Predškoláčik s okuliarmi

calea101
3. mar 2015

Synovi predpísali okuliare. Žiadna tragédia. Bol sledovaný od jasličiek, no nechávali sa tie očká, či sa sami upravia, či nie. Dioptrie 2,5+ a 1,5 +. Problém nastal hneď v optike. Všetky okuliare zaradom skladam dole a nechcel sa na seba ani pozrieť. HOdnotil sa, že vyzerá smiešne alebo v horšom prípade, že je škaredý. SEdel ofučaný v kresle a skúšali sme na ňom my, rodičia a pani predávajúca. Plán, že si vyberie okuliare sám zlyhal. Nevybral by si žiadne. Nechce ich. Trošku ho motivovalo púzdro, ktoré si vybral. To akého bezradného som ho videla, ako sa zmieta s pocitmi menejcennosti, ako na seba z nechuťou hľadel. Sebavedomie mal niekde v trenkách. Hovoríme synovi, že je to určite len dočasná záležitosť, že očkám to pômôže. Syn je citlivejšej povahy, viem, že všetko bude závisieť od reakcií okolia, či ho posmelia, alebo utvrdia v tom, že je "divný".. Je to iné, keď dieťa s okuliarmi do kolektívu už nastúpi a iné, keď ho deti poznajú bez okuliarov a odrazu k nemu okuliare prirastú. VIem, že pre niekoho to bude ako bradavica na nose. Ako ho motivovať? Čo múdre mu povedať? V piatok ideme pre hotové okuliare, tak sa cez víkend aspoň trošku "zoznámime." A ešte jedna otázka. Vyrástli Vaše deti z plusových dioptrií?? Naša Mudr. nás už chce vidieť o tri mesiace.

gretocka
3. mar 2015

ahoj, tak sice to nemame rovnake ako vy, lebo moj syncek nosi okuliare uz od dvoch rokov a do skolky nastupoval az v piatich, ale mame plusove dioptrie a predpokladam, ze moj syn z nich nikdy nevyrastie - podedil chybu oci po mne a ja nosim okuliare cely zivot. Aj moj manzel uz dlho, takze syn si na ne zvykol velmi lahko a hlavne ked ich dostal na oci sam pochopil, ze zrazu vidi aj to co predtym nevidel.

Mozno na tvojom mieste by som vysondovala ci maju v triede deti s okuliarikmi a ci to nie su nejaki outsideri, ten pocit jeho menejcennosti musi z niecoho pramenit.

A tiez by som mu vela ukazovala obrazkov uspescnych ludi s okuliarmi, mozno aj nejake hviezdy ktore ma rad, ako im okuliare pristanu, u nas pomahala aj rozpravka o vlacikovi Wilsonovi. Pripadne ziskat na svoju stranu jeho kamarata, niekoho, koho si vazi a koho nazor prenho nieco znamena.

Dnes dokonca aj ludia ktori okuliare nemusia nosit si ich kupuju, lebo je to stylove.... neviem presne co tvojho synceka bavi, co uznava, skus hladat suvislosti.... a skus hodit rec aj s pani ucitelkou, ta by mohla tiez vhodne podporit jeho sebavedomie.... ked s nimi pride do triedy, nech ho pochvali... ak sa mu paci obal, nech si ho moze zobrat do skolky - nas maly ma rovnaky obal aj handricku.....

A s tym, ze sa citi trapne by si mu mohla pomoct ty alebo manzel napr. aj tym ,ze si zaobstarate okuliare s cistymi sklami - prave preto, aby v tom nebol sam.

jankali
3. mar 2015

Držte sa!🙂

desszi
3. mar 2015

Ak dobre viem, z plusovych dioptrii je velka sanca ze deti vyrastu a ak mozem poradit, na nozke su reflexne body na ocka, treba denne asi 5 minutiek masirovat, alebo kolko dietatko vydrzi - masiruje sa v tvare poloblucika tam a spat na ploske tesne medzi druhym a tretim prstekom, pomaha, mam odskusane na sebe. Len to chce disciplinu a trpezlivost. A su aj nejake cvicenia na ocka, ktore mozu zlepsit zrak, a ktore by mohol poradit ocny lekar. A som si ista, ze v okuliarikoch bude kraaaasny 🙂 PS: http://www.neftys.sk/news/reflexne-body-na-nohach/

bonaqa2013
3. mar 2015

Moja dcéra tiež už pekne dlho nosí okuliare a žiadny problém. Asi aj preto že ocinko ich má neustále na nose. Zvykne si. Bude musieť.

mychaella
3. mar 2015

My máme opačný problém. Syn by chcel (aj muz nosí) ale ma zdrave oci. Ale k veci. Skus nájsť nejakú rozprávku v ktorej by mal hlavný hrdina okuliare. To na deti celkom funguje.

calea101
autor
3. mar 2015

@gretocka Ďakujem Ti veľmi pekne, si skvelá. My s mužom okuliare nenosíme. Majú v škôlke jedného chlapčeka, ktorý vraj "vyzerá lepšie v okuliaroch, ako bez nich" hovorí náš syn..a je to aj synov kamaráť. Teraz sú tie deti vo veku, keď si uvedomujú krásu, že každý je inak pekný...Uvedomujú si, čo majú na sebe radi.. Skúmajú si tričká, pyžamá, proste všetko, čo je "in". Bude si musieť na okuliare zvyknúť. V okuliaroch vyzerá milo, hoci usmievať sa neusmieval. Ak ho deti pekne príjmu, tak to bude oveľa ľahšie. . Už sme mu povedali, že aj Harry Poter aj Superman nosia okuliare 🙂))) FUngovalo to tak "na zdvihnutie obočia", že fakt??? Snažím sa, aby vykročil dobrou nôžkou, detská psychika je veľmi krehká.

calea101
autor
3. mar 2015

@desszi ďakujem, naštudujem si. Už som počula aj o očnej joge, môžme skúsiť. Stále viem, že sme štandartný prípad, sú detičky s oveľa vážnejšími poruchami zraku...Len ak sa dá pomôcť (motivačne, aj pomocnou liečbou) nebránim sa.

briketa
3. mar 2015

@calea101 moj syn ma sportove , velmi vyrazne ramy na okuliare, ake nosia basketbalisti NBA. SU vypodlozene makkym silikonom a nerosia sa. Vzadu nejdu za usi, ale maju nastavitelnu gumicku Nosi ich stale, aj ked nemusi, hovori, ze kazdy ho pozna podla okuliarov 😉 A vsade kde ho este nepoznaju mu ich komplimentuju, skutocne hocikde sa ukazeme. Skus ho nahovorit na take. Nehovoriac o tom, ze na sportoch je bezpecne ich nosit. Este sme ich behom troch rokov nikdy nemuseli menit. Na SVK som nasla taketo http://www.mojoptik.sk/sportove-okuliare-vel-55/

calea101
autor
3. mar 2015

@mychaella Vieš, že vymýšľam rozprávku o modrých okuliarikov v optike? Ako si tam viseli a čakali, kto si ich kúpi.. U nás tiež vždy funguje situačný príbeh, kde sa hrdina až podozrivo podobá na nášho syna 🙂 Asi si nad tým polámem hlavu, skôr než pôjdem spať. ďakujem

briketa
3. mar 2015

najroznejsie sporty. treba to preonacit na nieco popularne a stylove. aby to bolo jeho poznavacie znamenie. to doda dietatu sebavedomie

hameeda
3. mar 2015

@calea101 : skúsenosť nemám, no u syna v škôlke asi tak pred mesiacom jeden chlapček začal nosiť okuliare, predtým nenosil, deti to vôbec neriešili, akurát keď som synovi vravela nech ide ďalej od telky že si pokazí oči a bude nosiť okuliare tak mi povedal no a čo aj Filip už nosí, takže tak, vidím že deti sa s ním normálne hrajú ako aj predtým, vôbec nič okuliare nezmenili, ale je to možno aj na prístupe učiteliek, ja by som skôr asi zvolila spôsob že ak nebudeš okuliare nosiť budú sa ti oči kaziť viac a potom už nebudeš vidieť nič, niečo na ten štýl, pretože keď bol taký ofučaný tak rozprávky asi nepomôžu, no neviem, každé dieťa je iné na jedno zaberie príkaz na iné pekné slovo

calea101
autor
3. mar 2015

@briketa my sme už kúpili rámik. Na rámik sme ho "nezlomili", už je to skoro šesťročný chalan. Vyberali sme my - rodičia. Ako dobre vieš, je to drahá záležitosť, takže určite do trendy-športových rámikov nepôjdeme. Vybrali sme zlatý stred. Vkusný, nie moc detský, skôr čo najmenej nápadný, ale pevný. Športové rámiky sú neskutočne drahé. Viem o jednej holke športovkyni, čo si musela kupovať, tiež nosili v NBA. Adidas 500 Eur.

briketa
3. mar 2015

@calea101 tie co som nasla u vas su 47.30 EUR. ale som rada, ze ste uz poriesili. nech ich co najrychlejsie uz nebude potrebovat 🙂

jankali
3. mar 2015

O tej očnej joge by aj mňa zaujímalo - rada by som s malým jeho chybu "rozcvičila". U lekárky - doteraz kde sme boli - no nebol čas sa niečo dozvedieť... Máte niečo konkrétnejšie? Napr. ten proncíp: kedy čo cvičiť, kam sa zameriavať, koľko... ďakujem dopredu! j.

calea101
autor
3. mar 2015

Áno. Sú to hraničné body s očkami.
1- Pozerám čo najvyššie hore a čo najnižšie dole... 10x
2. Pozerám čo najviac doľava a potom čo najviac doprava - 10x
3. Krúžim pomaly očami (v hraničných uhloch) doprava-10x
4. Krúžim pomaly očami (v hraničných uhloch) doľava 10x
5 Pozerám v uhlopriečkach. Hranične hore doľava potom hranične dole doprava 10x
6. Pozerám v uhlopriečkach (naopak ako č. 5)

ukulela
3. mar 2015

ja mam vlastnu detsku skusenot - nosim okuliare oddvoch rokov. rano ani nevstanem z postele a uz ichmam na nose ... z mojej diagnozy som nevyrastla - nosim cely cas plusky. no podla mna v tom uplnom detstve mozno aj lekari zanedbali moju diagnozu (aspon tak mi raz jedna dok pocedala) ... ale moje okuliare mam rada 🙂 a na kontroly sme chodili - ako si pamatam - minimalne kazdeho pol roka.
ako motivovat maleho? asi mu len poukazovat znamych ludi v okuliaroch ... nejakych jeho oblubenych spevakov napr. alebo nemate niekoho v rodine s okuliarmi? alebo nejakeho kamarata v jeho veku? na leto mu kupit coolove slnecne a tak ... tie sportove su pekne.

gretocka
3. mar 2015

@ukulela so mnou je to napodobne, aj ked u mna prave nic nezanedbali a po troch operaciach som rada ze som tak ako som... na kontroly taktiez raz za pol roka v detstve, namiesto klasickej skolky ocne sanatorium, lepenie oka, ale dnes vdaka Bohu a lekarom vidim aj bez okuliarov akurat len na prave oko.... lave mam tupozrake - mozog neberie do uvahy vobec obraz z neho - nevidim ziadne 3D, mam nespolahlive odhady vzdialenosti, smeru a rychlosti lopty pri hrani loptovych hier, ale inak ma moje ocne vady nijak neobmedzuju.
Synator ma taktiez tupozrake lave oko aj ked u neho je este sanca, ze nebude vypinat uplne, takze lepime a dufame..... rozdiel dioptrii medzi pravym a lavym okom 2

jankali
3. mar 2015

@calea101 Ó, ďakujem🙂 Konečne niečo konkrétne, a zajtra sa na to zamerám, doteraz som nevedela, že sa to volá "joga". Ďakujem🙂

calea101
autor
3. mar 2015

@ukulela prosím Ťa, ako je to teda s plusovými dioptriami? AJ v dospelom veku ich človek potrebuje nosiť stále? Ja som nejaká z toho pomýlená. Akosi sa mi plusové dioptrie spájajú so starším vekom a tým, že sú to okuliare na čítanie. Na to, že oko nevidí čítať zblízka. Preto je to pre mňa záhada, že dieťa ich má nosiť stále.

moonglow
3. mar 2015

@briketa vdaka za tip, my menime ram kazdeho pol roka... tento mesiac dokonca odisli 2 ramy, jeden plastovy a jeden kovovy ... syn mal uz aj par mensich urazov sposobenych ramom okuliarov a v optikach nam nevedeli ponuknut nic taketo vyslovene sportove a bezpecne

@calea101 nas nosi okulky od cca 3 rokov a nema s nimi nastastie problem ... v optike je ale dost vyberavy, je to sranda, ako sa zvrta pred zrkadlom 😀 ... nosi aj okluzor a ani s tym nema problem... ja som mu to hned na zaciatku vysvetlila, ze zrak je dolezity a treba dodrziavat pokyny lekarky... a ze ak bude chciet ako dospelak soferovat auto ci nebodaj nieco ine, musi si dat zrak doporiadku ako dieta 😀

gretocka
3. mar 2015

@calea101 plusovym a minusovym dioptriam nerozumiem ani ja, lebo cely zivot nosim plusky, ale nevidim veci v dialke - napr. cislo prichadzajuceho autobusu 🙂

calea101
autor
3. mar 2015

@briketa Ah, tak cena je super, len kvalita hmm...neviem neviem, "bojím" sa športových rámikov na slovensku za 47 Eur. To je možno len šport-dizajn, aby to nebol len nebodaj plast v tvare "ala športujem"... Vieš čo myslím..Obyčajné plastáče toľko stoja a nie sú športové.

gretocka
3. mar 2015

musim sa priznat, ze prvy ram sme kupovali plastovy - prezentovany ako odolny plast... po tretej reklamacii kedy praskol cez stred ramu sme ziadali vratit peniaze a teraz mame kovovy poloram.

m.i.r.i
3. mar 2015

nas drobec tiez nosi okuliarky...od 3 rokov...tiez zdedil po mne..ale ovela slabsiu diagnozu...ma +1 dioptriu a k tomu +1 cylinder.. ja som mala okuliare od roka , k tomu lepenie, 2 operacie, tupozrakost, astigmatizmus...plusky samozrejme, ale to som sla az na +8...mne sa to vekom zlepsovalo, ale neodstranilo..znamena to, ze v dospelosti som dosla na +2 a drzim sa tam uz viacmenej...kazdopadne - nemusim nosit okuliare stale...aj som dost dlhy cas vonku nenosila..mne lekarka povedala sama, ze oci si potrebuju aj oddychnut...takze ja som bola zvyknuta tak, ze doma som ich dala hned ako som oci otvorila, na telku, na citanie, na pocitac...ale vonku ako som sla tak som nenosila, pretoze pri pluskach ak nie je vyrazna tupozrakost tak clovek vidi normalne...teda ja mam tupozrake jedno oko ale druhe nie a tym padom vidim vlastne v pohode...nemam problem vidiet do dialky, nic sa mi nerozmazava...takze ja som vonku na bezny zivot okuliare nenosila...
V detstve ale problem bol s reflexami - chytanie lopty na telesnej napriklad a podobne..to ale trvalo roky kym sme to spojili vlastne s tymi ocami..bola som povazovana za "nesikovnu"
Syn dostal okuliare v 3 rokoch...ale u nas nebol absolutne ziaden problem...kedze ja nosim okuliare a tiez napriklad v skolke ma dobru kamaratku co nosi okuliare, tak my sme dosli do optiky, on si vybral, vyskusal a ked sme pre nich prisli, nasadil a uz siel v nich domov..a rozpraval, ze ma teraz okuliare ako maminka a kamoska Laurinka...od prveho dna ich nedal dole a uz rano si pytal ako vstal..a doteraz je to tak..sam mi hovori, ze lepsie vidi..
On sa skor stale pyta, preco tatko nenosi napriklad okuliare...len ja a on 🙂 V skolke absolutne nebol problem..a to tiez uz chodil do skolky skoro rok bez okuliarov ked zacal nosit..a vobec nic..ja mam pocit,ze deti sa uz teraz tak nevysmievaju ako kedysi...ked som ja bola mala, tak to bolo veru dost co som si posmeskov vysluzila..ale teraz uz je tolko hrdinov s okuliarmi a vela ludi nosi okuliare aj pre image...je to taky modny doplnok a imidzovka, takze ja si myslim, ze aj deti to uz tak beru...
Zlepsit sa mu to moze...ak nema ine vady, len dioptrie, tak kludne sa to moze zlepsit tak, ze ich vobec nebude potrebovat...u plusiek to byva..len plusky su casto spojene s uz spominanou tupozrakostou, astigmatizmom a strabizmom...a to uz zlozitejsie diagnozy..viacmenej sa daju iba korigovat, ale nie odstranit..

m.i.r.i
3. mar 2015

co tak skusit ze si tiez kupis okuliare...bez dioptrii..ale na image..a budes tiez nosit spolu so synom...? Su rozne lacne ramy co mozes takto...a mozno to nebude na dlho, lebo on ked zisti, ze lepsie s nimi vidi, tak ich uz potom neda dole..

ukulela
3. mar 2015

@calea101 no plusky su vlastne na citanie - do dialky vidis normalne. ale ja ich nsim "celodenne" aj v dospelosti. aj pri soferovani - vidim skratka s nimi lepsie. ked som bola decko, kazdy lekar prizvukoval, ze nosit stale. teraz, dva roky dozadu, mi jedna lekarka tvrdila, ze by som ich mala nosit iba na citanie .. no ja akosi bez nich uz neviem existovat 🙂 niezeby som nevidela, no je mi s nimi lepsie. a nasadzovat a skladat ich a hladat v kabelke ked chcem precitat menu - to by sa mi nechcelo. mam 36. nosila som uz aj plus 4, teraz mam plus 2. skusala som sosovky, operacia u mna nie je mozna ... okuliare mi ozaj vyhovuju 🙂
ak ti lekari povedia, ze nosit stale, dohliadni na to. segra nosila tiez okuliare, no po par rokoch uz nemusela. tiez ked nakazu cvicit s ocami,cvicte ... ale ako sompisala ja z okuliarov ziadnu traumu nemam, dei sa mi ani nikdy neposmievali ... nasipri tom okuliare nepotrebovali, ale my - deti uz od mala.

@gretocka jamam tupozrake prave ... na Avatarovi som bola dva krat, kym som pochopila, ze ho neuvidim 3D :( slak to trafil, vsetci hykali aka parada a ja nic ... to s tym odhadom - vzdy som bola na loptovych hrach ohreblo a az v dospelosti som pochopila preco 🙂🙂🙂 ja nejaku vyraznu vadu nemam, dioptrie v norme, na tupozrakost sa neumiera, len ked som bola decko, nasim tvrdili, ze v doselosti sa to bude dat zoperovat a ked som sa na topo skole pytala, tak ma lekar odbil, ze sa to malo robit v deckom veku a naposledy mi povedali, ze sa to neda, lebo mi kolisu hodnoty a neda sa vada presne zamerat ...

moonglow
4. mar 2015

@ukulela tupozrakost sa neda odstranit ani upravit operativne ... da sa len skorigovat v detskom veku, kym sa oko vyvyja, priblizne do 6 rokov ... je to porucha prepojenia medzi okom a mozgom, nie porucha oka, a sposobuje prave stratu periferneho videnia, co robi problem napr. pri loptovych hrach, ale aj pri soferovani ... mas plusove dioptrie, lebo nie si kratkozraka, ale tupozraka

inak, my sme doteraz nemali problem s kvalitou plastu na ramoch (ak neratam vyslovene nehody), ale neustale s klbikmi, ktore sa roztiahnu, uvolnia resp. pri neopatrnom detskom zaobchadzani pokrutia a potom uz ram nedrzi tak, ako ma ... syn mal okrem toho nedavno zistenu kontaktnu dermatitidu, cize alergiu na kovy, a kovove ramy uz nemoze pouzivat vobec

ukulela
4. mar 2015

@moonglow kratkozraka nie som, ale okrem tupozrakosti mam asrogmatizmus a strabizmus. su to prepojene diagnozy. doktori mi operaciu neodporucali (nepamatam sa na presny dovod, papiere tu nemam)
raz mi dok povedal, ze moju tuporakost prave zanedbali, ked som bola decko. nosila som napr len dioptrie ale oko mi nasi nezakryvali.

moonglow
4. mar 2015

@ukulela prave to zakryvanie oka je klucove ... kedysi sa tomu neprikladala asi taka dolezitost, ako teraz ... otec mojho syna ma tiez zanedbanu tupozrakost, a syn to zdedil, ale nosi okluzor ukazkovo, tak snad nebude mat v dospelosti ziadne obmedzenia

martul
4. mar 2015

@calea101 ja by som to skúsila tak, že by som si aj ja kúpila okuliare, ale teda nie dioptrické, teraz sa to veľmi nosí, lebo je to vraj moderné. A syn v tom nebude sám, bude taký spokojnejší, že aj mamina má..