Vývinová dysfluencia - zajakávanie

janaal
27. feb 2013

Baby, poprosím radu od nejakej mamičky, ktorá má osobnú skúsenosť. Dcéra bude mať v apríli tri roky, od dvoch rokov rozpráva ozaj pekne, čisto a aj v dostatočnom množstve, niekedy dokonca aj to, čo nemusí 🙂 Pred pár dňami sa začala úplne z ničoho nič zajakávať. Nezľakla sa, ani žiaden stres (teda myslím) nemala. Prišlo to z ničoho nič. Hlavne začiatky viet rozbieha aj na 3-4 krát, kým začne. Prekvapilo ma to a trápi ma to, lebo doteraz ozaj krásne hovorila. Viem, že sa môže jednať "len" o vývinovú dysfluenciu, teda pevne v to dúfam. Snažím sa byť v pohode, nič jej nehovorím, neupozorňujem ju na to. Poprosím, ak máte ale ozaj len osobnú skúsenosť (všeobecnosti si viem nájsť na nete - myslím to len v dobrom), po akom čase sa to u vašich detičiek vrátilo do normálu? A kedy je už vhodné navštíviť logopéda? Ďakujem za každú radu, či postreh.

kofa77
11. jún 2015

este dodam, ze mali sme ist aj k psychologicke a logopedicke, ale prva zastavka bola neurologicka a ta zhodnotila, ze zbytocne , pokial by sa do pol roka neupravilo, tak vtedy by sme isli, inak radila vyckavaciu taktiku na chvilu. no a teda uprvailo sa to, takze nikde sme uz s tymto problemom nesli.

poohie
11. jún 2015

@bapi1 u nas je to take dlhodobejsie, ale ja to nejako nepovazujem za zajakavanie, len za tu neplynulost v reci. i ked logopedi maju svoje tabulky a ked to trva viac ako pol roka, je to podla nich zajakavanie a treba to strasne riesit. my to riesime len takto podomacky. najstarsiemu uz to viac-menej preslo, obcas zopakuje nieco, ale vyslovene na vyplnenie priestoru, nez si premysli, co chce povedat dalej a to je asi normalne, len my si to uz asi prilis vsimame, mladsi to robi viac, ale neriesime, kedze do skolky este nechodi, a najmladsia tak uz tiez rozprava, a to neviem, ci opakuje po nich, ci co. proste uz to neriesim, len sa ich snazim pocuvat a nestresovat ich. konecne sa to naucila uz aj rodina. moje deti si to ale neuvedomuju (teda nevedia, nakolko je normalne takto rozpravat - mozno aj dobre, ze to robia vsetci, aspon sa na to navzajom neupozornuju 🙂), takze to je ok.

na logopedii by ti dali podobne rady ako su v tom linku, plus by ti asi poradili, ako mas s nou cvicit - slabikovat, vytlieskavat a pod. u nas sa to neujalo, nechceli to robit, podla mna je to pre deti jednak vacsie a jednak tie, ktore si to uvedomuju a naozaj ich to trapi a naozaj sa nevedia vymacknut (nasi vzdy nakoniec povedia, co chcu povedat, len to niekedy dlho trva). neviem, ako velmi zle je to u tvojej dcerky, ale aj tak by som pockala, je to len par dni, to sa moze uplne same zasa vytratit tak, ako to prislo. moze to trvat aj par tyzdnov alebo mesiacov a potom zrazu to prejde... aj ked chapem tvoje obavy, skola sa blizi. ja som to riesila v nizsom veku, takze to neponahlalo.

sajler
3. sep 2015

Ahojte mamicky,
zajakavost dorazila aj k nam, tak by som vas chcela velmo poprosit o rady. Najma vas, @janaal, @kofa77, @iv29, @poohie, u ktorych to prestalo. Ide mi hlavne o totok :
Na nete som nasla, ze treba odlisovat pravu zajakavost od vyvojovej disfluencie. Typickym odlisujucim kriteriom je, ze pri vyvojovej disfluencii (ktora moze aj sama pominut a nie je nijak patologicka), deti opakuju skor slova a casti viet (daj to sem, sem, sem..., vezmeme vysavac a upraceme a upraceme vysavac upraceme... ), kym pri pravej zajakovosti dieta opakuje najma prve slabiky (ma-ma-ma, alebo predlzuje prve hlasky aaaauto). Tiez sa lisia tym, ze tie opakovania pri vyvojovej disfluencii prichadzaju vtedy, ked je dieta vzrusene, rychlo a vela chce povedat, a zakokce sa pri tom. Pri pravej zajakavosti sa dieta zakokce aj pri beznom tempe reci, v jednoslovnych vetach... .
Cize zaujima ma to, ako na tom boli deticky tych z vas, u ktorych to preslo - ci sa vam to zdalo skor na tu vyvojovu disfluenciu, alebo pravu zajakavost. Zaujima ma skratka to, ci aj pri pravej zajakovosti u deti mozno dosiahnut odstranenie, za ako dlho..

My mame syna (28mes), ktory podobne ako ten vas, mal absolutne famozny, cisty, suverenny prejav. Uz v 15mes. bezchybne pomenuval 40 zvierat, aj druhovo. Od 18mesiacov bol schopny sa plynulo dohovorit, dokonca vzdy vonku na pieskovisku sa pri nas mamicky pristavovali a zasli nad jeho recou. Nepisem to preto, abych ho tu chvalila, len v kontexte to, co pise aj Kofa77 : bol a je tak mimoriadne popredu, ze bol kvoli tomu odporuceny aj na detsku psychiatriu, kde lekarka potvrdila, ze ma mimoriadny vyvojovy nadskok (brutalnu pamat, orientacne schopnosti, vie doplnat hlasky z rozpravok, ktore videl predtym len raz, vie na fleku, na akom parkovisku sme zastali, hoci tam bol len raz pred 4mesiacmi..) A zrazu z nicoho nic zacal zajakavat. Stylom, ze tazko vypluva slova a zadrhava sa na prvej slabike, a to aj vtedy, ked hovori pomaly, je v klude a odpoveda jednoslovne. K logopedicke sme objednani az o 2 tyzdne, dovtedy by som chcela aspon kusok nadeje, ze aj takto koktajuce deti sa z toho mozu dostat

kofa77
3. sep 2015

@sajler u nas to bola prava zajakavost, uplne mam pred ocami, ako chcel povedat zlta a islo z neho zzzzz lta, az sa rozplakal z tej frustracie. on ani tie slabiky nepredlzoval. co si pamatam, tak hlavne tie prve pismenka na zaciatku slova z neho nesli : a-a-a-a-uto, k-k-k-k- niha, tak nejak.
tiez bol brutalne dopredu, vtedy mi to prislo normalne, teraz spatne, ked vidim, ako funguje vacsina 2 rocnych deti, on v tom veku bol na urovni 5 rocneho..
takze neuro to pripisala tomu. a ozaj to preslo.
neboj nic, bude dobre, verim tomu 🙂

janaal
autor
3. sep 2015

@sajler vies,ja nie som odbornik,takze sa neopovazim povedat ti,ci ide u vas o dysfluenciu alebo pravu zajakavost. u nas to bolo tiez tak ako opisujes, nevedela ,,sa rozbehnut'' na zaciatku slov, ma-ma-macicka, a-a-ano, a podobne. bolo to hrozne,kedze to prislo z nicoho nic. trvalo to asi 2-3mesiace,tusim,nepamatam sa uz a ako prislo,tak odislo. chvalabohu. znama (logopedicka) nam to vysvetlila, myslienky a mozog idu rychlejsie ako pusa. myslim,ze je to tak aj u vas. neboj,prejde to. len ho neupozornuj,bud trpezliva. drzim palce.ak nieco,kludne sa pytaj.

sajler
3. sep 2015

@kofa77, @janaal - dakujem prevelmi, aj za vase skusenosti aj podporu, ste zlate. Je mi to celkovo luto, ked to tu citam, ze decka su castokrat totalne sikovne, jazykovo zdatne ...a zrazu zo dna na den rodic vidi, jak sa jeho dieta uplne trapi s niecim, co bolo v tom case pre neho uz samozrejmostou. Budem dufat, ze aj u nas sa to podobne bude vyvijat, ako u vas, a coskoro sa mu vrati rec do normalu. Dakujem este raz.

poohie
3. sep 2015

@sajler ahoj, chapem tvoje obavy. pride to z nicoho nic a nevies s tym nic robit, nevies, ci to niekedy prejde a ako tomu pomoct. no chce to hlavne pokoj a vela trpezlivosti. ja nemam velmi rada tie tabulky a rozdelenia, ze zajakavost je to vtedy, ked toto, a neplynulost vtedy, ked ono. aspon u nas to teda nesedelo. najstarsi tiez opakoval slabiky. zacal v troch rokoch, v obdobi neustaleho pytania sa "preco", prave tym, ze "pre-pre-pre-pre-preco ...?" takze podla toho by to malo byt (takmer nevyliecitelne) koktanie. takisto podla toho, ze to trvalo 3 roky, teda viac ako pol roka, co je ich limit pre neplynulost. ja to stale povazujem za neplynulost, aj u dalsich dvoch deti. forma sa stale meni, kazdu chvilu opakuju nieco ine, momentalne uz dlhsiu dobu na konci slov opakuju slabiku, ale vyslovene na vyplnenie casu. nepovazujem to za zajakavanie. aj ked sa to zle pocuva a niekedy mi dochadza trpezlivost. ale oni potrebuju hlavne klud. a som si ista, ze to casom prejde, len to proste dlho trva, kym z toho vyrastu a naucia sa plynule povedat vsetko, co maju v tej malej hlavicke. takze u mna tabulky a definicie vobec nezabodovali. takze je nadej, ze je to aj u vas uplne inak 😉
nase deti nie su ten pripad, ze nadpriemerne inteligentne, ale taky priemer, rozpravat zacali tak normalne, ako priemerne deti. proste si len (neviem preco) vyplnaju cas, kym si premyslia, co chcu dalej povedat.
prajem ti vela trpezlivosti! 😉

bapi1
4. sep 2015

u nas tento stav ako som pisala prednedávnom trval cca 14 týždne. V tom čase chodili na plavecký výcvik a nejako to prešlo. Neviem, či pomohlo toto, alebo to, že si vyklopkávala slabiky prstíkom po stehne, alebo proste to bolo také obdobie. Dva mesiace bol kľud. Avšak teraz koncom augusta začala nie koktať ale začala naťahovať prvé slabiky - napríklad slovo takto: táááákto. Neviem, či je to tiež nejaký druh koktania/zajakávania alebo čo to zasa je, no budem dúfať, že to pominie ako v prvom prípade. Stretli ste sa s takýmto niečim?

sajler
4. sep 2015

@poohie - dakujem za vysvetlenie. Inak, klobuk dole pred tvojim nadhladom. Urcite tento tvoj pristup tvojim detom pomoze najviac. Ja som zial este neni v tejto faze, este je to pre mna stale sok, a prekvapenie, a zdesenie (trva to u nas tyzden, najma vecer, ked je unaveny, je to brutal, syn je az nezrozumitelny.. A mne vtedy ide hlavou, ze ktohovie ako to vnima on, co sa deje v tej chvili v hlave 2 rocneho detatka, ked vidi svoju bezmocnost). Uvedomujem si, ze toto asi neprejde za jeden vikend, a budem si musiet na to aj ja zvyknut a brat to takto s kludom, nadhladom. Velmi vam drzim palce, nech sa u vas doladia aj tieto "jazykove zabavky", co popisujes.

@bapi1 - narazila som tu na MK na jeden prispevok od mamicky, kde presne toto popisuje. Bohuzial, nespomeniem si na nazov temy, ale ked das do google "zajakavanie sa deti modry konik", iste ti tie temy vyhodi, bude treba to prebrouzdat. Vypochopila som, ze to tiez patri k tym stadiam a prejavom neplynulosti, ked dieta zacne natahovat nejake slabiky / hlasky.

poohie
4. sep 2015

@sajler dakujeme, ak ta to povzbudi, mne sa s tym tiez tazko zmierovalo, teda skor zvykalo na to, aj ked som verila, ze to prejde a ani tie prejavy neboli az take najhorsie (vzdy nakoniec povedal, co chcel), ale jednoducho tazko sa to pocuva. ale nesmies to dat na sebe poznat. je to tazke, tvarit sa, ze nic, ale prave to tvoje dietatko potrebuje. vidiet, ze nic sa nedeje, nech by mu trvalo akokolvek dlho, nez sa vymackne. ty ho prijimas take, ake je a pocuvas ho az do konca. a tvarit sa, ze je to normalne (prenho momentalne je, proste ma take stadium). je to tazke. ale najhorsie je, ked si to uvedomi, takze snazit sa tomu predist. nasim detom to nijako nepripadalo nenormalne, neprisli na to, ze by to mal byt nejaky problem. oni uvazuju uplne inak ako my. takze pokial im to nikto nepovie alebo to nie je take zle, ze sa fakt nevedia vykoktat, tak by na to asi nemali prist.
neviem, ci si pozerala tento link, ktory som sem davala, tieto rady sa mi najviac pozdavaju z toho, co som o tom nasla: http://www.szu.sk/index.php?id=169&menu=
prajem tebe aj vsetkym, ktori s tvojim drobcekom prichadzaju do kontaktu, vela trpezlivosti a bobacikovi, nech sa mu zasa jazycek rozviaze a nech zasa robi svojim rozpravanim radost vsetkym naokolo 😉

janulka_d
4. sep 2015

ahoj, ja mám osobnú skúsenosť so synom,tiež rozprával pekne a keď mal 3 a štvrť roka, začali sme ho cez prázdniny psychicky pripravovať na nástup do škôlky ( bol veľmi úzkostlivý a bojazlivý) , zrazu sa začal zajakávať ,pretože pre neho to bol obrovský stres,keď zrazu mal ísť preč od svojej mamy,s ktorou bol 24 hodín denne do cudzieho prostredia,hneď v septembri sme zašli k logopedičke a ona s ním začala robiť také cvičenia, ktoré ho skľudnili, do pol roka to zmizlo úplne,neboj sa,aj vám sa to podarí,zrejme má dcérka nejaký stres,o ktorom my dospelí často ani netušíme,treba ísť k logopedičke a ona vám poradí...

iv29
5. sep 2015

@sajler buď v kľude, môj syn bol na tom rovnako ako ten tvoj. 18 mes. hovoril dokonalo a jedno ráno to začalo. Chcelo to len čas, čas, čas. Teraz je to zase "ON", krásne hovoriaci chlapček. Len mu ver a veľa ho povzbudzuj. Dôležité je, čo ti chce povedať, nie ako to hovorí!!! Držím palce.

sajler
10. sep 2015

Ahojte baby
Dnes sme so synom boli u logopedicky - Phdr. Stenclova, Centrum pre dysfluenciu (BA-Kramare). Ak to niekomu pomoze, davam sem popis ako to prebiehalo :
Doma som si pripravila taky papier, a ten som jej tam ukazala (aby som sa vyhla tomu, ze tam budem v pritomosti syna napodobnovat jeho koktanie a licit to cele pred nim). Na tom papierku som si spisala vsetko, co uvadza dostupna domaca a zahranicna literatura za relevantne pre posudenie - genezu (ako to u neho vzniklo, ako sa to vyvija), ako vyzera zajakavanie (ci su to repeticie, predlzovanie hlasok, ze nie su zatial pritomne blokady a tenzie apod,), kedy sa to objavuje viac, kedy menej, ci je to pritomne v kludnej reci, ci su pritomne rizikove faktory (dedicnost, osobnost dietata, rodinne prostredie) atd. Toto nam dost pomohlo, lebo si to hned na zaciatku precitala a imho lepsie vedela, co si ma vsimat. Aj ten napad pochvalila🙂... cize ak sa niekomu chce robit takato priprava, moze to byt uzitocne. Ja som pri tom vychadzala najma z literatury prof. Lecha - tu v linku vid lavy stlpec, kolonka citat. Otvori sa vam jeho strucna publikoska "Zajakavost". Celkovo je tam tento problem dost zrozumitelne popisany.
http://dysfluencie.szm.com/Index_frames.htm

Bola velmi prijemna a friendly, cele to prebehlo vo velmi uvolnenej atmoske. Boli sme vsetci 3 v takej hernicke, ja som so synom komunikovala (ukazovala mu obrazky), aby sa rozhovoril. Moc sa mu sice do bujarych debat nechcelo, aj ked je inak velmo zhovorcivy, ale stacilo to na to, aby zhodnotila, ze moze ist o vyvinovu dysfluenciu hraniciacu s incipientou zajakavostou. Vzhladom na to, ze partner, synov otec to mal tiez ako dieta (sam z toho aj vyrastol), tak hovorila, ze to dost zvysuje pravdepodobnost pravej zajakavosti a odporucila nam 3 mesacnu terapiu u kolegyne. Ideme tam v pondelok, takze sama som zvedava, ako taka terapia prebieha. Malo by ist o dake cvicenie na podporu plynulosti. Na nete som zatim nikdy nic nenasla, ze co presne sa s tym robi, ake su cvicenia, vzdy len vseobecne rady pre rodicov. Tak snad existuje aj nieco konkretne, a hlavne nieco, co moze mat aj nejaky pozitivny efekt.
PS: velmi vase rady pomohli, som uz posledne dni nadstavena na to, ze to proste prejde, sooner or later. diky za ne ;)

janulka_d
10. sep 2015

@sajler keď sme s tým my chodili k logopedičke,tak celá terapia spočívala v tom,že malý sa učil vyklopkávať slová podľa slabík,mal pred sebou obrázky a ich pomenovanie vyklepkával a zároveň hovoril,a tým sa spomalila jeho reč a ukludnila sa natoľko,že sa to onedlho odbúralo

monika002
11. nov 2015

Ahojte, chcela by som tiež prispieť k tejto téme našou skúsenosťou. Dcéra mala 2roky a 9 mesiacov, veľmi šikovná, pekne rozprávala už od roka a pol, vedela povedať aj zložité slová ako radiátor, mikrovlna, digestor, traktor a podobne. Zrazu sa dňa na deň začala zajakávať, prvý týždeň to nebolo až také zlé, druhý týždeň to bolo hrozné, nevedela mi povedať súvislú vetu dokonca ani súvislé slovíčko. Videla som na nej že je veľmi smutná, keďže predtým bola taká rapotačka. Tak som sa išla poradiť k nášmu lekárovi, mali sme sa objednať na neurológiu aj na logopédiu. Ale..... nestihli sme to, lebo tretí týždeň sa to začalo zlepšovať až natoľko že to skoro úplne vymizlo. Teraz sa jej to stane dva tri krát za deň, keď chce niečo rýchlo povedať, alebo keď ani nevie čo chce povedať a počas toho ešte rozmýšľa. Ešte musím povedať že hneď ako to začalo tak sme začali v rodine veľmi pomaly rozprávať, veľa sme čítali a hlavne spievali a recitovali, keď sa jej aj nechcelo tak som začala ja a ona sa potom pridala, myslím že je to veľmi pomohlo. Tak držím palce všetkým maminkám, nech sa vám darí a hlavne vytvoriť doma príjemnú atmosféru, žiadne stresy a netreba na to dieťatko upozorňovať, tváriť sa že je všetko ok.

bapi1
11. nov 2015

@monika002 ak by sa vam to nahodou vratilo, nezlaknite sa...... nam sa to vratilo po 2 mesiacoch, trvalo to cca 3 tyzdne a potom to opat vymizlo. Prikladam pricinu tomu ze nastupila do prveho rocnika.

monika002
11. nov 2015

@bapi1 Ja stým tak trošku počítam ale už určite nebudem reagovať tak "zľaknuto", celé tie dva týždne som nemohla dobre spať, veľmi ma to trápilo. Stále neviem prísť na to čo je príčina tohoto zajakávania, či je to tým že mozog naozaj pracuje rýchlejšie ako to vie povedať slovami..... A koľko mala vaše dieťa? Čo si vy o tom myslíte? A po tom druhom raze to už bolo v poriadku?

bapi1
11. nov 2015

@monika002 napísala som vám správu

poohie
11. nov 2015

@monika002 moze sa to vratit aj viackrat, pokial to vzdy vymizne, je to ok a netreba to riesit. teda len tak ako si popisala, pokoj doma a tvarit sa ze nic 🙂

monika002
11. nov 2015

@poohie Je to ale veľmi ťažké tváriť sa že nič, keď to človeka tak veľmi trápi až mu je do plaču. Ale treba sa tváriť že je všetko ok aby si to dieťa nevšimlo.

poohie
12. nov 2015

@monika002 ano, tazke je to. ale zasa... su aj horsie veci. ked vies alebo aspon mas dovod verit, ze to proste same prejde, tak je to este celkom dobre. len naozaj tazko sa to pocuva...

sajler
14. nov 2015

Ahojte,
@monika002 - uprimne sa tesim, ze u vas tento problem takto pekne odoznel a ze ste sa s nim, chvalabohu, dlho netrapili.

Ja som sem pisala pred cca 3 mesiacmi, a teda musim povedat, ze u nas to ide skor od deseti k peti. Chvilku (nech 3 dni) boli take, kedy to bolo velmi mierne, syn zajakaval v ovela mensom pocte slov, a aj tie opakovania slabik boli skor nepatrne. Ale posledny mesiac to ma take desne, ze uz sa to neda ani pocuvat. Kym pred tym "len" opakoval 2-3krat prve slabiky, dnes ich zopakuje aj 7x, a mam pocit, ze su v tom uz tie tzv. blokady - ked az cely scervenie, co lapa po dychu. Nieviem, ci ste sa s tym niektore stretli...

Inak, k tomu neupozornovaniu - prosim vas, vysvetlite mi, ci to dobre chapem a ci tu nerobim nejaku chybu. Na jednej strane sa teda nema na to dietatko upozornovat, a na druhej strane s nim mame robit vytlieskavacky a rytmicke hry. My sme to aktualne zvykli robit tak, ze mu povieme "Zlatinko, nic sa nedeje, ked sa ti nedari slovicko povedat, tak si ho vytlieskaj". (A on si ho vytlieska a vtedy ho povie dobre. Dokonca uz sa to naucil aj sam, si takto pomahat). Len sa obavam, ci prave aj toto neni ta forma upozornovania ho na to. Sice ho nijak neopravujeme, nedavame ziadne pokyny na spomalenie reci, ale ponukli smu mu tuto pomocku.
On zas neni blby, prave naopak, a vie aj sam, ze mu to nejde vypovedat. Len samozrejme este vobec to nebere ako daky handicap, nijak ho to nefrustruje. (My sme mu povedali, ze je to bezne, ked sa deticky ucia rozpravat. Ze aj my s tatom sme sa tak ucili rozpravat, a ze tiez sme si vytlieskavali).

Alebo s nim mame vytlieskavat slova len ako formu hry, nie ako formu vedomej pomoci pri zajakavani? Som z toho uz tatar. Navyse, syn je strasne vsestrane rozvinuty, podla logopedicky je jeho mentalna a jazykova zrelost na urovni 4-5 rocnych deti (ma 2,5r) - cize jeho nejake slaboduche tlieskacky slov len tak, ako hra, vobec nebavia... :( A nemam ziadna napady - navody, ako mu to podat formou zaujimavej hry...

monika002
15. nov 2015

@sajler Ahoj, no ťažko dávať rady, každé dieťa je iné. Ja som bola z toho tiež poriadne vyplašená, po nociach som plakala, tak mi to bolo ľúto. U mojej malej bolo zaujímavé to že keď sme spievali, alebo recitovali riekanky tak rozprávala pekne. Aj keď sa hrala z bábikami a sama si rozprávala tak nemala problém. Ale keď chcela niečo povedať mne tak už sa zasekla, niekedy jej nešlo začať slovo ani na 10 krát, potom jej došiel dych tak sa nadýchla a potom už začala na 2 - 3 krát. Takéto hrozné to bolo asi týždeň, tiež si to začala uvedomovať tak skoro vôbec nič nerozprávala, radšej mi ukázala palčekom čo chce. Ale myslím že jej veľmi pomohlo to spievanie - spievankovo, fíha tralala, pesničky čo nahral Miro Jaroš deťom.... Jediné čo som jej zopár krát povedala je to že aby sa nadýchla, keď nemôže začať.
Ale keď píšete že váš syn je na úrovni 4-5 ročných detí tak to skôr či neskôr prejde, keď sa mozog skoordinuje s verbálnym prejavom. Lebo teraz má toho v hlave strašne veľa, chcel by všetko vypovedať ale jeho rozprávanie nestíha. Držím palce.

sajler
5. dec 2015

Ahojte
Pred casom som sem pisala o synovi a jeho zajakavani. Tak pridavam zaver, ako sa to nakoniec u nas vyvinulo. (mne osobne velmo pomohlo, ked to u nas prepuklo, ze som nasla tieto diskusie a ze ste mi mnohe poradili a podelili sa o skusenost. Tak snad ta nasa skusenost pomoze zas ostatnym mamickam)

Synovi to zacala pred cca 3 mesiacmi, s rapidne sa zhorsujucim priebehom. Uz pri prvej prehliadke na logo nam povedali, ze toto ma skor blizsie k pravej zajakavosti nez k disfluencii. Odvtedy sa to len a len zhorsovalo. Posledne tyzdne to bolo take zle, ze mal aj tie tzv. blokady (ze naspuli usta a ide cosi povedat, a ...nic. Zvuk nikde) a tzv. tenzie (krce na krku, zily navrete, cerveny v tvari). Podla znakov popisanych v domacej a zahr. literature mal teda pravu zajakavost. A to uz fakt fakt desne zlu. Chodili sme na cvicenia, trenovali sme doma vytlieskavacky, aj ked ho to moc nebavilo, nastastie rad spieval. Napriek tomu to slo od 10 k 5, nijake zlepsenie, skor sa to fakt len zhorsovalo.

V tom case sme ho museli nechat varovat u mojej mami (ktoru ma sice rad a su spolu zvyknuti od jeho prvej plienky, ale nerad niekde ostava bez rodicov). Sme sa aj bali, ci sa to cele este nezhorsi.
Paradoxne - 3 dni na to, ako uz bol od mami doma, sme si pomalicky opatrne vsimali a pripustali, ze ono sa to tusim snad zlepsilo. Po 5-tich dnoch sme si uz nahlas pripustili, ze sa to fakt zlepsilo. Syn zrazu dokazal povedat celu vetu bez jedineho zadretia. (predtym uz hovoril miesto viet len slova, pricom kazde jedno slovo bol problem). A postupne to boli 4 vety bez zadretia a dnes, po asi 2 tyzdnoch, sa da povedat, ze uz je z toho vonku.
Aj ked bol pred tym uzasne recovo zdatny, zrazu sa mu jazyk este viac rozputal a otvorilo to akoby novu fazu jeho recoveho vyvoja - prehupol do fazy, ked deti zacinaju plynulo klast otazky a prejavuju nesmierne aktivny zaujem o vsetko okolo ( PRECO ide mesiac za kopec, KDE byva vzducholod, AKO sa robi dzusik v mixeri.. atd) Cize mozno ta zmena reci suvisi prave s tymi vyvojovymi zmenami v mozgu.
Pocas dna sa mu este asi 5-7x stane, ze v slove zopakuje prvu slabiku, ale to uz je skor fakt len kozmeticky defekt. Ktory maju skoro vsetky deti v jeho veku.
Samozrejme, nechcem to nijak zakriknut a niekedy sa este stale bojim tomu uverit 🙂

Neviem, co pomohlo, ale osobne si myslim, ze v nasom pripade to nebolo nic z toho, co sa odporuca. Aj ked ja osobne by som urcite od toho neupustala. Myslim, ze aj z inych dovodov bolo uzitocne, ze sme doma zpomalili tempo, rec, navyky, rezim... Aj ked jeho paradoxne jeho zlepsenie nastalo tyzden po tom, co s mamou moc necvicili ziadne techniky.
So smajlom dodavam, ze mama sla v ten tyzden do kostola, ma take oblubene miesto, kde sa v akutnych pripadoch modli. Takze mozno pomohlo toto🙂 Od vtedy som zase veriaca🙂

Moj zaver pre ostatne mamicky je asik takyto:
Aj ked sa nahodou u vas vyvinie ozaj zla forma zajakavania, tak napriek tomu to vobec nemusi byt stratene! Viem sama, ako som to strasne studirovala a patrala po tom, ci moze byt synov stav zvratny. Popravde, nic u nas nenasvedcovalo tomu, ze by toto mohlo len tak pominut. Tak nech vas to nedepta - moj syn bol na tom naozaj brutalne zle, a aj tak nastal obrat.

Ak by ste niektora chceli typy a rady na tie vytlieskavacie a dychove hry, rada posuniem.
A dakujem vsetkym za vase rady 🙂 Tak nam uz len drzte palce, nech sa tato otravna (pre kazdu mamu bolestickova) vec nevrati 🙂

poohie
8. dec 2015

@sajler super, tesim sa! nech sa vam dari! 😉

salo
28. jan 2016

@sajler Mohla by som vas poprosit o tie vytlieskavacie a dychove hry? Dakujem

luciah1
29. jan 2016

Ahojte baby,
aj my máme doma poruchu plynulosti reči od 2 rôčkov a teraz ma malý 6. Striedali a ešte sa aj striedajú obdobia keď sa nezajakáva a kedy sa trápi kým nám niečo vysvetlí.Keď bol menší zajakával sa častejšie a trvalo to aj niekoľko týždňov.
Výrazne zlepšenie nastalo okolo 5- a pol r., vtedy si sám uvedomil, že má rozprávať pomalšie. Odvtedy sa zajakáva len keď je z niečoho unesený ,veľmi unavený a chce nám povedať všetko , čo videl, zažil...
Tiež sme cvičili vytlieskávanie, dýchanie , pesničky, básničky....no najviac pomohlo upozornenie, že má povedať slovo POMALY a nadýchnuť sa .
Teraz je prvák a patrí medzi najlepšie deti v škole. Veľmi som sa bála čítania, no má ho najradšej 🙂

poohie
1. feb 2016

@luciah1 som rada, ze sa vam polepsilo. no pri detoch, ktore si to neuvedomuju, sa praveze neodporuca ich upozornovat, aby z toho neboli v strese a neprestali rozpravat uplne. lepsie, ked nevedia, ze sa nieco deje. a ja s tym suhlasim, my sme zasa vzdy bojovali (a bojujeme) za toto - aby im to nikto nehovoril.
len som chcela doplnit. u vas bol asi iny pripad.
nech je u vas uz vsetko dobre!

suzan1111
7. mar 2016

@sajler dobry den, mohla by som vas poprosim o tie hry a dychove cvicenia?velmi pekne dakujem.

monika002
19. apr 2016

Ahojte, asi pred pol rokom som tu pridala svoj príspevok ohľadom zajakávania mojej ani nie 3 ročnej dcéry a ako jej to asi po troch týždňoch úplne prešlo.
No ale netešili sme sa dlho, potom sa to znova vrátilo, celkovo to mala štyri krát a po každom období zajakávania to úplne zmizlo. Bolo to dosť ťažké obdobie hlavne pre mňa, keď sa musíte na to pozerať ako sa vaše dieťa trápi. Keď sa to vrátilo 4 krát tak sme sa objednali k logopedičke, ale kým prišiel deň objednania tak to opäť zmizlo. Išli sme tam aj tak, logopedička zhodnotila že sa pravdepodobne jedná o vývinovú neplynulosť, dcéra je rozumovo približne rok popredu, je veľmi šikovná na svoj vek, má bohatú slovnú zásobu.... A práve takýmto "inteligentnejším" deťom sa to stáva že rozum predbieha reč, tá nestíha a tak vzniká zajakavosť. Keď sa zajakavosť vráti aj viac krát ale ak zakaždým zmizne tak sa niet čoho báť. Teraz už asi mesiac dcéra krásne rozpráva úplne bez zajakávania, je znovu taká ako predtým čo to všetko začalo, taká rapotačka, že sa jej ústa nezastavia. Dokonca som si všimla že sa zlepšila aj v gramatike, lepšie tvorí vety, skloňuje už bez problémov, s tým mala predtým problémy že sa jej plietli časy(minulý,prítomný,budúci).
Dúfam že už to máme všetko za sebou, logopedička hovorila že sa to zvykne ešte objaviť okolo 5 roku, kedy sa u detí tiež prudko zvyšuje slovná zásoba.
Dúfam že som povzbudila maminy ktoré teraz riešia tento problém a sú také zúfalé ako ja.