Vysoká hodnota vitamínu D v krvi a metabolická ambulancia

ramazzotoven
10. apr 2015

Ahojte maminky, hladam niekoho, kto ma rovnaky problem ako my aby som sa vedela poradit. Mojmu 7,5mesacnemu synovi zistila pediatricka prilis vysoku hodnotu vitaminu D v krvi. Krv mu brali aj kontrolne, po vysadeni Vigantolu. Ale odber dopadol rovnako, hodnoty neklesaju. Poslala nas na specialne vysetrenie do metabolickej ambulancie. Este sa len ideme objednat. Kedze nam nic blizsie v podstate nevysvetlila,skusam sa obratit na vas. Najdem tu nejake maminky s podobnym problemom? Ak ano, vedeli by ste mi napisat ako ste v metabolickej ambulancii dopadli a co vlastne vasmu dietatku je? Dakujem za kazdu radu a ozrejmenie.

zuska88
10. apr 2015

@ramazzotoven ahoj, tiez by ma to zaujmalo ako dopadnete, u nas to bolo podobne len s tym rozdielom ze dcerka je predcasniatko a vysoke hodnoty jej namerali na rizikovej ambulancii, kazali Dcko vysadit a neposlali nas na ziadnu metabolicku ambulanciu, ale kedze mi to nedalo isla som s tym na gastro, tam mi naopak dr vyslovene kazala davky ponechat, takze ani odbornici sa nezhodli...nakoniec sme sa s manzelom rozhodli pre kompromis a davali dcerke d len raz v tyzdni...tento stav trval velmi dlho, mysim ze cca 5 mesiacov kym klesol...

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@zuska88 prosim ta a nepamatas sa ake vysoke to mala?

chryse
10. apr 2015

@ramazzotoven ahoj nam zistili vysoku hladinu kalcia-hyperkalciemia ked mala dcera 4 mesiace. Boli sme sledovany na endokrinologii. Kazde tri mesiace jej kontrolovali krv. Boli sme odoslany aj na usg obliciek. Tiez sme museli vysadit vigantol. A casom jej to zacalo klesat a okolo roku sme uz boli ok a kontrola na endokrinologii podla potreby.

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@chryse kontrolovali vam aj moc?

chryse
10. apr 2015

@ramazzotoven ano aj moc. Aj z mocu kontrolovali kalcium a vit. d. aj z krvi. ale nam nieco nasli v oblickach. mysleli si ze ma tam vapnik ulozeny. no na kontrolom usg uz nebolo nic. Potom nam zistili ze mame VUR. takze na urologiu a nefrologiu chodime doteraz. ale dufam, ze teraz uz pojdeme posledny x.

zuska88
10. apr 2015

@ramazzotoven neviem presne, bolo to okolo 350nmol/l mozno viac, ale viem ze ta norma bola do 200... vy mate kolko?

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@zuska88 viem, ze sa to udava aj v inych hodnotach, lebo viem, zenorma je 50-70 a maly ma 150 . Vies to porovnat s vami?

zuska88
10. apr 2015

hmmm, neviem ze by sa to udavalo v inych jednotkach...
kriticky nedostatok je pod 25mol/l
25-75 je insuficiencia teda nedostatok
75-200 je dostatocna saturacia
nad 200 toxicita..
ked sme cca po 4-5 mesiacoch presli z toxicity na uroven cca 160nmol/l bolo vsetko ok

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@zuska88 takto mi to povedala doktorka a videla som aj ten listok s tymi hodnotami lenze si nepamatam tie jednotky za cislom ☹

mamulienka30
10. apr 2015

@ramazzotoven ono to predavkovanie budete odburavat aj pol roka. Toto plosne podavanie vitaminu D by fakt mali zakazat, nikto to poriadne nekontroluje, ake maju deti hodnoty v krvi zistia - ak vobec - cisto nahodne... tie nasledky mi prijdu zavaznejsie ako mierny nedostatok.. poruchy obliciek a srdca su trosku iny level a detom d-ko plosne davkuju aj dva roky :( ...

zuska88
10. apr 2015

@ramazzotoven kolko kvapiek si davala? my Raz denne 2kvapky, ale pozor aj umele mlieko je obohatene o vitamin D, takisto napriklad cebion multivitamin atd ...ak mu davas este nejake vitaminy skus pozriet zlozenie...neboj bude to ok

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@zuska88 asi to bolo uvadzane v nanogramoch, netusim, nie som lekarale nasla som na nete aj tuto mieru. Davala som 2kv./den a veruze aj Cbion multi bral prednedavnom, a aj um pije.
@mamulienka30 brali mu krv ohladom zeleza, ktore bral a tam nahodne vyskocilo toto Dcko. Tak nam kazala vysadit vigantol a o dva tyzdne (vcera) kontrolny.odber a neklasa to. Tiez si myslim ze dva tyzdne su dost malo na odburanie, no ale hned nas poslala na metabolicku ambulanciu. Tak som vyplasena,vies,ako mama😉 uz som si aj poplakala.

mamulienka30
10. apr 2015

@ramazzotoven neboj mlade telicko si vie poradit s kopou veci... dva tyzdne su skutocne malo, to by aj lekarka mala vediet, ze to nema sancu tak rychlo klesnut. Drzim palce, nech je rychlo maly fit, zasa tak dlho predavkovany byt nemoze, ked je este tak malicky... asi on fakt nema problem s vstrebavanim d-ka, urcite mu do buducna bude stacit prirodne... vstrebava ho az privelmi dobre 😅

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@mamulienka30 boze, ani nevies ako sa to dobre cita. Ajkedsamozrejme kazdy pripad je iny. Inak prave toto som nepochopila- ked ho ma v krvi raz tolko, tak sa mu vlastne vstrebava alebo nevstrebava? som z toho jelen a poriadne vyplaseny 🙂

mamulienka30
10. apr 2015

@ramazzotoven tak sa mu vstrebavalo prilis dobre ;) Teda ho ma privela a musi rychlo klesnut, ale neviem, cim sa to prirodne robi, viem, ze sa to obcas riesi v nemocnici ked je hladina nad 200.

ramazzotoven
autor
10. apr 2015

@mamulienka30 dakujem, ved v pondelok nesiem moc (to si inak tiez neviem predstavit ako mu ho nazbieram do tych sackov) tak ja vyspovedam doktorku riadne. Toto sme cez telefon dnes len riesili

ramazzotoven
autor
11. apr 2015

@zuska88 aj vam doktorka kazala nieco napr.vynechat zo stravy alebo naopak pridat?

zuska88
11. apr 2015

@ramazzotoven nie, co sa tyka stravy nic sme nemenili, ta urcite neobsahuje take davky Dcka ako tie aditiva...

catcate
7. mar 2016

@ramazzotoven ahoj ako ste prosim dopadli s tou vysokou hodnotou vitaminu D v krvi. Nasej malej zistili v 15tich mesiacoch z krvi nadmerne mnozstvo vit.D. Pediatricka nas poslala k ortopedovi, lebo povedala ze nadbytok vit.D sposobuje to iste ako nedostatok (napr. krivica). Dr sa nezdala lava nozicka, ze ju ma krivu v clenku. Ortoped skontroloval, povedal ze to nieje nic hrozne, ze mame vysadit podavanie vit.D (aj ked som ho malej skoro vobec nedavala, zabudala som) a nevystavovat malu slnecnemu ziareniu a aj v strave obmedzit podanie Decka.
Teraz sme boli na kontrolnom odbere po 3 mesiacoch a vit D je stale vysoky.
Neviem co nas caka, a informacii o prebytku vit D je strasne malo.

catcate
7. mar 2016

@chryse ahoj a vy ste ako dopadli s vysokou hladinou vitaminu D v krvi. Co znamena skratka VUR ?

martisovad
8. sep 2017

@catcate ahoj, mozem sa opytat ako ste dopadli s tym vitaminom D. Dnes mojej 10 mesacnej dcere tiez zistili jeho prebytok a neviem co to mohlo sposobit a ako budu postupovat dalej. Ďakujem