Ako ste znášali očkovanie v 15 mesiaci?

mili768
19. jan 2012

Reakcie detičiek, ......Mali ste teploty? Vysoké? Opuchy po vpichu? Kde sa to očkuje? ja som myslela že do nožičky, ale ktosi mi vravel že do ramena? je to pravda? Stašne sa bojím toho očkovania. Naposledy nás očkovali naraz do oboch nožičiek a jednu nôžku mala opuchnutú cca 2 týždne ☹ , až takú tvrdú.

nibiru
19. jan 2012

@mili768 nemali sme ziadnu reakciu iba 1O den teplotu 37,5 ale isla nam aj stolicka tak neviem ci nebola teplota z nej dokonca vobec neplakala ani nevedela kedy ju pichli je to do ramienka.predosle ockovania pichanie preplakala a teraz nic.tiez som sa bala.

pimpulienka
19. jan 2012

Žiadne. Úspešne sa mu vyhybame..

ela2710
19. jan 2012

@nibiru nasho maleho ockovali normalne do nozicky - pred necelymi dvomi tyzdnami, reakcie nemal ziadne 🙂

mili768
autor
20. jan 2012

...ideme dnes k lekarke.....tak uvidime......drzte palce, bojim sa....

adri2211
20. jan 2012

aj nasa mala dostala do jednej nozicky,a nemala ziadnu reakciu ani len zvysenu teplotu 🙂

milankovazuzana
20. jan 2012

@mili768 Ahoj, my sme boli pred týždňom.Ja sa najprv, kým dôjde k očkovaniu , vždy pýtam našej pani doktorky na čo najviac informácií, najradšej si to vždy vypočujem od nej, ako čítať alebo počuť a často sa zbytočne znervózňovať z nevedomosti.Očkuje sa do ramienka.Ja som malého držala a odviedla som jeho pozornosť hračkou.Sestrička vpichla a malý ani necekol a tom ho nasilu nijak nedržala.jednoducho bola pohoda a tak prebehlo aj očkovanie.Je to očkovanie proti kiahňam, osýpkam a mumpsu.Táto vakcína ochráni dieťatko do 11. roku života, kedy sa znovu preočkuje.Toto očkovanie je dôležité najma pre chlapcov, nakoľko nám p.Dr. povedala, že prípadné ochorenie na mumps zvyšuje riziko neplodnosti...A tiež som sa informovala na nejaké dramatické reakcie dieťatka na túto vakcínu.Za 50 rokov na Kysuciach bol iba 1 takýto prípad, ale veľmi dávno.Dnes sa očkuje najmodernejšími vakcínami ktoré prípadné riziku eliminujú.Malý nemal vôbec žiadne reakcie, ani teplotku, miesto vpichu bolo normálne a prespal celú noc.A tak je tomu aj doteraz.Tak to je naša skúsenosť.

kaja73
20. jan 2012

@milankovazuzana reakcie na MMR ku nastavaju až po cca 10 dnoch od ockovania,nie hned ako pri hexe,ci prevenare.
Takže nech ta neprekvapia este pripadne horucky a vysyp za par dni-to ta mala Dr informovat,ked si sa jej pytala.
Drzim palce nech sa to ani nedostavi.
PS v cechach je mums prave rozsireny a to u zaockovanych chlapcov a dievcat. Asi vakcina nefunguje ako by mala.

milankovazuzana
20. jan 2012

@kaja73 Áno, reakcia sa môže dostaviť, ale nerozmýšľam nad tým.Zbytočne sa dopredu nestresujem Naša pani doktorka nám povedala o všetkých možnostiach, ale hovorím, dopredu nad tým neuvažujem, lebo to by človek v dnešnej dobe prišiel o nervy.No nie?Ďakujem, verím, že všetko bude OK.

mili768
autor
20. jan 2012

@milankovazuzana dakujem za povzbudenie, je to presne ako pises, ja uz 2-3 tyzdne nespim, dokoca som uz 2x presunula termin ockovania, lebo stale nad tym rozmyslam a citam kadeco na nete a este navyse moja priatelka mala nedavno velmi zlu - strasnu skusenost s ockovanim. A to ma tak vzalo ze doteraz co som nad ockovanim nejako nerozmyslala tak sa posledne 3 tyzdne je to pre mna nocna mora...........ALE nakoniec dnes som sa uz rozhodla, viem ze je to riziko, ale urcite to ockovanie aj pomaha.....takze sme sa dnes po dokladnej prehliadke u p. Dr. dali zaockovat. Zniesla to v pohode, ani neplakala......takze budeme cakat co dalej, reakcie mozu byt do dvoch tyzdnou.....tak velmi dufam a modlim sa aby to bolo dobre.
PS. nas ockovali do nozicky, tiez osypky, mumps a ruzienka.

milankovazuzana
20. jan 2012

@mili768 Nebojkaj sa, lebo toho, čo sa najviac bojíme, tak toho sa dočkáme.Veci treba riešiť až nastanú-v tomto prídade, čo zmôžeš počas 2 týždňov? Nič.A tak sa je zbytočné trápiť, nikomu nepomôžeš.A najma nie sebe...Ja som sa počas môjho tehotenstva naučila myslieť pozitívne, a to mi pomohlo.A nielen počas neho, ale i počas prvých dní života môjho synčeka a to nám pomohlo.A ver, že to boli tie najhoršie chvíle.Tak Ti teda prajem jasnú myseľ a bud veselá a teš za z dieťatka. 🙂

kiwi82
20. jan 2012

ahoj, ja som sa tiež bála. ale dali sme zaočkovať. dr.povedala, že keď nemala nejaké výrazné reakcie po TBC, čo je tiež živá vakcína, tak by ani po mmr nemalo byť. mali sme teplotky v dva dni po očkovaní ale len také mierne 37,8 a potom asi na 11 ty den zasa tri dni 38,8. ale mohlo to byť aj od zúbkov, nakoľko sa jej teraz prerezávajú stoličky. Nás očkovali do ručičky. naša dr. tvrdí, že lešie je do ručky nakoľko už 15m dieťatko je stále vpohybe a viac tú nožičku namáha ako ručičku. nemali sme opuch ani výsyp. ja som si tiež kadečo prečítala. je dobré vedieť aké sú riziká ale radím zbytočne nečítať katastrofické scenáre.

lujza123
20. jan 2012

mala ani nevedela ale ja som mala stresy neskutocne...ockovat sme museli aj ked som bola proti hlavne co sa tyka MMR...lenze do jasli mi ju odmietli vziat bez ockovania a bez jasli a ja bez prace by sme nemali kde byvat ani co jest

estterka
20. jan 2012

@lujza123 mame podobny problem,u nas neberu do skolky a skoly bez ockovania. a preto sme sa rozhodli prestahovat do ineho statu,ked bude cas ist do skolky.. 😔

lenocka84
20. jan 2012

@milankovazuzana dovolim si ta opravit je to ockovanie na rubeolu mumps a osypky, nie kiahne 😉

milankovazuzana
20. jan 2012

@lenocka84 Jasné, ďakujem!

eaka
20. jan 2012

@milankovazuzana Máš pravdu, najlepšie je nerozmýšľať a strčiť hlavu do piesku a nič si sama nezisťovať, len sa spýtať niekoho, kto má z očkovania finančný aj nefinančný zisk a bez problémov klame... na MMR sú najhoršie reakcie zo všetkých očkovaní..ha ha..že za 50r ani jedno..vieš prečo? pretože ten vedľajší účinok, aj keby bol hneď v letáku napísaný zlatými písmenami, Ti nikto neuzná a nenahlási...preto za 50 rokov nikto...
A čo budete robiť po preočkovaní v 11r, prípadný účinok vakcíny vyprchá do ... max 25 rokov veku... ak ochorie potom? Vyššie riziko komplikácií, vyššie riziko neplodnosti... Takže ak sa očkovať, tak vtedy, ak dieťa chorobu neprekoná do puberty...

desszi
20. jan 2012

@milankovazuzana ja len trosku poopravim pani doktorku - MMR je vakcina proti osypkam (morbilli), mumpsu a ruzienke (rubeola) ako spravne poznamenala aj @lenocka84 a nie kiahnam ako povedala pani doktorka,ale citam, ze to je uz vyjasnene 🙂 a nemala by ti hovorit, ze sa poslednych 50 rokov, pretoze trojvakcinou MMR sa ockuje na Slovensku od roku 1992, takze podla spravnosti by mala povedat ze za poslednych 20 rokov, teda riadne sa kopla. Niekedy je dobre mat nastudovane info, aby sme si vedeli overit, co nam lekari hovoria. V kazdom pripade som rada, ze ste ocko zvladli bez problemov a uprimne zelam aby ste nemali ziadne komplikacie 😉 🙂

milankovazuzana
20. jan 2012

@eaka Ale ja som nikomu neradila, aby si nič nezisťoval, to si zle pochopila!Nevkladaj mi prosím do úst niečo, čo som nepovedala.Vravela som o sebe, že sa predovšetkým spýtam našej lekárky, jej verím.keď som sa jej pýtala, mala som prečítané z netu klady i zápory a potom som sa pýtala jej.máme spolu dohodu, že očkujeme iba to, čo nám odporúča.Bola to iba moja skúsenosť, každý si môže predsa vybrať , či dieťatko dá alebo nedá zaočkovať.Na konci môjho príspevku som to zdôraznila, je to naša skúsenosť a rozhodne nikoho som nenavádzala, aby si nič nezisťoval.

eaka
20. jan 2012

@milankovazuzana Ja predsa netvrdím, že si niekomu niečo radila, ale Tvoja veta:
"Ja sa najprv, kým dôjde k očkovaniu , vždy pýtam našej pani doktorky na čo najviac informácií, najradšej si to vždy vypočujem od nej, ako čítať alebo počuť a často sa zbytočne znervózňovať z nevedomosti." , neobsahuje nič o tom, že by si pred očkovaním zisťovala a študovala sama a jasne vyjadruješ, že takéto samoštúdium je "zbytočným znervózňovaním sa". To mi len vyplynulo z toho, čo si tu napísala, nič iné nesúdim, nič iné o Tebe neviem... 😉

A len tak mimochodom, ak je očkovanie účinné, tak je dôležité nielen pre chlapcov kvôli mumpsu, ale aj pre dievčatá kvôli rubeole, pretože tá zase môže narobiť šarapatu v tehotenstve... Problém je v tom, že aj keď sú deti vystavené riziku očkovania v detstve, vakcína ťažko chráni ešte o 30 rokov, keď bude žena prípadne reálne ohrozená... Chcem tým povedať, že vakcína, ak chráni, tak zbytočne, práve v dobe, keď by choroba bola s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi dobre zvládnutá a organizmus by získal doživotnú imunitu. Miesto toho je v tomto období prekonaniu choroby zabránené (ak je to vôbec vakcínou a nie tým, že sa dieťa s vírusom ani len nestretne) a prekonanie choroby sa tak umelo posúva práve do obdobia, kedy môže narobiť najväčšiu škodu...

milankovazuzana
20. jan 2012

@eaka áno, pripúšťam, že som vetu zle sformovala, keď sa pýtam lekárky, už veci pre i proti naštudované, ale nedávam im váhu a neznervózňujem sa nimi dovtedy, kým ideme k lekárke a tam sa na všetko spýtam jej.Hovorím, že jej názor je pre mňa smerodatný,A čo sa týka účinku na dievčatá, to sme nepreberali, mám syna, hovorili sme teda o chlapcoch.Znovu zdôrazňujem, že je to naša skúsenosť, nemám dcérku, takže som napísala iba to, čo sme zažili my so synčekom.

eaka
20. jan 2012

@milankovazuzana V tom prípade nevidím dôvod samoštúdia, keď zisteným informáciam nepripisuješ žiadnu váhu... ale to je Tvoja vec... čo sa týka mojej pripomienky o rubeole, opäť iba reagujem na to, čo povedala Tvoja pani doktorka, že očko je dôležité "najmä pre chlapcov"... Je dosť pochopiteľné, že pri mamičke chlapca nevyťahuje rubeolu, ktorá je nebezpečná pre dievča (v dobe tehotnosti)... a naopak...
A keby Ťa to neotravovalo, napísala si, že máte dohodu, že očkujete iba to, čo p.Dr odporúča... čo Vám neodporučila zaočkovať?

milankovazuzana
20. jan 2012

@eaka Vieščo moja? Nechajme to tak, lebo v dobrej viere som napísala príspevok.Bol to iba môj názor pre kočku, ktorá sa na to pýtala a založila túto diskusiu.Je teda na nej, či to bude čítať, alebo nie, či sa jej bude páčiť alebo nie.Prečo by som práve Tebe mala stále odpovedať na Tvoje otázky? Máš svoj nemenný názor a ja Ti ho neberiem, ani sa Ti nesnažím oponovať.Nebolo by to fér voči tejto kočke, rozbiehať si tu diskusiu medzi nami dvoma.Ja nechcem, aby jej diskusia vyvrcholila do záveru, ako mnohé iné na MK a preto už prosím nebudem reagovať na žiaden príspevok.

eaka
20. jan 2012

@milankovazuzana Tak ako ku každej otázke, ktorá by vyžadovala skôr diskusiu, napíšem "prečo nezaložíš radšej diskusiu", tak v tejto, keby zakladateľka nechcela diskusiu, mohla založiť otázku... tak by jej každý napísal svoju skúsenosť iba raz... A keby nechcela rozbiehať ďalšiu diskusiu, tak si proste prečíta tú, ktorá tu už na túto tému je...
Úplne normálne som sa opýtala, aké očkovania Vám neodporučila, použila som Tvoje slová, nevkladám Ti do úst žiadne výroky, napísala si, že máte dohodu... ale možno Ti došlo, že vlastne žiadnu "dohodu" nemáte a očkujete rad radom všetko?? Usudzujem len podľa Tvojej reakcie, ale máš pravdu, nemusíme to tu riešiť, mňa len viacero bodov v Tvojom príspevku zaujalo, tak som reagovala, to sa snáď môže, nie? 😉

Prajem pekný večer...

bridget
20. jan 2012

@eaka @milankovazuzana presne to sa chcem opytat - co pani doktorka neodporucila ockovat???? Velmi ma to zaujima, kedze MMR, co je najvacsi hnus zo vsetkych odobrila...

sisaha
20. jan 2012

@mili768 my sme nemali ziadnu reakciu.

andel7766
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adelaine
20. jan 2012

len mierne zvysena teplota na 10 den.

bobocka
20. jan 2012

@milankovazuzana nie nie,nie je to ockovanie proti kiahnam,mumpsu a osypkam,ale je to rubeola,mumps a osypky+je mozne si kupit rozsirenu vakcinu,ktora je aj proti kiahnam 🙂 to len na poopravenie. 😉
@mili768 nemusis ockovat v 15 mesiacoch,kludne aj posledny den v 18mesiaci ,to je vyclenena hranica na toto ockovanie.ja som ockovat dala,moj syn bol ockovany pred rokom a reakcie ziadne.nic strasne to nebolo,no treba si zvazit pre a proti.ja sa bojim neockovat ,ale vzdy trpnem aka bude reakcia po ockovani.treba k tomu pristupovat zodpovedne.ked sa raz rodic rozhodne ockovat,treba min tyzden pred ockovanim obmedzit kontakt s okolim,hlavne detmi.aby dietatko neochorelo,lebo aj mini soplik moze narobit riadnu sarapatu pri ockovani.dieta musi byt na 100% zdrave.ja som kupila malemu homeopatika thuya occidentalis 15ch a to som mu dala den pred ockovanim( 5 granuliek rozpustit v malinkom mnozstve vody,podat medzi jedlami a nezapijat),hned ako bol ockovany(to som si rozpustenu thuyu doma do striekacky pripravila a hned po vpichu som to malemu dala do pusky) ,den po ockovani a tyzden po ockovani.pre moj dobry pocit.je vhodne zvysit prijem vit c.a takisto aj tyzden dva po ockovani obmedzit kontakt,dietatko izolovat,aby zas v tom obdobi ked sa mozu neziaduce ucinky ukazat(kedze u mmr je to okolo 10dna) aby bolo dietatko zdrave,nech sa k tomu nepridruzi ziadna ina choroba.mozno stoji za opytanie sa dr,nech pred ockovanim spravi dietatku crp rozbor krvi,co tam nie je nejaky skryty virus.dr by mala dietatko pred ockovanim popocuvat,pozriet hrdielko,skontrolovat uzlinky atd atd,proste treba si byt isty,ze dietatko je 100% zdrave v case ockovania.ak nie je,treba ockovanie odlozit.inak dr ockovala do rucky.
nasa dr mi rovno povedalz,e su ockovania za ktorymi si stoji a ockovania,ktore su podla nej na zvazeni pre rodica.stoji si za kazdym povinnym,odporucila aj rotaviry,hepa a len ak chceme,ze tam ked sa podchytia prve priznaky,tak sa to da v pohode zvladnut a vobec neodporucila kliestovu encefalitidu.vraj keby sa dalo ockovat proti borelioze,tak to by bolo super,ale kliestovku neodporuca.tam staci,ze clovek presvihne jeden termin a moze ist odznova.a ja este sama za seba dodavam,ze ockovanie proti rakovine krcka maternice tiez povazujem za neskutocny risk so zdravim.ale to sa tyka az pubertalnych dcer.to len tak na margo ockovania.

milankovazuzana
21. jan 2012

@bobocka áno, ja som to už vyššie poopravila, ďakujem, my sme pred očkovaním absolvovali takisto podrobnú prehliadku u pani Dr.Nebolo to tak, že by sme prišli a šup injekcia, to nie.Pozrela aj hrdielko, srdiečko, priedušky, pľúcka.
Áno, takisto my sme preberali tieto očkovania+ešte jedno očkovanie bolo na lyžičke okolo 2. mesiaca, to bolo dobrovoľné.