Žijem v zahraničí, rodiť budem na Slovensku

alenaki
12. aug 2012

Ahoj baby, zijem s manzelom v zahranici (EU), som tehotna a na vianoce pridem na SK porodit.
Mam trvaly pobyt na SK a som zdravotne poistena ako samoplatca na SK, ale inak nic.
Poradi mi niekto, co mam ocakavat, ake papiere budem potrebovat, a ci sa musim v konkretnej nemocnici zahlasit este pred porodom ...?
Lekara navstevujem iba v zahranici a vsetky vysetrenia prebiehaju tam.
A mam na SK narok na prispevky? Ak ano, ake?

ervenka
12. aug 2012

Mas narok na porodne a prispevok k porodnemu- Na to ma narok kazda zena s trvalym pobytom na SVK, nezalezi kde rodis.. Je to dost vyplnovania, o.i. potrebujes potvrdenie od svojho gyn. alebo midwife, ze si chodila od 4mesiaca na pravidelne prehliadky. Od pediatra potrebujes potvrdenie,ze sa dieta dozilo 28dni od porodu. toto viem z vlastnej skusenosti. Preco chces porodit na SVK? Vo vseobecnosti vybavenie ale hlavne pristup je v zahranici lepsi ako na SVK....

miss_stanya
12. aug 2012

@ervenka som v rovnakej situacii ako @alenaki, tiez planujem rodit v zahranici, mimo EU, ale niekto mi povedal,ze po novom uz dokonca nemam narok ani na rodicovsky prispevok, ktory bol doteraz zo zakona pre vsetkych. Este som sa nedostala k tomu, aby som to zacala studovat. tiez si platim len zdravotne poistenie, ostatne odvody som od januara vzdala, ta suma je nehorazna,,,, nevies ako je to s rodicovskym????

selisel
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ervenka
12. aug 2012

@miss_stanya @alenaki toto je zaujimavy link. http://moje.hnonline.sk/node/1940?page=5 ak sa vam nechce klikat tak:

Pridané: 26.3. 2012, 19:27
navratilova
Je jedno, kde máte trvalý pobyt. Pre určenie štátu, ktorý je príslušný na vyplácanie rodinných dávok, je rozhodujúce, kde sa zdržiavate Vy, deti a otec detí. Ak sa zdržujete napr. v Taliansku a otec dieťať tam vykonáva zárobkovú činnosť, vzťahuje sa na Vás sociálna legislatíva Talianska a nárok na rodičovský príspevok a prídavky na dieťa Vám v SR nevznikne.

alenaki
autor
12. aug 2012

Mam v zahranici vybornu lekarku, ale bohuzial ordinuje len na sukromnej klinike kde za porod beru 3.000 euro :(
Na SK, neocakavam nic ruzove, ale ako to prezili ostatne tak to nejako prezijem i ja, hlavne je aby sme boli zdravi a vsetko islo hladko .....
Takze si mam so sebou priniest potvrdenie ze som bola pocas tehotenstva sledovana lekarkou? Mam moju zahranicnu tehotensku zdravotnu kartu kde su vsetky vysetrenia a pekne nalepene vsetky ultrazvuky od druheho mesiaca... ? Bude to stacit?
A narok mam na porodne a prispevok k porodnemu? Takze iba tieto dve veci?
Obe sa vybavuju az po 28 dnoch zivota bejbinka?!
OK dakujem moc

bobocka
12. aug 2012

@alenaki nicoho sa neboj,ja som ostala tehotna v uk a ani by ma nenapadlo tam rodit.rodila som u nas na svk v obycajnej nemocnici bez zajednaneho lekara ci pa a bola som spokojna.odporucam rodit u nas na svk 🙂 a tie papierovacky vobec nie su nejake strasne. 🙂posli draheho,moj drahy vsetko povybavoval kym ja som sa o maleho spokojne starala 🙂 staci zajst na ruvz a tam ti povedia presne ake papiere potrebujes v tom svojom danom konkretnom pripade.vela stastia a zdravia vam obom zelam 🙂

munu
13. aug 2012

@alenaki ja som pocas celeho tehotenstva bola na UK a tu som aj rodila.. neviem si porovnat porodnice na slovensku a v uk, ale ja som bola velmi spokojna s porodom a starostlivostou v uk.. logicky, ak by som nebola spokojna s prvym babatkom, tak pri druhom by som nerodila zase tu, ze? tretie uz neplanujeme, takze si zrejme uz krajiny ani neporovnam, ale ak by sa aj nahodou pritrafilo tretie nehodou, tak by som rodila urcite zase v uk, nie na slovensku.. lebo tu aspon funguje vsetko, cely system, kdezto na slovensku raz doktori strajkuju, raz natrafis na bezcitnych lekarov a sestricky (uz vela pribehov som citala z porodov na slovensku).. tu je to uplne o inom, babatka obidve som hned po porode dostala na ruky, za manzelovu pritomnost sa nic neplati, epiduralka je k dispozicii, kedy si zaziadas zadara.. babatko ti nenosia len na krmenia, ale ho mas hned pri sebe od prveho momentu co uzrelo svetlo sveta, nesedis tu tyzden v nemocke, ale mozes este v ten den odist.. vsetko samozrejme za predpokladu, ze bol porod bez komplikacii a obaja ste zdravi 🙂 potom k tebe este bude domov chodievat midwife a health visitor, pomozu ti, pridu hocikedy aj mimo terminu, ak im zavolas, ak len napises sms, tak ti ochotne odpisu.. no proste na urovni vsetko.. drzim ti v kazdom pripade palce,ak si sa uz definitivne rozhodla pre porod na slovensku.. ja na tvojom mieste si to este premyslim 😉

mirabelka212
13. aug 2012

ja som rodila v UK a super...vobec sa nemozem stazovat...na Sk by som sa bala viac....a tam sa stale do cloveka aj "sparaju" a to nie je prijemne

munu
13. aug 2012

@mirabelka212 suhlasim s tym, ze na svk sa stale v tehotnych zenach aj sparaju a to by mi velmi vadilo.. ani tie ultrazvuky caste niesu vyhra.. verim, ze to nieje dobre pre babatko.. tu su ultrazvuky len dve.. jeden na potvrdenie tehotenstva a urcenie terminu porodu a druhy na zistenie, ci nieje babatko postihnute nejako, ci ma vsetky organy fungujuce a dost.. tu tomu nechavaju volnejsie priebeh.. ak ma zena nejake tazkosti, samozrejme vysetria alebo urobia dalsi ultrazvuk, ale pokial je vsetko vporiadku, naco sa vrtat do coho netreba a mozno sposobit problemy, ktore doteraz neexistovali.. ja som bola rovnako spokojna a na svk by som sa tiez bala ovela viac a viac by ma depkali tymi vysetreniami aj samotnym porodom urcite..

ervenka
13. aug 2012

@alenaki Ja som to vybovovala takto: Ked som bola tehu, isla som na urad prace= dali mi papiere. KEd som bola naspat v NL, isla som na SVK ambasadu, aby mi overili podpis na splnomocneni pre moju mamu, aby mohla vybavovat veci na svk v mojom mene. Ale ak budes rodit na SVK, tak mozno splnomocnenie nebude potrebene,zalezi, kedy pojdes spat do UK. Poriadne som si prestudovala vsetky kolonky, ak som mala otazky, tak moja mama nabehla na urad. Su tam kolonky ohladne strarostlivosti atd. Niekde su ochotni potvrdit priamo na formular, niekde musis si sama napisat preklad na papier a ten ti potvrdia tvoji lekari, prilozis to ku formularu. Vsetko musi byt samozrejme prelozene do SVK. Na to nezabudni! Ak budes mat svk rodny list, tak to momoze. Ale aj tak sa spytaj, ci ten rodny list babatka je medzinarodny, alebo si musis vypytat extra medzinarodny, ten budes potrebovat ak sa pojdes naspat do UK aj s babom.

ervenka
13. aug 2012

Inak baby, @alenaki sa pytala, co potrebuje vybavit, nie kde je lepsie rodit.... Takze sup, pisat ku teme 😉

alenaki
autor
14. aug 2012

Dakujem, vsetky ste nejakou mierou prispeli :D
Ale kedze pridem na SK 4 tyzdne pred terminom, zaujimalo by ma co budu odomna vyzadovat v porodnici ked to namna pride 😖
Okrem karticky poistenca, a sobasneho listu, aj moju zahranicnu tehotensku kartu .... ???
Alebo co vlastne?

marika1987
6. nov 2012

@alenaki zaujimava tema, este sice niesom ani tehotna 🙂 ale zijem tak isto v zahranici, s tym rozdielom ze som v zahranici poistena, trvaly pobyt mám však na slovensku ... co stym teraz ked lekarou mám tu a s najvacsou pravdepodobnostou tu aj budem raz rodit (mozno nielen raz) ale kedze mam ten trvaly pobyt na slovensku teda mam narok na slovenské davky?

marika1987
6. nov 2012

@ervenka takze davky nam prisluchaju tu v zahranici aj by sa patrilo ked tu zijeme pracujeme a odvádzame dane plus sme tu poisteny

ervenka
6. nov 2012

@marika1987 odvod dani a ani poistenie ti este nezarucuje davky- moja osobna skusenost v NL 😉 Aj ja mam trvaly pobyt na SVK- nastastie, lebo Nl nepozna tzv. porodne. Kazda zena s trvalym pobytom na SVK ma na porodne narok.
Byvas v zahranici, planujes mam tam rodinu- odporucala by som ti zistit si priamo od uradov na co mas narok. Lebo mne sa zda,ze na niektore davky musis byt poistena, respektive si ich platit minimalne 270 dni pred porodom. Ak budes najblizsie na SVK, chod na najblizsi urad prace, socialnu poistovnu a informuj sa tam.

ervenka
6. nov 2012

@marika1987 este jedna "drobnost" nezabudni sa spytat,ak teda budes mat narok na nejake davky, ci je moznost prenosu vyplacania davok do zahranicia.

marika1987
6. nov 2012

@ervenka dakujem budem na to pamatat... aj ked neviem ci bude rozumnejsie rodit na slovensku alebo vonku ked budem chodit k doktorovi tu bolo by asi aj rozumnejsie odrodit tu ... neviem

ervenka
6. nov 2012

@marika1987 zalezi na vela veciach- napr. ci je tvoj manzel Slovak alebo nie. Kde budete chciet byvat? Ditko ma automaticky narok na SVK narodnost, SVK pas. Neviem aka je dohoda medzi krajinou kde byvas. Ale na druhej strane, ak sa nieco pocas tehu vyskytne, myslim si,ze je rozumnejsie potom zostat v krajine a necestovat na SVK. A navyse na SVK sa vela veci riesi uplne inak- mala by si len zbytocne stresy...

mirka414
7. nov 2012

ja som rodila v septembri 2006 na Slovensku a manzel,vtedy este len priatel byva vo Svajciarsku.na sk som si platila cely cas zdravotne poistenie a aj socialne.dcerka sa mi narodila ako slobodnej maminke pod mojim priezviskom.po porode som ju vsade ponahlasovala a dostala som porodne a aj mi 3 roky platili rodicovsky a aj ked mi ho 2 x stopli aj mi ho po nejakom presetreni obnovili a ak by som uviedla aj c.uctu bez problemov by mi ho posielali do svajciarska,ale mne ho preberala mamina a odkladala pre dcerku.mala ma po mne sk obcianstvo a hned ako sme po 3 mesiacoch odisli za ockom jej dali po nom svajciarske obcianstvo a aj priezvisko a mne povolenie B.takze vsetko klaplo uplne super.

nicol13
5. mar 2013

baby rodili ste prosim niekto vo svajciarsku,kazda rada a info by sa zisla 🙂

marika1987
7. jan 2014

@ervenka takže ohlasujem sa po dlhsej dobe čakame babo termin mam už o 5dni, tuto nedelu 🙂 počas tehotenstva som zostala tu v zahraniči, chodila som tu do poradne, na predporodne kurzy.... všetky vyšetrenie prebehli na paradu a profesionalne s prenatalnou opaterou som v celku spokojná. Napriek tomu že mám slovenské občianstvo, bez problémov sme dostali príspevok na dieťatko nakoľko sa vypláca zo socialnej a zdravotnej poistovne čiže s povinného poistenia ktoré si tu odvádzame. Nebol vobec problém, v 3mesiaci mi lekárka dala papiere ktoré bolo treba vypísať a poslať do socialnej/zdravotnej poistovne. a to bolo všetko spať mi len poslali odsúhlasenie (dokonca gratuláciu k babatku 🙂 ) čo sa týka občianstva tu platí že dieťatko má také kde sa narodí, nepremýšlala som nad tým či dať aj dvojité, vlastne je to jedno ked sme v europe...

fiona92
18. jún 2014

Ahojte, ja som s mojim prvym otehotnela v UK a isla rodit na Slovensko a to som nemala poistku na SVK iba v UK. Vybavila som si aby mi UK hradilo vsetko na Slovensku - aj je to pre nich lacnejsie. Odrodila som v Banskej Stiavnici, super lekar. Z UK som sa odhlasila, poberala som matersku z tade kedze som tam mala odpracovane a potom ked skoncila som zacala rodicovsky prispevok ktory je do 3 rokov dietata. Teraz som v druhom mesiaci a sme akurat odcestovali mimo EU a chcem sa zase vratit v 8 mesiaci na Slovensko a dufam ze k tomu istemu doktorovi. Len dufam, ze mi uznaju vysetrenia v zahranici. Pravdepodobne zavolam mojej gynekologicke na Slovensku a ju informujem. Mate niekdo skusenosti s touto situaciou? Tehotenstvo mimo SVK a porod doma?

marcsika410
29. dec 2014

ahojte ja som ostala sama v tehotenstve a taktiez rozmyslam vratit sa na svk porodit a ostat tam kedze tu v uk som uplne sama a nezvladam to nejako psychicky..tiez by som rada prijala nejake dolezite info.zatial este pracujem planujem ist na amtersku od 1.3.2015.nebudu mat s tym problem ze budem na svk a materska mi bude chodit z uk?nezrusia mi matersku kedze budem mimo uk? a taktiez na svk nemam positenie nebude probllem porodit a kolko by to stalo ? alebo sa mam nahlasit na istych uradoch ked dorazim na svk?

ewa87
20. júl 2015

Ahojte.Pracujem v irsku uz 9 rokov ale chcem sa vratit nA sk a tam aj porodit. Otazka znie: mozem poberat matersku z irska a zaroven sa nahlasit na slovensku zdravotnu poistovnu(aby som neplatila nekrestanske peniaze za porod)? Lebo ak sa nahlasim na matersku tak oficialne budem este stale zamestnana v irsku tym padom budem odvadzat P.R.S.I a neviem ci mozem mat Poistenie aj tu aj tam... Mate niektora takuto skusenost? Poradte prosim😳😁😣

peneloppe
20. júl 2015

@ewa87

Ked sa chces prihlasit tu do zdr. poistovne, musis im doniest doklad ze tam si odhlasena.

ewa87
20. júl 2015

@peneloppe Ahoj, no v Tom pripade budem musiest skoncit pracovny pomer. Potom Neviem ci budem mat narok na matersku z irska...Mas aj ty podobnu skusenost?