Detská onania

bobika0110
22. dec 2011

dobry den! mam problem s 8-rocnou dcerou. od 1,5 roka sa zacala suchat po zemi, neskor sme zistili, ze ide o nejaku formu "uspokojovania". ked mala 4-roky navstivili sme detskeho psychologa. pani doktorka nas upokojila, ze vsetko je v poriadku, vraj je to bezny jav a netreba to nejako specialne riesit, dieta treba proste od tejto cinnosti odputat a nekarhat ho za to. vraj dokonca moze to byt prejav vyssej urovne mentalnej a fyzickej vyspelosti, preto sa aj rozhodla urobit jej IQ testy, ktore naozaj preukazali, ze je na svoj vek na ovela vyssej urovni (myslim si vsak ze toto asi nema s tym nic spolocne). pani doktorka povedala, ze mame byt trpezlivi, lebo vraj v urcitom veku si zacne uvedomovat, ze je to nieco intimne a bude to robit "v sukromi". situaciu som dalej neriesila, zaver pani doktorky ma celkom upokojil a v beznom zivote som sa snazila malu naozaj nejako zamestnavat a nenechavat ju dlho samu sa hrat, upozornila som na tento problem ucitelky v skolke, neskor dokonca aj v skole, pretoze ten prvy rocnik bol taky, ze este stale si to neuvedomovala a ked sa v druzine nudila, tak samozrejme si "travila" cas "po svojom" 🙂
a tak sme dalej fungovali s urcitymi pravidlami a "starostami". teraz vsak s odstupom casu potrebujem asi nejaku radu, pretoze je pravda, ze mala to uz nerobi nejako "verejne", skor vecer v posteli, ale je zvlastne, ze nema problem to robit predo mnou a myslim, ze je to aj dost intenzivne a caste. ked som jej vysvetlila, ze je to intimne a spytala sa ci sa nehanbi, tak odpoved bola, ze preco by sa mala hanbit - ved som jej mamina. no tak toto ma odzbrojilo. rozmyslam, ci by nebolo vhodne s odstupom casu navstivit predsa psychologa, pretoze sa mi zda, ze v jej veku by uz naozaj mala rozoznavat ze je to nieco, pri com by nemusela byt ani "mamina". mozno by jej to psycholog nejakym vhodnym rozhovorom dokazal vysvetlit.
prosim chcem sa spytat ci nemate niekto podobny problem a ci ste to nejako riesili.
dakujem

katka3012
22. dec 2011

urcite vyhladaj psychologa,myslim si ,ze toto by si mala riesit,lebo normalne to urcite nieje.Drzim palceky

alexi333
22. dec 2011

Ahoj Katka, nemám s tým osobné skúsenosti, čakáme prvé dieťatko, tiež dievčatko, ale chcela by som Ťa oceniť, ako citlivo, s láskou a zodpovednosťou pristupuješ k svojmu dieťatku a jej individualite. Asi by som tiež zase aspoň raz navšítila psychológa, aby som si zobrala nejaké rady od neho, prípadne sa nechala povzbudiť, že to čo robím, je správne. A už Vaša dcérka tiež robí pokroky, že si svoje intímnosti necháva na doma a prestala to robiť v škole. To je tiež na ocenenie, nie? Takže myslím, že idete správnym smerom a Tvoja dcérka je šťastné dieťatko, lebo má najlepšiu maminu, akú si mohla priať - láskavú, citlivú, zodpovdnú. Držím palce a prajem, krásne sviatky 🙂

bobika0110
autor
22. dec 2011

dakujem pekne za podporu 🙂 asi hodime kratku rec s nejakym odbornikom. pa

len.petra
22. dec 2011

@bobika0110 ako by si písala o našej dcérke, aj keď teda ju to "bavilo" len v predškolskom veku. Neboli sme k nej až tak benevolentní a brzdili ju v tom a nikdy to nerobila inde ako doma v súkromí, možno aj preto ju to prešlo. Mala by vedieť, že aj keď ide o veci prirodzené, zároveň sú veľmi intímne a partia dospelým. Robieva to ešte často?

vejula
22. dec 2011

@bobika0110 skus navšitiviť psychologa. Za to nič nedaš.

katy1979
22. dec 2011

@bobika0110 myslim ze na to nepotrebujes psychologa. jednu vyhodu jej konanie ma a to ze ti absolutne doveruje co sa ti za par rokov zide. aby sa necitila nejaka odstrcena potom ci sa to neprejavilo ze s takymito vecami sa zverovat nebude ked bude vacsia. Ale 8 rokov uz je dost aby si nechala vysvetlit ze na atketo veci by mala byt naozaj sama. u skolkarov je to este pochopitelne. neviem ci ste skusali bavit sa s nou ako dspelou a rovnocennou a bavit sa otvorene

lenka_da
23. dec 2011

@bobika0110 sice ti neporadim, len chcem vyjadrit, ze je skvele ako chapavo a citlivo pristupujes k dcerke, si uzasna mamina 😉