Odklad očkovania do dvoch rokov života dieťaťa

lenyy
20. aug 2013

ahojte. je tu mnoho tem o ne/ockovani, ale mna konkretne zaujima problematika odkladu- konkretne: nase 6 mesacne dieta nema zatial ziadne ockovania/odmietli sme, ale s tym, ze ockovat chceme ale s odkladom min do 1,5 roka / a to tiez potom planuje len niektore ockovania/.
Otazka na Vas je, ci je tu niekto kto dal takyto odklad a potom zaockoval, ci je tym ozaj moznost eliminacie neziaducucich ucinkov ockovania/zrelsi imunitny system/, alebo je to to iste akoby som malu dala zaockovat v utlom veku.
Pripadne je tu niekto kto dal odklad , potom zaockoval a olutoval? alebo olutoval ze dal odklad🙂? jednoducho vas nazor na odklad od ockovania do 1,5-2 roku zivota. vdaka moc za kazdy objektivny nazor.

aristka
20. aug 2013

tu sa objektívneho názoru nedočkách ,ale len subjektívnych a neviem či by so na základe nich postupovala ,na tvojom mieste by som sa skontaktoval s imunologičkou a nech ti vysvetlí niečo o imunite dieťaťa a prečo ano očkovať a prečo nie...budeš to mať odborne a nezávisle ,keďže ona neočkuje ..

cherry1981
20. aug 2013

@lenyy Ahoj moja dcerka ma 16 mesiacov a odlozila som zatial iba MMR ockovanie a odmietla ockovanie proti penumokokom. Pred nastupom do skolky, ale zvazujem ze ju zaockovat dam aj MMR vakcinou aj proti pneumokokom este sa dohodnem s alergologickou co si o tom mysli. Viac Ti neviem poradit

alabama0011
20. aug 2013

@lenyy my sme mali odklad iba MMR, bola zaockovana ked mala 2 roky aj 3 tyzdne.

lenyy
autor
6. sep 2013

este by ma zaujimalo,tym co ste dali odklad a po istej dobe ste dali ockovat dieta-davali vam preplatit vakciny v plnej vyske aj tie co bezne ked v termine ockujete plati poistovna?lebo tymto sa mi vyhraza moja dr ze vsetko budeme platit potom v plnej vyske.vdaka

alikaa
6. sep 2013

@lenyy Nie je pravda, ze ti to poistovna potom nepreplati, uz tu davnejsie pisala mamicka, ze si pisala s poistovnou a napisali jej, ze nemaju dovod, neuhradit povinne vakciny v neskorsom veku. A co sa tyka odkladu do 1.5-2 rokov, tak rozdiel je v tom, ze v tomto veku ti uz dieta povie co ho boli, babatko ked place, tak je to pre kazdeho normalne. Tiez je to lepsie v tom, ze vo vyssom veku by uz mala byt zrelsia krvno-mozgova bariera a tym padom by do mozgu malo preniknut menej skodlivin z vakcin.

evatko
10. sep 2013

Moja ma 17 m a dnes ju po prvy x ockovali. Jasne, ze sme nic neplatili. Mala mala uz teplotu, velmi ju boleli nozky, normalne nemohla chvilami chodit.

lenyy
autor
11. sep 2013

@evatko a ak sa mozem opytat preco ste prvy x ockovali az teraz?ste chceli odklad alebo ste dotaraz nemohli z nejakeho dovodu? nelutujes zatial ze ste ockovali? vdaka

evatko
11. sep 2013

@lenyy ja som chcela poposuvat ockovania, co najviac sa da, aj pri druhom sme MMR pichli az ked malo 24m. Teraz nam hralo do karat vela aspektov- mala bola chorlava od narodenia- 3m mala sople, 4 m kiahne- tam dr. Povedala aspon 3 m neockovat. Potom sme boli nonstop chori, vsetky deti, takze nic. Potom na jar zase hemofil, zahlienenie, kasle. Stale dokola. Potom som pripustila ATB , tie dobrala pred dvoma tyzdnami, teraz bola par dniok, tak sme do toho isli.

adulik23
11. sep 2013

@alikaa nevies o ktoru poistovno slo?
my mame tiez odklad a hned prve co mi doktorka povedala je, ze neskor si budem musiet platit plnu cenu vakcin. 😠

lenyy
autor
11. sep 2013

@evatko a vedlajsie ucinky sledujem ze si chuda aj tak uzilo tvoje babo.nelutujes ze ste dali ockovat?lebo rozmyslam ze vobec nedam alebo minimalny odklad 2roky

evatko
11. sep 2013

Ja som rada tej teplote, je to znamenie, ze organizmus bojuje s tymi virusmi. Zatial mala len malu zvysenu. Bolest noziciek ma netesila, uz je to ale lepsie. Je to tazka tema, urcite kvoli tym vedlajsim ucinkom nelutujem, s nimi sa pocita. Ak zostaneme, co verim, ze zostaneme len pri tychto , je to ok. Mmr asi odmietneme, uvidim. Inak moje prve dve deti su zaockovane

alikaa
11. sep 2013

@adulik23 Myslim, ze to bola poistovna Dovera. Ale je jedno ktora poistovna to bola, ziaden zakon nic taketo nepise, ze si budes musiet platit plnu cenu vakcin. Povedz dr. nech ti ukaze kde sa to presne pise. Nic take totizto neexistuje.

kbeata
11. sep 2013

@evatko prosim ta,a co ste ockovali,teda akou vakcinou?

evatko
12. sep 2013

@adulik23 aj my mame doveru a neplatili sme. Neboj, to riadne keca.
@kbeata synflorixom

kbeata
12. sep 2013

@evatko aha,takze 1 krat synfl.,a hexu nie?,pytam sa lebo moj este nie je ocko...a synflorix bude mat 3 davky?

minqea
21. sep 2013

a je vlastne mozny odklad 2 roky? mne lekarka povedala, ze nie, ze potom sa uz neda ockovat..(?) tak isto vraj nie je mozny vyber vakcin, lebo vraj existuje iba hexa a penta..tak jednu z tych si treba vybrat, ale nie jednotlive ockovacie latky.
viete k tomu nieco viac?

minqea
21. sep 2013

@evatko vy ste mali hemofila? ma tymto dr. dost vystrasila, predtym som o tom nepocula. kde ste to asi chytili?
vdaka.

vianne
21. sep 2013

moj syn ma 26m, absolvoval iba tbc a hexavakcinu, mal caste bronchitidy, od 9m sa lieci na astmu, je na inhalacnej th. MMR sme odlozili s podpororou imunologicky min. do veku 3 rokov, aj kvoli vyskytu neziaducich ucinkov u nasich neteri.
myslim, ze ma vyznam odlozit ockovanie do neskorsieho veku. osobne pri dalsom dietati budeme uvazovat o odklade vsetkych ockovani do cca 3 rokov, v tomto veku aj podla imunologa su u dietata vyvyinute zakladne imumologicke mechanizmy, ktorych vyvoj nechcem narusat ockovanim. viem, ze kazdy si to asi nemoze dovolit, ale my sme ochotni uhradit okovania, ak by ich nehradila poistovna. pokial by nam neschvalili individualny ockvaci plan. teraz mam od pediatra informaciu, ze pokial ma dieta odklad na odporucenie odborneho lekara (neurolog, imunolog a pod.) poistovni sa zasle toto hlasenie o odklade a nie je problem neskor ockovat.

ninan2
29. sep 2013

@lenyy Ahoj, my sme mali odlozenu Hexu o 1 rok, cize 1. davku mala az cca v 15 mes. a 2. davku v 18 mes. 3. davku sme odmietli. Pocas prveho roku mala len Prevenar. Nemala nastastie ziadne neziaduce ucinky, okrem dost vysokej teploty po 3. davke Prevenaru. MMR sme odmietli uplne. Nasa doktorka nas nahlasila az po odmietnuti MMR, ten odklad Hexy nastastie takto neriesila.
Urcite je lepsie ockovat az ked je dieta starsie a ma zrelsi imunitny system... alebo neockovat vobec.

lenyy
autor
30. sep 2013

@ninan2ahoj. a preco ste odlozili he xu a prevenar nie. a este preco ste odmietli potom tretiu davku?dakujem pekne

diana_81
30. sep 2013

@minqea

tak predpokladam, ze mala na mysli preplacane vakciny. Tam su urcene konkretne, ale ked si pozries povedzme stranky najvacsich firiem co vakciny vyrabaju ako GSK, Merck a Sanofi Pasteur napriklad a najdes si zoznam ich produktov tak existuju i jednotlive, jednozlozkove vakciny v mnohych pripadoch. Toto je napriklad zoznam z USA:

http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Vacci...

minqea
1. okt 2013

@diana_81 vdaka..u nas na trhu ale teda jednozlozkove nie su, ze? (teda tie, ktore su v hexa a pente..hm,asi okrem hepatitidy a tetanusu, tie by mali byt). ..no a este najst take, ktore neobsahuju hlinik 😀

diana_81
1. okt 2013

My sme ockovali napriklad detsku obrnu separe tak musi byt toho viac. V celej EU. Pozistuj si na internete a mozno v lekarni vedia objednat aj ked priamo nemaju. Otazka je tiez ci toho hlinika nadpstane dieta do tela viac ked sa picha kopec roznych monovakcin.

lenyy
autor
11. okt 2013

@diana_81 no toto by aj mna zaujimalo. ja som rozmyslala ze ak by sa mono dalo ockovat proti ciernemu kaslu mozno to by sme dali. ale som taka zmatena z toho celeho ak mam pravdu povedat, na jednej strane som moc rada ze nasa 7,5 mes este nevidela ihlu a na druhej strane mam obavu ci ju tym nejako neohrozujem.

alikaa
11. okt 2013

@lenyy V tomto veku by uz cierny kasel mala zvladnut v pohode. Nas pediater mal vraj nedavno 1.5 mesacne babatko s ciernym kaslom a zvladli to vraj bez nemocnice.

nae
11. okt 2013

@lenyy ahoj, akurát práve proti čiernemu kašľu neexistuje monovakcína nikde. 😔

lenyy
autor
11. okt 2013

@nae a ake mono vakciny existuju prosim ta? je vobec realne zohnat ich na svk?

nae
11. okt 2013

@lenyy čo sa týka povinného očkovania, tak sa dá zohnať monovakcína proti tetanu, hepatitíde B. Proti čk neexistuje monovakcína, proti poliu sa v minulosti dávala orálna monovakcína, tá asi ešte niekde existuje, záškrt - to som našla jedine špecifickú monovakcínu pre dospelých. Hemofil B tiež len v kombinácii. Čo sa týka MMR očkovania, tak u nás jedine v kombinácii, najbližie majú monovakcínu proti osýpkam myslím v Nemecku. Ale ževraj aj na ruskom trhu sú nejaké monovakcíny, ale pochybujem, že by sa našiel nejaký dostribútor, ktorý by to z Ruska privážal.

lenyy
autor
11. okt 2013

btw. co je podla vas "mensie zlo" - prevenar ci synflorix?lebo moja pediatricka hexu len so synflorixom kombinuje /zrejme ma zmluvu/ lebo ani pocut nechcela ze keby sme nahodou dali ockovat hexou zeby to mala kombinovat prevenarom.

alikaa
11. okt 2013

@nae @lenyy Pokial viem, tak monovakcina na tetanus je az od 5. rokov
Popozeraj si, ake su dostupne vakciny na Slovensku - http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock...
A moj maly este v roku 2010 dostal hexu spolu s prevenarom, vtedy este Synflorix nebol dostupny (aspon myslim), Vacsina deti v roku 2010 dostala tuto kombinaciu a tusim aj v roku 2009. Inak ked uz ockovat, tak preco to nedat s odstupom par tyzdnov? To vasa pediatricka nerobi? Lebo viem o viacerych doktorov, ktori to rozdeluju aj s mesacnym rozostupom.