Vývin pľúc bez kortikoidov

ladylenka21
25. júl 2014

Ahojte, v utorok som začala predčasne rodiť(35TT,2650g a 45cm), mala som mať o 2týž.cisarsky kvôli hydrocefalu plodu..Prevážali ma z Kežmarku do Košíc.V KE ma nakoniec odrodili normálne ale povedali že v KK mi nepichli kortikoidy. Teraz je malý tretí deň na pľúcnej ventilácii, nijako sa nezlepšuje ☹ robili aj testy či to má niečo spoločné s poruchou mozočku ale výsledky môžu prísť aj o 5týžd.
Máte niektorá skúsenosť a ako sa to vyvíjali pľúcka? Ďakujem

jul11
25. júl 2014

@ladylenka21 ahoj.v tom to ti neporadim.ale budem drobcovi drzat palce. dr.Krcho je odbornik,urcite urobia vsetko co je v ich silach

veriiii
25. júl 2014

Skus konzultovat toto s inym neonatologickym pracoviskom, napr v Ba na antolskej ,mozno ti nebudu vediet povedat vela,kedze nevedia o dietatku vela,ale mozno budu vediet komentovat,ze ci je to bezna prax..osobne si myslim,ze ak ma plod diagnostik.hydroceph.mala by byt dodrzana indikacia sekcie, to akoze si porodila ozaj normalne?preco sa rozhodi nedat sterodiy, mozno to nestihali?

kiki68
25. júl 2014

no tie kortikoidy by tomu mohli dost pomoct,keby sa pichnu, takto to bude o nieco tazsie,ale ver ze je v rukach odbornikov a robia vsetko, aby malinky sam pekne dychal co najskor. Drzim palce!
Aj ked 35tt by malo byt uz celkom na hrane toho normalu,ze by mali plucka fungovat,tak kamoska rodila 33tt a kortikoidy pichali. Maly nastastie vsetko pekne rozdychal a po par tyzdnoch mohli domov.

ladylenka21
autor
25. júl 2014

@veriiii steroidy?to ako tie kortikoidy? či? v tých bolestiach som ani nevnímala čo mi dávajú.Dr.povedal že môžem rodiť normálne že dieťatko nemá tak velkú hlavu aby neprešlo a nejako sa poškodilo a kedže na monitore plúcka nepracovali vôbec, snažili sa čo najviac oddialiť pôrod.Ale šlo to rýchlo myslím.Z KK ma po odtečení vody prevážali o cca 14tej do KE príjimali okolo 17tej a malý sa narodil o 20tej...Tak neviem či tie kortikoidy zabrali za 2hodky.lebo kým zistili čo a ako tak mi ich tiež nepichli hneď....

ladylenka21
autor
25. júl 2014

Teraz len čakať či a kedy "nabehne"

niki101988
25. júl 2014

@veriiii Ahoj, neviem prečo ju pošielaš hneď do BA a ver mi, že dieťa v takom stave v akom píše zadávateľka témy, že je by do BA Krcho prevoz nikdy ale nikdy nepodpísal.
Ak je dieťa nižšie v pôrodných cestách tak sa volí spontánny pôrod nakoľko anestéza dieťa môže utlmiť ešte viac a to by to dýchanie vyzeralo ináč.

niki101988
25. júl 2014

@ladylenka21 MYslím, že v tomto smere by si sa mala radiť len a len s lekárom lebo poškodiť dobré meno tak skvelému pracovisku akým Košice bezpochyby sú by nebolo vhodné. Pokiaľ hrozil predčasný pôrod kortikoidy mal začať podávať už Kežmarok nakoľko kortikoidová kúra netrvá hodinu ani dve. Dieťa v tomto prípade dostáva surfaktant, ktorého môže mať vzhľadom k nerozvinutým pľúcam nedostatok. Chybou malých nemocníc je to, že veľmi neskoro konzultujú patologickú tehotnosť akou Tvoja bezpochyby bola s nemocnicou s perinatologickým centrom. Viem ako vyzerajú deti, ktoré sa rodia u nás a viem ako vyzerajú deti z dovozu mimo Prahy.
Dieťa s hydrocefalom si myslím, by aj tak po narodení bolo preložené na vyššie špecializované pracovisko a to do Košíc, ale Kežmarok v tomto prípade podľa môjho názoru neonatologickej sestry reagoval neskoro aby mal ruky čisté ako Pilát.
Držím drobcovi palce

veriiii
25. júl 2014

@niki101988 ja ju neposielam,len telefonicky...ale ked lekari na jednom pracovisku nechcu dat info,tak na inom moze telefonicky ja viem,ze aj ked je nizsie sa moze robit cisarsky,ale asi v takomto pripade nie..ja si osobne neviem predstavit to rozhodnutie,ze sa nieco stane pri spontannom porode, predsa su tlaky na hlavicku,kde uz aj je vysoku vnutrolebecny tlak,pokial viem je bezne ze sa dieta porodi tak ako sa stanovilo a preveze na specializovane spracovisko..ale nie som odbornik, a neviem ako to bolo,kedy dieta zostupilo.. a hlavne...ale to neodpoveda otazku,preco neboli podane steroidy..

niki101988
25. júl 2014

@veriiii Kortikoidy sa nepodávajú v jednej infúzii šup máte ich tam ako si si dozaista všimla časy ked zadávateľka rodila a kedy bola dovezená. Poviem Ti kvôli hydrocefalom sa stojí v pozore aj o pol3 ráno od neonatológa gynekológa pôrodné asistentky až po upratovačku. Pýtala by som sa v Kežmarku

veriiii
25. júl 2014

@ladylenka21 ano, myslela som kortikosteroidy..prepac, za popletenie ,nechcela som...ono,tie krotikosteroidy je to zalezitost niekolkych dni,minim., 2-3 dni, vyzera to tak,ze to uz nestihli,za tym par hod by to ani nezaucinkovalo... netrap sa teraz nad tym..

trgypadl
25. júl 2014

@ladylenka21 a dietatko je na upv hned od porodu?zaintubovane hned po porode?ja by som doverovala lekarom

veriiii
25. júl 2014

@niki101988 no ved, ja som ako reagovala na uplne prvy prispevok,podla toho som bola sokovana postupom.. az teraz citam ,kde mamicka vysvetluje postup a ako si si mohla vsimnut, pisem,ze trva niekolko dni kym je zretely benefit na nezrele plucka ..

ladylenka21
autor
26. júl 2014

@veriiii
@niki101988
nechcem nikoho očierňovať, len som napísala ako sa to presne stalo..Všade som sa dočítala o nutnosti kortikidov. Možno mi to aj v KK pichli len ešte nestihli napísať do správy, neviem niečo mi do "riťky" pichli ale nepamätám čo vravela ... Verím lekárom a viem že sme vo veľmi dobrých rukách, preto sme sa rozhodli pre KE.len som hľadala niekoho s podobnou skúsenosťou(na to sú asi fóra)... Dnes som ale dostala trochu pozitivnej energie keď mi povedali že nepotrebuje kyslík že niekdy aj sám dodýchava-niekedy lepšie inokedy nie.ale to je pre mňa tá najúžasnejšia správa...Ďakujem

veriiii
26. júl 2014

@ladylenka21 jasne, ja chapem, skoda,ze viac nekomunikuju dr, ja viem,ze obcas sa tvaria ako hluchi..myslim,ze sterodiy sa ale nepichaju do svalu,skor ako infuzka v tomto pripade?a vidis, drobcek sa rozdycha aj skor ako budu vysledky co si spominala 5 tyzdnov..vela zdravia mu prajem🙂

niki101988
27. júl 2014

@ladylenka21 Pri preklade prepúustení musí byť všetko v správe, lebo môžem ja dieťatku dať lieky pokiaľ to nemá v papieroch tak sa to berie, že dieťa lieky nedostalo. Držím Vám palce

danielahamar
27. júl 2014

ja som rodila v 3druhom tt a nik mi nic nestihol pichnut, kedze to bolo necakane... malemu dost dlho trvalo pokial to rozdychal, ale podarilo sa to nakoniec a dnes ma 11r.

renata9
28. júl 2014

@ladylenka21 ahoj,ja som malú rodila v 28tt a tiež mi nestihli pichnúť kortikoidy a malá je v poriadku