Môže dcérka zdediť alergiu na mačky?

anit444
4. jún 2013

Ahojte mamičky, potrebovala by som poradiť.... Mám silnú alergiu na mačky (svrbenie očí, nádcha + dusenie sa) a čítala som (aj lekár mi to potvrdil), že ak je matka alergická na niečo, tak je veľká pravdepodobnosť, že aj dieťa môže uvedenú alergiu zdediť, čo si o tom myslíte? Máte s tým skúsenosti? Môj problém spočíva v tom, že svokra má 2 mačky v dome, ktoré mi robia veľké problémy a práve preto k nej neberiem ani moju 9 mesačnú dcérku.... Robím podľa Vás dobre? Hladkanie mačiek malinkej nechcem zakazovať, ale iba vonku.... Ani ja som na mačky alergická nebola, no stačilo mi s nimi bývať 3 roky a alergia bola na svete..... Nechápem ako môžu byť pre niekoho dôležitejšie mačky ako nevesta a vnučka..... Ďakujem za každý názor :D

saska.t
4. jún 2013

@anit444 cele detstvo som bola alergicka na macky,pubertou to odislo,tvoja mala ma len 30% sancu,ze by zdedila tuto alergiu,ak by ste boli obaja s muzom alergici,tak percento stupa na 70%,ak je tvoje dieta alergicke prisla by si na to hned,pretoze chlpy a alergeny su aj vo vzduchu a alergia by sa prejavila ci ju hladka,alebo nie,alergiu bud ma, alebo nie, neda sa ziskat hladenim macky ani nijak inak 😉

anit444
autor
4. jún 2013

to je mi jasné, len mi pripadá nezdravé ju tam nechať dlhší čas..... Chcela by som počkať aspoň dovtedy, kým bude mať rok, predsa mi už bude aj ona vedieť povedať - naznačiť že sa cíti zle. Ďakujem ti za názor :D

katieg85
4. jún 2013

@anit444 no ja by som 9 mesacnej urcite nedala sa bavit z mackou,lebo zo zvierat ma najviac parazitou,a ona ked je mala ma este hebku pokozku mohla by ju poskrabat 🙂

liliandax
4. jún 2013

@anit444 moj starsi syn ma alergiu na macky /podla koznych testov/, no priznaky nema ziadne - ani svrbenie, ani kychanie, proste nic - a ked sme boli pri alergologicke, ona nam prave macku odporucila! aj som sa pytala na mladsieho syna, kedze ja som alergicka (senna nadcha a pel) a dr. mi povedala, ze ak je zviera veterinarne osetrene, ockovane, ma hygienicke navyky - dieta ma vyrastat v prostredi, kde su zvierata 🙂

googlinqa
4. jún 2013

no ano samozrejme

lubina
4. jún 2013

@anit444 ano dieta moze zdedit alergiu, ale moze mat aj uplne inu ako mas ty. Ak ma jeden rodic alergiu tak je 50 percentna sanca, ze aj dieta bude mat alergiu. U nas je to tak, ja mam alergiu, muz nie.Jedna dcera ma a druha nie.Ale aj ta co ma alergiu, ma inu a na ine ako mam ja. Alergia je vlastne porucha imunitneho systemu a ako sa presne prejavi sa neda urcit dopredu.......a to ze ju nedavas k mackam......ja som nemala alergiu do 21 rokov a ked mit o zistili, tak Dr. mi povedala, ze ja som alergiu mala od narodenia, len sa neprejavovala, az ked som prisla do kontatku s alergenom, tak sa prejavila.....a inak, alergia na zvierata, nasa dcera ma na psikov, je vacsinou bezkontaktna, to znamena, ze ak je alergicka, tak sa jej ani nemusi chytit, staci ak pri nej "preletia" chlpy zvierata- to povedala nasa alergologicka nasej dcere, ze od psov co najdalej, nie len ich nechytat.. ☹

aristka
4. jún 2013

ano,inak na mačky celkovo pozor a celkovo by som 9 mes.dieťa nedala hladkať,čo také parazity,mačky sa túlajú to nie je pes a odčervuje ich...ak ju chceš začať zvykať skús domáceho psíka alebo iné chlpaté zvieratko,zavreté doma netúľavé...

anit444
autor
5. jún 2013

@aristka Malinká so psíkmi nemá žiadny problém a má ich aj veľmi rada :D Moja svokra nie je príkladom poriadkumilovnej osoby, takže aj kvôli tomu sa bojím k nej malinkú zobrať.... Mačky tam majú prístup všade, nie je ani cm v dome, ktorý by bol bez chlpov...... Sú to rozmaznané mačky a preto sa bojím, že keby im malinká na niečo siahla, tak ju v momente poškriabu.... A v neposlednom rade u nich mám aj ja veľké zdravotné problémy.......

anit444
autor
5. jún 2013

@liliandax Malinká vyrastá medzi psíkmi, ktorých má aj veľmi rada :D Ja sa len fakt bojím, aby malinká nemala ani náhodou také problémy ako ja.....

anit444
autor
5. jún 2013

@katieg85 súhlasím s tebou. Ja len nechápem prečo nemôžu svokrovci mačky dať von a to je ich jediná vnučka.....

anit444
autor
5. jún 2013

Ďalším problémom je, že malinká už lezie a samozrejme ešte nechápe ktoré veci by nemala chytať. Sem-tam sa stane aj to, že sa mačka niekde vyciká a nedaj bože, aby mi do toho malá vliezla..... ☹ Je to ťažké, ale mám iba jednú dcérku a budem jej zdravie chrániť ako najlepšie viem. Podľa mňa mačky nepatria do bytu a hlavne do takého, kde žijú alebo sa zdržiavajú aj alergici..... Styku s ostatnými zvieratkami jej nebránim, bojím sa len tej mačky......

katieg85
5. jún 2013

@anit444 ja som mislela ze ich chovaju na dvore,no to dokonca v byte?tak to uz vobec by som tam dieta nenechala,na navstevu hej ale tak urcite nie.pratala som domceky v zahranici kde mali macky a vsade same chlpi a smrad dokonca este aj kde spali tak po posteli mali chlpi,a oni v tom spali.sef nam vravel ze ked menili koberce za nove tak sam moc od maciek. 😢

anit444
autor
5. jún 2013

@katieg85 nie na dvore, majú ich v dome..... ale naozaj majú prístup všade aj do kúpelne..... Práve preto nechcem riskovať. Keby ich mali vonku, tak tam bez problémov zoberiem malinkú, ale takto nie..... To čo si videla v zahraničí je presne náš prípad....

rheia27
5. jún 2013

mame skoro rovnako stare babetka 🙂 a mame doma 3 macky, v byte, boli tu este pred tehotenstvom a samozrejme su odcervene (odcervujeme raz za 3 mesiace kvoli malej a nie raz rocne ako by sa malo), kastrovane a su len v byte, veterinarna starostlivost 100% (su cistokrvne ale bez ohladu na to), hygiena sa tiez dodrzuje, pediatricka na navsteve sa potesila, ze aspon nebude v sterilnom prostredi a vybuduje si imunitu...
malinka sa im tesi ked ich vidi a oni sa jej poctivo vyhybaju
uprimne si myslim ze pes v byte je horsie ako macka, netreba sa bat ak sa dodrzuje hygiena a macky su zdrave (veterinarna starostlivost)

a este si myslim ze clovek co nema rad zvierata nie je dobry clovek 😝

anit444
autor
5. jún 2013

@rheia27 Ja sa bojím kvôli mojej alergii (či ju malinká nezdedila). Je veľmi dobré, že sa o tie mačky takto staráte a že dodržujete hygienu, toto o svojej svokre povedať nemôžem, práve to je jeden z problémov. Keby poriadne poupratovala párkrát do týždňa, bola by som kľudnejšia. To, že si myslím, že mačka nepatrí do prostredia, kde sa zdržiava niekto s alergiou neznamená, že nemám rada zvieratá. Myslím si, že mať mačky vnútri nie je od mojej svokry férové, lebo ja mám problémy už po pol hodinke u nich..... Dúfam, že to dcérka nezdedila, ale kým nebude mať aspoň rok, nebudem riskovať... Čo sa týka psov, súhlasím s tebou, svokra púšťa dovnútra aj psa, ktorý samozrejme okamžite všetko označkuje, takže hygiena žiadna..... Ďakujem ti za názor

katieg85
5. jún 2013

@rheia27 to neje o tom ze nema rada zvierata,skor ten clovek nema rad ked to ma doma a sa nestara o to.a ty ze sa o nych pekne staras to sa mi paci,to by som sa tiez snimi pobavila.

vivusika
5. jún 2013

u nás boli mačky a pes pokiaľ sa pamätám vždy 😉 I keď žijeme v rodinnom dome, sú chované vo vnútri, von sa chodia iba ,,vyvetrať,, - a ja mám pri tom alergiu na mačky... Moje deti tiež vyrastajú s mačkou a so psíkom, zatiaľ žiadne alergické prejavy nepozorujem. Môj názor je ten, že pokiaľ sú zvieratká pravidelne očkované a odčervované, nie je problém. Myslím, že zvieratá vplývajú aj na citový vývoj detí aj ich imunitu. A ten poriadok? Ja vysávam denne, podlahy v kuchyni a chodbe zmývam tiež denne, niekedy aj 2x. Ale nedala by som ich ani za svet - až na to, že žiaľ, včera nám odišiel náš osemročný kocúr - takže smútime celá rodina...

rheia27
5. jún 2013

@anit444 @katieg85 nechcela som aby to vyznelo zle 🙂 anit ber pozitivne ze tam aspon nemusis tak casto chodit 😅
tiez som sa bala, mm je alergik (prach, kvitnuce byliny, chlpy) a nic mu nie je, aj kazde zviera je ine..a tiez nechodia do spalne, do detskej, maximalne na chvilu a pod dozorom a to vedia ze nemaju sadat malej na veci, postel ked je odokryta, cize bez deky..a mala nie je s nimi sama, lebo predsa zviera je zviera
nastastie ale nema ziadne alergie, ak by sa vyskytla tak by som chcela nazor aspon od 2ch alergologov, lebo sami to zda nefer voci tym zvieratkam a tiez na druhej strane pan doktor by nemusel byt cat friendly

no a vlastne uz aj pocas tehotenstva som pocuvala od svokrovcov ako sa ich mame zbavit, dokonca to chceli riesit s mojimi rodicmi a nakoniec pochopili ze ich do toho nic a ak chcu vidiet vnucku tak sa nad to musia povzniest, pricom macky tak 16-18hodin denne prespia
(btw. aj toxoplazmozu dostanes skor od neumyteho ovocia), cize veterinar, hygiena a vychova 🙂

a inak najhorsie je na alergie su operenci🙂

rheia27
5. jún 2013
rheia27
5. jún 2013

@vivusika ja som na tom podobne s upratovanim 🙂 to ma mrzi

stanislavao
5. jún 2013

@anit444 alergie mozu byt dedicne.

ewca
5. jún 2013

ked ma jeden z rodicov alergiu je predispozicia, ze aj dieta bude mat alergiu... ale nie je to zakonite tak...alergia je prehnana reakcia organizmu na alergen...ale nikde nie je pisane, ze ked mas ty alergiu na macky, bude mat aj dieta na to iste...moze mat alergiu ale spustaom moze byt nieco celkom ine, nemusi to byt macka (aj ked je pravda, ze uz som sa stretla aj s tvrdenim, ale bolo to skor od alternativnych "liecitelov", ze nic ako alergia neexistuje a ze to vsetko sposobuju parazity, ale tak tomu nie kazdy veri, ja sice ano, ale to neznamena, ze musi ja niekto iny)

anit444
autor
5. jún 2013

znovu ďakujem každému za názor :D

anit444
autor
5. jún 2013

@rheia27 Mačičku máte krásnu, je vidieť, že sa one staráš (tie svokrine zďaleka nevyzerajú takto). Ja by som si to tiež predstavovala takým štýlom, ako to tu spomínate. Aspoň časté upratovanie..... Znovu podotýkam, že malinkej určite nebudem zakazovať mačky, len by som bola rada, keby hladkala také krásne a zdravé ako máte aj vy doma.

vivusika
5. jún 2013

@rheia27 super dvojka 🙂

rheia27
5. jún 2013

@vivusika dakujem 🙂