Za koľko sa napraví chudokrvnosť u dojčaťa?

nikuska22
6. sep 2007

Ahojte, vcera som bola s malou v poradni a je nadalej chudokrvna, uz to trva 2 mesiaca a ani to yeleyo neyabralo, co som ja brala. ma malo cervenych krviniek, hemoglobinu. mali ste niekto podobny problem? za ako dlho sa to upravilo? jedli ste nieco extra?

benabianca
6. sep 2007

nikuska-na zaklade coho jej zistili chudokrvnost?Nahodne z odberu krvi alebo sa ti zdala unavena?

nikuska22
autor
7. sep 2007

z krvneho obrazu a je aj bleda

benabianca
7. sep 2007

preto ma to zaujima,lebo neviem,ci si mam vypytat,nech im krvne testy spravia alebo sama spozorujem nejake priznaky.J asam som bola liecena niekolko rokov na chudokrvnost,ale zistili ju tiez len nahodne,ked som bola na operacii a to som na tom bola velmi zle uz(bledost,nevladnost) a cudovali sa,ze sa este drzim na vlastnych nohach s takymi nizkymi hodnotami.

eros
7. sep 2007

my sme chdokrvny nikuska len neviem ci si si citala v marcovkach som pisala co berieme.

gabii83
11. feb 2009

ahojte no mi sme tiez chudokrvny tak mame kvapky a pyridoxin ☹
asi aj ja som idem do poradne a tam si to zistime asi z odberu, aspon by som to chcela navrhnut dr. neviem aka bude z toho nadsena 😨 , co uz ak jej to nenapadne, musim ja povedat 😅 😕

zatykoa
13. feb 2009

my sme boli tiez chudokrvni od narodenia a brali sme maltofer s Ceckom a pyridoxin a do polroka sa to upravilo, kedze tvoja mala je vacsia, tak jej mozes pomoct aj stravou, ktora obsahuje zelezo t.j. maso telacie, hovadzie, tmava listova zelenina napr. spenat, vajcia, fazulove struky

mizulienka
14. feb 2009

ahojte, smiem sa spytat? malemu teraz robili odber krvi z hlavicky ☹ lebo dr. ma podrozrenie, ze je anemicky a ma nedostatok zeleza, lebo je casto unaveny, po chvilke hrania na podlozke si sam polozi hlavicku a oddychuje 😒 a je viac spavejsi ako doteraz...dr. spominala, ze ked bude mat malo zeleza, ze ho budem musiet prikrmovat umelym mliekom? co ja velmi nechcem, lebo mam dost MM...viem, ze teraz uz to mlieko asi nema dostatok vsetkeho co babo potrebuje...ale ja by som si tu hladinu zeleza mohla niecim zvysit, ze? a tym padom by sa dostalo viac zeleza aj malemu nie? dakujem za rady 🙂

zuz11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuz11
14. feb 2009

nela10 • 7. apr 2008 o 16:44
Sorry ak táto téma už existuje no prešla som to 2 krát a nenašla som. Chcem sa opýtať či má niekto skúsenosti s chudokrvnosťou novorodenca. Malý má 6 týždňov a zistili nám dnes, že je chudokrvný tak ideme ešte na vyšetrenie na hematológiu. Máte niekto takýto problém a dá sa to vyliečiť? Počula som, že to spravý aj cvikla. Ďakujeeemmmm.

elise • 1d • 7. apr 2008 o 16:47
nela aj môj malý tým trpí berieme maltofer zo začiatku ho nezniesol tak som ho užívala ja lebo som ho kojila a pila som koritnicu zo železom-tmavá farba flaše. potom som pridávala brokoličku, špenátik, hovädzie mäsko a najlepšie na železo je papať čučoriedky ja som jedla jogurty aj mrazené čučoriedky a a malému to šlo cez mliečko teraz má rád čučoriedky a výživku spapá všetku 😉 po roku máme zlepšené železo ale nemusíš sa báť 😉

nela10 • 7. apr 2008 o 16:52
ďakujem elise. už si aj idem kúpiť tú vodu a čučoriedky mám dokonca v chladničke. Teda kompot. Dúfam, že nebude na ne alergický a nevyhodia sa mu vyrážky. Ale keď to pomôže.... tak je to fajn. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď elise. Držte sa teda aj vy. 😉

lendy1 • 1d • 7. apr 2008 o 16:52
už se to tu řešilo 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

nela10, neměj strach, dostanete kapičky a za pár týdnů až měsíců se to samo srovná 😉
chudokrevných je spousta dětí.

nela10 • 7. apr 2008 o 16:54
pardón fakt som to nenašla. dik za odkazy.

elise • 1d • 7. apr 2008 o 16:55
nelka môj malý nemal žiadnu reakciu a skús ešte čučoriedkový smotanový jogurt zvolenský je super 😉 tú minerálku pijem doteraz. kompott čučoriedkovýje dobrý aj moja detská lekárka povedala že by alergia nemala byť žiadna. držím palčeky, môžeme popísať aj na budúce mám aj neaké receptíky ktoré obsahujú zvýšené železo🙂

elize • 1d • 7. apr 2008 o 20:21
nelka chudokrvnosť u bábätiek je dosť častá. Náš bol chudokrvný pretože sa narodil predčasne a tak rýchlo rástol, že mu nestíhal krvný obeh 😅 Dávala som mu maltofer (fuuuuj, moc mu nešmakoval). Priznám sa aj som to flákala, niekedy som mu ho nedala 😅 , ale teraz má železa dosť. Nejedla som nič zvláštne. Ale ako píše Elise - aj ja milujem zvolenský čučoriedkový jogurt, žeby pomohol ten 😕

lusil2005 • 1d • 7. apr 2008 o 23:05
vraj aj v pohanke je dost vela zeleza. a pre deti je pohankova kasa uplne super. mozes ochutit cim chces a ako chces. aj cucoriedkovym kompotikom alebo vyzivou alebo jogurtom 😅

nela10 • 8. apr 2008 o 16:46
baby ste zlaté, ďakujeme za rady.

gabii83
14. feb 2009

citam ze zelezo sa vstrebava len s vit.C nam ale dr. to nepredpislala, nespominala, mame pyridoxin len je v tom vitC??? ci sa na to zabudla?? 😒 😖

gabii83
14. feb 2009

a dakujem aj ja za uzitocne rady

zatykoa
15. feb 2009

mizulienka - zelezo mozes podporit stravou, cize tak ako som pisala maso najma cervene cize telacie, hovadzie, tmava listova zelenina napr. spenat, dalej vajcia, fazulove struky + si mozes kupit nejake vitaminy pre maminy v tych je zelezo pretoze ciste zelezo ti moze predpisat len lekar a kedze ako vidim uz mate 6 mesiacov, tak za chvilku zacnete papkat, takze malej das aj cez stravu nejake to zeliezko

gabii83 - zelezo sa skutocne lepsie vstrebava s C-kom, preto zajdi do lekarni a pytaj si Cebion C lebo existuje aj multivitaminovy ale tebe staci to C, stoji od okolo 3 eur, a mi sme uzivali ku kazdemu zelezu 4 kvapky cebionu a zelezo podla vahy babatka, pyridoxin je sice vitamin, ale B3

martina46
15. feb 2009

my sme uzivali 10kvap. maltoferu + 8kv. cebion a pol pyridoxinu k tomu. to bol mnam mix 😀

zatykoa
15. feb 2009

martina46 chutnala si to? ja ano ten cebion s maltoferom to bolo celkom fajn ale ten pyridoxin bol hnusny, malej nechutilo ani jedno hadzala neskutocne ksichtiky, ale mi maly to spapal ako keby to bola ta najlepsia vec na svete, on celkovo spapa vsetko co dostane, ved to na nom aj vidiet 🙂

martina46
16. feb 2009

Zatykoa, chutnala 😀
Ja som ten pyridoxin drvila do kvapiek. S tou mňamkou som to myslela skôr ironicky 🙂 ona to najprv nechcela ani vidieť, museli sme jej to zamiešať do jedla, ale to cítila, tak potom do striekačky s takou tenkou cievkou a to bolo revu, no potom zrazu bola ochotná to spapať z LYŽIčky, akoby to bolo niečo strašne chutné 😀 😲 no neviem, čo sa jej stalo 😀

zatykoa
16. feb 2009

no moja mala to odmietala akokolvek a este doteraz sa tvari zhnusene ked je dam cokolvek cez lyzicku az ked zisti, ze je to dobre tak potom mozeme pokracovat 🙂

tina_
27. mar 2009

nasa mala tiez teraz mesiac nepribrala,ja som brala Acidofolan, ale vraj to detom okolo pol roka poklesnu hodnoty...No ale co jej teraz robila odber, tak mala dost nizke hodnoty, mali sme brat predtym Maltofer,ale som to zrusila, lebo obsahuje nebezpecne prisady (!), dokonca su v niektorych krajinach uplne zakazane, a inak su zakazane pre deti- hlavne ze to daju detom do kvapiek!
No tak sme dali predpisat Aktiferrin, mame brat 2x 5 kvapiek, a potom zvysit po tyzdni-dvoch na 3x 5 kvapiek, plus Cebion (to berieme stale, dokonca jej davam aj vyssie davky, pre istotu), no a predpisala aj malej Acidum folicum, pol tablety dvakrat tyzdenne - brali ste to niekto?
Moze byt ten pokles tym, ze dost vyrastla posledny mesiac?
Tiez je predcasne narodena, ale doteraz nemala taky problem (len v nemocke a nie tak velmi)...

jaja0110
27. mar 2009

My sme tiez od narodenia anemicky (asi po mne) a dva mesiace brali Maltofer, za mesiac ideme znova na krvne testy ci sa to upravilo... 😉 a tlacim ich spenatom a brokolicou tak hadam to bude mat efekt 😉

jaja0110
27. mar 2009

tina, mozes byt konkretna ake nebezpecne prisady obsahuje maltofer a co sposobuju?

tina_
27. mar 2009

metyl hydroxybenzoát sodný (E219), propyl hydroxybenzoát sodný (E217)

E219: nevhodny pre konzumaciu pre deti, existuje prepojenie medzi hyperaktivnym spravanim u deti a touto latkou, zakázaný vo Francúzsku a Austrálii
Zdroj: http://www.ukfoodguide.net/e219.htm

E217: nevhody pre konzumaciu detmi, zakázaný vo Francúzsku a Austrálii
http://www.ukfoodguide.net/e217.htm

A v slovenčine:
http://www.sportujeme.sk/ecka-E217
http://www.sportujeme.sk/ecka-E219

macca5
27. mar 2009

Samko sa nrodil predčastne,pokial som ho kojila užívala som železo ja,potom užíval maltofer,no osvedčený recept je žihlava. Z mladej žihlavy otrhám listy umyjej nadrobno nasekám a cez gázu vytlačím šťavu.Je to par kvapiek čistého železa.Dávam mu to z času načas aj ked je to už OK.Pokial máte možnosť zohnať čistu žihlavu neocikanú od psíkov a mačičiek tak to skúste..šťava môže stáť v chladničke,dieťa tých pár kvapiek včaji ani nezbadá.

jaja0110
27. mar 2009

tina dakujem, spomeniem to dokine ked nam bude chciet predpisat dalsiu flasticku 😉

margab
27. mar 2009

ahojte. no to ste ma riadne vystrašili s tym maltoferom.moj anjelik ho berie už od začiatku februara,lebo prekonal velmi silny zapal obličiek a ten mu zničil krv,a bude ho brat minimalne do juna,kedy ideme na kontrolu na hematologiu.teraz si nie som ista,či mu ho davat...

zuzka1.
27. mar 2009

my sme anemicky od malicka, zistil to lekar pri pohlade na maleho, vela vela spinkal, malo papkal a bol bledsi.
Berieme zelezo cca od 3 mesiaca, mame maltofer, mali sme aj acidofolan mylsim s ato volalo a pyridoxin, uz mame len maltofer.pomalicky sa to upravuje.
, maly ho znasa od zaciatku dobre.

jarka007
28. mar 2009

V Nemecku je dost propagovane Kraterblut Floradix. Je to cisty vytazok z rastlin, ziadna chemia, s pridanim vitaminu C, na podporu tvorby zeleza. Ja som ho brala aj pocas tehotenstva a potom prve tyzdne po porode. Na pocudovanie mi po porode zistili este viacej zeleza ako po nom 😅 . Moze sa davat aj malym detom, nepise sa, ze by to bolo pre take male deti zakazene. Pocas kojenia by sa mala brat dokonca dvojnasobna davka. Neviem, ci je na SR dostupny, spytajtesa, ale urcite ho maju v Rakusku.

Ked je dieta vacsie, 6 mesiacov, ucili nas robit obilninovo-ovocne kase. Najlepsie cervene ovocie napr. hipp jablko cucoriedka, zriedit s vodou alebo jablkovym dzusom (hipp, alebo iny detsky) plus kasa, ako pohanka, alebo ovs. vlocky (dostat kupit v DMku - Alnatura), ktore by mali obsahovat vela zeleza, ktore je dokonca lepsie vstrebavane ako zivocisne. Takze nemusite rovno tlacit masom. Nezabudnut pridat cajovu lyzicku oleja, tusim kvoli omega3 mastnym kyselinam. Najlepsi je repkovy, BIO. Moje vsetky deti ju milovali.

mimabb
28. sep 2009

precitala som si vsetko, co ste napisali... eliska tiez uzivala 3 mesiace maltofer a napriek tomu sa jej hladina zeleza neupravila na normalnu hladinu.... sice sa jej zvysila, ale nie vela...
nasa lekarka nam nepovedala, ze mame uzivat maltofer s vit.C... mozno by to lepsie pomohlo...
eliska ma 13 mesiacov a stale nizku hladinu zeleza... popritom zo stravy ho ma dost... kazdy den ma bud masko-kuracie, vajecny zltok, strukoviny, brokolicu... preto nechapem, preco ma stale malo zeleza...
okrem toho za posledny mesiac namiesto toho, aby priberala, tak chudne...
nemate niektora skusenosti s anemiou u rocneho dietatka? budem vdacna za kazdu radu! dik

mia81
28. sep 2009

mimabb a uzivate maltofer aj teraz

mimabb
28. sep 2009

nie, asi mesiac ho neuziva...

mia81
28. sep 2009

ak si bola s malou na odbere krvi a ma malo zeleza mala by brat maltofer ,vit. c,acidum folikum /kys. listova/ my sme toto vsetko plus este dalsie vitaminy uzivali az pokym nebolo zeleza dost a vzdy nam zobrali krvicku /to bolo pri najstarsom/a tak isto aj pri najmladsom ma rok a uziva to doteraz /mam 2 chlapcov ,ktory boli skor nar. o 7 tyz. /a davala som im papat presne to co ty plus aj cviklu.Ja som malemu kupovala aj keksiky s vitaminmy ale neviem ako sa volaju stali okolo 100sk.Jedno nechapem ak ma malo zeleza preco ti doktorka nepovedala ze ma mala uzivat vitaminy aj nadalej ved podla mna 3 mes. nieje az tak vela aby sa jej upravili hodnoty zeleza.

mimabb
28. sep 2009

mia81 dik za odpoved!
musela som lekarku prehovarat, aby jej urobila kontrolny odber krvi...
buduci tyzden ideme do poradne, tak sa jej zase na to opytam, ako to chce riesit... ona mi tvrdila, ze eliska ma malo zeleza este odomna... co sa mi zda trosku dlha doba... okrem toho ho uz mohla ziskat zo stravy...