Čakám dieťa s cudzincom. Čo treba vybaviť na matrike?

ester161
1. júl 2009

cakam dieta s cudzincom.kedze este niesme manzelia.moj partner ma uz trvaly pobyt na slovensku.
ako postupovat??
pocula som nieco o potvrdeny jeho priezviska z jeho krajiny? je to pravda?
a o potvrdeni otcovstva..
robi s ato po narodeni??
On je talian,nemaju nic take ako rodny list.ale nejaky kod.bude to stacit slovenskym uradom?
viem ze sa vela pytam..ale kto by mal podobnu skusenost a vedel mi poradit,budem vdacna.
mam v tom chaos,,,kedze len ja hovorim slovnesky..tak je to na mne.-))

raona
1. júl 2009

ester, hm, no taku skusenost nemam, ale na nete som nasla len toto:
8) Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Ak nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po ňom.
V prípade, že tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení dieťaťa a vybaviť rodný list môže ísť sám otec.
Ak vyhlásenie neurobíte vopred, budete musieť ísť na matriku po pôrode obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení dieťata nezapíšu a bez súhlasného vyhlásenia o otcovstve ani do rodného listu).

Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom, nie písomne, ale len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

No mozno by bolo dobre, keby rovno zajdes na prislusny matricny urad a tam Ti iste povedia, co treba urobit..

slovakia13
1. júl 2009

ja mam podobny prblem len s tym rozdielom ,ze to riesim v UK a asi ideme pred sud,z coho mam dost velke obavy 😢
je tu niekto s podobnym problemom ?Rada si necham poradit 🙂

luminkasp
1. júl 2009

slovakia13 preco pred sud?

baby, ja zijem v spanielsku, jedine co bolo, museli sme ist na matriku spolu, kezde nie sme manzelia, pisomne sme dat nic nemuseli, len ustne 😉

ester ti to potrebovat nebudes, kedze rodis na slovensku, na slovensku zapisujete do matriky, slovakia, ty ak budes chciet aj slovenske obcianstvo, budes musiet mat pisomne priznanie otcovstva pre specialnu matriku 😉

slovakia13
1. júl 2009

problem je ten ze on uz je ex vybrala som si drobca co nelutujem 🙂 a on ked konecne pochopil ,ze ja na ziadny potrat nepojdem prestal so mnou komunikovat 😒 a nemyslim ,ze bude chciet ist so mnou na matriku ,asi to budem musiet riesit sudnou cestou ☹ este mam cas a mozno sa otec maleho unormalni

shpirti
1. júl 2009

ahoj ester a ty teraz zijes v taliansku?ked ano,kde presnejsie?a rodit budes v it. alebo na slovensku?

adrikanatasa
1. júl 2009

slovakia stačí len súhlas na matrike. Samozrejme tam musí prísť otec dieťaťa osobne.

slovakia13
1. júl 2009

ved prave a ked on nebude chciet prist tak to musi byt potvrdene sudom,este musim najst nejake dobreho pravnika aby som sa mohla poradit........

katica5
2. júl 2009

Ahojte baby, ja som mala podobny problem. Ak mate dobru pani matrikarku tak ta vam to spravi, inac by k tomu trebal aj tlmocnik. My to budeme riesit cez sud kedze nam to nedovolili cez nasu matriku, oni si nas tam vypocuju oboch a maly bude mat priezvisko po tatinovi.
slovakia: ak si aj ty v UK tak tam sa to da vybavit cez velvyslanectvo, ale otec dietata musi chciet aby dieta malo priezvisko po nom.

slovakia13
2. júl 2009

no ved uvidim .......chcem britsky pas pre malu a aj slovensky rodny list,asi budem musiet zavolat na ambasadu co a ako ☹
mozna otec malej sa umudri a prestane trucovat,ale nemyslim ,ze bude chciet dat malej svoje priezvisko ,to bude asi problem

slovakia13
2. júl 2009

katica ty si tiez v uk?

katica5
2. júl 2009

nie som,priatel je z UK a ja som tam bola s nim a matrikarka sa ma pytala ze preco sme to nevybavovali tam

slovakia13
2. júl 2009

ja prave preto chcem porodit tu,bude jednoduchsie vybavit vyzivne pre malu a vsetky papiere aspon dufam

luminkasp
2. júl 2009

slovakia, otec nemusi byt v rodnom liste napisany a tebe z toho plynu vyhody, stat ti viac prispievva, nepamatam si presne ako to, ale potom by asi bol problem ten britsky rodny list

my sme tlmocnika nepotrebovali, matrikar v spanielsku nam too urobil v poho a ked som potrebovala vybavit vsetky veci ohladne slovenskeho obcianstva to muselo byt vsetko sudne prelozene

katica5
2. júl 2009

to potrebujes ak to vybavujes u nas doma na slovensku aspon po mne ho chceli

luminkasp
4. júl 2009

aha

dovenka
4. júl 2009

ja budem rodit na Slovensku a priatel je mimo Sk a nebudeme mat moznost vopred ist spolu na matriku Sk zapisat otcovstvo. Ako je mozne ziskat zapisanie prieziska bez osobnej navstevy slov.matriky? Je mozne, nejake potvrdenie od neho zo zahranicia, ktore by som priniesla u nas? 😒

henikav1
4. júl 2009

dovenka, takmer vsetky tieto zapisy su mozne aj cez nasu ambasadu, ja som takto zapisala maleho, takze zavolajte priamo na nasu ambasadu v krajine v ktorej zije tvoj priatel, tam ti urcite poskytnu vsetky informacie

luminkasp
4. júl 2009

vyhlasenie cestne o otcovstve pravne potvrdene, a sudne prelozene 😉

ciandrita
2. mar 2010

ja tiez pojdem rodit na slovensko a moj partner a ja este nie sme vzaty, tak by ma zaujimalo, ako je to s priezviskom pre dieta.Moj partner totiz chce aby dieta malo po nom priezvisko.Takze co musime na slovensku urobit po narodeni babatka, alebo este predtym???V Holandsku kde zijeme , uz priznanie o otcovstve urobil, ale ako je to na Slovensku a ci potrebujeme aj oficialneho tlmocnika na urady a ako je to s internacionalnym rodnym listom, vydava sa na Slovesnsku???To nam povedali na matrike v NL, aby sme si pytali internacionalny rodny list a potom to nemusime davat uz prekladat...a dostane babatko aj holandske obcianstvo po otcovi, kedze nie sme zosobaseny??alebo len po mne slovenske.Prve nase dieta ma obe obcianstva ale narodilo sa Holandsku...Bola by som rada keby mi niekto poradil este predtym ako pojdem na matriku na Slovensku...nech vieme co treba nachystat popripade priniest z Holandska, ake papiere....Dakuje a vsetkych zdravim

zinhka
21. júl 2013

@ciandrita ahoj, uz je tomu par rokov, co si pisala. Ja som momentalne v rovnakej situacii a velmi by ma zaujimalo, ako ste to nakoniec vyriesili na SK? Dakujem!

kikina84
21. júl 2013

@ester161 ja mam manzela poliaka,mi sme sa brali kvoli tomu aby sme nemuseli prave tieto papierovacky riesit..a aj tak ich bolo dost no o polovicu menej,drzim palce pri vybavovani..a ak sa mozem spytat troska mimo temy..spominate ze ma manzel uz obcianstvo SR..smiem vediet ako k nemu prisiel? co vsetko musel splnat? dakujem krasne za info

babosbrazilcanom
3. mar 2014

ahojte je tu niekto kto ma mozno skusenost s niecim podobnym? ja som slovenska, moj priatel je brazilcan, chcem porodit v brazilii ale bojim sa vsetkeho co bude treba vybavovat atd, nieje tu len malouuu nahodickou niekto kto bol alebo pozna niekoho v podobnej situacii?

komplikovane
7. mar 2015

ahojte dievcence, vidim, ze diskusia je o hodne stara, chcem povedat, ze ja tiez cakam dieta s cudzincom, ale dopadla som velmi zle, rozisli sme sa a ostala som sama. ex chce dat synovi svoje priezvisko ale on je dost agresivny a vynucuje si svoje. Ja zijem v Irsku, on zije vo Francuzsku kde je ilegalne , povodom z Tuniska. Bojim sa ze mi bude robit problemy, cely cas ma nutil sa vydat za neho aby mal papiere a volny pohyb v europe, som nestastna. potom na nutil aby som mu dala dieta, pretoze vo francuzsku dostane socialne davky, socialny byt a zaroven aj povolenie na pobyt. milujem ho, ale neda sa mu verit a nechcem s nim zit, teraz ma ignoruje ale fakt sa bojim, ze mi narobi problemy. chcem aby syn mal zapisaneho otca v rodnom liste, ale on nemoze cestovat za nami ani na slovensko ani do irska a myslim, ze ani by neprisiel ak by mohol. ziadal ma, aby som mu poslala nejake papiere pred porodom, ktore on podpise a dieta bude akoze legalne jeho. zienky povedzte, co mi radite, ja som aj olutovala vsetko co som s nim mala, nikdy sme nezili spolu, ale z casu na cas sme sa stretli ( ja sprosta som za nim cestovala) a z posledneho stretnutia napriek kondomu mam synceka,....tazky stav pretoze on sa uplne na mna vykaslal, kedze uz sa nenecham zmykat financne ale ja opica milujem ho napriek vsetkemu, ja viem som sprosta, ale zivot je taky. on aj jeho rodina ma odsudzuju, moja rodina ma odsudzuje, no nie je mi dobre, nie je mi dobre, v 4 mesiaci som zacala krvacat a fakt potrebujem podporu , do riti a on mi ju nedava. Ale chapem ho, kedze mi prisahal ze za prvu sa ozeni, kvoli papierom...Ako to teda je? ako s papiermi??? odpiste mi, cokolvek, dakujem zienky, slecny, sestry , vdaka

prasiatko30
7. mar 2015

@komplikovane zmen adresu, telefonne cislo a utaj ho v robote upozorni aby ta zapierali ako len mozu to iste aj vsetlym tvojim kamaratom a znamym a urcite mu neposielaj ziadne papiere aby mohol priznat otcovstvo este pred narodenim alebo pri narodeni dietata. Po narodeni dietata neuvadzat meno otca a vybavit sk obcianstvo co najskor. Ak chce bojovat o dieta a o otcovstvo nech to poda sudne.

komplikovane
17. mar 2015

diky prasiatko, presne tak aj planujem 🙂

prasiatko30
17. mar 2015

@komplikovane drzim palce