Očkovanie proti rotavírusom

bejata144
9. jan 2013

Toto očkovanie mi odporúčali všetky moje známe, ktoré majú detičky, bola som rozhodnutá, že svoju malú dám zaočkovať, ale keď som sa o tom zmienila doktorke - opýtala sa ma - a ste si naozaj istá, že to chcete? - vyjadrila sa, že prednedávnom mala jeden prípad, keď bábätko po tomto zaočkovaní prestalo celkovo prospievať aj po fyzickej aj po psychickej stránke - že, aby som to ešte zvážila a že pri najbližšej poradni poviem či chcem alebo nie... Tak teraz neviem - aké máte skúsenosti s týmto očkovaním ak ho už máte, lebo naozaj neviem čo robiť, keď doktorka mi to skôr neodporúča, ale bojím sa, aby mi malá neskončila raz v nemocnici a potom si to budem možno vyčítať...

vikusik
9. jan 2013

Neviem je to na každom,ja som svojho maleho dala zaočkovať akurat teraz na druhy tyžden berie druhu davku a nemal ani žiadne nežiaduce okrem zvyšenej teploty ale ta mohla byť aj stoho že mal aj polio aj moja švagrina ide dať malu zaočkovať 🙂

prasiatko30
9. jan 2013

Pokial nejdes davat svoje dieta v6m do jasiel nema starsich surodencov v predskolskom zariadeni a drvivu vacsinu casu svojho dna travi len s tebou - ze sa proste nestretavate s inymi detmi predskolskeho veku - tak by som nad tym ani nerozmyslala

buchtikjaja
9. jan 2013

Ahoj, my máme tri detičky a naše staršie dievčatká absolvovali nemocnicu s vracaním na infúziách niekoľkokrát.....nepríjemná skúsenosť. Preto som chcela dať zaočkovať aj nášho synčeka (1 rok), nakoniec som ho nezaočkovala. Máme v rodine detskú lekárku, ktorá pracuje v Prahe a ona mi potvrdila, že je lepšie radšej si nasporiť na inú očkovaciu látku, pretože je to 50 na 50 , keďže aj rotavírusy sú každý rok úplne iného zloženia.
Aj moja kamarátka dala zaočkovať malú a nakoniec chytila rotavírus taký, že skončila v nemocnici na infúziách, v jej prípade je to vyhodených 100 eur a o dva týždne to mala opäť......a to je zaočkovaná..... 😒
Nuž neviem, ale skúste si urobiť vlastný názor, či sa oplatí vyhodiť 100 eur, keď to dieťatko môže chytiť aj keď bude zaočkované...... Aj známe sestričky z detského mi potvrdili, že majú detičky, ktoré sú zaočkované a boli 3 dni na infúzkach.....

xlucia
9. jan 2013

@bejata144 rozhodne nie

hajanka
9. jan 2013

@bejata144 nie
ockovanie nechrani proti nakazeniu (dokonca moze danu chorobu naplno rozvinut, okrem inych ochoreni a neziaducich ucinkov, pretoze ide o zivu vakcinu, cize do tela naockuju naraz niekolko typov zivych rotavirus, s tolkymi naraz by sa v beznom zivote dieta mozno nikdy nestretlo, cize vlastne zamerne nakazia a cakaju ci si telo vytvori protilatky....)
ockovanie nezaisti tvorbu protilatok voci danych typom
ockovanie nechrani proti vsetkym moznym typom (out there)
ockovanie kazde moze mat neziaduce ucinky

napr. vakcina Rotarix by mala chranit voci 7 genotypom,
existuje min. 42 roznych G/P kmenov s najroznejsimi kombinaciami serotypov, kedze vakcina chrani len proti par typom, ockovanim ti nevznika istota, ze tvoje dieta na rotavirus (iny, alebo rovnaky) nikdy neochorie, praveze ochoriet stale moze, ak nie na jeden typ, tak na iny, ockovanie ti nezaruci, ze dieta uz na dany typ (alebo iny) opat neochorie. Zakladom pri akejkolvek hnacke je dodrziavat pitny rezim. Je nepovinny, obsahuje zive oslabene rotavirusy virusy pomnozene na VERO bunkach (bunkach obliciek africkej zelenej opice), dieta po ockovani moze sirit rotavirusovu infekciu a moze nakazit okolie (vlastne u neho ta rotavirusova infekcia prebieha - ockovanim je zamerne nakazene a velmi castym nez. ucinkom je prave hnacka, bolesti brucha, nafukovanie, podrazdenost

neockujeme povinne, duplom nie nepovinne

mirka1611
9. jan 2013

podla mna ano. Na hnacky proti ktorym to je, moze male dietatko aj zomriet, nakolko ovela rychlejsie straca tekutiny a dehydruje sa az tak ze je problem to ustáť. sestra dala maleho ockovat teraz, nemal ziadne neziaduce ucinky. Ja so synom idem zajtra. Moj mladsi brat dostal tento virus az ked mal 13 rokov (takze nejde len o chorobu do predskolskeho veku...), bolo to peklo, aj vtedy mu islo o zivot - ockovany nebol. A mozno dostane dieta virus aj ked je zaockovane, ale rozhodne nie v takej intenzite ako bez ockovania, to mi potvrdila lekarka..

sympa1
9. jan 2013

nedala som ani jednu...imunitu mame naco?

lea641981
9. jan 2013

@hajanka nestras 😕

hajanka
9. jan 2013

@lea641981 prosim? cim?

mirka1611
9. jan 2013

@sympa1 keby vzdy fungovala len imunita tak asi neexistuju choroby nie?

hajanka
9. jan 2013

@mirka1611 na hnacku zomriet nemoze, ale moze na jej komplikacie ako je napr. dehydratacia A POZOR - na kazdu, aj obycajnu hnacku nesposobenu rotavirusom 😉
ockovanie v tomto pripade prinasa viac rizik ako prekonanie choroby, zaklad je pitny rezim!
to v akej intenzite a ci bude prebiehat lahsie alebo tazsie po ockovanie (alebo bez ockovania) nemozno porovnat, kazdy pripad a kazda nakaza-ochorenie je individualne, kazdy typ iny, kazde dieta ine, tak to porovnavat nemozno (ani lekarka) 😉
to sa jednoducho porovnat neda

lea641981
9. jan 2013

@hajanka nepisem ze by si nemala pravdu 🙂 len mam doma dieta ktore som jedno dala proti rotavirusu zaockovat a druhy chodi zo skoly s hnackami a mam co robit aby som sa okolo maleho tocila ☹ nastastie mala sa drzi 😔 este aj na vianoce syn hnackoval a grckal neustale 😔 a volam ucitelke ze maly je chory a ona povie ze aj ona ma problem podobny a uci deti 😲 😲 😲 😲 😲 😲 nechapem 😠

lea641981
9. jan 2013

@hajanka nechaj ma v tom ze som urobila dobre ked som isla s malou na tie lyzicky 😔

nae
9. jan 2013

@mirka1611 Zdravá imunita ale nie je svatožiara - neznamená to, že kto má v poriadku imunitu, nikdy neochorie 😉 Keby nefungovala imunita (ako napríklad u pacientov, ktorí ju majú pomocou liečby zničenú pred a po transplantácii hematopoetických kmeňových buniek/kostnej drene), tak by nás skolil každý bacil zo vzduchu (a že ich tam je!). Niekedy ale imunita nestačí, keď sme exponovaní príliš veľkej dávke patogénov, a vtedy sa choroba rozvinie.

hajanka
9. jan 2013

@lea641981 kazde dieta je ine, daj ho vysetrit z coho ma tak casto hnacky, nemusi ist vobec o rotavirus

hajanka
9. jan 2013

@lea641981 ja ta necham v com len chces 😀

nae
9. jan 2013

@lea641981 ja mám tiež obe deti proti rotavírusom zaočkované (v druhom prípade zbytočne, lebo kojím, ale to som sa dozvedela až po "funuse"...). Starší rotavírus chytil aj napriek očkovaniu, ale zvládli sme to doma. Mladší bol zatiaľ ok, aj keď nás nejaké črevné problémy chytili v rámci rodiny.
Už s tým nič neurobíš, ani ja, tak možeme aspoň dúfať, že motyka vystrelí a na niečo to bude.

lea641981
9. jan 2013

@hajanka 😲 no mam sa aj ja zasmiat?

nae
9. jan 2013

@mirka1611 Po prirodzenom prekonaní rotavírusovej infekcie je zaručená ochrana minimálne 5 rokov, po očkovaní maximálne 2-3 roky (pri najlepšom scenári, kedy vakcína zafunguje a dieťa nie je pritom dojčené).

sympa1
9. jan 2013

@mirka1611 tak sa dajme napichat proti vsetkemu a mame pokoj ze

nae
9. jan 2013

@bejata144 Inak máš skvelú lekárku, nedá sa naklonovať? Takých by sme potrebovali ako soľ - čo nezatajujú informácie a nechajú rodičom priestor na vlastné rozmýšľanie.

hajanka
9. jan 2013

ps: a nie len pitny rezim, ale aj
doplnanie mineralov (o ktore dieta pri hnacke prichadza)
doplnanie soli
doplnanie energie (napr. hroznovy cukor)
doplnanie probiotik
detox (zalezi od veku)
o tom len malokto vie,alebo malokoho napadne.....

"prevention better than cure" 🙂 a takisto spravna liecba

@lea641981 ps: pricinou castych hnaciek moze byt aj neznasanie laktozy alebo mliecneho cukru napriklad... to nakazlive nie je 🙂

desszi
9. jan 2013

@bejata144 mas rozumnu doktorku, ktora ta upozornila aj na jeden z mnohych moznych neziaducich ucinkov, ano, vsadila ti chrobaka do hlavy a urobila dobre, pretoze preniesla zodpovednost za zdravie tvojho dietata len a len na Teba. A tak to ma byt. Totiz rozhodnut sa musis sama. Tvoja dcerka ma ako vidim 3 mesiace, najrizikovejsie su rotavirusove hnacky do obdobia 6 mesiacov, prave z dovodu, ze u takto malych deti dochadza k rychlej dehydratacii organizmu. Rotavirusov je vsak nespocetne mnozstvo, tak ako pise @hajanka. Dalej citam, ze mas zatial len jedno dietatko, sanca ze dostane prave rotavirusovu infekciu je pomerne mala. Preco? Pretoze sa s nou predpokladam nepohybujes hore dole dlhododobo v miestach, kde sa zdruzuje vela ludi alebo deti (nakupne centra, obchodne domy, materske centra, detske kolektivne zariadenia), nema skolko - alebo skolopovinneho surodenca, ktory by infekciu mohol priniest zo skolky / skoly, pravdepodobne dojcis, urcite dbas na hygienu ruk a stravy a pokial si to situaciu nevyzaduje, nechodis do zdravotnickych zariadeni (totiz najvacsie semeniste rotavirusov byvaju nemocnice). Riziko nakazy vo vasom pripade pri tychto podmienkach je minimalne. Okrem toho najcastejsi neziaduci ucinok ockovania byva prave hnacka.

lenkalis
9. jan 2013

@bejata144 Ak dojčíš, materské mlieko deaktivuje účinnosť očkovania proti rotavírusom: http://www.slobodavockovani.sk/news/vyskumnici-...
, ja som to čítala na nemeckej stránke. Takže ak dojčíš, to je vlastne prirodzená ochrana, ktorá tieto vírusy zabíja.

lea641981
9. jan 2013

@hajanka maly neznasa mlieko a podobne vyrobky on bol plne kojeny 6 mesiacov a do 9 mesiackov sem tam a kravske nepil a dnes malokedy vypije 🙂 on je skor zeleninovy a ovocny velmi a polievkovy nema rad ani mliecne polievky 🙂

mirka1611
9. jan 2013

@nae ved o tom hovorím ! imunita nestačí na všetko.... asi si ma zle pochopila... reagovala som práve na názor sympa1.

lea641981
9. jan 2013

@lenkalis malu nekojim 😒 pije nutrilon HA a isli sme na lyzicky rotavirus

lea641981
9. jan 2013

@mirka1611 😖

mirka1611
9. jan 2013

@lea641981 ? 🙂

mirka1611
9. jan 2013

Ja si myslím, že ublížiť dieťaťu tým nemôžeš. Iba pomôcť... V horšom prípade aj keď vírus dostane, prebehne v slabšej forme. A pokial mu vyslovene nehrozí , že mu tým ublížiš (ako je to pri iných očkovaniach) , tak by som na peniaze vôbec nehladela....