Ideme očkovať. Čo robiť, ak sa objaví horúčka?

mondulka
8. nov 2012

Ahojte mamičky na budúci týždeň ideme na prvé očkovanie ktoré sa odkladalo lebo malá bola choručká.Chcem vás poprosiť o radu čo robiť ak mi maličká dostane horúčku poprípade bude mať bolesti v nožičkách poprípade opuch?Ďakujem za vašu pomoc a za každý príspevok. 🙂

martinaxx
8. nov 2012

Nám dala doktorka od horúčky sirup Nurofen,a hneď ako sme prišli domov som jej priložila zimný obklad-opuch sme nemali ani ju to nebolelo al horúčka bola celý deň,Nurofen pomohol-len to nechcela piť,naťahovalo ju z toho,potom sú aj čipky Nurofen,ale tie sú myslím od 3 mesiacov🙂

zuzi0911
8. nov 2012

@mondulka ahoj ked sa objavi horucka podas jej liek
a sk by si mala picit ze ju to bolka tak isto nurofen alebo cipok.

lulo231
8. nov 2012

@mondulka Teplota po ockovani je uplne normalna reakcia. Liek podas pri 38 st. celzia alebo mas pocit, ze ju to boli, prip. je mrzuta. Sirup Nurofen ma prijemnu myslim jahodovu chut, taku sladku a su aj cipky. Na opuchy je octanova mast.

alena0305
8. nov 2012

Lieky by sa mali podať pri teplote nad 38 - inak si telo nevytvorí protilátky- nie len pri očkovaní ale aj pri chorobe. A na oklady je dobrý tekutý octan (burrow alkohol) alebo víno s vodou. Čipky sa dávajú podľa hmotnosti čiže ja som dala malej polovicu čipky.

zuzka9449
8. nov 2012

@mondulka Ahoj, my sme boli akurat vcera na ockovani, uz druhom. Prve zvladol velmi dobre, bez teploty a opuchov. U nas vcerajsok prebehol bez problemov, No dnes sa objavila teplota, hned som mu dala Nurofen cipok. Je to to najlepsie, od 3 mesiacov. Zelam, nech to prebehne bez komplikacii 🙂

andrejka1983
8. nov 2012

nam doktor vždy po očkovaní odporučil ked dojdeme domov, aby sme jej namastili miesto vpichu octanovou mastou a priložili tam kapesníček, obliekli pančusky a nech co najviac beha alebo lozí, aby proste neležalo len tak...to proti opuchu a stvrdnutiu miesta vpichu...a čo sa týka teploty tak podaš bud preventívne večer pred spanim alebo až ked vystupi teplota jeden panadol ( paralen) čipku do riťky alebo sirupček, co si vyberieš 🙂 my sme to tak robili a nikdy sme nemali teplotu po očkovaní

pectore
8. nov 2012

Nám velmi pomohli fenistilove kvapky...ktoré utlmujú alergicke prejavy..malá mala opuch nozičky s začervnenanim a asi hodinovy plač... po podani fenitilovych kvapiek to odoznelo...na druhy deň nebol ani opuch ani zacervenanie...a vsetko je v poriadku. (takyto prejav mala len pri prvom podani hexy...ostatne potom zvladla len zo slabym začervenanim... )

aamelia
8. nov 2012

Ahoj, malý mal po každom očkovaní teploty - tak sme si to vždy poriadne užili. Dávala som mu čípok - Paralen 100 a keď mal vysokú teplotu, tak som ho kúpala s teplotou vody o dva stupne nižšou, než mal teplotu tela, minimalne však 36 stupňovej. A nezabudnúť na príjem tekutín, keď bude mať horúčku.
Ale keď mal skoro 40 (posledné očkovanie), tak to pomohli zraziť teplotu len zábali a čípok. Tak dúfam, že malinká to zvládne. Dievčatká takéto veci zvládnu zvyčajne lepšie ako chlapci. 🙂
Držím palce.

petah82
8. nov 2012

od bolesti radsej nurofen ako paralen alebo panadol. teplotu po ockovani nezrazat, je to prejav, ze jej imunitny system pracuje naplno a vytvara si protilatky na ockovane choroby, ak jej zrazis teplotu, utlmis imunitny system, nemusi si vytvorit protilatky a cele ockovanie nemusi byt 100pro efektivne. teplota je normalny prejav po ockovani, pise sa o nej aj v pribalovom letaku.

mondulka
autor
8. nov 2012

@petah82 a to ju mám nechať v horúčkach len tak sa trápiť či ako?ani zábaly nemám robiť?

hajanka
8. nov 2012

@mondulka nie trapit, ale nechat organizmus bojovat, horucka (kt. zacina pri 38,5st) mobilizuje imunitny system a telo si tvori protilatky, to je cielom celeho ockovania, ak sa zvysenej teploty zbavis uz v pociatku, tak utlmis imunitne reakcie a organizmus si tak nevytovori protilatky (co je aj tak diskutabilne..), pri horucke je odpoved imunitneho systemu najucinnesia sucasne sa aj spomaluje rast mikroorganizmov, ak po ockovani zrazas teplotu (uz v jej pociatkoch), organizmu absolutne nedas sancu vytvorit protilatky voci danej chorobe, proti ktorej bolo ockovane, takze cele toto ockovanie je uplne zbytocne (este ked si vezmes, ze imunitu neziska ziadnu a navyse ma v tele kopec nebezpecnych latok z vakciny - uplne zbytocne)
Ak zrazat horucku, tak v prvom rade zabezpecit rezimove opatrenia, vyvetrat, zobliect vrstvu (len lahke oblecenie), dostatok tekutin (malo tekutin podporuje teplotu) a fyzikalne opatrenia a tymi su napr. tepid sponging, zabaly, kupel, sprcha, liekom ako takym by som sa najradsej vyhla uplne, alebo si ich nechala ako poslednu moznost.
Samozrejme, ak ide o bolest alebo dlhodobu chorobu, tak treba k horucke aj tak pristupovat, vtedy by som zrazala (fyzikalne) alebo od bolesti podala liek.
Este jeden fenomen... ak zrazas zvysenu teplotu, velmi casto krat sa stava, ze po hodinke, respa. par hodkach opat rychlo stupne (cize ucinok lieku je len kratkodoby) a to sa stava preto, lebo telo sa chce branit, chce tie patogeny porazit, znicit a ty mu to vlastne nedovolis, preto sa teplota vracia (aj niekolko krat), zvysena teplota a horucka je znakom dobrej imunity, je znakom toho, ze organizmus bojuje.
pouvazuj, postuduj

na opuch daj hned po vpichnuti studene obklady a stridaj velmi casto, chlad zmiernuje opuch
lieky preventivne ziadne nepodavaj

hajanka
8. nov 2012

@mondulka este doplnim, ak by bol dlhotrvajuci neutisitelny plac, krik, vreskot a pod. (zvycajne nastava k veceru), vedz, ze to je bolest hlavicky, kedy sa tazke kovy a toxicke latky dostanu do mozgu babatka.
Zmeny spravania a spankoveho rezimu su beznym prejavom poskodenia nervovej sustavy ockovanim. V anglictine je na to taky "mily" pojem "minimal brain damage".

petah82
8. nov 2012

@mondulka ako pise @hajanka, zabaly a sprchovanie a obmyvanie spongiou je uplne ok. daj jej nurofen, ak to nevydrzis a budes jej chciet pomoct a budes vidiet, ze pomoc potrebuje, ale nie paracetamol, co je v panadole a paralene.

pectore
8. nov 2012

@hajanka boze !!!! .."Zmeny spravania a spankoveho rezimu su beznym prejavom poskodenia nervovej sustavy ockovanim." .......aby k tomu zacalo dochadzat muselo by to prejst do stadia encefalitydy... a to by muselo dieta revat tak 3-4 hodiny vkuse....a myslim ze uz po 2 hodinach by kazda matka zmetkovala a hladala pomoc keby jej dieta po ockovani malo taku reakciu a revalo taku dlhu dobu bez prestavky...este take malicke....

Tu je moznost potencionálneho rizika.... ja chapem ze si u kazdej mamicky co sa rozhodne ockovat robite nenápadnu neočkovaciu kampan strasenim a nabadanim k studiu...pretoze prve co vyskoci ked clovek zada nejaky pojem do vyhladavaca je sloboda v ockovani... 😀 ale fakty su taketo :

Pri očkovani DTP vakcíny -Kontinuálny plač, dočasne : 1 z 100
-Kŕče alebo šok , dočasne : 1 z 1750
-Akútna encefalopatia: 0-10.5 z 1000000
- Smrť: neni preukázaná

Porovnaj si to s prípadnými komplikaciami pri chorobách ktorými sa neockovane dieta moze nakazit a to vypisem len niektore

Záškrt - Smrť: 1 z 20

Tetanus – Smrť: 3 z 100

Čierny kašeľ - Zápal pľúc: 1 z 8
-Encefalitída: 1 z 20
-Smrť: 1 z 20

U vas za vsetky vase problemi mozu vakciny 😀 ... akurat ze je to vsetko len pseudoveda a zbožne prianie najst viníka... ...odporucam prestudovat výrazy ako :

http://en.wikipedia.org/wiki/Orthomolecular_med...

http://en.wikipedia.org/wiki/Quackwatch

http://www.quackwatch.com/search/webglimpse.cgi...

keď už tak radíte iným študovať.

hajanka
8. nov 2012

@mondulka Je dobre ze vobec vopred rozmyslas dopredu, nad neziaducimi ucinkami 🙂

precitaj si pozorne pribalovy letak k danej vakcine aby si bola "pripravena" na to co moze nasledovat (ale aj nemusi) skor alebo neskor, po prvej vakcine, alebo po piatej... atd. nejde len o horucku, bolest a opuch, to je najmenej, je toho bohuzial omoho viac a zavaznejsieho... maj na pamati, ze mnozstvo (obrovske mnozstvo) neziaducich ucinkov sa vobec nehlasi pediatrom a uz toboz nie na SUKL, z toho vyplyvaju aj tie statistiky, nejaky kontinualny plac 1 zo 100 ....
Pribalova informacia danej vakciny udava psychycke poruchy ako je nezvycajny plac, podrazdenost ci nepokoj ako velmi casty neziaduci ucinok v 1 z 10 ockovanych, ak k tomu este vezmes to, ze neziaduce ucinky sa nehlasia tak ako by mali, tak je riziko este vyssie. Frekventovanost zavaznych neziaducich reakcii (ako poruchy krvi a lymfatickeho systemu, imunitneho a nervoveho systemu, sokovy stav a kolaps, poruchy dychania a koze, sa uz ani neudava (pre istotu), len je tam ta moznost poznacena (ako upozronenie, varovanie).
Zvaz vsetky rizika, vopred. Choroby proti ktorym planujes ockovat sa dnes daju uspesne liecit a je miziva sanca, ze sa nimi vobec nakazi. Za povsimnutie totiz stoji aj vyjadrenie vyrobcu, a to ze tak ako pri kazdej ockovacej latke, tak ani pri tejto sa imunitna odpoved vobec nemusi vytvorit (takze preco vlastne toto cele podstupovat).

pectore
9. nov 2012

@hajanka nehlasi sa tu na slovensku alebo len vo velmi slabej miere....lenze to je chybou aj matiek ze to povazuju za normalne... si pozri system VAERS (čo je systém kde sa zaznamenávajú nežiadúce účinky vakcín )...kolko je tam hlasenych pripadov.......preto som ti dala do pozornosti kontrolny organ ktory sa tymito vecami zaobera... http://www.quackwatch.com/ je tam kvantum odbornikov a nominantov na nobelove ceny a ich ulohou je informovat verejnost o nekalych neoverenych ci nepravdepodobnych lekarskych praktikach... ich uroven a objektivnost je na daleko vyssej urovni nez ponukaju ty vasi odbornici... co veria vesmirnym silam, ci lieku proti nude.... a nic v zivote okrem metania ludskych hlav nedokazali ....!!! az na par svetlych vynimiek ktorych postoj k ockovaniau vsak nieje taky extremisticky ako podavas!

CHoroby sa daju uspesne liecit...a nedaju sa chytit... tak sa pozreme na realne cisla ....pretoze ja by som to netvrdila

Veľká Británia a Japonsko znížili používanie vakcíny proti čiernemu kašľu. Výsledok na seba nenechal dlho čakať.

Veľká Británia pokles nastal v 1974 ... V roku 1978 nasledovala epidémia pri ktorej bolo nakazených viac ako 100 000 obyvateľov s toho 36 umrelo.

Japonsko : pokles v zhruba v rovnakom čase ako to bolo u Británie. Zo 70% preočkovanosti (339 prípadov bez úmrtia) na 20%-40% preočkovanosť na 13 000 prípadov a 41 úmrtí v 1979.

choroby v neockovanom obyvatelstve maju tendenciu sa vracat a staci k tomu neockovane obyvatelstvo a zavlecenie... pripady cierneho kasla sa rozmahaju po evrope, osypky- cez 3500 pripadov v rumunsku ,cez 1400 v Britanii..., rubeola v rumunsku tento rok cez 25 000 prípadov...zaskrt v lotysku okolo 29 pripadov... este raz sa pozri na umrtnost v neockovanom obyvatelstve a netvrd ze je to lahko a uspesne liecitelne.... ....podcenujete veskere lekarske spravy...a historiu

Pri tomto fakte si treba uvedomiť ,že napríklad výskyt chrípky či iných respiračných ochorení neklesol hoc sa zvýšila hygiena a zlepšila sa životná úroveň...., nie sú síce také nebezpečné (neočkuje sa nimi plošne...pretože sú to sezónne ochorenia a menia sa... na každé obdobie treba vakcínu s iným typom chrípky...podľa výskytu a rozšírenia....) lenže spôsob širenia nákazy je približne rovnaký ako u iných vysoko nákazlivých chorôb. Vieme že žiadna vakcína nie je 100% učinná a každý jeden človek je ináč vnímavý a má inač nastavený imunitný systém . Detské vakcíny sú učinné pre 85% - 95% zaočkovaných. to znamena ze s 1000 deti si protilatky nemusi vytvorit tak 7... urcite je dobre si nieco nastudovat ale isto nie na strankych ktore otorene vystupuju proti ockovaniu... tam potom clovek najde take info typu ze glutaman je neskutocny jed...a pritom je beznou sucastou azijskej kuchyne ktore je povazovana za jednu z najzdravsich... uroven pravdy je asi taka ako ked niekto napise aby ste nejedli jablka pretoze ich jadierka obsahuju prudko jedovaty kyanid...kyanid sam o sebe je jedovaty ale co take sa ti stane ked par jadierok zjes....? skratka propagacie Orthomolecular - medicine, homeopatie a inych alternativnych smerov ktorych vysledky su tazko preukazatelne a tazko vseobecne aplikovatelne. No strasenie im prikotula peniazky do vrecak .

lucina7
9. nov 2012

@mondulka
naša malá, ked dostala niekedy horúčku po očkovaní. dala som jej ten detský paralen - sirup čo je pre bábatká.

syrik
9. nov 2012

Ja sa vám čudujem, mamičky...všetkým, ktorí dobrovoľne dávate pichať ten sajrajt svojím deťom...

pectore
9. nov 2012

@hajanka a este jedna vec to ze sa dieta nemoze nakazit stoji na jedinej veci a tou je VYSOKA PREOCKOVANOSŤ zvyšku obyvatelstva. !!!!!!!

hajanka
9. nov 2012

@mondulka mozes sa slodobne rozhodnut a dat svoje dieta dobrovolne zaockovat, podstupit u neho vsetky rizika z toho vyplyvajuce kvoli zvysku obyvatelstva, nikto ti tuto moznost neberie
v dobrej viere, cim by som si aj tak nebola 100% ista (citaj - "tak ako pri kazdej ockovacej latke, tak ani pri tejto sa imunitna odpoved vobec nemusi vytvorit") to nema s preockovanostou nic spolocne

ps. prestuduj si ucinnost vakcin, zivotnost.. nie je to len preockovanost, preockovanost o nicom nesvedci, mnoho ockovanych si imunitu voci danych chorobam nikdy nevytvori, to znamena ze su na tom rovnako ako keby ockovani neboli (akurat ze maju tu imunitu oslabenu vdaka adjuvantom vo vakcinach, cize chorobu mozu znasat horsie a su na nu viac nachylnejsi, o tom svedci aj nakaza, vo vacsej miere na tieto choroby ochoreju ockovani jedinci)

pectore
9. nov 2012

@hajanka dalsi blud...to ze ochoreju najviac zaockovany jedinci ti velmi rada vysvetlim!!! S 1005 deti je zaockovanych 1000 ...kedze vieme o ucinnosti vakciny .....ktora sa nemusi prejavit u 7 deti (vid prispevok vysie a ucinost vakciny)....je to zarucene viac ako zvysnych 5..lenze logika tohto je aka? Vysoky pocet zaockovanych ...to sa potom robia statistiky o chorobnosti neockovanch...hejze??? ale ich odborna uroven je ZERO. Skor si vsimi ze z 8000 pripadov osypok v europe je znamy status zaockovani 7000 a stoho 83% bolo neockovanych ... tu su grafy a vsetko k tomu...nech si ludia spravia nazor sami....

http://www.ecdc.europa.eu/en/publications/Publi...

Dobrovolnost v ockovani v Britanii je skoro 2 storocia...a aj tak je tam vysoka zaockovanost a vies preco ...lebo si tam testuju epidemie na vlastnych deckach! ....
Prezitie komunity je primcipialne u vsetkych civilizácii.... vzdy bolo a bude....pretoze jednotlivec je strateny...lenze tato doba je plna geniou a ignorantov ktory to nedokazu pochopit...chcu kopec vyhod co im spolocnost ponuka ale niesu ochotny sa za jej fungovanie postavit...... otazka verejneho zrdavia sa neda riesit logikou ja ja ja...ale logikou my my my..... Slobodna volba je super ale nie bezhlava a stavana na experimentoch a polopravdach.... pretoze vytvarate milny dojem zo situacie....co brani usudku! pretoze sa tu na slovensku bude diat presne to co sa deje inde na svete... a odnesu si to tý najmensí...

kbeata
9. nov 2012

@pectore ale v tom nemas az taku pravdu,lebo napr.prave kiahne vymizli bez ocko...
ale ved nikto z nas nema krystalovu gulu 😀 ,aby sme mohli na skoro 100%pisat a davat info,v tom vyzname ze keby bolo toto,tak by sa stalo toto... 😀

martinjasen
9. nov 2012

@pectore Nezneuzivaj pouzivanie upozornenia (pouzivani @) ak niekto s tebou nema zaujem diskutovat. Je to obtazovanie. Ak na to budem znovu upozorneny, zvazim docasnu blokaciu uctu.
V prispevkov davaj upozornenia iba tym ludom, s ktorymi priamo diskutujes.

Taktiez zvaz aj svoje vyjadrovanie, nepouzivaj tendencne hodnotenie ako je "dalsi blud". Vyjadruj sa vecne.

Martin Durina
Asmira Team

pectore
9. nov 2012

@martinjasen prosim o vysvetlenie ???? pretoze ( @pouzivani) pouzivam jedine v pripade ked reagujem na niekoho prispevok aby ludia vedeli na aky prispevok som reagovala...kedze nie vzdy su prispevky zobrazene pod sebou....o ake zneuzivanie teda ide? To ze sa to danej osobe nepaci nieje zneuzivanie,...ze sa vyjadrim priamo k tomu co pise neni zneuzivanie ale reakcia na jej nazor!!!! Takze ja to povazujem za priamu diskusiu... to ze je jej to neprijemne za to ja nemozem....mne je tiez neprijemne ked citam niektorych nazory a viem o aky zamer ide.... a nic stym neurobim. osobne mi je ukradnuta ta osoba a kazda ina pretoze ja si tu v tomto virtualnom svete nikoho nesledujem a vyjadruhjem sa jedine k napisanemu nazoru....

Dalsia vec.... pokial si myslim ze dana osoba svojimi nazormi zavadza alebo klame tiez si to napisem.... neni na tom nic co by porusovalo pravidla.... pretoze je to moj osobny nazor na vec a v ramci diskusie je akceptovatelny....navyse je vecny kedze si ho v danom prispevku obhajujem a vysvetlujem.... neplacam len tak do vzduchu to je blud ....takze prosim z vasej strany o vysvetlenie? Pretoze ak sa vam niekto ide vyzalovat pretoze nevie uniest iny nazor na vec TO nieje dovod k takemuto obvineniu mojej osoby...ako ste prave urobili.... ked sa vam to nezda prejdite si podrobne prispevky a sami zhodnote ci vecne reagujem ....pretoze ja si niesom vedoma opaku. a ani zneuzivania @ ....

martinjasen
9. nov 2012

@pectore Ak chces reagovat na iny prispevok napis na koho prispevok reagujes. Tym, ze pouzivas @ ho priamo oslovujes a on je na to upozorneny. Ak vidis, ze nereaguje na tvoje prispevky, nemas dovod ho stale upozornovat. To uz je obtazovanie.

To, ze vec vysvetlujes je v poriadku. To ze je to blud nevies potvrdit, iba vyjadrujes svoj nazor, ktory moze byt tak isto blud. Ak reagujes na nazor, vysvetli v com je nazor podla teba mylny, nehodnot ho vsak, ze je nepravdivy. V tejto diskusii nie je nikto, kto moze rozhodnut, ci nazor je pravdivy, alebo nie - jedna sa tu o vymenu nazorov a ich vzajomne respektovanie.

Verim, ze sa rozumieme.

Martin Durina
Asmira Team

pectore
9. nov 2012

@kbeata prave kiahne vymyzli bez ockovania!!!!!! a to uz odkedy? Ked su povazevane za jeden z najvacsich uspechov ockovania...a je to prva choroba ktoru sa podarilo vdaka ockovacej kampani vyhladit????

http://primar.sme.sk/c/4116877/prave-kiahne.html

pectore
9. nov 2012

@martinjasen dakujem za vysvetlenie takze nick mozem pisat akurat bez @ v poriadku... budem sa tym riadit 😉
a namiesto slovicka " blud" budem pouzivat celu vetu : "...myslim si že tento nazor je mylny v tomto " .... ok 😉

martinjasen
9. nov 2012

@pectore Zvacsa staci velmi malo, aby diskusia ziskala na kvalite. 😉

pectore
9. nov 2012

@kbeata a este jedna vec...ja tu nehovorim ake to bude v buducnosti ani nevestim s krystalovej gule ..ale odvolavam sa preukazatelnu skutocnost...ktora sa diala , popripade deje... o ziadne vestenie nejde.... 😀 Inac s tymi pravymi kiahnami ktore zmyzli bez ockovania si ma pobavila ..tak ti tu dam par linkov aby si si presla jak to bolo s pravymi kiahnami ...

http://sk.wikipedia.org/wiki/Edward_Jenner
http://en.wikipedia.org/wiki/Smallpox

zigzag
9. nov 2012

@mondulka ,, jednoduche,,, ked nechces aby dieta po ockovani dostalo horucku, tak neockuj, a raz sa ti dieta podakuje 🙂