyangel my sme tiez prave skoncili,syncek(4r)ich mal prvy,uolne v pohode,zo zaciatku horucky a potom sa osypal. Nedal si nicim natierat,iba na noc dostal Fenystil kvapky aby sa neskriabal a lepsie spinkal. Dcerka(9r) sa osypala presne na 14.den po synovi-boli sme mesiac zavreti doma. U nej mali kiahne omnoho horsi priebeh,vysoke 40'C horucky niekolko dni a velmi velmi vela kiahni-dokonca medzi prstami,v ociach,usiach,na dlaniach-jednoducho vsade. Natierali sme Betadine dezinfekciou,lebo sa jej mnohe zapalili. Fenystil tiez pomahal,aj cez den ho potrebovala. A sprchovala som oboch vlaznou vodou kazdy den,bez mydla,vlasy nie. Utierala som do cistej bavlnenej plachty,ktoru som potom oprala na 90'C.
Nastastie jazvy snad nezostanu.
Moje deti boli nesmierne unavene,a su este aj teraz-nevladzu ani z polovice tolko ako predtym. Naozaj kiahne daju organizmu zabrat.
Prajem skore uzdravenie 🙂.

abeata
4. máj 2015

@ichbinich
...veru, plne súhlasím u dospelých to nie je sranda :o) Odkrútila som si ich ako 23 ročná - chytila som ich od ročného syna, ktorý ich chytil neviem kde 🙂
Malý - ani nevedel, že ich má - postup ako som uviedla hore. Ja som umierala v 40 takmer dva týždne. Mladší syn ich dostal ako 6 ročný - síce bez teploty, ale nemal ich hádam iba na zuboch 🙂 .
Celé dni strávil vo vani s hypermangánovým roztokom (raz sme to trošku prehnali s koncentráciou, tak vyliezol od krku dolu taký trošku hnedučký 😉 ), alebo potom nahatý pod plachtou, úplne bez pohybu (dobrovoľne a sám).

babyangel
autor
11. máj 2015

Žienky ten hypermangán je super vec! My už máme kiahne takmer zahojené 🙂 ďakujem všetkým za rady 🙂 veľmi ste mi pomohli 🙂

nikinka72
13. máj 2015

@babyangel ahoj my mame kiahne teraz 4ty den a tiez by som ho na chvilu najradsej aspon tuto do zahrady pustila, nam povedala doktorka ze v hypermangane ho mozem max 1x za tyzden okupat a inak ak to velmi svrbi len osprchovat.