Taliansko - Toskánsko

anksunamonka
24. feb 2012

ahojte kocky,
chcela by som vas poprosit o radu. Urcite mnoho z vás navštívilo Toskánsko.... 😎
s manzelom sa v lete chystame autom na dovolenku do talianska. Pred 2 rokmi sme boli v casti Rimini. Bolo pekne, ale tentokrat by som chcela "vymenit more" uvazujem o casti bud Liguria alebo Toskansko. Toscanu je moj sen vidiet tak preto tam, a nie je odtial daleko ani do florencie, pisy... taktiez by som velmi chcela navstivit aj mesto Voltera.
Mohli by ste mi poradit nejake konkretne miesto pri plazi, ci uz v toskansku alebo ligurii, miesto ktore je krasne, ma uzasnu plaz (nie preplnenu taku ze slnecnik na slnecniku) a k tomu nejaky dobry hotel? Nehladam najlacnejsi, ale ani zas najdrahsi, nejaky ten "middle" 😵

a este jedna otazka... ked si dam do google obrazky z toskanska, vyhodi mi plno takych, kde su polia alebo nejake vinice zlatistej farby, s tymi typickymi stromami, vysokymi a uzkymi v 😎 ktorom obdobi to ma vsetko taku zlatistu farbu... asi to bude okolo žatvy? kedy to asi bude, okolo akeho datumu?
DAKUJEM ZA KAZDU ODPOVED!
😉

ichbinich
24. feb 2012

Toskansko je krasne vzdy 😉
Zatva tam bude asi v juli. Raz sme tam boli koncom oktobra a polia uz poli skarede, hnedo-sive. Ale zato boli stromy o to krajsie.
Konkretny hotel ani plaz ti neviem odporucat, my sme vzdy objednavali hotel maximalne den popredu cez internet, lebo sme vzdy boli na cestach a neostali na jednom mieste dlho.
Florencia, Pisa aj Volterra su krasne. Este odporucam San Gimignano a urcite aj Sienu. Ak chces ist vo Florencii do Uficii, treba si listok kupit popredu cez internet, nebudes musiet stat v kilometrovej sore. To je dovod, preco sa ja este MUSIM vratit do Florencie 😉 nebola som v Uficiach...

anksunamonka
autor
24. feb 2012

@ichbinich wau tak super, aspon viem, ze musim ist v juli :D tiez som to aj tak tipovala...
a co je Uficia? ked je tam kilometrova sora, tak asi to bude nieco zaujimave 🙂

ichbinich
24. feb 2012

@anksunamonka:
Uficie su velike muzeum s roznymi dielami, najma obrazy a sochy. Ak sa nemylim, je tam aj znama socha Davida 😉
Daj si hlavne fantasticku taliansku zmrzlinu, len si nepytaj ten velky kornutok. To bola pre mna najdrahsia zmrzlina v zivote 😀 Lebo ceny maju podla velkosti kornutka, ale zase ti nalozia tolko zmrzliny, aky velky je kornutok 😲 . Cize za cenu vecere som mala fakt veceru, len teda zmrzlinovu 😀
V Siene sa ocitnes okamzite v stredoveku, uz len cakas, kedy pridu nejaky rytieri. Len pozor, lebo pocas Palio di Siena - pretekov na konoch priamo v centre - je svetko preplene a predrazene.

len.petra
24. feb 2012

@anksunamonka Ahoj, boli sme v Toskánsku autom minulé leto. Bolo nááááádherne. Navštívili sme najprv Benátky, Padovu, Volteru, Florenciu, Pisu a potom sme šli do Ancony, odkiaľ sme sa trajektom preplavili do Chorvátka. Krásna dovolenka. 🙂

medakote
26. feb 2012

Ahoj, co se týká Toskánska jako takového, to neporadím,ale byli jsme loni v září na týden jen ve Florencii. Ubytovaní jsme byli v kempu Michelangelo. Pokud byste se rozhodli ho navštívit a netrváš přímo na hotelu, myslím, že je to dobrá volba, jsou tam postavené stany na pronajmutí, s pevnou podlahou a postelemi. Cenově to vyjde stejně jako postavit si vlastní malý. Původně jsme hledali taky levnější hotýlek nebo penzion, ale je tam dost draho a levnější volby zas byly moc daleko nebo na ošklivém místě a podobně 😒 kemp je prakticky ve středu města, ve stráni nad řekou a na Ponte Vecchio to je pár minut chůze, což nám vyhovovalo, protože dojíždět autem z periferie a nechat na parkovném 12E denně (pokud vůbeš zaparkuješ) se nám nechtělo. Někdo tvrdí, že se Florencie dá prohlédnout za odpoledne ( centrum se opravdu dá za odpoledne projít), ale nám ten týden ani nestačil, Jeden den padnul jen na Uffizi, druhý na palazzo Pitti.... Pokud bys chtěla nějaké podrobnější informace, klidně napiš, třeba SZ, ráda odpovím. Byla to naše nejkrásnější dovolená, nejen proto, že jsem tam našla dlouho očekávané // 🙂

medakote
26. feb 2012

@ichbinich Socha Davida není v Uffizi, mám dojem že originál je v Galeria Dell Academia. Stáli jsme na něj hodinovou frontu 🙂 Dvě kopie jsou venku, jedna na Piazalle dell Michelangelo a jedna myslím před Před palazzo Vecchio. Lístek do Uffizi jsme dopředu neměli, protože za rezervaci předem se platí ještě ke vstupnému něco navíc, ale pokud si přivstaneš, a přijdeš půl hodinky před otvíračkou, tak ta fronta ještě docela jde, čekali jsme tam něco přes hodinu a to ještě proto, že jsme se postavili do blbé fronty. Ale stojí to za to. Jela jsem tam hlavně kvůli Uffizi

volterra
26. feb 2012

Ahoj, my sme boli naposledy minulý rok v júli v Toscansku, konkretne sme bývali v campe Continental, je to v mestečku Marina di Donoratico/Marina di Castagnetto Carducci. Mestečko úplne maličké, pár hotelíkov, penzionov, 2 campingy, voľné široké a dlhé pláže. Odtiaľ sme podnikali výlety autom. Prvý krát sme navštívili aj Volterru - zamilovala som sa do toho mesta - odtiaľ aj môj nick 🙂 . Neskutočne malebné mesto, všetky tie úzke uličky, výhľad na celé okolie a hlavne tie dielničky a obchodíky s alabastrom, nemohla som sa z niektorých vymotať, MM už zo mňa vyšiloval. Baby hľadali námestie, kde bola Bella s Edwardom ( hlavne kvôli tomu sme tam museli ísť 😉 ) a nakoniec sme sa dozvedeli, že Twilight sa točil nie vo Volterre ale v mestečku Montepulciano, čo je ešte cca 50 km od Volterry smerom do stredozemia, čo sa nám už nechcelo. Inak myslím, že kdekoľvek dole od Livorna sa ubytujete, nebudete ľutovať, nie je to tam také preplnené ako v Rimini a na severe Talianska, hlavne nie veľa turistov z Nemecka a Holandska, skôr Taliani, pláže menšie, nie také masové....Toto pobrežie máme prejazdené, takže ak by ste sa rozhodli pre nejaké konkretne miesto, daj vedieť, ak to tam budem poznať, dám ti nejaké tipy.

anksunamonka
autor
27. feb 2012

@volterra to si trafila do čierneho moja 😀 ja som už snorila, kde sa to natáčalo, a toje tiež jedným z dôvodov, prečo som chcela ísť do toskánska. Viem, že to nebolo vo volterre a určite sa tam pôjdeme pozrieť, keď tam už budeme. ja som maniačka na twilight a upirske denniky (mam 27 rokov, ale pripadám si ako pubertiačka) 😀
čo sa týka kempov, tak radšej by som uprednostnila nejaký hotel alebo penzion. Penzióny by teoreticky mohli byť aj lacnejšie, že?
Konkrétne miesto nemám vyhliadnuté, som vo fáze zháňania info, práve preto som sem založila takú tému 😵 llebo som dúfala, že mi baby poradíte 😎 našla som prevažne české stránky venované tejto úžasnej časti Talianska, tak ich musím poriadne preštudovať 😉 ale vždy je to iné, ako keď mi podá informácie niekto, ako vy 🙂
musím si vymyslieť nejaký systém resp. plán celej cesty. Lebo tie jednotlivé mestá sú od seba vzdialené dosť km a keď sa ubytujeme na pláži tak to bude dosť nerentabilné vždy štartovať auto. Vy ste bývali vždy len na tom jednom mieste a tak ste chodili na výletíky?
poprípade, nemáš aj nejaké foto z tej dovči? ako inšpiráciu pre mňa 😵

anksunamonka
autor
27. feb 2012

@medakote akej blbej fronty? dúfam, že nám sa to nestane lebo to je fakt strata času 🙂 čiže na to Uffizi si asi musíme vyhradiť celý deň? bože, ako ja toto všetko naplánujem... už teraz mám z toho strach, že ako pochodíme 😉 a hlavne sa bojím aké ubytko zoženieme....
čo je v palazzo Pitti?
a to parkovné, to 12€ na deň, to si kúpiš nejaký celoddený preukaz parkovací? my všade budeme chodiť autom, tak ma to zaujíma....

anksunamonka
autor
27. feb 2012

@len.petra Ahoj, boli sme v Toskánsku autom minulé leto. Bolo nááááádherne. Navštívili sme najprv Benátky, Padovu, Volteru, Florenciu, Pisu a potom sme šli do Ancony, odkiaľ sme sa trajektom preplavili do Chorvátka. Krásna dovolenka.

určite bola krásna 😉 práve preto nás tam ťahá..... 😵 v benátkach sme boli v r.2010, to sme boli autom v Rimini. tak cestou tam po celej precestovanej noci ráno o 6,00 sme sa išli tam poprechádzať 😀 nikde nikoho nebolo, akurát vychádzalo slniečko, takže sme zažili východ slnka v benátkach, bolo to veľmi pekné....
v padove je niečo na pozeranie?
mali ste nejaký plán cesty? ubytko naslepo alebo ste mali rezervácie odtiaľ?

medakote
28. feb 2012

@aksunamonka No,v uffizi se stály dvě fronty, jednu stáli ti, co měli vstupenku koupenou a čekali na vpuštění, druhou stáli ti, kteří si ji teprv šli koupit. Nějak jsme si to asi špatně přeložili nebo špatně pochopili a postavili se do špatné. Frontám se bohužel asi tak úplně nevyhneš, na ty nejoblíbenější památky se většinou stojí. Nám se je povedlo částečně eliminovat, ale asi díky tomu, že jsme tam byli celý týden a pečlivě plánovali a do těch exponovaných památek jsme si přivstali a chodili hned na otvíračku. A když někde fronta byla, tak jsem plán změnili a šli jinam a vrátili se v jinou dobu nebo jiný den. A třeba v Duomu jsme nebyli vůbec, fronta byla vždy a nám se tam prostě nechtělo hodiny čekat. Taky záleží, kdy tam budete- mimi sezonu je méně plno, ale zase ne tam hezké počasí. My byli ke konci září a lidí bylo pořád dost a počasí bylo stále (až na dva večery s přeháňkami) krásné.
Na uffizi si nemusíte vyhradit celý den, to záleží čistě na vás. Oficiálně se doporučuje dva dny 🙂 My tam strávili několik hodin, víc se nedalo, pak už je člověk z těch obrazů přesycený. Nikdy bych nevěřila, že půjdu kolem Rubense a jen tak kolem přejdu, protože už prostě budu mít dost... Navíc tě před vstupem prohledají, nesmíš mít zavazadlo (pití)- i když se tam dá (za draho) koupit. A jnavíc tam prakticky není možné si sednout, těch několik málo laviček je pernamentně obsazených, takže několik hodin jen chodíš a stojíš. Ale pro mě to stálo za to. Kolik času tam strávíš, záleží čistě na Tobě, jak rychle to projdeš a kolik toho budeš prohlížet.
V Pitti je vlastně druhá půlka Uffizi- to co se do Uffizi nevešlo- a to neznamená, že by to bylo nějaké podřadnější. Jenom obrazů od mého oblíbeného malíře (Tiziana) je tam asi sedm.... Navíc se nám tam líbilo snad ještě více než v Uffizi, jsou to nádherné historické sály, které stojí za prohlédnutí i bez těch obrazů. V Uffizi jsou většinou holé bílé stěny, takové moc "galerijní", tady to na tebe dýchá historií... Krom obrazárny starých mistrů tam je další galerie "moderního" umění (tj. mladší než myslím16 stol.), muzeum oděvů, muzeum šperků a drahých předmětů a ještě další muzea. Pak k tomu ještě patří krásné rozsáhlé zahrady. Pitti s muzei a zahradami nám zabralo taky celý den.
Parkování je problém. V centru se prakticky zaparkovat nedá, mnohdy se tam nedá ani vjet. Našli jsme místa v pěším dosahu centra (do půl hodiny pěšky), kde se zaparkovat dá (když máš štěstí a je tam zrovna volno), ale platí myslím po hodině parkování- každou za euro (aspoň tam co jsme viděli). Fakt jsme byli rádi, že máme auto v pohodě v kempu. A když budete hledat ubytování, o to parkování se taky zajímej, některé panzionky nebo hotýlky mají pár svých parkovacích míst, ale některé (většinou ty blíž centra) ne a musíš si parkování hledat a platit za něj zvlášť. Takže pro nás ten kemp byl nejlepší řešení. Zarezervovali jsme si ho přes internet předem.
Jinak je tam tolik krásných míst, kam se vyplatí se jít podívat.... No, říkám, nám ten týden nestačil, pořád tam máme ještě nějaké resty -minimálně na dalších několik dní 🙂 Záleží, jak jste založeni a jak moc vás historie, architektura a umění baví. Takže můžete si Florencii prohlédnout tak, jako můj bratránek - za tři hodiny projít centrum a pryč, nebo tam strávit týden a mít pocit, že vám to nestačí...

eviq
13. jún 2012

ahojte, v lete by sme chceli navštíviť Toskánsko a Benátky, prosím tie, ktoré máte skúsenosť s takouto dovolenkou alebo ktoré bývate v Talinsku o rady. Chceme ísť bez cestovky. Je lepšie autom, vlakom, letecky? Tiež by ma zaujímali nejaké dobré tipy na ubytovanie plus, čo zaujímaveho stojí za to pozrieť si. Chceme tam byť maximálne týždeň, možno menej....ďakujem.

isabellaa
1. apr 2013

@anksunamonka Ahoj, tak ako? Boli ste v Toskansku? Kde ste nakoniec boli ubytovani?Planujeme tiez toskansko a velmi by som ocenila dobre rady kde sa ubytovat, ktore mesta nevynechat a kam ist na plaz. 😉 Dakujem. Pekny dnik.

jonathana1
12. apr 2013

Baby tak my sme dali minule leto LIGURIU a bolo to užasne,a tento rok by som tam šla opat hoci aj na to iste miesto 🙂 To čiste more...piesok,jedlo...odporučam všetkym,náš malý bol unesený a doteraz je jeho naj krajina Taliansko, aj si pamata slova doteraz. 🙂 🙂

isabellaa
12. apr 2013

@jonathana1 kde ste boli ubytovani a co vsetko ste presli?

isabellaa
12. apr 2013

@jonathana1 liguria ptri do casti toskanska? Je to relativne blizko monaca...

isabellaa
12. apr 2013

@jonathana1 ahaa liguria je jedno a toskansko ine...

jonathana1
12. apr 2013

@isabellaa ano nie je to to iste,ale je tam nadherne.Boli sme aj v Monacu,je to len par km.Chceli sme ist aj dalej do Niece,ale dilanice maju Francuzi dost drahe,tak sme nešli 😒

carmella
12. apr 2013

ahojte .. no ja Mam znamu a ta prenajima dom v Toscansku v malej dedinke Serazzano, tento rok uz ma dve rezervacie z SK. a A ak planujete dovolenku urcite odporucam koniec juna a zaciatok jula .. alebo v septembri .. Ako ti uz pisali baby je co vidiet , Volterra , Siena.,, San Gimignano - volaju ho aj mesto veziciek,, , Florenciu , Pisu .Ak Mate radi vino urcite navsivte Montalcino ..

carmella
12. apr 2013

@volterra ahoj ja byvam vo Volterre

lolonka
13. apr 2013

@carmella ...ahoj poslala by si mi kontakt na tu pani? a ta pani vie po slovensky?

carmella
13. apr 2013

@lolonka pisem ip

isabellaa
15. apr 2013

@carmella
@jonathana1 baby a boli ste pri Gardskom jazere / lago di garda? Ak ano, dajte nejake tipy, v ktorom meste sa ubytovat, lebo po celej dlzke jazera je tam vela miest, ....ktore je naj?

jonathana1
15. apr 2013

@isabellaa nie my sme tam neboli

jonathana1
15. apr 2013

@jonathana1 ale musí tam byt úžasne 😉 ...ja akurat pozeram tiež niečo na nete..najvyšší čas 😉 😉

carmella
15. apr 2013

ja som v T oscansku. Inac da sa vybavit aj apartman v super Localite len 5 km od mora .. k dispozicci je bazen (aj decky) restauracia

sudabe
15. apr 2013

@isabellaa ja som bola pri lago di garda no iba jeden den å neviem presne kde. Ale to jazero je krasne to jak more riadne vlny å voda priezracna.

jonathana1
16. apr 2013

@carmella ahoj a nevieš ten hotel ako sa volá? 🙂

carmella
16. apr 2013

pisem ip

jankaancika
8. máj 2013

Ahoj carmella.mohla by si aj mne poslat kontakt na ten hotel,prosim ta 🙂 dakujem.