Aká strava je vhodná pri dojčení?

zuzkal99
21. feb 2012

baby co konkretne ste nejedavali ked ste kojili, lebo mam tyzdnove babetko a neviem co mozem jest a co nie ☹

carodejnica
21. feb 2012

Môžeš jesť všetko. 😵
Obmedzovať stravu počas dojčenia je jeden veľký MÝTUS , ide o to aby si mala pestrú stravu, a treba skúšať. Niektoré potraviny, čo zje matka, dieťa tolerovať nemusí (osobitne sa to týka bielkoviny kravského mlieka ).
Kľudne môžeš aj strukoviny, kapustu, kel - sú to samé zdravé veci, vyskúšaj, zo začiatku s mierou... moja dcéra napríklad zle reagovala - zastavenými vetrami - na kyslú kapustu a paradajkovú polievku, sranda, že fazule som mohla jesť kvantum a žiadne nadúvanie... ale toto platilo aj tak len prvé tri mesiace, kým nezačala hýbať nohami a sama si cvičiť bruško a črievka.. potom som fakt jedla všetko.

Pozri si, čo radí laktačná poradkyňa.
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

ela2710
21. feb 2012

ahoj, je tu uz viacero takychto tem, napr. https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/co-mozem-jest-a-co-nemozem-pocas-kojenia/
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/strava-dojciacej-matky-cim-ju-obohatit/

cez vyhladavac sa da najst aj vela dalsich, podobnych, co su uz zamerane na konkretne potraviny... 😉

anicka1981
21. feb 2012

no moj mal reflux, takze som jedla dietne, nic co nafukuje, strukoviny, karfiol, paradajky papriku, uhorky, A NIC CO MA JADIERKA, MELON A TAK ;aj kysle uhorky, kapustu,kysnute pecivo, mlieko, jedla som ako dojca, varene masko, biele´= cervene a varene zemiaky mrkvu ryzu, niaku cokoladu ani oriesky, jablka ani banan, vyprazane mastne, odkedkedy som toto vysadila z jedalnicka, maly mi prestal vracat hned po dalsom dojceni,, po mesiaci som zacala postupne pridavat tieto potraviny, a sledovala som na malom, ci vraca, ked nievracal jedla som dalej a tak az kym som nezacala jest vsetko normalne...

my sme m&aly silna reflux, nepomohol ani sirup, ani vyvysene matrace, tak som rada bola, ze som tuto dietu nasla niekde na ceskej stranke, maly vracal aj hodinu po dojceni prudom, bolo to zle,, ale po tomto bol ok, niake vrackanie, 😉

adkaa
21. feb 2012

Ahoj, jest mozes vsetko, nemusis sa obmedzovat, dojciaca zena ma mat nutricne vyvazenu a pestru stravu. Nie len kvoli dojceniu, ale aj kvoli sebe a svojmu zdraviu. Inak budes o par tyzdnov, ci mesiacov vycerpana a bez energie. Radsej cerstve ovocie a zeleninu, oriesky a pod ako sa dopovat umelymi vitaminmi. Dieta malokedy reaguje na matkinu stravu, vo vynimocnych priapdoch ano, ak, tak vacsinou ide o mlieko a mliecne vyrobky. My sme mali aj tzv. koliky a bolesti bruska, aj som zo zaciatku vynechavala strukoviny, cerstve pecivo a nemalo to ziadny ucinok. Teraz viem, ze chyba bola inde a mala som hned zavolat laktacnu poradkynu. Ale to uz je o inom 🙂 Ak by si mala vynechat vsetko, o com sa hovori, tak by si jedla len 3 dni stare rozky, vodu a... uz ma ani nic nenapada :D Takze pokojne sa pusti do vsetkeho na co mas, chut, su to len povery, ze to, ci ono, dietatko naduva... Ide aj o tvoje zdravie 🙂 Ja jem vsetko uz takmer dva roky ako aj mnoho inych maiciek v mojom okoli a nie su stym ziadne problemy ;) A ako uz vidim, carodejnica, ti to uz ako prva napisala. Suhlasim s nou 🙂

fordikford
21. feb 2012

ja som zo začiatku obmedzovala strukoviny kapustu a citrusy hlavne pomaranče a ked bola troška väčšia tak som postupne skušala ale iba po jednom aby som vedela jaka bude reakcia.Uspešne som kojila aj chalanov aj moju malu slečnu ,ešte ju aj kojim bez toho by nebol spanok 🙂

weverka11
21. feb 2012

no jest ked dojčiš by si mala komplet vsetko, malo detičiek je extremne citlivych na stravu matky... moj maly nebol citlivy na nic, tak som sa neobmedzovala v nicom... ale je pravda, ze prvy mesiac som nejedla citrusy, ale potom dosli vianoce a bolo 😀 prckovi nevadila ani fazula ani nič, strukoviny su velmi dolezite pre kojacu matku.. ak vypozorujes, ze dietatku nieco vadi, az potom si s tou potravinou daj na chvilku pauzu a skus ju trebars o dva tyzdne, ale popredu nevylučuj zo stravy nič... tak jasne ze klobasy, vysmazane hranolky a tak niesu extra dobre, proste jedz to, co je zdrave pre tebe, to bude dobre aj pre dietatko...

ivetkab.
21. feb 2012

... ako hovoria baby, nutrične vyvážená strava a testovať ... ale ja som to tak nerobila a ak budem mať ďalšie bábo zase to tak urobím. Strukoviny a kapustoviny som prvé dva mesiace nejedla. A tiež pomaranče a tropické ovocie. Vyhýbala som sa vyprážaným jedlám. Čokoládu som nejedla vôbec. V podstate ju nejem až tak často, pretože ju nemusím. Nebudem predsa testovať z čoho sa moje bábo vyhodí, prípadne či ho bude nafukovať alebo nie. Keď mali deti zhruba 2 mesiace, tak som si raz za čas aj tu kapustu dala, ale fakt len v malom množstve, aby nebolelo bruško. Podľa mňa ... tak ako keď si tehu, tak si upravíš stravu na trošku zdravšiu, tak isto aj počaj dojčenia musíš dbať nie len na seba, ale aj na bábo. V každom prípade si musíš sama zvoliť "cestu" ktorou pôjdeš, ale ja som rozhodnutá netestovať na svojom bábätku čo mu urobí dobre a čo nie ... 😎

anna771100
28. jún 2021

@anicka1981 ahoj, vedela by si mi poslať link na tú českú stránku? Chcela by som vyskúsať túto diétu.