Ako zistili u vášho dieťatka alergiu na mlieko?

natasole
6. dec 2011

Konkrétne neznášanlivosť laktózy alebo bielkoviny kravského mlieka? Aké mali prejavy a ako ich diagnostikovali? Dcérke som dala v 8.mes. prvýkrát mliečnu ryžovú kašu (vzorka Nutrilon) a opakovane po nej prudko zvracala (1x cca po polhodine), aj keď zjedla len niekoľko lyžičiek. Podobne zvracala aj deň, keď mala zemiakovú kašu s dojčenským mliekom (v odstupe pár hodín po zjedení). Inak je stále kojená. Už sme boli cca pred 1a1/2 mesiacom na detskom gastre, aby jej spravili testy (stále „kolikové“ bruško, chcela som vedieť, či jej nemôže robiť problém MM, na stravu si dávam pozor), ale lekárka povedala, že keby mala intoleranciu, tak by vyzerala inak. Po reakcii na dojčenské mlieko (nie HA) mám pocit, že to nie je celkom v poriadku. Ako ste postupovali vo vašom prípade? Ďakujem.

andreah25
6. dec 2011

možno jej nesedí práve to UM, ktoré jej dávaš, skús iné. Nemusí to byť hneď alergia na mlieko ako také.

anjelicek26
6. dec 2011

@natosele - no na laktozu alergicka nie je, to by jej vadilo aj materske mlieko, to predsa laktozu obsahuje tiez... co sa tyka alergie na bkm... testy sa robia z krvi. Skus kazdopadne ine mlieko, napr. HIPP mliecko znasaju deti vseobecne dobre, nutrilon robi vela problemy - ak sa to bude opakovat, treba ist na testy.

Dlhodobo ak by sa to potvrdilo, kojit co najdlhsie a potom sa mlieku vyhybat, pokial jej nerobi dobre. Nasa mala mlieko vobec nepije odkedy sme skoncili s dojcenim (2,5 roka) a je uplne zdrava - to,ze kravske mlieko u nas nie je na pitie - je vedome rozhodnutie ;)

tinki
6. dec 2011

@natasole

ahoj, zistiť alergiu na bielkovinu kravského mlieka je dosť ťažké. Testy u malých detí nie sú vždy presné. Moja dcéra je alergická na bielkovinu KM. Dôležité je sledovať čo papáte. Ak ti malá zgrcala aj po dojčenskom mlieku, porozmýšľaj či si jedla ty niečo s mliekom. Lebo vlastne cez teba sa môže tá bielkovina dostať do MM. Najspoľahlivejšou metódou ako zistiť, či je alergická, je spraviť eliminačný test. Ty ju ešte kojíš?
Inak koliky sú tiež prejavom tejto alergie.
Takže, ak kojíš, vynechať všetko v tvojej strave s obsahom mlieka. Vrátane syrov, jogurtov, masla, pečiva, sladkostí. Proste všetko. A malej nedávať tiež nič s mliekom. Nech pije len tvoje mlieko, ktoré bude zbavené kravskej bielkoviny a príkrmy, ktoré tiež neobsahujú mlieko, sušené mlieko, srvátku, kazeín, cmar. Vydržať tak minimálne dva týždne a potom dať niečo s mliekom a sledovať reakciu.
Príznaky sú rôzne, niekto má bolesti bruška, niekto ekzémy, moja dcéra mala len nádchy a neustále zahlienenie. Od augusta držíme diétu a ešte nebola chorá.
Z tejto alergie sa dá dostať. Diéta minimálne 6 mesiacov, aby telo zabudlo na alergén a potom sa postupne pridávajú kyslomliečne výrobky. Čím skôr sa začne s diétou, tým skôr sa z toho dieťatko dostane. Ak niečo, napíš do IP. 😉

kaselka
6. dec 2011

Ahoj, tinki to vysvetlila úplne super. Moja malá má tiež alergiu na KM. Prejavilo sa to ekzémom (môže sa aj kolikami, krv v stolici, neprospievanie) v 3 mesiaci, keď som začala dokrmovať Nutrilonom HA (inak ten pri ABKM už nestačí, treba podávať Nutrilon Alergie Care, alebo Nestle Althera, sú podstatne drahšie ako klasické mlieka no v lekárňach Dr. Max je zľava 10 alebo 12% podľa toho akú zdrav. poisťovňu máš. Musíš si však vybaviť zákaznícku kartu) zbavili sme sa ho asi až za 5 mesiacov, toľko trvalo, kým som vôbec zistila z čoho ho má. Teraz je sledovaná aj na alergológii no všetky testy na IgE protilátky vyšli už 2x negatívne, takže sa na ne spoľahnúť vôbec nedá 😠 . Najspoľahlivejší je ten eliminačný test. Teraz má 16 m a diétu máme stále. Dôležité je podávať probiotiká dobré sú Bio Gaia. Držím palce, nech to nie je aj Váš prípad. Inak skús prelistovať aj diskusiu https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/alergia-na-mliecnu-bielkovinu-kravskeho-mlieka/ - oplatí sa aj keď to zaberie dosť času. 🙂

barchee
6. dec 2011

@natasole ahoj, intolerancia laktózy je neznášanlivosť - teda neschopnosť stráviť laktózu (mliečny cukor) kvôli nedostatočnému množstvu enzýmu laktáza alebo podráždenia sliznice tenkého čreva. Materské mlieko obsahuje laktózu ale aj enzým laktázu, ktorý laktózu štiepi a teda spracúva na stráviteľnú. Alergia na bielkovinu kravského mlieka je alergia - teda prehnaná reakcia imunitného systému - zväčša sa prejaví, okrem iných ťažkostí, aj ekzémom alebo v horšom prípade anafylaktickým šokom (veľmi prudká reakcia -človek vyzerá akoby mal epilepsiu ). Intolerancia ekzém ani anafylaktický šok nevyvolá 😉 Intolerancia sa prejavuje vracaním, hnačkami, kolikami....Ja sama mám intoleranciu laktózy - preženie ma po všetkom mliečnom a teraz po pôrode je to ešte horšie 😅 Moj malý sa narodil predčasne, bohužiaľ sa mi nepodarilo kojiť tak sme museli hneď dokrmovať UM a hneď boli koliky, malý veľa vracal a mal stále hnačky, uľavilo mu bezlaktózové mlieko AL110, koliky aj ťažkosti prešli 😉 teraz bude mať rok a papá už aj laktózové veci, aj mliečko laktózové pije. U neho bola intolerancia spôsobená predčastnoťou - jeho bruško nebolo "dozreté" na trávenie laktózy, časom sa to upravilo našťastie, aj keď genetickú predispozíciu na intoleranciu má, budem ho len sledovať 😉 Zhodou okolností moja švagriná má alergiu na bielkovinu krav.mlieka a reaguje exémom hneď a často aj anafylaktickým šokom...teraz už nie teda, keď vie, že je to alergia na mliečne výrobky 😉

Skús dať dcérke miesto obyčajnej kaše kašu nemliečnu, ktorú buď zarobíš s vodou, alebo s bezlaktózovým UM - ja som tak robila do 8.mesiaca malému, potom sme pomaličky skúšali laktózové kaše 😉 Puding a krupicu mu robím stále z AL110. Bezlaktózové mliečko vyrába Nestlé - to je to AL110, Nutrilon má Low lactose, ale ten malý nechcel po čase, strašne smrdí to mlieko...a ešte France Lait vyrába bezlaktózové mliečko.

modrofuzik11
7. dec 2011

ahoj, kubko ma atopicky ekzem. je plne kojeny. ked som vysadila niektore druhy potravin, konkretne cokolada, kravske mlieko a vsetky potraviny obsahujuce kravske mlieko, oriesky a med. pomohlo.

e_z
2. mar 2015

Pekne popísané o diagnostike alergie na bielkovinu kravského mlieka a všetko okoli toho nájdeš aj vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/alergia-na-mlieko/

zuzuliatko81
25. feb 2016

Ked sa robia testy z krvi, musim predtym jest mlieko kedze teraz drzim bezmliecnu dietu?

aaddeell
25. feb 2016

synovi zistili alergiu na kravske mlieko tak, ze stale pokaslieval pritom nebol chory , uz sme nevedeli co s nim tak mu doktorka zobrala krv, nastastie od malicka odmietal vsetko mliecne, bol dlho kojeni do cca 2 rokov, odmietal mlieko, maslo jedine co jedol boli jogurty, ked zje nieco kde je mlieko hned bezi na wc ,ze ho boli brusko a pokaka sa, ale neprezenie ho zo vsetkeho kde je mlieko, on to ma take zvlastne , doktorka povedala nech skusame a tak zistime, co mu robi zle

orsiko
25. feb 2016

Ahoj. My to máme čerstvo zistene. Dokonca začiatkom februára sme museli byt aj hospitalizovane s malinkou. Ona začala sa mi vyhadzovať a hlavne vtedy keď sme začali jest. Bola cela cervena ako rak. Stolicu mala po každom jedeni 6-7x za den. Strašne zkysnuto to smrdelo a bola stolica zahlienena.

sarah2012
4. apr 2016

Ahojte..chcem sa opytat ci je tu niekto kto ma diagnozu ako my..dcera ma 4r. a ma reflux..alergiu na bielkovinu mlieka..intoleranciu laktozy..alergiu na soju..poradte co mam varit lebo som zufala z toho..dakujem za kazdu radu

alerka
5. apr 2016

ORSIKO my mame presne to iste mame uz 5 rokov a mladsia bude mat 3 roky u oboch deti s vaznym priebehom.. sme rieseni v metabolickej ambulancii a u majlinhovej na gastre a na alergologii...

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saskia5000
12. máj 2016

Nám vyšli výsledky na gastre IgA 3,34 a IgG 7,59 čiže celiakia sa nepotvrdila na zisenie intolerancie na mlieko sa berie ešte odber aj na niečo iné? Dcéra má problém neprospievania. ďakujem

emiliar
23. máj 2016

Citala som si prispevky. Poradte ze co mam dat malemu. Ma 1r. Uz vyse mesiaca vodova penova hlienova stolica niekedy sprevadzana krcami. Vysledky stolice negativne na vsetko mozne. Doktorka nasadila bezlactozove mlieko bebu pijeme uz 2tyzden. Stolice sem tam voda a kasa nastriedacku. Stiply kysli pach. Stretol sa uz niekdo s takym. Mliecne ma vsetko low lactosr no aj tak nema dobru stolicu. Co vam poradili ak mal niekdo takyto pripad.

lyndax
3. jan 2017

@sarah2012 Soja, laktoza a susene mlieko sa pridava do kadecoho. Takze var len maso, zeleninu, ovocie, ryzu, zemiaky... Proste nepridavat ziaden polotovar (nikdy nevies v ktorom to je schovane)

zdenka158
24. mar 2017

Ja by som Vas chcela tiez poprosit. Mojej 11 mesacnej dcerke som dala kasicku z mlieka a vyvracala ju. Najskor som to neriesila,lebo som si myslela ze jej to len nezapasovalo. Ale dala som jej ju znova a zas ju vyvracala. Ale to len vecer. Lebo ked jej ju dam cez den tak ju nevyvracia.Nechapem preco? Cez den v pohode a na vecer vracia. Viete my prosim poradit. Ci to moze byt z toho mlieka. Lebo ja zatial stale kojim. Z mojho mlieka nikdy nevracala len z mlieka kravskeho ked jej urobim kasicku ktora sa rozraba v mlieku. dakujem za vsetky rady

alerka
24. mar 2017

@zdenka158 kravske mlieko moze byt pre nu tazsie na zaludok na noc mozno preto cez den nie a vecer zvracia...

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrinka2
20. feb 2018

Ahojte, mate niektora skusenosti s mlieckom Neocate?

katrin21
20. feb 2018

@natasole podla mna su jej kase tazke na zaludok, to je vsetko

jersey87
20. feb 2018

@katrinka2 mymame skusenost s neocate junior.

katrinka2
20. feb 2018

@jersey87 a od ktoreho mesiaca ste s nim zacali?? Nma ho vcera predpisala Dr no syn ho uplne odmieta. Vcera mal 8 mesiacov. Neviem ako ho mam prinutit papat ho.

jersey87
21. feb 2018

@katrinka2 zacali sme s nim presne po prvych narodeninach. Mala s nim vobec nemala problem. Predtym sme mali Bebu HA a ta chutovo bola tiez hnusna a vypila. Ja by som zo zaciatku bud mixovala s povodnym mliekom a upravovala pomer, alebo ho urobila redsie. A keby nepomohlo, tak jednoducho by som stale ponukala az by si na tu chut zvykol. Raz ked chce mlieko a ine nedostane, tak sa podvoli. Nie nasilu, aj ked len glg. Postupne si zvykne.

andrea2722
4. dec 2018

@tinki ahoj chcem radu, mija mala stale akoby chrci, odmieta pit mlieko, davam ho nasilu. Som rada ked vypije 100ml po 3 hodinach. Davame aj coliprev do mlieka, no mala je nepokojna, pocas jedenia sa vyoina, prdka. Stokicu ma aj 4x denne. Taku zapacajucu. Je neokojna a velmi.... v bruskubjej casto picas jedenia skvrka. Pije hipp. Moze byt ze ma alergiu na bkm

tinki
4. dec 2018

@andrea2722 tažko povedať. Skus zmenit mliečko. Neviem ani kolko mala ma... najlepsie by bolo ak by si ju kojila. Ale u babatiek je bolest bruska asi normalna. Moja mladsia dcera mala horsie travenie ako starsia a nema alergiu na BKM. Musis len odsledovat a pripadne skusit mliecko HA. Drzim palce. Moje su uz velke.. a bez nejakych tazkosti.. 🙂

andrea2722
4. dec 2018

@tinki mala ma 4m...pije mlieko ha, kijit sa uz bohuzial neda. Vypije malo, pribera malo. A tvoja co mala zle travenie, tak sa ako prejavilo. Od dnes uz davame allergy care a uvidime. Vsak hadam jej spravia testy a ak sa nic nepotvrdi, bude vsetko papkat.....

tinki
5. dec 2018

@andrea2722 co si pamatam tak kedysi sa vravelo ze testy ukazu najrelevantnejsi vysledok az po 3.roku. ale mohlo sa vselico zmenit. Moja mala nadchy..a ako babatko nafuknute brusko. Neustale vysetrenia. A vsetko bolo negativne. Ked mala asi 2 roky tak vzdy ked zjedla jogurt tak zvracala. Az to ma nutilo k tym testom. Nadchy mala tiez z toho. Lebo imunitu mala dobru..to bol strasny kolotoc po doktoroch. Tvoja je este malá. Do 6.mesiacov je travenie take vselijake. Ja uz by som pockala.. neviem to uz bolo davno. Dcera ma uz 11 rokov