Syn má 3,5 roka a nerozpráva. Ako mu pomôcť?

alaalenka
18. apr 2012

ahojte,mam problem s mojim 3,5 rocnym syncekom lebo nerozprava ☹ narodil sa predcastne v 7 mesiaci ale je zdravy myslim tym,ze chodi,vie sa obliect,najest sa sam a bezne veci robi ako deti v jeho veku akurat ta rec.Ale narodil sa v Anglicku kde aj zijeme ja som Slovenka a manzel je Poliak takze pocuje 3 jazyky ale aj tak si nemyslim,ze v tom bude problem pretoze aj ja a aj manzel s nim komunikujeme po slovensky ale pozera rozpravky vselijake aj slovenske,polske a anglicke.Od januara zacal chodit do skolky a nevidime ziadne zlepsenie a aj ucitelky obcas nam vraveli,ze nechce sa hrat s inimi detmi radsej sa hra sam ale velmi sa tesi do skolky rad tancuje a zboznuje auticka a ucitelky nam povedali,ze moze byt autista lebo deti v jeho veku sa maju hrat zo vsetkymi hrackami...ale co som citala o autistyckych detoch tak mi tam nieco sedi a nieco nie,napr.reaguje ked ho volam,uprace po sebe,ked pride zo skolky ide sa prezliect a zase ak sa snazim opakovat slova spolu z nim tak nechce alebo krici ked ho nerozumiem atd.ak mate s tym skusenost poradte mi prosim !!!

miskakyska
18. apr 2012

.,.musí mať v tom riadny guľaš..existuje take niečo ako návšteva logopéda..tu mu nikto nepomôže!

ichbinich
19. apr 2012

@alaalenka: Deti su schopne sa naucit az 4 "materske jazyky". Moj vyrasta s dvomi jazykmi, dlho tiez rozpraval iba par slov. Ine deti na ihrisku uz spajali 2-3 slovicka do viet a moj nie. Ale vobec som sa nad tym nepozastavovala. Deti, ktore vyrastaju s viacerymi jazykmi, zacnu zvycajne rozpravat neskor.
Teraz sa mu poriadne v jasliach rozviazal jazyk, aj sa snazi vsetko opakovat, pouziva jednoduche vety, da sa mu pekne rozumiet.
3 mesiace v skolke su podla mna malo, hlavne, kedze v skolke pocuje intenzivne teraz anglictinu, co doma nemal. Ale podla mna sa spytat logopeda neuskodi.
A autizmus vyhod z hlavy, nie kazde dieta, ktore sa hra rado same, je autista... Zo zaciatku sa deti hraju vedla seba a nie spolu. A kazde dieta ma svoje fazy, niekedy ledva dojdeme domov a letime na pieskovisko, a niekedy chce ist iba domov a hra sa IBA s autickami...
Ked su deti zaborene do hry, nereaguju. To je normalne. Su tak vo svojom svete, ze fakt nic nevnimaju.

A nutenim, aby opakoval, dosiahnes pravy opak. Nadalej sa s nim normalne rozpravaj, citajte si knizky, pytaj sa ho, co je na obrazkoch, ale vsetko iba hravo, nie nutenim.
Ked mu nerozumies, tak ho popros, aby ti to zopakoval. Moj niekedy rozprava pocas jedla alebo s prstami v ustach. Tak mu poviem, nech si to vyberie z ust alebo prehltne a este raz zopakuje. To pekne posluchne a zopakuje.

kiko2807
20. apr 2012

My sme sa narodili v spanielsku a zili sme tam az do vtedy pokial nas jeho otec nepustil k vode. Na slovensko sme sa vratili ked mal maly 1rok a 8 mesiacov. To uz blabotal co to po spanielsky. ked sme prisli na Sk tak sa zasekol uplne a cely rok nepovedal nic . Ked nastupil do sk skolky tak to nebolo nic moc, pustil sa trosku na konci skolkskeho roku. teraz v auguste budeme mat 5 rokov a neni to vraj nic moc na jeho vek. Vraj mame dislaliu. V maji mame nejake vysetrenie v Lucenci na zistenie presnej priciny a zrejme tam bude musiet nastupit do internatnej skolky pre deti s poruchami reci ☹ Momentalne chodi do sukromnej pedagogockej skolky a tam sa pomaly chyta, ale pomaly. Okrem slovenciny sa tam ucia aj anglictinu a povedala by som ze tu vie lepsie nez slovencinu

anniera
20. apr 2012

Moja sesternica je vydatá za ekvádorčana. Žijú na Slovensku v malej "maďarskej" obci. Ona s chlapcom rozprávala po maďarsky, jej manžel po španielsky a medzi sebou sa rozprávajú po anglicky. Keďže sa dosť pohybujú na celom území slovenska, rozprávajú aj slovensky. Chlapec takmer do 3,5 roka nehovoril absolútne nič, len absorboval všetky tieto jazyky. Teraz má 5 rokov a hovorí plynulo španielsky, maďarsky a anglicky. Slovenčinu sa ešte len učí. Oni boli s ním aj u logopedičky a bolo im povedané, že deti, ktoré vyrastajú vo viacjazyčnej rodine začínajú rozprávať pozdejšie, že je to vraj normálny jav. Vlastnú skúsenosť nemám, my sme taká obyčajná rodina a rozprávame len jedným jazykom 🙂

irriss
20. apr 2012

Rekla bych, ze u Tebe sehralo roli vice faktoru

1. predcasny porod, narozeni v 7.mesici
2. rozhazeny komunikacni system v rodine
3. "bilingualnost"

Na dite by se melo od narozeni mluvit vlastnim materskym jazykem.
Ja na ne mluvila cesky, muj manzel italsky.
Kdyz prijeli na Sicilii, nikdo se nesnazil o italstinu, ale mluvilo se sicilsky - t.j. ze strany rodiny na ostrove.. 😉

Deti se naucily nekolik jazyku..i kdyz je zpocatku jen "absorbovaly" a az po case je pouzivaly..
To, ze Ti je nezopakuje jako papousek na pockani, jeste neznamena, ze slovicka a pojmy nema "uvnitr" a nebude je umet pouzivat..
Bilingualni deti jsou vetsinou pozadu, co se tyce mluveni a vyjadrovani...ale behem teto doby, dobre stradaji a pozoruji..
Zacnou mluvit "ze dne na den" - 😉

Moje deti studuji obe dve skoly - italskou i ceskou, dojizdime POVINNE na zkousky uz celych 15 let (az letos doslo ke zmene)

Porodila jsem dvojcatka take v 7mem mesici tehotenstvi, mely opozdeny vyvoj reci, ale rozumely vsemu a to bylo smerodatne i pro lekare..neni dulezite reagovat jazykem, ale rozumem, aspon takto mi to tu lekari vysvetlily..ze je mozne nahradit jeden smysl druhym.. 😉a cekat
Jelikoz jsou dvojcata, bylo mi receno, ze az v 8 mi letech dotahnou vse jako jejich vrstevnici...a opravdu 8, rokem se stal ZAZRAK skoro pres noc...
rec, rust, ...a mozna i sve vrstevniky nejen dohonily ale i "preskocily"

V soucasne dobe moje starsi dcera mluvi cesky, italsky, sicilsky, a je nejlepsi ve vyucovani -francouzskeho a anglickeho jazyka. Urcite jsou to dary bilingualnich deti, jejich schopnost zaradit cizi jazyk do "sveho mnohorodeho jazyka" o mnoho lepe a rychleji..
Chce to podporovat spravnym smerem..

p.s. Kdyz byly vetsi, u dvojcat jsem trpelivost ztratila (z ruznych rod. duvodu) 😎 , prestala jsem na ne mluvit svou rodnou reci a byla to chyba..
Je to znat...
Proto tvrdim, ze za "opozdenym mluvenim" stoji i "rozhazeny komunikacni system v rodine", kdy i cizinci mluvi cizim jazykem ...a vznika detem nepresnost ve vyjadrovani.... 😉

anjelicek26
20. apr 2012

Moje deti su tiez trojjazycne a zabrzdene v jazykovom vyvoji. Dcerka sa pustila rozpravat v 2,5 roku -najprv jednou recou, druhu vyuzivala len pasivne. Teraz hovori dvoma jazykmi plynule - nemcina, anglictina a slovencinu pouziva len pasivne - nevadi mi to - na slovensku sme strasne malo, staci mi, ze rozumie co jej poviem a povedia, hovori aktivne len par slov, zakladne prikazy povie... to je vsetko...

Ale co tym chcem povedat - 3,5 roka je vela a ak to dieta obmedzuje, treba prejst doma na rec, ktoru by on potreboval. Ja viem, ze to vyzera ako velky krok spät - ale momentalne je priorita dieta "netyrat" a umoznit mu dohovorit sa s kamaratmi. Lebo inak je frustrovane a oddelene od kolektivu. Ono ano su deti aj 4 reci ako keby nic nebolo - a potom su take, ktore nie. Moja dcerka v tych 2-2,5 roku deti hryzla, bila, nenechala nikoho k nej ist - proste im nerozumela, co po nej chcu. Je to zle pre dieta, ked si veci nevie "vykecat".

Je to moj nazor, mozno ma niekto iny, k logopedovi po 3. roku zivota kazdopadne, nech pozrie, ci nema skratenu uzdicku ci ine dovody, preco je zabrzdeny a da ti tipy, ako s nim cvicit.

lucia31
20. apr 2012

@alaalenka..urcite je potrebne navstivit logopeda...ten zhodnoti okrem ineho aj uroven predrecoveho vyvinu dietata, napr. pouzivanie gest, ukazovanie, prve zvuky,ale aj celkovy motoricky vyvin, kedze ide ruka v ruke spolu s recovym vyvinom dietata....a taktiez uroven porozumenia....je pravda, ze bilingvalne deti zacinaju spravidla rozpravat neskor, ale v jazyku, ktory prevlada, by uz mal zacat komunikovat....

mucher
20. apr 2012

fundované odpovede na tvoje otázky ti dá klinický logopéd a ked sa ti niečo nezdá v správaní aj detský psycholog. Držím palce, viem ako ti je, nás tiež nerozpráva 😒

weverka11
20. apr 2012

moj ujo nerozpraval skoro do styroch rokov a jeho mama bola učitelka, iba e ee e hovoril a teraz je z neho špičkovy veterinar 🙂 len vas chcem povzdudit...

diiid
20. apr 2012

sme na tom podobne ako irriss, az na to ze moje dvojcata sa narodili v 38tt. maju 2.5r.Rozpravame 50%slovensky a 50% anglicky oni vedia urcite veci po sk, a urcite po anj, ked napriklad poviem Clap your hands tak zatlieskaju,ale ked to poviem po sk tak nevedia co od nich chcem. Ked poviem po slovensky ideme von, podme sa obut, tak donesu topanky alebo sa zacnu obuvat. ked to poviem po anglicky nevedia co chcem. Ked mi niekto spomenie autizmus tak by som ich nakopla najradsej... lebo v dnesnej dobe sa berie automaticky ked dieta neskor rozprava tak treba to nejako oznacit a to je na cely zivot. Moj manzel tiez vyrastal v bilingualnej rodine a do 4r. nerozpraval a teraz je plynuly v 2 jazykoch bez prizvuku a ovlada dalsie 2 reci, skoncil VS a neni autista.

mirinecka
20. apr 2012

môj syn nerozprával do 3r, teraz má 3,5 je ho reč je niekedy ako mongolčan ale už je to oveľa lepšie, v školke sa s deťmi moc nerozpráva iba počúva, jedine s kamarátom debatuje, a keď mu nerozumieme tak má nervy, tak my to riešime tak že keď nerozumieme tak len povieme áno Adamko a on je spokojný že sme pochopili čo chcel povedať 😀

ja som sa rozhodla pre logopedičku boli sme zatiaľ len na jednom sedení ale som spokojná, lebo mi potvrdila čo som si myslela že deti si to v tomto veku uvedomujú že nevedia hovoriť, a boja sa sklamania že sa im niečo nepodarí hlavne chlapci že sú taký
netreba ho zato hrešiť ako mu neporozumieš ale za každý úspech ho pochváliť 😉

jolinka
20. apr 2012

alenka mala by si predovsetkym zistit ci syn dobre rozumie rec....pred samotnym rozpravanim je vzdy faza ked dieta rozumie mnohym slovam a vetam ale este ich nerozprava...je to tzv. pasivna slovna zasoba.

2,5 rocne az 3 rocne {cize 3,5 rocne uz urcite} dieta by malo vediet a rozumiet otazkam typu...Z coho sa pije? Cim sa jazdi? Co svieti na oblohe? Cim sa otvaraju dvere?...cize vezmi realne predmety... Kluc, varechu, pohar, pripadne obrazky veci a ploz mu spominane i ine otazky aby chlapec ukazal alebo vybral z obrazkov spravnu odpoved.

To ze sa maly orientuje v beznych cinnostiach, moze si pomahat podla casu, rezimu, tvojich gest...napr. mu podavas flasu a pytas sa ho ci chce pit.?..tak on nemusi dobre rozumiet otazke ale sa natiahne po flasi akoby rozumel... 😉

dalej je dolezite Ci maly zdiela pozornost ...teda ukazuje na veci a pohladom vyhlada rodica a ziada pomenovanie veci

dalsia vec je ...Nepises, do akej miery maly nerozprava, lebo pod pojmom "nerozprava " si ludia predstavuju kadeco...ze dieta rozprava ale menej ako rovesnici, ze rozprava len slova nie vety, ze ma zlu vyslovnost, alebo ma len par detskych slov mama, tata, bapa, papa a pod....pripadne ze nerozprava VOBEC teda nevyda ani hlaska...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maja1984
28. jún 2012

ahoj ja mám syna 2 ročného a ešte nerozpráva ma niekto taky istí problém chcela by som radu deti to poznam 2 ročne už rospravaju dakujem

kvietocek7
28. jún 2012

my mame ten isty problem, dcerka odkedy zacala skolku (sme v UK a ma 4r)neprehovori v skolke ani slovo, teda neprehovorila ☹ ☹
je to na dlhsie rozpisanie... ale co by som ti zo skusenosti poradila tak urcite sa poobzeraj po nejakej ''speech language therapist''
ak ste na slovensku tak logopedka. Tvoj maly ma len opozdeny vyvoj reci,kedze ste biling rodinka a do toho este aj aj....
Kamaratka mala ten isty problem a chlapec sa rozhovoril az okolo 4roku.... nie vsetko hned musi byt autizmus.... aj ked je narodeny v 7mes. irris ti to pekne rozpisala. je to proste vela na take dieta kym si to v hlavicke uprace... neboj bude ok. len s nim hovor po slovensky 🙂

dari226
28. jún 2012

no aj ja si myslim,ze to bude tym miesanym jazykom raz som o tom citala este ked som bola tehotna ze deti s viacerimy jazykmi potrebuju dlhsi cas,preto som zacala s mojom len po nemecky aj ked kazdy vravel preco nie materinskym jazykom ale ja som nechcela aby mala zmätok a dohovorila sa medzi svojimi rovesnikmi

denca76
28. jún 2012

Ahoj ja mam syna ktorý bude mať 5 rokov a začal my rozprávať len minuli rok v lete.Bála som sa ho dať aj do škôlky ale tam my ho zobrali v pohode bo my povedali že už take prípady mali.Mali sa so mnou dorozumneval svojou mimikou a z rukamy.Teraz už mu je aj rozumieť.V škôlke je aj logopédka pri ktorej sa viac aj rozrečnil,všetci sa teraz divia ako pekne je mu rozumieť.Nemusíš mať strach ono sa to dajako dá do poriadku.Deti maju svoj svet v ktorom chcu zostať troška dlhšie,počkaj ked začne rozprávať všetci budete chcieť aby už bol aspoň chvílku ticho.
Nezáleži kolko jazykov sa mieša,moja sestra je slovenka a ma priatela poliaka a malý pekne rozpráva oboma jazykmi.Treba mu dať len čas.

mia_m
28. jún 2012

my mame tiez tento problem, nas pediatricka poslala k neurologovi, na ORL a k logopedicke - zakladne vysetrenia, ktore sa robia pri oneskorenom vyvine reci

sendy182
28. jún 2012

ahoj skús mu spievať pesničky? rád spieva? napríklad kukulienka kde si bola.......typické detské pesničky a či sa pripojí a neskôr sám zaspieva.

evabb35
30. jún 2012

Choďte ku logopédovi.

anabella235
3. júl 2012

Rackujte s nim min hodinu denne. 🙂

kaciatko31katarina
4. sep 2012

dobry den ja mam chlapceka 3,5 rocneho a tiez nerozprava len co sa mu chce to povie je moc lenivy ja sním chodim aj ku logopedicke a ona mi povedala ze sme prisli vcas ze je to dobre jak to bolo 🙂))mali mal pri porode vyron na hlavicke a moc silnu zltacku mne povedala neurologicka ze on to ma stej zltacky mi sme boli viac nemocnici ako doma hrozne nieco.a teraz nastupil do skolky a tam medzy detickami sa on nauci bude nuteny síce je taky umrncany lebo nevie povedat co chce.papat vie sám aj pit a na wc sa pyta ale nepovie cikat ale hy to ma najviac trapi ze on nechce stale mu vypravam ked sme vonku.ale uz pomali sa pusta skusa sáám opkovat ale sa mu to nedary ☹(((aj moj rad spiava a trochu opakuje taky je zlaty 🙂))vzdy ho pochvalim 🙂)ano pani mia_m aj mi mame vsatzko spravene vsetky tie vysetrenia to musi byt vsatko ked sa zacne chodit na logopediu náám neurologicka povedala ze sa nemusime bat on vsetko pochpi len nechce ze on sa nauci vtej skolke a poradila mi sirupcek pikovit iq sa to vola a je to moc dobre je to od 1roka do 3 rokov drzím vám pacle mamicky co mate taky isty probléém ako ja .a spozdravom katarína 🙂))

wewe22
4. sep 2012

svagrova zije v taliansu v nemecky hovoriacej casti ona slovenka jej muz bulhar to su 4 jazyky, mama hovori vylucne po slovensky, otec bulharsky, v televizii ide taliancina, vonku a v skolke nemcina, starsia ma teraz 5rokov rozprava velmi malo a ked tak rozprava po taliansky(naucila sa z televizie) inak som ju este rozpravat nepocula
mladsi ma 3roky rozprava mix zo vsetkeho kusok ale rozprava hodne
ono vela zalezi od povahy aj od toho ci je dieta zhovorcive, a ako je prisposobive jedno absorbuje to kvantum rychlejsie a ine pomalsie, urcite odporucam navstivit logopeda a mozno aj psychologa ked pises ze maly sa strani inych deti mozno je len velmi uzavrety ale nikdy nevies