Očkovanie Rotarix

anka2103
15. nov 2012

aky mate na toto ockovanie nazor?

milka1978
15. nov 2012

@anka2103 nemal to byť rotarix? ja som svojho prvého syna dala očkovať touto vakcínou rotarix a dám aj druhého .... v rodine sa nám vyskytol rotavírus tak preventívne .... vtedy bola švagriná so svojim synom 3 dni na infúziách v nemocnici ... nechcela by som to zažiť

cerez
15. nov 2012

Využila som vakcínu teraz pri synovi. Ja som bola spokojná.

dankapap
15. nov 2012

ja nemam dobru skusenost-malu mi zaockovali ako 3mes.a dostala hnacky a silne bolesti bruska-isla sa cela dorevat-kakala len zelenou vodou a hlienom-trvalo to 1den-sice je to pisane v neziaducich ucinkoch-bola tou vyvolenou-a uzila som si svoje-mala som na male ist na pohotovost-ale ked sa uz konecne dorevala tak zaspala-ja som jej dala hylak forte aj sebe som si naordinovala -kedze som ju kojila-a pomohlo to este v noci sa hodne pucila a na druhy den bola v poriadku-konzultovala som to s nasou dr.moze sa to vyskytnut no my sme boli prvy....a druhu davku nam odporucila-no zdravy rozum mi povedal ze nie...a ma jednu davku...dr.mi este povedala ze ak by dostala rotavir tak potom ked mala teraz taketo "mierne "nasledky ake by mala potom keby ochorela...neviem-ja ockovaniu som prestala doverovat v podstate su to zive virusy-tak mozno preto taka reakcia..

zigzag
15. nov 2012

@anka2103 ako na vsetky ostatne, su to jedy, ...precitaj si pribalovy letak vakciny, a precitaj si nieco o rotavirusovych infekciach,ake je precento,ze prave tvoje dieta je ohrozene,,,,, a rozhodni sa ci si ochotna riskovat vedlajsie ucinky vakcin,,,,, ja by som neockovala nic na tvojom mieste 😉 ale je to na tebe,,,

prevenar
15. nov 2012

nazor mame ,ze neockovat ..ani keby tanky padali. koli 1000 roznym dovodom . ak mas zaujem diskutovat o rizikach ockovania , mame vytvorenu sukromnu temu , kde je klud a pokoj 🙂 mozem ti vybavit vstup 😝

v kazdom pripade vela stastia v studovani a tom spravnom rozhodnuti.

susanerose
16. nov 2012

my sme dali zaočkovať, myslím si že prevencia je lepšia ako potom to liečenie a nehovoriac o tom, čo rotavírus dokáže narobiť s takým malým telíčkom...

bublinkajasminka
16. nov 2012

my sme zaockovat dali, keby sa mam teraz rozhodnut ci ano alebo nie tak urcite nedam...ockovania su narocne pre deticky a maju vela vedlajsich ucinkov. moja mala ma 4,5 roka a ked su crevne infekcie spojene s vracanim v skolke tak to chytila niekolkokrat tak potom neviem ci nam to pomohlo.dokonca toto leto sme kvoli tomu lezali aj na infekcnom 😒 😒 😒

andrejka1974
16. nov 2012

ja mam dcerku zaockovanu a bola som rada pretoze tyzden na to ako bola ockovana sme mali v rodine hnackovy virus a ju obysiel my vsetci nim presli

kbeata
16. nov 2012

@andrejka1974 a mali ste zistene,ze hnacku sposobil rotavirus?

halienka
16. nov 2012

@kbeata kľudne mohol, a to práve od očkovanej dcérky mohli chytiť, pretože sa očkuje živou vakcínou, to znamená, očkované dieťa je ešte cca týždeň prenášačom tohto ochorenia, malo by byť držané mimo kolektív a veľmi často sa stáva, že rodina sa nakazí, pretože kontaminované sú hlavne plienky, takže pri prebaľovaní ak nie je dodržaná najprísnejšia hygiena, tak sa veľmi jednoducho nakazí ten čo prebaľuje a potom prenesie na ostatných. Priebeh u každého môže byť rôzny, pretože to ako na rotavíry reagujeme záleží od toho, koľko sme ich už v živote "stretli" . Čím viac tým býva priebeh ľahší. Na tomto mechanizme je postavené aj toto očkovanie, pichnúť dieťaťu živý oslabený vírus - čo dá telu (imunite) informáciu akoby už prekonalo nejakú rotavírusovú hnačku, tým pádom každá ďalšia ktorú v živote stretne by mala mať ľahší priebeh, poprípade si s ňou organizmus poradí bezpríznakovo. Ale keďže ide o živý vírus, tak jednoducho môže vyvolať toto ochorenie či už u očkovaného alebo sa očkované dieťa može stať na krátku dobu bacilonosičom tohto vírusu. To je jeho veľké negatívum. Každé dojča môže naň teda zareagovať inak, podľa stavu imunity a genetiky. Sú známe prípady, kedy dieťa dostalo tak silnú hnačku a kŕče z tohto očkovania (proste rotavírus aj keď oslabený mal v konkrétnom prípade príliš dobrú živnú pôdu - dieťa mohlo byť oslabené prebiehajúcou infekciou, ďalšími očkovaniami, ktoré podstúpilo v ten istý deň, geneticky tam mohol byť nejaký predpoklad atď.) až dostalo zauzlenie čriev. A sú deti čo to prekonajú bez problémov. Ale veľmi často čítam tento príbeh, že pár dní po očkovaní ochorela celá rodina, ľudia však nevedia, že dieťa je krátku dobu vlastne bacilonosičom a nespoja si to. A všetci vieme ako nadšene robia lekári vyšetrenia, pokiaľ nie je priebeh príliš kritický, poprípade sa hnačka neťahá viac ako 2 týždne, nikto ti len tak v deň prepuknutia hnačky hneď výter robiť nebude. A častokrát je za 3 dni po všetkom. Najskôr poskúšajú 3 liekov proti hnačke a až potom ak to neprechádza nastupujú vyšetrenia.
Rotavírusy majú naozaj najhorší priebeh u kojencov, pretože sa s ním stretli zrejme prvý krát, bohužiaľ takéto niečo môže vyvolať aj samotné očkovanie. Tým pádom ak má mať preventívne opatrenie (očkovanie) za možný následok vyvolanie samotnej choroby, tak u mňa nepripadá v úvahu. Musela by som mať 100% istotu, že toto ochorenie očkovanie nevyvolá, a to nemám a priznáva to aj samotný výrobca vakcíny. Takže som ho zavrhla, snažím sa skôr prirodzene malej budovať imunitu, vyhýbať sa možným ohniskám nákazy a byť pripravená v prípade skutočnej nákazy rýchlo reagovať.

januschka10
16. nov 2012

Ja som ockovat nedala. Nam to lekar ani neodporucal. Dala som ockovat iba povinne ockovanie. A to nam odporucaju kazdy rok aj chripku zaockovat (teda nie kazdy lekar, na SK urcite ockovat, tu v Taliansku neockovat) kvoli tomu,ze maly sa predcasne narodil a je aj alergik. Ked mal 2 roky tiez sme boli 5 dni v nemocnici na infuzkach, velmi zvracal a hnackoval. Poznam vela ludi co si tym preslo, podla mna staci odhadnut situaciu a co najskor podat infuzie. Na vakciny tiez deti aj dospeli reaguju rozne. Ja sa napr. nedavam ockovat proti chripke a uz som dlho taku riadnu chripku ani nemala. Moja svokra sa dava ockovat kazdy rok a kazdy rok ma chripku, minuly rok mala 2x!

jarabica123
16. nov 2012

@anka2103 Ahoj, no moja krstna dala malu zaockovat ako troj mesacnu a bohuzial rotavirus dostali a tiez skoncili v nemocnici na infuziach, takze uz viac ziadne ockovanie proti rotavirusom, poucila sa

madlei
16. nov 2012

my sme sa dali zaockovat a nemali sme ziadny neziaduci ucinok

rudy252
16. nov 2012

@anka2103 my sme dali zaočkovať a nemali sme nežiadúce účinky. Doktorka mi povedala, že sme sa rozhodli dobre, že sme to dali. Avšak ja osobne som to dala len z dôvodu, že plánujeme odcestovať mimo Slovenska za prácou a nechcela som riskovať, že by to malá chytila niekde v cudzej krajine kde sú lekári všelijaký, ak by som ostala na SR tak nedám hoci sme nemali žiadny problém a to z dôvodu, že tiež mám na to taký názor ako maminky vyššie. 😉

simca06022011
16. nov 2012

my sme zaockovany, nemali sme ziadne problemy, dokonca hned zacali hnackovat deticky v jaslickach prvy tyzden, vela ich aj chybalo (neviem ci rotavirus alebo daco ine - kludne mohlo byt).. moja mala nedostala nic. Vlastne nikdy nemala hnacky a podobne veci. Bolo to jedine na co som ju chcela dat ockovat, tak dufam, ze sa nam to oplatilo 🙂

vlnka81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kbeata
17. nov 2012

@halienka ja neockujem,tak by som nedala ani rotavir... 😀

halienka
17. nov 2012

@kbeata ja viem, ja som len chcela vysvetliť, to že kľudne v Andrejkinej rodine mohli pochorieť od očkovaného dieťaťa rotavírom 😀 Ostatné som dovysvetľovala aj pre ostatných, aby chápali ten mechanizmus, teda aspoň som sa snažila 😀 😀

hajanka
17. nov 2012

@andrejka1974 presne ako pise @halienka 🙂

@anka2103 moj nazor je taky, ze toto ockovanie je zbytocne, nezmyselne, nebezpecne z dovodu moznych neziaducich ucinkov

kbeata
17. nov 2012

@halienka ano,zdielam tvoj nazor 😉
len co niektori pisu ze dali zaockovat,potom bud hnacku nedostali,alebo mali lahsi priebeh,to ale nemusela sposobit ucinnost tej vakciny 😉 ,stale zabudaju,ze len niektore su sposobene rotavirusom
nedavno mi mamicka v centre pre deti hovorila,aku zlu reakciu mala jej dcera po tej vakcine

vikusik
17. nov 2012

@anka2103 moja ja som dala maleho tiež zaočkovať teraz v utorok nakolko mal 3 mesiace a ešte naš čaka druha davka,nemal žiadne vedlajšie učinky len mierne zvyšenu teplotu a cely deň prespal 😔 po druhu si idem v januari.My sme sa rozhodovali na zaklade toho že bratrancova dcera dostala hned po nastupe do škôlky a ležal a v nemocnici cely tyždeň a potom to dostala aj druha jej ho dcera 🙄 ,ja radšej mam prevenciu ako sedieť v nemocnici a bezmocne sa pozerať na babatko 😀 rozhodnutie je na každom 😵 😵 😵

halienka
17. nov 2012

@kbeata veď práve, keď viem ako to teraz v zdravotníctve je, na vyšetreniach sa hrozne šporí, už musí byť veľmi zle aby ti urobili výter, veď to vidím teraz aj pri malej, angíny jedna za druhou, až keď bola štvrtá, tak spravili výter a bum - hemofilus inluenzae - presne ten proti ktorému sa očkuje 😖 Takže verím, že ani srnka netuší, koľko je v skutočnosti rotavírových, pneumokokových, hemofilových alebo úplne iných infekcií, ktoré sú veľmi podobné 😖

anka2103
autor
17. nov 2012

dakujem vam vsetkym pekne za nazory, ale pravdu povediac ste mi velmi nepomohli, kedze kazda ma iny nazor 😒

hajanka
18. nov 2012

@anka2103 pozri, lekar ti bude na 99% tvrdit ze toto ockovanie je potrebne, bezpecne, zivotu nevyhnutne, ze tvoje dieta ak dostane hnacku, skonci v nemocnici a zomrie...

Rotarix je nepovinny, obsahuje zive oslabene rotavirusy virusy pomnozene na VERO bunkach (bunkach obliciek africkej zelenej opice), dieta po ockovani moze sirit rotavirusovu infekciu (vlastne u neho ta rotavirusova infekcia prebieha - ockovanim je zamerne nakazene a velmi castym nez. ucinkom je prave hnacka, bolesti brucha, nafukovanie, podrazdenost
Rotarix by mal chranit voci 7 genotypom, existuje min. 42 roznych G/P kmenov s najroznejsimi kombinaciami serotypov, kedze vakcina chrani len proti par typom, ockovanim ti nevznika ziadna garancia, ze tvoje dieta na hnacku nikdy neochorie, praveze ochoriet stale moze, ak nie na jeden typ, tak na iny, ani prekonanie hnacky ani ockovanie ti nezaruci, ze dieta uz na dany typ (alebo iny) opat neochorie. Zakladom pri akejkolvek hnacke je dodrziavat pitny rezim.
Rozhodnut sa musis sama.

andrejka1974
18. nov 2012

@halienka lekarka mi povedala ze vdaka ockovaniu ten virus hnackovy nedostala neviem ci to bol rotavirus co sme mali ale mala je zaockovana tak ho vtedy nedostala

mirka1308
20. jan 2013

@halienka Myslím že to čo si tu písala - o tom nainfikovaní celej rodiny sedí. My sme boli v lete s 5mesačným synom hospitalizovaný kvôli krvavým hnačkám, a prvé čo sa lekár spýtal bolo či sme náhodou nedali jeho alebo niekoho z rodiny očkovať proti rotavírusom?? Som si to vtedy vôbec nespojila 😒 Ale doktor hneď takto začal. Potom bolo podozrenie na salmonelu a aj na zápal mozgových blán, nakoľko mal malý veľmi zlý priebeh ☹ Museli mu brať mozgo-mliečny mok(lumbálka), ktoré sa našťastie vylúčilo. Nakoniec to bol Campylobakter a vyšiel nám iba jeden jedinký raz a to hneď pri prvom stere. všetky ostatné boli negatívne našťastie, no narobilo to takúto spúšť drobcovi s organizmom. A po 1hodine od hospitalizácie sme mali sepsu, čo ani doktor nepredvídal a sám priznal, že dobre že sme trvali na hospitalizácii, mohlo to dopadnúť veľmi zle 😢 On nás totiž presviedčal, že nie je to nutné 🙄 A perlička bola, keď nás po 5dňoch pustili domov, na druhý deň telefonát z odd.epidemiologie že mám ísť svojej obvodnej dokine dať si urobiť aj ja aj muž ster. Tak som jej povedala, že som bola 5dní poruke a nič a keď sme boli konečne doma a nemala som s kým nechať chlapca tak otravujú?? No Slovensko!! 🤐

prevenar
20. jan 2013

@mirka1308 ahoj, ak by ta to zaujalo , tak mame o rizikach ockovania verejnu skupinu. najdes tam vela zaujimavych informaci . musis sa pridat sama , info ako na to najdes v mojom fotoblogu .

hajanka
21. jan 2013

@andrejka1974 ahoj, prepac, ale neda mi, uvedomujes si aku hlupost si napisala???

"....virus hnackovy nedostala - neviem ci to bol rotavirus co sme mali - ale mala je zaockovana tak ho vtedy nedostala" 😀

nae
21. jan 2013

Ja som dala oboch očkovať proti rotavírusom (pri druhom z blbosti, čistej blbosti, pretože je kojený, takže materská demencia ako vyšitá). Prvý mal brutál nejakú vírusovú enteritídu v 10 mesiacoch (postupne sme si to predávali, ale uňho to bolo najhoršie, naˇšťastie nebolo treba do nemocnice). Druhý po prvej dávke bol v pohode, ale odhnačkovala som si to ja a starší. Náhoda to asi nebola....

maria11
19. mar 2013

Ahojte, tak ja by som odporucala neockovat. My sme tuto chybu urobili a maly mal 50% vedlajsich ucinkov, ktore su v pribalovom letaku: od krcov v brusku, nechutenstva, nespavosti, zapchy, ..., teploty az po krv v stolici (ta tam mimochodom ani vobec nie je...). A navyse mu to uplne rozhadzalo imunitu. Odvtedy, co dostal prvu davku, ale najma druhu (az po tejto davke mal vyrazne problemy) chyti vsetko, co sa okolo neho suchne. Dovtedy bol ako plne kojeny uplne v pohode, aj ked starsia dcera nosila stale nieco zo skolky.
Neviem, ci potrebuje toto kazdy zazit... Lekarka nas samozrejme na nic podobne nepripravila, neupozornila... Len vysvetlovala, aky je to skvely napad dopriat dietatu vsetko najlepsie... Ale to je standard, co sa tyka ockovania.
Drzim palce pri rozhodovani vsetkym.