Biele fliačky na chrbáte 7 ročného syna

lienkafoj
30. sep 2013

Nie je to vitiligo!!! Syn (7 rokov) ma chrbat posiaty takymito fliackami. Neohranicene, vytvaraju sa tak ze koza sa zvlni, zacne shnut, zruzovie a potom zacne blednut. Ma tym posiaty chrbat, dekolt a uz aj na tvari ma dvoch adeptov. Ako na ne? Na koznom sme boli aj na alergologii, vsetky krvne testy su ok. Asi zmenim lekara - mate oskusaneho alergologa alebo kozneho? Ma atopicky ekzem ale toto nie je AE!

zeleny_cajik
30. sep 2013

Vyzerá to na pityriasis versicolor, najmä ak to nemá na končatinách. To už vylúčili?

lienkafoj
autor
30. sep 2013

@zeleny_cajik zatial toto v talone kozna nemala, ale ako tak googlim, asi to bude ono... zajtra utekam obvodakovi nech ma posunie spravnemu odbornikovi 🙂 este raz- dakujem

aliza
30. sep 2013

@lienkafoj ja sa priklanam k tej pityriasis, ja som mala raz take iste, myslela som,ze vitiligo, ale vela som googlila a podla obrazkov som si to diagnostikovala 😎 . Je to vlastne pliesen, vytvori sa vo vlhkom prostredi, mne sa to stalo po jednej dovolenke v chorvatsku. Liecba vcelku jednoduchu, natierala som to samponom Nizoral kazdy den, nechala aspon 10-15 minut posobit. Zmizlo to a uz sa to nevratilo 😉. A tiez mam AE.

nikush
30. sep 2013

Mam vitiligo ale toto na neho nevyzera.

lienkafoj
autor
1. okt 2013

dakujem babenky, utekam detskemu hned rano....

m_ij_ka
1. okt 2013

ja mám niečo podobné na krku , bola som u kožnej , tiež som si myslela, že je to vitiligo, ale ja mám depigmentáciu kože, predpísala mi imazol masť, natieram si to dvakrát denne a o mesiac kontrola, zatial mi to nezmizlo tak neviem. Ale určite choď so synom ku kožnej

anett9
14. jan 2014

@aliza normálne šamponom na kožu a nechať pôsobiť?...mám pytiriázu od leta na trupe,nechce sa mi ku kožnej,tak by som si len niečo voľnopredajné dala na to. Micetal krém mi nezabral. Sírový kúpeľ smrdí jak šlak, takže toto vylúčim 😒

aliza
15. jan 2014

@anett9 kup si Nizoral sampon, ten je najucinejsi, natriet na telo a nechat asi 10 minut posobit a potom normalne oplachnut. Rob tak aspon tyzden a malo by to zabrat. Mne zabralo 😉

anett9
15. jan 2014

@aliza ok,dakujem,idem kúpiť ešte dnes a hned večer vyskúšam....dúfam,že ešte nie je neskoro,kdesi som čítala,že ked sa dlhšie pytiriasis nelieči, môže na postihnutých miestach zmiznúť pigment natrvalo 😒 ..jáj,keby som o tomto Nizorale vedela už v lete.... ale našla som vtedy info len o Micetale a nejakých liečivách na predpis

demo
15. jan 2014

@lienkafoj @anett9 okrem vsetkeho, co bolo napisane, je nutne nosit bavlnene oblecenie, cize ziadna syntetika.

aliza
15. jan 2014

@anett9 ja som to mala roky, kym som prisla na to, ze co to je. Myslela som, ze je to vitiligo a to sa neda liecit. Bola som z toho zufala...ale potom mi to nedalo, u nas v rodine nikto nema ani nemal vitiligo a kedze som citala, ze je to vacsinou dedicne, tak som sa pustila do pana googla a gooooglila 😀 a nasla prave pityriasis. Vyskusala ten sampon a po pityriasis ani stopy! ja som sa nemohla v lete ani opalovat, boli sme v Turecku a ja nosila na chrbte uterak alebo take tenke tricko lebo ked sa to opalilo, tak to vyzeralo strasidelne, strasne som sa hanbila. A po tej liecbe sme boli zase pri mori a normalne som sa opalila, bez jedinej skvrnky. Takze neboj, urcite to zmizne 😉

anett9
15. jan 2014

@aliza ja som mala pytiriázu pred 20 rokmi, vtedy ma mama zatiahla ku kožnej rodinnej známej,tá mi dala nejaké prípravky a zmizlo to...ale to boli tie bledohnedé fliačky a teraz sa mi spravili biele, tak som si nebola istá,či je to pytiriáza. Vitiligo som vylúčila hned,lebo to sú také mapy, nie kruhové fiačky ako pytiriáza.Ja sa rada opaľujem a čím viac som sa piekla, tým ich bolo viac a belšie oproti tomu opálenému. Tiež som musela topy na ramienka nechať v skrini celý august a nosiť tričká,lebo plecia som mala celé fľakaté. Na jeseň sa to prestalo šíriť,ale počet tých čo boli,zostal 😒 akurát nie sú také výrazné,ked zvyšok tela vybledol

demo
15. jan 2014

@anett9 ked si pozries google obrazky. tak prejavy su rozne, rozne stadia a pod. zrejme to suvisi aj s farbou pokozky, v lete je ina ako v zime a stadiom rozmnozenosti plesne. ak to nie je jednorazovy problem a napriek liecbe sa to znova a znova vracia, treba zvazit protikvasinkovu dietu a celkovo posilnovat imunitu. ale kludne to moze prist a po prelieceni sa to nikdy nevrati. alebo az po 20 rokoch 🙂 . Dnes sa bavlna nosi pomerne malo, clovek aby ju hladal v obchodoch lupou. A taky polyester vlhkost nesaje, ale ju udrziava na pokozke a nestastie je na svete 🙂

anett9
15. jan 2014

@demo len tie biele som na obrázkoch objavila neskoro...ked to videl obvodný náhodou pri prehliadke ,povedal,že alergia-možno na kovy a tak,že treba ísť na kožné...tiež sa mu nezdalo,že biele by mohlo byť pit.versicolor. Čo už... po 40-tke sa mi to teda vrátilo, objavila sa mi psoriáza,vrátili sa mi po 20 rokoch urologické problémy...zrejme už musím počítať so všeličím ,čo prichádza s vekom 😖

aliza
15. jan 2014

@anett9 ono sa to zvykne vraciat, takze kludne to mozes mat viackrat za zivot. Dokonca tu samponovu kuru sa odporuca robit aspon raz za pol roka, ako prevencia, ja som nerobila a zatial sa nevratilo, klop klop. A to mas pravdu, na 'stare kolena' to ide akosi dolu vodou 😀 ...mne sa po porode maleho 3 roky dozadu spustil taky hrozny ekzem na tvari, ze dovi....ako som ekzematik od malicka, ale dllllhe roky som mala pokoj. takisto mi imunita padla, bola som stale chora, hormony mi blbnu....a to mam 'len' 36 😖

lienkafoj
autor
15. jan 2014

@aliza tak mame pytiriasis alba..... chrbat je uz ok, presunulo sa to na ruky a nohy ☹ asi t potrebuje pocestovat a odist....

anett9
20. jan 2014

@aliza tak teraz neviem, absolvovala som 6 dňovú kúru s tým Nizoralom ale nevidím zlepšenie ☹ ...vlastne neviem,akým spôsobom by to malo zmiznúť..sa to zmenší,teda priemer tých kruhových fľakov,či ako? A má to zmiznúť počas tej kúry,či až potom postupne? Lebo ked si zoberiem,že sa mi to tam vyhodilo v lete a tie miesta nehnedli,ale zvyšok kože sa opaľoval a ked ešte stále mám nie úplne bledú kožu,tak tie biele fľaky vlastne nemôžu stmavnúť bez slnka

aliza
25. jan 2014

@anett9 ja uz si to presne nepamatam, ale myslim, ze mi to tiez hned nezmizlo,ved vlastne ani nemohlo, kedze bol rozdiel z predchadzajuceho opalenia.....ono to mozno trosku zbledlo, ale vyrovnalo sa to az v lete, ked som sa normalne opalila.

pouzivatelkakonika
17. dec 2014

Zdravím, našla som túto diskusiu...od januára ďaleko a preto by ma zaujímalo, či sa vám koža po tom nizorale zlepšila, resp. či môžte zhodnotiť, že je to úplné vyliečenie...ja som čítala, že pokiaľ ochorenie bolo dlhodobejšie neliečené, trvá to aj niekoľko mesiacov, kým sa koža vráti do normálneho stavu. Bola by som rada za odpoveď, ďakujem

lienkafoj
autor
17. dec 2014

@pouzivatelkakonika no, Nizoral nam nepomohol, fliaciky ma stale, niekdy viac, niekedy menej /ale skor viac/. V januari idem riesit Koznu kliniku v BA. Klasicka kozna lekarka mi s tym nevie pomoct, lebo podla nej to nie je kozne ochorenie, ale ochorenie straty pigmentu /ale nie vitiligo/.

pouzivatelkakonika
17. dec 2014

Tak držím palce, snáď mu s tým pomôžu. u neho sa možno ani nejedná o pityriasis, lebo pri tom sa fliačky zvyknú spájať do máp, aj keď kožní lekári sami nevedia určiť správnu diagnózu...ja tiež zvažujem BA...šéf bol s dcérou tiež na klinike, aj keď s iným problémom, ale vyzerá to tak, že tam sú odborníci na trochu inej úrovni.

muriel293
11. feb 2015

dievčatá môj syn má atopický ekzém a také biele flaky má na rukách cca od lakťa dolu po zápästie môže to byť to čo ste tu spomínali? on kvôli tomu ekzému musí byť pravidelne natieraný kadečím mohlo by sa mu to spraviť z toho vlhka z krémov? natreme a dá si pyžamko inak sa nedá

demo
12. feb 2015

@muriel293 to je pravdepodobne reakcia na kortikoidy alebo protopic. Odkedy sme tieto maste prestali používať, biele fľaky zmizli.

muriel293
12. feb 2015

@demo no jeden lekar v nemocke to okomentoval ze vitiligo no neviem

demo
12. feb 2015

@muriel293 skus ineho dr., mojej kamaratky dcerke tiez diagnostikovali vitiligo a nakoniec to nie je vitiligo.

jogin8
19. okt 2015

Dobry vecer, chcel by som sa spytat ci ste vyriesili neako tie blede fliacky lebo moja dcerka ma to iste na jednej ruke , az nato ze na jednom mieste ma flak velky asi 3x3 cm a ma to take dost vysusene natiera sa jej to stale ale nic nemizne. Ma 16 mesiacov

mima777
29. okt 2015

@lienkafoj ahoj, prosim ta, ako zistili, ze sa nejedna o vitiligo? robili aj krvne testy alebo len podla vzhladu?

lienkafoj
autor
29. okt 2015

@mima777 vitiligo ma presne ohranicene kraje. toto kraje nemalo, biele fliacky cestovali po tele, raz sa objavili, potom zmizli. dnes ma syn chrbat cisty, aj ruky aj tvar (maly fliacik na lici, ten uz neriesim). zistila som, ze sa mu to povyhadzovalo 2 roky po sebe v septembri po lete, kedy je vlhko a teplo (bol pri mori vzdy v auguste). kym sme ti fliacky spacifikovali Nizoralom, bactrobanom a Belogentom, bol februar. a o rok v septembri bolo to iste. takze Vitigo to nebolo ale pytiyriasis alba - plesen z vlhka. krvne testy mu nerobili.

tanicka2008
29. okt 2015

Moj syn to mal toto leto. Ze to je pityrias ale uz neviem aky typ. Nepamatam si ale boli sme u koznej. A zmizlo to same ...ziadne strachy ...

mima777
9. nov 2015

@lienkafoj dakujem Ti za odpoved, super, ze vam to preslo, my sme s tym este nikde neboli, u destskej lekarky som sa na preventivnej kontrole zabudla na to spytat, sama si to nevsimla, mal to na jednom licku vtedy. Ma to aj mrzi, lebo inak nebyvame chori, takze ani k doktorke nemusime.