Čo potrebujem vybaviť na úradoch pred pôrodom?

gabrielka21
9. apr 2014

ahojte baby, neviete mi poradiť prosím, čo všetko treba vybaviť pred pôrodom ?? Pomohlo by mi, keby mi nejaká zlatá maminka napísala dopodrobna, kam sa musím trepať 🙂 ďakujeeeem 🙂

mimibb
9. apr 2014

@gabrielka21 no ja som pred pôrodom nic nevybavovala...teda okrem pediatra...a teda ked som dostala papier od gyn. o nastupe na matersku, tak ten som zaniesla do sociálnej poistovne a oni mi poslali vyjadrenie ci mam narok na materske ak hej tak kolko atd...

skor po porode je vela vybavovaciek-rodny list, preukaz poistenca pre male, potom vybavovanie rodicovskeho prispevku , priplatok k prispevku pri narodeni dietata, pridavky atd....nahlasit dieta do sociálnej poistovne a teda seba, ze sa staras o dieta do 6tich rokov, a samozrejme aj v zdravotnej poistovni sa musis nahlasit
ale teda sa to nahlasuje az ked dieta dovrsi 28dni tusim neviem...ja som si to vybavovala po 6 tyzdnoch ked som sla na kontrolu a dostala som potvrdenie od gyn. ze som absolvovala vsetky potrebne vysetrenia v tehotenstve... 🙂

gabrielka21
autor
9. apr 2014

@mimibb no mňa urve ! dosť je toho, ja som chcela čo najviac vybaviť pred pôrodom, ale ako vidím, nebude sa dať

mimibb
9. apr 2014

@gabrielka21 no veru nie lebo ku vsetkemu potrebujes rodny list dietata, na tlaciva potvrdenie od gyn. a ozaj aj od pediatra..na tych roznych tlacivach su kolonky...treba to obehat... je to des 😀

mimibb
9. apr 2014

ozaj este treba babo zahlasit na trvaly pobyt a platenie smeti ak byvate v panelaku tak aj tam, aby vam mohli zvysit najom... 😠 same papierovacky... hlavne si daj spravit kooooooopec kopii rodneho listu babatka... 🙂

maminka99
7. máj 2014

Aja by som sa Vas mile zienky opytala kde mam zahlasovat na trvaly pobyt svoje dieta ak ja mam sice zahlaseny trv pobyt u rodicov ale byvam v prenajme...da sa vybavit nejakym sposobom prechodne byvanie v tomto podnajme?lebo sme boli s drahym na mestskom a tam nas odpinkala ze ak nemame a nevlastnime nehnutelnost a nemame od toho papier nemozme menit z trvaleho na prechodny...vobec nam to neslo do hlavy pretoze teraz sa plati dvojity najom a ked sa maly narodi tak akoze trojity?mate s tym daku skusenost co kde a ako vybavit?dakujem bambule

luslus
7. máj 2014

@maminka99 dieta ma trvaly pobyt podla matky. a treba ho potom aj na prechodny pobyt nahlasit. my to mame tak isto a neviem si potom predstavit tie vybavovacky po porode ked budem musiet muza poslat 200 km nahlasit malemu trvaly pobyt :/ a najviac ma stve, ze smeti a pod musi clovek platit aj tam aj tam, ano da sa urobit nejaka zlava v mieste TP ale za tych par eur tie vybavovacky nestoja. a treba to nahalsovat kazdy rok ako debil...

stanislavao
7. máj 2014

@gabrielka21 nechapem, co by ste chceli pred porodom vybavovat. jedine, ak nemate manzela a chcete, aby bol otec zapisany v rodnom liste, potrebujete ist na mestsky urad, aby podpisal papier, ze je otcom. po narodeni s rodnym listom potom idete na UPSVaR a k pediatrovi. nikam inam sa nechodi. matrika v mieste porodu to nahlasi vasej matrike. nikam nemusite chodit a ani kopec kopii rodneho listu som nepotrebovala. stacila mi jedna.

maminka99
9. máj 2014

a neda sa nahlasit trvaly pobyt aj na oca kedze bude nosit jeho meno sa mi zda zeby to aj lahsie bolo...no my sami nemame nahalseny prechodny pobyt niekde inde tak si myslim ze asi ani nebude potrebne nahlasovat prechodat malemu...ale tie smeti no to bude zabava och joj..

gapa
9. máj 2014

@stanislavao nemusíš isť na soc.poistovnu (ale:
- ak nedáš jednu kopiu na odd. kde poberáš materské, tak ti ho stopnú a dostaneš o tom list
- ak nedáš do 45dní po pôrode, (ak si zamestnaná na prac.zmluvu, tak najneskôr dnom nástupu na rodičovskú dovolenku v zamestnaní) druhú kopiu k prihláške na dôch.poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak sa ti roky poberania rodič.príspevku nebudú rátať do dôchodku a štát za teba nebude platiť dôch.poistenie (cca z 480eur), nedá sa to vybaviť spätne!!! (so szčo sa treba poradiť podla toho, či trvá povinné poistenie a či sa prerušuje poistenie z dôvodu poberania RP ...)