Legíny verzus legínsy

rychenza
3. júl 2015

Dievčatá, aký je v tom rozdiel?

dijefcatko
3. júl 2015

žiadny 🙂

alabama0011
3. júl 2015

Ziadny, leggings v anglictine, leginy po slovensky 😉

pan_dokonaly
3. júl 2015

tak predstavte si, ze nie
http://www.slex.sk/index.asp?key=leginsy

Spisovne je leginsy. Slovo - legíny - nie je v slovníku!

Zdroj Kratky slovnik slovenskeho jazyka - to nie je o pocitoch 🙂
@alabama0011
@dijefcatko
@rychenza

dijefcatko
3. júl 2015

@pan_dokonaly tak si predstav, že áno. v SSJ je dvojtvar spisovný http://jazykovaporadna.sme.sk/q/2001/

dijefcatko
3. júl 2015

a ono je to vlastne aj jedno, lebo zakladateľka sa nepýtala na slovenčinu, ale či je rozdiel medzi tými nohavicami 😅

pribinak
3. júl 2015

Ja mam sice chalana, ale mam neter a co ja viem, tak leginsy su vlastne kobinacia legin a jeansov (dzinsov, rifli)

liebling98
3. júl 2015

@pribinak To, čo Ty myslíš sú jeggings

pribinak
3. júl 2015

@liebling98 ok, dakujem za vysvetlenie, dam neter "do obrazu"

eeffka
3. júl 2015

@pribinak

nie 🙂 leginy a leginsy su ta ista vec, kombinacia rifli a legin sa vola jegginsy 🙂

pan_dokonaly
3. júl 2015

@dijefcatko tak to uz ano. Mas pravdu, nasa moderna slovencina uznava oba tvary. Niekedy to boli asi len Leginsy a minimalne od 2011 uz aj Leginy. 🙂

Krátky slovník slovenského jazyka 4z r. 2003 – kodifikačná príručka. Viac informácií.
legínsy -gíns ž. i m. pomn. úzke priliehavé elastické nohavice podobné gamašiam: dievča v lesklých l-ach
Slovník cudzích slov (akademický)z r 2005. Viac informácií.
legínsy legíns ž. i m. ‹a› detské al. dámske priliehavé elastické nohavice, legíny 2

Slovník súčasného slovenského jazyka H – Lz r. 2011. Viac informácií.
legíny legín ž. pomn. ⟨angl.⟩ 1. i legínsy legíns ž. i legínsov m. pomn. ▶ priliehavé elastické nohavice: dámske l.; dievčatko v módnych legínsach; krátke šaty vhodné k legínam; celý svet pochytila vlna legínsov; legíny dokážu nohy dokonale zvýrazniť
2. ▶ indiánske kožené nohavice, ktoré nie sú spolu zošité, ale priväzované k opasku: vyšívané jelenicové l.
▷ legínky -nok ž. pomn. zdrob.: detské l.; l. na doma
Slovník cudzích slov (akademický)z r 2005. Viac informácií.
legíny -ín ž. mn. ‹a›
1. indián. gamaše al. nohavice priväzované k opasku a chrániace dolné končatiny
2. legínsy

takze naozaj dva tvary. www.slex.sk ma zradil! Az teraz som si pozrel, ze je zalozeny na slovniku z 1987. To je davna historie 🙂
Online slovník slovenského jazyka je ukážkou produktu SLEX99 – elektronický lexikón slovenského jazyka. Je založený na publikácii Krátky slovník slovenského jazyka, ktorý vydalo vydavateľstvo Veda a Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV v roku 1987.

pribinak
3. júl 2015

@eeffka ok, ok ;) vynadam neterke, ze co za blbost mi to nakecala, zozrala som jej to aj s navijakom, snad ma ospravedlni fakt, ze ja dceru nemam a teda nie som odbornik na dievcensku modu ;))))

liebling98
3. júl 2015

@pribinak nič si z toho nerob, ja som si to tiež najprv musela overiť u uja Gúgla 😀
(Poznámka na vysvetlenie:mám troch synov)

eeffka
3. júl 2015

@pribinak jaka dievcenska 🙂 sak aj my damy take nosime 😎

pribinak
3. júl 2015

@eeffka haha, to sa smeje moj muz. Odkazuje, ze damy nosia kostymy a my vecne dievcata jeansy a teda pripusta, ze niektore aj lenginy ;) ;)