Zmena priezviska dieťaťa. Ako postupovať?

mima3114
26. mar 2008

Ahojte.vedeli by ste mi niekto poradit ohladom priezviska?ak ma moje dieta priezvisko po otcovi,za ktoreho ja nie so vydata,on nema o dieta ziaden zaujem,dokonca sa vyjadril,ze ho nechce nikdy v zivote vidiet.da sa zmenitpriezvisko nejak sudnou cestou aby malo dieta moje priezvisko?dakujem.

zuzikg
11. okt 2013

ahojte chcela by som sa opýtať, či je možné zmeniť dieťaťu priezvisko po novom manželovi, keď biologický otec dieťaťa je už mrtvi!? musí si ho automaticky ten nový otec osvojiť, alebo sa zmena priezviska dá vykonať aj bez prisvojenia, napr. ked matka nechce prísť o syrocké príspevky

tanyja
14. okt 2013

@zuzikg nemám osobnú skúsenosť, ale: pokiaľ si nový manžel osvojí tvojho syna, tak automaticky stratí nárok na sirotský príspevok, pretože vlastne nadobudne status otca a určite treba požiadať súd o zmenu mena + zdokladovať, že biologický otec už nežije (t.j úmrtný list)

alenah31
14. okt 2013

@zuzikg pokiaľ chceš iba zeniť priezvisko podaj žiadosť na súd s odôvodnením, že biol. otec nežije, si zmovu vydatá a chceš, aby tvoje dieťa malo vaše spoločné priezvisko - iba pri zmene priezviska sirotské na syna ostáva. Pokiaľ ale chcete urobiť osvojenie - rovnako sa to dá len cez súd, kde uvedieš rovnaký dôvod - osvojením, ale automaticky stratíš nárok na sirotské. Obe tieto zmeny sa dajú vykonať len na základe súdneho rozhodnutia.

sisiacik30
12. nov 2013

@barbora789 my máme tiež ten istý problém a o týždeň máme pojednávanie, mám strach, ale tvoja správa ma potešila, takže aj my máme nádej, blahoželám 😀

barbora789
12. nov 2013

@sisiacik30 Tak ti silno drzim palceky.nech to dobre dopadne.=)

hameeda
12. nov 2013

@zuzikg: choď na matriku, požiadaj tam o zmenu priezka, a dodaj čestné prehlasenie že otec dieťaťa je mrtvy spolu s úmrtnym listom, priezvisko môžeš zmeniť aj na matrike, nepotrebuješ podávať žiadosť na súd pokiaľ máš súhlas biologickeho otca, v tvojom prípade preukázať že súhlas otca nie je možné dodať, zmení sa však len priezvisko, nejde tu o osvojenie a tvoj nový priateľ nemá k dieťaťu žiadne práva ani povinnosti

284dena
6. dec 2013

Ahojte,ja mam syna ma rok a pol,dostal krvácanie do mozgu pred troma mesiacmi a staram sa oneho sama.jeho otec sa ozve tak raz za 3 týždne ze ho chce vidieť aspoň na cchvíľu.predtým nez mal syn Simonko krvácanie do mozby sme žili v podnajme 4 mesiace kde tak isto sa nestaral tak som sa odstahovala.od narodenia naneho neplati a uz som ho dala na súd.ten uz sa konal skrz tie alimenty ae nepriniesol si vsetky papiere tak je to odložené na 19.ja by som vsak chcela aby sa maly nevolal ponom ae pomne,no zevraj potrebujem jeho súhlas a uz len z trucu mi ho nikdy nedá.nemám druheho priateľa žijem v domácnosti s babkou a malým len proste chcem aby sa volal po mne a nneviem co mam robit

fijuka
27. dec 2013

Ahojte chcela by som sa poradit. mám problém s priateľom s ktorým od narodenia syna nežijeme v spoločnej domácnosti. malý má 16 mesiacov a jeho otec nejaví žiadny ani minimálny záujem o syna neplatí na neho nič. Chcela som zmeniť priezvisko syna nakoľko ho má po bývalom priateľovi . priateľ súhlasil boli sme spolu aj na matrike podpísať jeho súhlas so zmenou priezviska lenže on nemá OP nakoľko ho stratil takže sme tam boli zbytočne. ako mam postupovať kam mam ísť keď chcem zmeniť malému priezvisko priateľ sa vyhovara že si da urobiť OP ale nič sa nedeje už mesiace. Ďakujem

lusilaa
7. jan 2014

Ahojte. Ja mam tiež problém lepšie povedané neviem ako mám postupovat a kde skôr začat.. Mam dvoch synov. Starší bude mat 7 rokov, menší má 3 a pol. Bola som vydátá za cudzinca, sobáš sme mali tu na Slovensku. Priezviská sme si nechali každý to svoje. Potom sa nám narodil syn. Ten sa narodil v zahraničí, ale občianstvo má slovenské. Bývalí muž po roku od nás odišiel spet do zahraničia ja som so synom zostala tu. Našla som si priatela slováka, podala žiadost o rozvod, ktorí sa tahal zhruba rok, no medzi tým som zostala s priatelom tehotná. Druhý syn sa narodil po rozvode pár mesiacov, takže automaticky dostal priezvisko po mojom ex. Na súde som ani alimenty nechcela ale podla zákona mi museli uznat aspom tie najmenšie nejakých 20é, ale ex nedokáže platit ani to málo. Takže chcem Vás pekne poprosit o pomoc ako sa dá zmenit priezvisko oboch mojích synov ktorí ho majú po mojom ex. Ďakujem Vám za pomoc.

zdenek111
31. jan 2014

dobry den zijem spolu s mojou druskou a mame spolu dve male deti kde vlastne ich priezviska su po mojej druske a teras sme sa rozhodli abi ich priezviska boli po mne a neviem ako teras postupovatttt....vopred Dakujem..

mikinko1111
23. mar 2014

ahojte chcem sa spitat cakam dietatko z priatelom ale byvalim manzelom nas rozvedu tak mesiac pred porodom mozem dat dietatku meno skutocneho otca alebo nie dakujem za radu

16oriesok
2. júl 2014

Dobrý deň, mam otazku, mám 2- ročnu dcerku, ktora ma priezvisko pomne, kedze sme si s otcom malej moc nerozumeli uz v tehotenstve, teraz mam priatela, s ktorym by sme sa chceli zobrat, po svadbe budem mat samozrejme jeho priezvisko, dá sa potom zmenit aj malej? Nech mame vsetci traja spolocne? dakujem

leagri
11. sep 2014

@barbora789 ahoj chcem sa opytat tak naozaj aj ked je na rodnom liste otec bio a maly sa volal po tebe ajtak treba na tojeho suhlas. a ostava potom ajtak na rodnom liste ajked bude maly amt meno otca co ho vychovava .
lebo s manzelomm cakame dieta uz mam priezvisko po nom a mali ma stale moje ,. len aj malickej dame po muzovvi maly chce byt tiez po mkuzovi sam sa tak prehlasuje ale neviem ako to spravit ostane on bio otec na rodnom liste aby platil alimenty ajked ten nas neplati a nema zaujem o dieta

barbora789
11. sep 2014

@leagri ahoj..my sme robili zmenu priezviska s ktorou bio otec musel suhlasit.aj ked mal syncek moje priezvisko.rodny list sa zmenil tak ze ostal tam bio otec a maly mal priezvisko po mojom muzovi..takze to vyzeralo divne..potom si muz dal o osvojenie maleho aj s tym musel bio suhlasit .nemal s tym najmensi problem.kedze tym padom nemusi platit vyzivne..o dva tyzdne to nadobudne pravoplatnost a potom konecne uz bude mat maly rodny list s menom mojho muza..otca ktory je skutocne otcom.=)tiez mame spolocnu dcerku a som rada ze to dopadlo takto.vsetci mame jedno priezvisko a to je super..silno ti drzim palceky nech sa vam to podari.je to neskutocna ulava=)pekny vecer

leagri
12. sep 2014

@barbora789 ahoj dakujem dnes sme boly na sude tiež že ko mame postupovat a už vypisujem židost a dame ztial zmenit priezvisko malemu po mužovi. len muž si ho doposial este nechce osvojit aby ten somar nanho platila lebo aby sedel aspon lebo uz dva roky neplati nic a len posudoch behame a sice rodni list moc nebude may porebovat tak zatial priezvisko aby mal kedte sam sa prehlasuje za manzelove meno ze on je ako tato. ked je snami od maleho 10mesiacou. a bio nezaujem ten by bol rad keby si ho manzel osvojil len nechce u urobit tu radost aby nemusiel platit. a tiež v decembri sa tesime na spolocnu dcerku a uz budeme vsetci tiež rodinka :D dakujem ti moc pekne :D
pekny vecer

barbora789
12. sep 2014

@leagri urcite vsetko dobre dopadne..daj vediet ked budete mat po.prajem ti krasne tehulkovanie.=)pekny vecer. 🙂

gutka79
29. sep 2014

@takyna Ahoj, da sa to aj vtedy, ked ja za druheho partnera vydata nie som, ale chcem aby dcera mala priezvisko ako jej surodenec? Dakujem.

takyna
29. sep 2014

@gutka79 ahoj , tak toto neviem skus prezvonit na mestsky urad , odelenie matriky tam by mohli vediet presne , popripade poradia ine oddelenie

denisavincentova
17. nov 2014

Prosim Vas neviete mi poradit...byvali priatel neplati pravidelne vyzivne musim a tahat po policajtoch a teraz ma caka aj sud..neberava si dcerku ked ma ale bola som ochotna mu ju davat aj inokedy ako mu to sud urcil..mala k nemu rada chodi ale aj ked ju ma tak sa viac menej stara o nu jeho mama...vela krat sa aj oklamal ye ide po nu a mala ho cakala vise pol hod vonku potom bola len sklamana a plakala ...a to nechcem este pisat o tych spravach co mi posiela ..chem zrusit otcovstvo a zmenit malej prezvisko na moje ..neviete mi poradit ohladom tochto aka je sanca ked s tym jej otec nesuhlasi ....Bola by som velmi vdacna za radu ...

macocha
19. nov 2014

@denisavincentova skús radšej tému https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/slobodne-mamicky-je-nas-tu-viac/ - to zrušenie otcovstva IMO nepôjde, ale možno žienky poradia iné riešenie.

lauritta124
25. nov 2014

pre: @paradajka123
takže nevyšlo to podľa môjho želania a tak poďme --- pomstím sa synovi...
prepáčte, ale takto to vyzerá. Láska medzi otcom a synom nezanikne zmenou priezviska. Určite ste toho museli zrejme veľa prežiť - myslím nepríjemnosti týkajúce sa zmeny priezviska a manipulácie zo strany matky syna, ale nehnevajte sa na mňa.. kto si to odskákal? no syn. a nie jeho otec. Neľutujte otca, ale syna.
Máte vôbec potuchy čo musela detská duša prežívať? Dospelý človek by mal byť natoľko silný, aby sa s tým vyrovnal, hlavne ak má po boku milovaného človeka. Ale čo dieťa? To on bude mať problémy... kde sa zaradí? Je mi chlapčeka ľúto, že sa ho tak ľahko zriekol jeho biologický otec.

vivien38
4. dec 2014

Ahojte moj syn mi dal vsetko zato keby ze moze byt zapisani v rodnom liste ako otec. ☹ ale jeho priatelka mu to nedovoli ,a napriek tomu byvaju spolu v jednej domacnosti. 😢

lauritta124
16. feb 2015

@vivien38
Dobrý deň,
skúste sa poradiť s právnikom. Lebo mne sa zdá, že ako otec môže do 2 rokov dieťaťa požiadať o to, aby bol na rodnom liste. Po dvoch rokoch je to už ale umlčané a nedá sa. Iba ak dieťa už bude dospelé a sám o to požiada - samozrejme ak by otec ešte mal záujem.
Nerozumieme jeho mame - veď dieťa tým bude trpieť.
No držím Vám palce. Nech si o to požiada na súde. Treba o to bojovať. Otec bude vždy otec. Na výchovu treba obidvoch - ako mamu tak aj otca.

bosorka0312
19. mar 2015

Ahojte babulky,potrebujem od Vas prosbičku....poznate alebo existuje daka pravna poradna,pripadne pravnik ktory nebude požadovat za svoje poradenstvo finančnu odmenu? potrebujem to ohladne zmeny priezviska mojho syna...velmi vam budem vdačna....

marrya
25. máj 2015

AHOJTE JA POTREBUJEM DCERE ZMENIT PRIEZVISKO LEN TAK LEBO SME TO PRI NARODENI NESTIHLI...AKO POSTUPOVAT?

sue
25. máj 2015

@marrya choďte s otcom dieťaťa na miestny Okresný úrad a tam to vybavíte. Potrebujete svoje občianske preukazy a detský rodný list. Dajú vám potvrdenie, s tým pôjdete na Matriku, kde bol vystavený rodný list a vydajú nový rodný list.

Ak sa neviete dohodnúť, musí rozhodnúť súd.

marrya
25. máj 2015

@sue chvalabohu nemame problem...chceme len zmenu priezviska lebo chceme aby sa mala dobuducna volala uz po nomo...kedze budeme casom aj svadbu urcite riesit no chcem nech je to cim skor na poriadku

marrya
25. máj 2015

@marrya a ked sme riesili rodny list v cadci kde sa mala narodila tak musime ist tam?

sue
25. máj 2015

@marrya ano,ale najskor na Okresny urad podla miesta trvaleho bydliska dietata....

aida5
14. sep 2015

Ahojte, prosím o radu.
Môj exmažel neplatí výživné, ztohoto dôvodu minavrhol zmenu mana dieťaťa. Ako postupovať? Je to možné?
dakujem