Nadmerné potenie bábätka. Skúste poradiť!

janacizmarikova
11. nov 2008

ahojte, chcem sa spytat ci nemate skusenosti s nadmernym potenim. Malinka sa strasne poti...KEd zaspinka tak po pol hodinke je na chrbatiku spotena tak ze by som ju mala prezliect. Pred hlavkou ma plienocku, ktora byva uplne prepotena. Snazim sa vetrat, nespinka v prekurenej miestnosti, aj tak je strasne upotena.tak sa spoti aj pri papani, ale to je vraj normalne. MOja detska lekarka povedala ze jeto ok, Aale ja sa obavaamm.skuste poraditt.....

marika80
11. nov 2008

Skus ju menej obliekat. Ked sa dotknes dietata za krkom, alebo bruska a je horuce tak je moc oblecena.

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

praveze,vobec nie je velmi oblecena, ma len overal bavlneny..mame tak vyvetranu miestnost ze je dokonca aj mne zima...

marika80
11. nov 2008

Tak neviem, zas do studenej miestnosti by som ju tiez nedavala, len koli tomu,aby sa nepotila.

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

ved presne tak...neviem co s tym,,,,a trosku sa bojim

dudasik
11. nov 2008

Janka, tak to mi hovor, ja hladam na nete akurat temy o nocnom poteni a som tak vyplasena,ze asi nezaspim.
My sa takto potime odvtedy ako sme prekonali siestu chorobu a dost sa bojim.
Natalke urcite tiez nie je teplo, skor to ma taky studeny pot...fakt ako ked je choroba.
Asi idem zajtra k doktorke, lebo sa zblaznim ☹

marika80
11. nov 2008

Izbu maj vykurenu tak,aby Ti nebolo v nej zima. A malu daj len do body a pyzamka a prikri. Poti sa Ti tak aj cez den?

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

hej vzdy ked zaspinka, aj cez den.....izba ma taku teplotu, abz v nej nebolo ani zima ani horuco,,malinka ma vzdy len bavlneny ovetralcek, to je uplne tenunke ako bodinko, a je normalne prikryta...ma zlozvyk sa aj odkopavat...aj tak sa spoti..vcera som ju musela vnoci prezliekat, lebo mala uplne plecia mokre.....doktorka hovori ze je toé ok...ale mne sa to nezda....neviem co mam robit...cez den sa tak vzdy spoti kwed spinka...ona aj ked vonku spinka...tak sa tak spoti....

dudasik....a kde sa najviac spotka...moja malinka, hlavne pliecka, a to naozaj tak,ze ma to vbodinko uplne mokre...az tak ze ma studene pliecka...

marika80
11. nov 2008

tak to podla mna neni v poriadku, ked je az taka mokra,aby si ju musela prezliekat. Tym ale nechcem strasit, neviem o tom nic.
Este sa o tom porozpravaj s doktorkou a uvidis aj co povie dudasikovi jej doktorka. Inac to sa Ti len teraz z nicoho nic zacala potit, alebo je to tak stale?

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

hej,od narodenia sa tak viac poti.....stale to vravim doktorke...a nic.....nezda sa mi to..vzdy ked idem na vysetrenie, jej to poviem, ona povie, ze to moze byt.....ale nemyslim ze je to tak....len neiem kam mam ist..koho sa spyat, lebo nikto o tom toho vela nevie...inak je vpohode....nei je chorucka..akurat trosku sme mali trapenie z bruskom...

marika80
11. nov 2008

Ale zas sa neboj,ked to ma uz od narodenia, tak nic vazne to zrejme nebude. Mozno Ti rano poradia lepsie.

marika80
11. nov 2008

Hodila som Ti nieco do IP 🙂

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

bojim sa....myslimm, ze nie je uplne noralne pezlietat babo trikrat za noc....preto som vytvorila temu, lebo nikde som sa nic onieco takomto nedocitala. dufam zue sa nejake baby ozvu...

marika80
11. nov 2008

To az 3x? No viac zatlac na doktorku.

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

proste kedykolvek ked sa je dotknem pliecok,tsk och ma vlhke..,.malinka uz pekne prespinka. ale ked papala dva krat v noci, tak som ju vzdy aj púrezliekala...a teraz ju prezliekam v spanku...potomrano ked sa zobudi, ju zas musim prezliect, potom ked zaspi okolo siestej na hodinku, tak zase....

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

dakujjhem...mne sa nepodarilo nic najst...inak to co je tam napisane, tak to je presne o mojej ninke...

majcik
11. nov 2008

Moj syn sa tiez dost poti, ale nie az takto extremne ... no v autosedacke sa spoti vzdy, aj pocas kratsej cesty, preto ho tam menej obliekam. Zvykne spavat v kociku pocas dna a odtial ho vacsinou vytahujem s mokrou ciapkou a to mu davam iba tenku bavlnenu ... v noci spava v tenkom overali a na to frote spaci vak, v izbe mam skor chladnejsie ako teplo.

Janka - skus to znova a znova povedat doktorke, aj podla mna je to vela ... ale mozno to naozaj nie je nic vazne. Skusila by som na nete najst nejake stranky, kde sa da napisat otazka lekarom ... co Ti ini doktori na to povedia, ale napis do casopisu MAMA a ja a podobne ...

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

majcik, stale jej to vravimmm...malinka je inak zdravucka...len, b ojim sa...strasi ma cisticjka fibroza...to si doktorka potukala po cele, ze co vymyslam take diagnozy....ale jednoducho, podla mna to nie je ok....uz som pisala na jedno forum..skusim napisat aj na mama a ja

majcik
11. nov 2008

Janka - mozno to fakt bude len jej danost .. poznam ludi, ktori sa fakt velmi potia, no su uz dospeli, ktovie, ako to bolo s nimi, ked boli babatka? 🙂

majcik
11. nov 2008

Som zvedava, co Ti odpisu ini lekari ... potom nam sem daj vediet

janacizmarikova
autor
11. nov 2008

duufam.....ze to bude len danost 😉 ☹ 😢 ...jasne...ozvem sa.

yasmina
12. nov 2008

Jankaciz...mali sa strasne potili asi tak prvych 5 mesiacov, jednemu to ostalo doteraz, aj je silnejsej kostry 🙂 ked sme boli na plucnom vysetreni tak som to vravela lekarke v KE ona aj robi testy na cistic.fibrozu a povedala ze nevidi dovod ...a postupne ako rastu to prechadza...inac niekedy som aj 2 x v noci prezliekala pyzamka kazde 3 hodiny papali aj menili veci to bol zaber uf...
tak sa janka netrap uvidis ze to postupne prejde...

magimary
22. nov 2008

Aj náš najmenší sa extrémne potí-rovnako ako opísala autorka témy...idem nakuknúť do tej staršej témy a uvidím, čo sa nové dozviem... ale nezdá sa mi to tiež až tak OK...veď bábätko takýmto potením stráca veľa tekutín, narúša sda elektrolytová rovnováha... 😒 , som zvedavá, janacizmarikova, ako postupuješ ďalej s malou ty...

samozrejme, že toto nie je potenie spôsobené naobliekaním, alebo teplým prostredím (trochu iné by to bolo v lete), ale teraz, ked je vonku zima, aj tu (u nás v klasickom, ťažko vykúriteľnom) v dome a Najmenší je oblečený najmnej z nás, nemôže to byť vonkajším teplom, skôr poruchou termoregulácie zvnútra... 😔

no, idem sa začítať do tej staršej temy, čo tu bol hodený link-dík aj zaňho!

magimary
22. nov 2008

veľa som sa tam nedočítala...väčšinou tam ide o väčšie det, čo si myslím, že pri ich aktivite je už kúsok normálnejšie, ako keď malého oblieva pot tak, ako by som naňho vyliala krhličku vody... 😒
ale predsa som tam našla niečo apsoločne aj s našou momentálnou situáciou... že tieto detičky sa pri takomto potení ľahko nachladia... 😖 , Najmenší ma ledva tri týždne a už má obrovskú nádchu (v mini nošteku), nemôže dýchať, chrčí, kých ako malinký sloníček...
aj toto je podľa mňa dosť veľké negatívum takéhoto nadmerného potenia (čo tam po priezliekaní, prezliečem aj stokrát za deň, ale), kým ho vytaihnem z postieľky a prezlečiem do suchécho, tak zachladne a nádcha ako vyšitá je tu... 😝

fajt, janicizmarikova, ckam, či si niečo nové vyzistila Ty...

my ideme v stredu na poradňu, ale myslím, že naša doktorka skonštatuje len niečo podobné, ako vaša... 🙄
(ale aj tak skúsim zatlačiť)... som zvedavá, čo povie...

annag
22. nov 2008

bábetká sa zvyknú veľa potiť aj je to pre ne prirodzené a presne také ko u dospelých, niektorí sa potia málo, iné až extrémne veľa. Ak sa bábetko potí, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude potiť veľa celý život.

No problém môže byť presne ako tu uvádzate - v nadmernom oblečení. Napr. spotené studené ručičky sú jednoznačne prejavom toho, že bábetku je veľmi teplo. Pretože studený pot ochladzuje povrch tela - je to prirodzená obrana organizmu proti prehriatiu. Bábo pri dojčení vynakladá veľkú energiu a preto sa prirodzene spotí, je to akoby bežalo nejaký pretek. Alebo ak ho nosíme na sebe, tak ho svojim vlastným telom veľmi zohrievame. Takisto v noci ak spí s nami v posteli môže dôjsť k prehriatiu bábetka. Prehriatie je veľmi nebezpečné. Takže ozaj najmä terza v prekúrených miestnostiach treba dávať na to pozor. Suchý prehriaty vzduch je šíriteľom infekcií a bábetko sa ľahko nakazí ak je mokré - preto je dôležité veľa vetrať, chladná miestnosť a ľahké oblečenie k tomu.

magimary
22. nov 2008

no, u nás ro problém prehriatia a prekúrenia určite nebude... 😒
bývame v staršom dome, kde je ozaj problém ako-tak udržať teplotu okolo 18-19*C... my dospelí sa teplo obliekame (ja mám napr-rolák a flísovú mikinu a nie je mi stále teplo) a "naše" Najmenšie babulko je len v dupačkách a bodynku, prikryte minimálnou perinkou (už 100x vypranou, max.tenkou) a vždy, keď ho zoberiem postieľky, tak ako by som ho vybrala z vlhkého spacáku, kde sa niekto iný celú noc potil... 😖 -skutočne sa mi to nezdá až také normálne... (najmä, ak má Malinký za sebou takú minulosť akú má...-matka drogovo zavislá, Maličký sa liečil v nemocnici morfiom, mal tiež sifilis atd...)...

mám nepriamu skúsenosť s hyperpotením u môjho brata (ktorý sa ozaj potí "ako kôň" 😅 a jeho najsatršia dcerka-6 ročná to má od malička po ňom, ale ona ani on-moj brat)sa rozhodne nikdy nepotila stále... ked sa hyperpotila, tak vtedy, keď bolo vonku teplo (je narodená v auguste), alebo ked bola viac oblečená...nikdy sa však nepotila, ako "náš" Maličký stále (a u nás doma tiež nie). Maličký sa potí nielen pri kŕmení, plači, ale aj v kludovej spiacej pohode, bez akejkoľvek aktivity...

raz som sa o tomto rozprávala s našou pediatričkou (ale v súv.s iným dieťatkom) a ona povedala, že to môže byť aj metabolický problém a treba to špeciálnymi vyšetreniami došetriť..., tak som zvedavá, čo povie pri tomto Maličkom...

peta1510
22. nov 2008

Ahojte maminky,
tak ja vasmozno trosku ukludnim.Nas maly,teraz ma rok,sa odmalicka tiez straaasne potil,vypil mliecko a cely mokry a tiez mal take obdobie,ze som ho v noci aj 3x prezliekala,ale od istej doby to preslo.Tiez som to vravela nasej lekarke,ale tiez nejak nedramatizovala.Ja som si najskor myslela,ze to je tym,aky je maly macko,ale preslo to.Aj na testoch na cysticku fibrozu sme boli (ale nie kvoli tomu poteniu) a dopadli,chvalabohu,uplne super.Tak ja neviem.Pre pokoj duse sa teda este opat poradte s lekarkou,ale podla seba viem,ze ja som sa zbytocne plasila.

danuskam
22. nov 2008

Nasa sa poti hlavne pri papani-to ma uplne mokru hlavu a ak ju drzime v narucim sme mokri aj my aj perinka. Po noci je tiež prepotená plienka čo má pod hlavou. Ale nie je to zase tak,že by som ju musela prezliekať. Tiež súhlasím s názorom, že sú jednoducho ľudia ktorí sa potia viac.
Ale v každom prípade by som dala dieťatko na vyšetrenie. Mňa sa napr. kardiologička pýtala či sa malá veľa potí pri papaní, alebo pri nejakej námahe a trochu ma nastrašila, že to robia deti, ktoré majú nejakú srdcovú vadu. Našťastie bolo ale všetko ok. Tiež obliekam malú podľa mňa dosť naľahko oproti ostatným..

maca28
22. nov 2008

ahojte,aj nasa sa strasne poti,vzdy pri zaspavani,je tovraj normalne..

evina313
23. nov 2008

no ja by som určite trvala na vyšetrení. Pre pokoj duše určite. s potením suvisí aj srdiečko, aj štítna zlaza a bohužial aj cystická fibroza. my ideme teraz na potny test kvoli kakaniu tak určite nie je problem dat ho urobit pri takomto "signale". Moja skusenost bohužial je taka, že k lekarom idem vacsinou cez znamosti. Dovod? Napr. moj syn ked mal 4 r. doma ostal v bezvedomí. bolo to v noci, iba nahoda bola že som este nespala a nasla som ho v posteli s očkami hore. leteli sme do nemocnice - 5 min. od domu a tam mi lekarka povedala, že som ho cez den tak unavila, že mi zaspal s otvorenymi ocami !!! Neurolog, mimochodom publikujuci do roznych casopisov maleho len zbežne vyšetril : ukaž kde mas oči, prejdi sa...dal mu vitamíny že je vyčerpaný ( 4 r. ! ) a poslali nas domov. Dalej to nebudem rozoberat, zaver je taký, že po znamosti sme vybavili lekarku na Kramaroch, urobila jedine vyšetrenie a zistila epilepsiu !!! Takže moja rada je určite dupat a trvat na vyšetrení. Ak sa nič nezisti, maximalne si lekarka zatuka na čelo že aha, dalsia hysterická mamička ale ak by sa predsa len niečo zistilo, ta lekarka mat výčitky že nekonala skor určite nebude.
Držim palce