Očkovanie a autizmus v časopise Mama a Ja

erienka
2. mar 2014

Nechcela som sem o ockovani pridavat dalsiu diskusiu, kedze je tu toho vela, no kedze si neviem dat odpoved na jednu otazku, predsa len som sa rozhodla. V poslednom cisle casopisu Mama aj Ja je rozhovor s odbornickou na detsky autizmus. Na otazku o suvislosti medzi vakcinaciou a autizmom odpoveda takto: "Dieta sa rodi s predispoziciou k nemu, ma to zakodovane vo svojej DNA a spustac je rozny. Na rannu vakcinaciu treba naozaj pozerat ako na spustac autizmu a bohuzial, ak sa dieta narodi s autizmom, je len otazka casu a podnetu, ktory tento neodvratny proces zacne..." Dalej hovori i toto: "aby sme dokazali zodpovedat tuto otazku, musime sa trosku vratit k pricinam autizmu. Je definovany ano neurovyvinova porucha, t.j. jeho priciny su urcite - specificke alebo nespecificke poskodenia centralnej nervovej sustavy v ramci prenatalneho, resp. perinatalneho a postnatalneho vyvinu dietata. To znamena, ze mame jasne a zrozumitelne priciny - napr. komplikacie pri porode (asfyxia, hyperbilirubinemia, rizikove tehotenstvo z roznych pricin, prekonanie febrilit v ranom obdovi, nasledna spojitost s epilepsiou a pod.). A potom mame velke moznostvo deti, v zdravotnej anamneze ktorych nenachadzame tieto problemy. Mamicky mali velmi pokojne a zdrave tehotenstvo, porod bez komplikacii, dietatko v prvych 15 mesiacoch nebolo vaznejsie chore, cize vsetko tak ako ma byt. A zrazu prislo ockovanie a nahla zmena v spravani, v reakciach a zaujmoch dietata. Rodicia maju uplne "ine" dieta. Ano, suhlasime s tym, ze ockovanie "spustilo" autizmus. Vyvin "cakal", kedy nieco pride a ten neodvratny osud naplni. Ale nemuselo to byt ockovanie, moze to byt aj banalne ochorenie ako viroza ci psychogenne priciny, ktore boli v minulosti casto zdoraznovane, ako umiestnenie dietata v inom socialnom prostredi, odchod mamicky do zamestnania, kratkodoba zmena prostreda (hospitalizacia) a pod."
Moja otazka znie - pokial teda autizmus je dietatu uz "dany", co ak napr. do jeho 5 rokov nebude ockovane, ani raz chore, bude stale s matkou, nebude vystavene stresu, skratka z hladiska psychohygieny sa bude mat dobre - v takomto pripade sa unho ten autizmus nespusti? Resp. moze sa spustit aj u sedemrocneho? Pretoze ak je to naozaj tak, ako hovori psychologicka, nie je naozaj lepsie vsetky rizikove situacie co najviac obmedzit? Neviem uz, co si mam o tomto mysliet. Konecne som sa rozhodla, ze dam zaockovat dcerku a zas som sa docitala toto...

sisaha
2. mar 2014

@erienka nejdem sa pustat do diskusií či očkovať, alebo nie. Jedna zasadna vec. Dieťa pri očkovaní musí byť zdravé. Treba sa vyhnúť očkovaniu v čase virozy, zvýšenej teploty atd. Moja dcera pojde na pol roka do školy do zahraničia a jednou z podmienok je mať absolvovane všetky očkovania. rozhodnutie ci dať alebo nedať je vecou každého rodiča, ja osobne mam obe deti zaočkované. Nerada by som totiž niektoru vystavila v buducnosti riziku choroby, ktoru by mohla dostať, keby bola napr. tehotna.. Takze, musis si to zvazit sama, lebo ta tu niektoré "zožerú".

mima4
2. mar 2014

@erienka
autizmus sa zacina prejavovat kvazy pred tretim vekom zivota dietata, pricom u 3-4 rocneho je ho mozne uz odborne u dietata potvrdit.

lilli19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
belllinka
2. mar 2014

@sisaha Tak ale nie je moc velka vyhra, ked sa teraz bude musiet kazdych 10 rokov preockovavat. Kolko mamiciek sa tu dava pravidelne preockovavat, napriklad pred otehotnenim, aby nedostali rubeolu? Ty si sa dala?

bosoriak
2. mar 2014

@erienka Ja si myslim, ze zakladom je mat pediatra, ktoremu doverujes. Ja neviem, mne sa zda cele cudne pytat sa na taketo odborne otazky nejakych anonymov na fore. Nazory totiz nie su rovnocenne. V tomto pripade je nazor lekara predsalen niekde inde, nez nazor maminy, ktora ma svoje informacie z internetu. Dobry lekar ti poradi, vysvetli rizika a prinosy a na zaklade toho sa mozes rozhodnut.

Neber, prosim, informacie z casopisov ako smerodajne, pisu ich totiz "len" novinari, t. j. ludia bez medicinskeho vzdelania. Ano, davaju priestor roznym lekarom, ale presne ako si napisala - vysledkom precitania nejakeho clanku je "Co mam vlastne robit?" Takze co mas vlastne robit? Opytat sa lekara, ktoremu doverujes. Nie na forach, kde najdes vacsinou absolutnych odporcov ockovania (nic proti, je to ich rozhodnutie, s ktorym nikto nic nespravi).

Takze aj vysledok tvojej otazky ako iste uvidis, bude len plamenna hadka na temu ockovat vs. neockovat, bez konstruktivnej debaty a udavania argumentov.

sedmokraskadl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kale13
2. mar 2014

@lilli19 ako stare dieta myslis? nas nemal.. a nikdo sa na to nepytal, ked ziadas o travel authorization cez ESTA tak tam mas list chorob ale nie ci bol ockovany..

K autorkinej otazke @erienka .. vsade pisu, ze autizmus diagnostikuju do 36m, a dokonca aj ked je diagnostikovany tak asi 10% deti sa vyrazne zlepsi neskorsie.. velmi je to komplexne.. ked vies anglicky tak si nastuduj vysledky studii o autizme so statistikami a nie len co jedna doktorka povedala.. tak isto si nastuduj aj o chorobach ktore sa ockuju.. a zvaz rizika a inak vraj u dievcat je mensia pravdepodobnost autizmu

https://sfari.org/news-and-opinion/news/2013/cl...

https://sfari.org/news-and-opinion/news/2013/lo...

domak2
2. mar 2014

@erienka A ako by si chcela realne vsetky tie situacie obmedzit? Nikdy nevyjdes z domu a nebudete prijimat navstevy?

sisaha
2. mar 2014

@belllinka nejdem rozoberat preco ano a preco nie, lebo sa to tu zvrhne tak, ako v kazdej inej teme. Ale ostala som prekvapena, ze podmienkou prijatia dietata na studium do zahranicia je mat zdokladovane povinne ockovania..A som rada, ze ich ma, lebo ak by to mala byt jedina prekazka, tak by ma porazilo.

erienka
autor
2. mar 2014

@domak2 jasne, ze nie🙂 Ja ockovat tak ci tak asi pojdem, len som rozmyslala, ze keby sa teoreticky nejakym stastim podari vsetky tie vplyvy vylucit, ze ci by sa mohol autizmus nerozvinut, hoci v DNA by bol. O tomto bola vlastne ta moja povodna otazka, nie o tom, ci ockovat alebo neockovat

sisaha
2. mar 2014

@erienka to je ale asi otazka na genetikov..

jonas17
2. mar 2014

@erienka no, ono je to trošku divné...vraj spúšťačom može byť hocičo...ale tiež si myslím, že načo riskovať? ked viem, že tým spúšťačom by mohlo byť očkovanie, tak nezaočkujem...ked viem, že padajú lavíny, tak pod ten svah nepôjdem, nie? alebo risknem, že čo ked ja sa jej akurát vyhnem? postavené na hlavu...lebo lekári sa veľmi rýchlo zbavia zodpovednosti tým, že už to dieťa v sebe malo...tak nech to zistia! nech nejak testujú deti pred očkovaním, či nemá v sebe zárodky cukrovky, rakoviny, reumy, autizmu! ono je to ako ruleta, jedno dieťa vyjde dobre, druhé nie...už sa len modliť, aby čierny peter nepadol na nás...a tak je to aj naopak, s nezaočkovaním...

kveta
2. mar 2014

@erienka Minule som citala pripad maminky, co dala MMR ockovat az stvorrocnemu. A odisla im rec.

V rodine mame autizmus, takze MMRko nedavam ockovat v ziadnom veku.

namornicka
2. mar 2014

@erienka všetky rizikové situácie do 5 rokov neobmedzis pretože infekcnu chorobu dieťa dostane od deti, babky, otca, hocikto to prinesie to by si ani do obchodu nemohla ísť, držať ho mimo sveta by mu neurobilo dobre na psychiku, ani sa to prakticky nedá zrealizovať pretože by si takto scvokla načisto a kým by si bola na psychiatrii o dieťa kto by sa staral? A okrem toho v 5 rokoch ho prvýkrát pustiť do civilizácie veď to by bol ako Maugli.

stormie
2. mar 2014

@lilli19 tak to si ma teda pobavila 🙂 to odkial mas taketo informacie???

rebellefleur
2. mar 2014

@lilli19 - nepíš sem info, ktoré NIE sú pravdivé... 😉

lennicka
2. mar 2014

@lilli19 my sme uz par dni v us na dovolenke so 4 a pol mesacnym babatkom.... Pri žiadosti o zelenú kartu sa vyžaduje zoznam očkovani, ale zohľadňuje sa vek, možno to si mal by mysli ;);)

bastika
2. mar 2014

@jonas17 takze ty nechodis lyžovať ani k moru kvôli cunami? 😀

uhnakova
2. mar 2014

Co sa tyka poziadavku na dolozenie ockovania na studiach v zahranici, tak plati ako kde a ako na ktorej univerzite. Ja som studovala v Prahe, samozrejme ziadne dokladovanie ockovania. Brat studoval v Oxforde, musel dolozit ockovanie proti meningitide, co u nas nie je povinne, takze sa pred nastupom dal zaockovat. Nikto nevyzadoval, aby to ockovanie bolo absolvovane v rannom detstve. Netreba sa teraz trapit, ze dieta nepojde niekam na vysoku len kvoli ockovaniu, ved za 10-20 rokov mozu byt uplne ine ockovacie kalendare. Proste sa potom doockuje, ak ho prijmu 🙂

domak2
2. mar 2014

@erienka teoreticky je mozne uplne vsetko 😀

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucirella
2. mar 2014

@erienka
Ahoj. Ja mam kamaratku, ktora pred siestimi rokmi ako psychologicka pracovala v Nemecku v takom domove (ustave... neviem ako to nazvat, aby to neznelo tak zle) pre autistov. Vtedy som sa jej pytala, co to je autizmus a ako vznika... do vtedy som sa s tym nestretla. Vravela mi v podstate to, co pise dr.v casopise: ze to vznika uz pocas tehotenstva a nevie sa presne preco a ako, a ze sa to da zistit az od urciteho veku... Ano, je to uz par rokov, no ako citam, plati to stale este...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jonas17
2. mar 2014

@bastika zbytočne sa vyrehluješ, absolútne si nepochopila moj príspevok...tam, kam ja chodím k moru, cunami nepríde a lyžovať chodím pravidelne, len ešte som lavíny nestretla..lyžujem v strediskách,kde lavíny nepadajú..preto je u nás pravdepodobnješí nežiadúci účinok po očkovaní, ako prírodná katastrofa...

bajana
2. mar 2014

@erienka prepac, ale na tvoju otazku ti tu nikto neodpovie odborne a fundovane, nechapem, ako ta vobec napadlo pytat sa to laiciek na mamickovskom fore....toto je otazka na odbornikov, ktori sa roky venuju autizmu a ak by na nu vedeli odpovedat, vyguglis si to niekde v odbornych clankoch....

iwesska
2. mar 2014

Ze banalna viroza spusti autizmus? To snad nemysli vazne, ze ked dieta ochorie na nadchu tak o tyzden z neho bude autista 😖 Ja len tolko k tomu vyjadreniu od Dr., ze zaujimave, ze autizmus v ziadnom pripade na SK nemoze spustit vakcina proti MMR - vzdy je to nasledok niecoho ineho, geneticky podmieneneho, len nie vakciny. Na druhej strane v USA a dalsich vyspelych statoch je v neziaducich ucinkoch letaku uvedeny aj autizmus a su uznane a odskodnene deti, ktore boli touto vakcinou poskodene. Preto sa pytam, ako je mozne ze ta ista vakcina v jednej krajine toto ochorenie spustit moze, v inej krajine je to nemozne ?!? Neviem, ale nieco mi tu nesedi 🙄

adsumus
2. mar 2014

Kto by ste chceli meditovať nad príčinami autizmu a iných vývojových porúch, vedci naznačujú súvislosť s užívaním paracetamolu (paralen, panadol, coldrex) počas tehotenstva a vznikom týchto poškodení.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23656698
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24163279

jonas17
2. mar 2014

@adsumus nemám rada také pošmešky, že "meditovať nad príčinami autizmus".. určite by ti nebolo tak smiešno, keby si meditovala nad svojím chorým dieťaťom...ale nie to som chcela, všetky lieky, ktoré si žena dá do úst, dá si ich dobrovolne, a už vobec, ak je tehotná, ked sa napcháva coldrexom a neviem čím ešte, je to jej slobodná voľba...ale to malé, akurát narodené dieťa, zaočkuje lekár bez toho, aby mal rodič čo to k tomu povedať! stačí ísť k lekárke a z čakárne sledovať, ako sa očkuje, ako na páse a mamičky ani netušia, proti akej chorobe...nehovorím o všetkých, ale zažila som to u lekárky...

adsumus
2. mar 2014

@jonas17 Ja som zasa zažila maminky, čo neočkujú a nemajú ani potuchy, proti ktorým chorobám neočkujú...ale si prečítali na nete, že netreba očkovať bo to je zbytočné a škodlivé. Tú info som dala, aby si prípadne tehotné osoby dali, ak to pojde, pozor na tieto veci. A nad príčinami autizmu meditujeme všetci...niektorí úplne neodborne a zaujto voči vakcínam a v prospech kdejakej alternatívy, ale je tu aj vedecký výskum a ten by sa mal tiež aj trochu brať do úvahy. Ber alebo nechaj tak.