Ako často kojiť novorodenca?

janajanajana
28. mar 2009

Viete mi poradit ako casto potrebuje papkat 10 dnove babetko? Moja dcerka sa budi aj kazdu hodinku, v noci niekedy aj castejsie, niekedy mam pocit ze nie je ani hladna len si chce pocuckat. Neviem teda ci je spravne jej davat prsnik tak casto, bojim sa, aby to nemala len ako nahradu za cumlik ale zas jej nechce odopierat mliecko 😒 Prvu dcerku som nekojila, takze s tym nemam skusenosti. Poradte prosiiim

evkacka
28. mar 2009

ahoj janka, ja som našu Adelku kojila aj každých 45 min 🙂 ako kedy ale do tých dvoch troch týždňov to bolo tak, sice v noci prespala a budila sa na papanie len dva max tri krát 🙂 tak dufam že by sa ti to malo upraviť aj ked malinká trošku podrastie, teraz sa jej ešte aj ťažko ťaha aj má malý žalúdok 🙂 tak si užívajte kojenie a hlavne aby ste boli obe zdravučké.

fodorka33
28. mar 2009

ahoj jani,ja ti poviem takto ono sa bude este upravovat ked si pyta a neboli ju brusko nic jej nieje tak jej kludne daj,len si to nepomyl s bolenim bruska lenbo moj maly si dava pasticku do pusy aj ked neni hladny len ho boli brusko potom mu dam cecnut a jeduje sa na ciciku.moj maly ma 1mesiac aj 3dni a cez den papka aj kazdu hodinku a v kocariku pekne aj dve tri a v noci sa zobudi len raz.to sa bude upravovat.tvoja mala je este malinka takze kludne jej daj ked si pyta 😉 este ona nema vyvinuty taky rezim ako starsie babenka

patricia1971
28. mar 2009

jeeej jani,no moja malá prvý mesiac visela na cicke stále 😀 😀 😀 😀 po 3 týždňoch som šupla dudlík,ale potom sa to upravilo....takže j som prvý mesiac len chodila s ňou prisatou,ale bolo to super,som si to vychutnávala 🙂 🙂 🙂 ....si to už,lebo moja má teraz 9,5 mes. a pred 3 dňami sa odstavila sam od kojenia a cicku nechce ☹ a ja som z toho smutná 😢 ....takže si to užívaj,fakt je to krásne obdobie 🙂 🙂 🙂 🙂

jarus74
28. mar 2009

janka davaj jej ked si pyta ju to prejde po nejakom case a ustaly sa to urcite 🙂

janajanajana
autor
28. mar 2009

Dakujem za rady, ja som tiez stastna, ze ju mozem kojit, pri prvej mi to neslo, evkacka, ja mam tiez Adelku 😉

patricia1971
28. mar 2009

janka prvý mesiac je náročný,ak chceš kojiť,tak jej dávaj stále...ja som dávala stále a bolo to dobré...mne aj málo priberala,ale to aj teraz a je na príkrmoch....vychutnaj si to.....a neboj,fakt sa to po mesiaci napraví 🙂 🙂 🙂

saska.t
28. mar 2009

jasne treba kojit na poziadanie, nie je to len o papani ale mliecko zahana aj smäd a hlavne upokojuje a uspokojuje malinku, neboj ono sa to casom upravi ale zatial to musis vydrzat a vychutnavat si to 😀

vejinka
28. mar 2009

aj my sme boli na cicike takmer nonstop..a teraz je to v primere kazdu hodinu

annag
28. mar 2009

janajanajana

- samozrejme, takéto maličké bábetko potrebuje papať aj 12-15 x denne, niekedy aj viac - kým sa tvorba mliečka nerozbehne. Len sa treba snažiť, aby bábo na prsníku ozaj pilo, nielen cuckalo - lebo z cuckania sa veľa nenapapá, takže

- dojči z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení - ak je bábo ochotné po dôkladnom vypití jedného prsníka piť aj z druhého, netreba mu brániť

- počas dojčenia striedaj polohy, aby sa prsníky rovnomerne vyprázdňovali, teda zaraď ku klasickej (priečnej, tanečník) opačnú polohu - futbalovú - vtedy bábo dobre stimuluje veľmi produktívnu časť prsníka

- aby dlhšie pilo z prsníka a vytiahlo si aj zadné mliečko a na prsníku nezaspávalo, tak prsník stláčaj - teda keď začína cuckať, prsník na pár sekúnd stlač, začne aktívne piť, keď prestáva, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť bude pekne piť ....

maca793
28. mar 2009

ja by som si nevedela predstaviť kojiť dieťa každých 45 min až 1 hodinu. kojiť som nikdy nechcela a ani som to neskúšala, radšej som si odsávala mlieko a dávala deťom z fľaše, a tak som aspoň videla, koľko vypili. do 4 mesiacov pili MM a to každé 4-5 hodín. takže som mala aspoň trošku čas pre seba.

janajanajana
autor
29. mar 2009

annag, aka je to ta futbalova poloha??? Zaujima ma to, lebo sama som zistila, ze ako keby mi tieklo dvojake mlieko, podla toho, ako stisnem bradavku, ci zo stran alebo zhora dole.

patricia1971
29. mar 2009

jana...annag tam má medzi jej fotkami aj fotky ohľadne kojenia,tak skús kuk tam.....určite tam boli,ja som si to kedysi pozerala 🙂

buchova
29. mar 2009

ja som malu kojila ked ona chcela..nijaky 3 hodinovy odstup.

ditka1
29. mar 2009

ja tiez tak kojim podla toho ako maly pyta aj ked doktorka kazala kazde 3hodiny len ale ked pyta dam mu. 😉

ingulka
29. mar 2009

treba kojit kedy dietatko pyta.. ale moja mala dost spala, takze ja som jej naordinovala cca. 3-hodiny interval... stale som ju zo spanku budila prebalovanim.. potom sa napapkala.. a spala dalej 😉

adka.baby
29. mar 2009

Ahpjte mamičky a babätka, ja mám doma trotýždňovu slečnu a achem sa s vami podeliť o skusenosti s kojením. Na šťastie ja mám toľko mlieka, že by som kojila asi celý futbalový tím. U nás je to tiež nerovnomerné, v priemere asi každe dve hodiny si pýta, stane sa, že aj menej,ale to mám tiež pocit, že chce len pocickať, vtedy to ukončím, aby mi neporanila bradavky. Cumlík nechce ani za svet, vaše kojené detičky chcu? Moju napína pri ňom. Akodlho kojíte? Ja asi 10-15 minut,ale mám problém s odgrgnutím, stane sa, že ani po 20 minutach na pleci si negrgne tak ju položím.Síce sa nič nestane, ale je nepokojná a práve dnes sa mi aj povrackala. Čo roboť,aby si grgla? CHrbátik jej šúcham a mám ju na pleci. Iba večer po kupaní,ked zaspinká, vydrží 3 hodinky,inak sa budi aj v noci stale každe 2 hodiny. Vraj sa to upraví,tak čakáme. Ani v spinkaní cez deň ešte nemá režim,ale to je asi tiež ešte normálne, ked je taka malinká, nie? Ďakujem za rady maminky. 🙂

sue
29. mar 2009

My sme prvé tri týždne dojčili skoro vkuse a potom sa to upravilo 🙂

janajanajana
autor
29. mar 2009

adka.baby, moja tiez negrga, neviem cim to je, ale nemam pocit, zeby jej to nejak vadilo. Maminky, a ako to riesite so zaspavanim? Moja zaspava len pri kojeni a uz zacina vymyslat, teda ked ju polozim do postielky, vzapati je hore a vyzaduje prso, nemyslim ze od hladu. Ako najlepsie postupovat? Cumlik velmi nechce a zas naucit ju spat na prsniku, to by som nerada. Poradte prosiiiiim.

vinifera
29. mar 2009

Ahoj Fodorka 33. Môj malý ma teraz tiež 5 týždnov, čiže asi v tom veku ako tvoj synátor. Som nevedela, že je to bolenie bruška. Lebo mám ten samý problém. Hryzie si päsť, tak má dám sosnúť. On chvíľočku papá ale potom sa s mojím cickom vyvadí, porozčuľuje sa už nechce. Ak je to teda bolenie bruška čo mám robiť? Dávať mu mliečko alebo skúsiť nejakú masáž?

vinifera
29. mar 2009

Janajanajana ako som už písala môj malý má 5 týždnov. V noci aj tri hodinky pospí ale cez den kojím aj každú hodinku. Odporúčala mi to aj detská lekárka. Dajte mu vždy ked si vypýta. Ono sa to časom samo upraví. Tak teda čakám...🙂
Tomáš mne konkrétne odgrgáva zle. Napr. keď ho chytí tatinko grgne si hned. Asi má nejaký lepší hmat🙂 No ale vkaždom prípade ked si negrgne tak je zlý a mravčí a aj si grcne. Takže ho nadrdam dovtedy kým si negrgne. Aj keby som ho mala hore nohami držať, lebo viem, že ked si negrgne tak to celé vygrcká.

fifinna
30. mar 2009

jani, ked ti mala negrga a navadi jej to , tak sa stym netrap, pri kojeni sa dieta nenahlta vzduchu. teda ako ktore. Daj malu spat na bok. Kludne si ju nauc zaspavat na prsniku, ak to inak nepôjede, ale v noci jej ho nedaj skôr ako po 1,5 az 2 hod., aj za tu cenu, ze bude hore a nezaspi. Ak mas pevnu vôlu, tak ju do tej postielky stale skusaj davat. A ked nie, tak ju nakoj v poseli po leziacky, aby sa ti pri prekladani neprebrala a pekne spinkajte spolu, nebude to tak navzdy. Zalezi to od teba . 😉

mywiel
30. mar 2009

Ja som tiez kojila kazdu hodinu na zaciatku, proste som jej davala vzdy ked chcela. 😉

ladybird1l
3. apr 2009

ahojte, moja mala tiez pyta skoro kazdu hodinu. Sice pospi dva krat za den po 2-3 hodinky, ale medzitym ked je hore aj tie dve hodinky tak stale pyta papat. Ja sa tesim ked pospi tie 2-3 hodinky , lebo prsniky maju cas sa naliat. Ale vzdy sa bojim toho, ked sa napapa, zaspi na polhodinku pri prsniku, zobudi sa a pyta znova. Bojim sa toho, ze ta polhodka je kratka doba na to, aby sa doplnila "zasoba" mliecka. Inak striedam prsniky, pije pol hodinu z jedneho, odgrgne si, pol hodinu z druheho. Je super ked potom zaspi na tych par hodin, ale pruser ak zaspi na 15 minut a pyta znova. Vtedy sa bojim, ze za taku kratku dobu sa mliecko v prsniku este nevytvorilo. Ona len cuca a cuca, citim ze taha, ale je cervena a vidim ze sa jeduje ze jej ide malo, alebo zeby nic? Za aku dlhu dobu sa dokazu naplnit prsia?

fifinna
3. apr 2009

lady, z vlastnej skusenosti, viem, ze ked dieta pyta kazdu hod. alebo aj po 15 minutach, tak neni hladne, ale chce si len cuckat. Deti maju nase bradavky ako dudle a ked im ich nechame, tak si na ne lahko zvyknu. Pit pol hodinu z jedneho prsnika a pol hodinu z druheho prsnika je moc. Dietatu staci byt na kazdom prsniku 15 minut. Mliecko sa tvori priebezne. Mne poradila doktorka kojit kazdu 1,5 hod. , lebo brusko si musi aj oddychnut. Ked ti mala place, tak to nemusi byt iby z hladu, a ak si si ista, ze ju nic ine netrapi, tak môze plakat aj z nudy a prave preto si chce dudkat, lebo nic ine ju este nezaujme. A ked sa jeduje na prsniku, môze to byt aj z toho, ze jej tece a ona si chce len dudlat. U nas bol tiez zazrak, ze ked som bola vonku aj tri hod, tak maly vydrzal bez kojenia a doma chcel stale. Neskôr som pochopila preco. Ale kazde babo je ine, tak sa mnou neriad. A ak si chces byt ista, ze ma mala dost, tak si ju priebezne vaz, trebars aj na kuchynskej vahe. 😉

wild.horses
3. apr 2009

nas maly-6 dni- si pyta kazde 3 az4 hodky.teraz mame krizu- nechce drzat na ceciku ani ked je dobre nasaty 😖 tak hodinu sme raz na a raz mmo ceciku. 😖

ladybird1l
3. apr 2009

dakujem fifinnka, mne tiez doktorka poradila si ju prikladat kazde dve hodiny, ale zabav male novorodeniatko dve hodiny ked sa jej po kojeni nechce spinkat 🙂
mala mi tu polhodku vazne taha, citim, tak intenzivne mozno 15 min. ked pocujem aj preglganie, ale taha aj tych druhych 15 min. Ked ma nahodou kratsiu prestavku medzi kojenim, ze sa jej nepodari zaspinkat na tie dve tri hodinky, tak hodi zachvatovy plac, ktory sa snazim umlcat, ale dlho sa to neda, ked jej prilozim prst k puse tak saje a saje, a ked dam prsnik tak taha zas jak o dusu. Myslis, ze by som ju mala nechat vazne pit len tych 15 min. na kazdom prsniku a odtiahnut ju z neho?
Ja som si ju vazila prvy tyzden od narodenia, ale dostala som prisny zakaz od doktorky, ze sa tym budem prilis stresovat. Kolko ml by malo dvojtyzdnove mimco vypit? Mne od narodenia doteraz, co je za 19 dni, pribrala 880 g, ani neviem, ci je to vela alebo malo.
Fifinnka je teda mozne ze do 1,5 hod. sa vytvori uz mliecko?

maruskak
3. apr 2009

ahojte.babatku treba davat vzdy ked si zapyta,lebo raz moze byt hladne a druhy krat smadne.ked bol moj syncek mensi tak si zachoval 3 hodinovy interval z nemocnice a neskor si pytal viac,proste ja som to neriesila,mojou ulohou bolo jest aby bolo mlieka a aby bolo dobre mliecko 🙂 a doteraz maleho kojim aj ked teraz je to zase o niecom inom.

nanku
3. apr 2009

ja nie som zrovna tabulkova mamina
... malu som kojila vzdy, ked si pytala a je tomu tak dodnes. minimalne do 7 mesiaca cajik ziadny. teraz ma mala 20 mesiacov a este stale ju kojim a aj v noci, spime spolu je to pohodlnejsie v postielke este nespinkala. kojim ju na striedacku raz z jedneho prsnika, druhy raz z druheho ... no stava sa ze vypije naraz aj oba. denne kojenie trva maximalne 15 min. a to nocne je kratsie tak 5 min. niekedy sa stane, ze sa v noci zobudi a neda sa jej zaspinkat, tak vtedy cicik dudlikuje. cumlik nechcela ziadny ato asi z 10 druhov testovanych. u nas je cicik aj liecik na kazdu boliacku. ked bola malicka tak som ju uspavala bud v kociku, na rukach alebo pri ciciku a nevadilo mi to. od vtedy ako spinka iba raz denne, tak cez den pri ciciku pravidelne zaspava, ked zaspi tak ho sama pusti alebo jej ho vytiahnem a ked sa mi chce tak spim s nou. zatial ju este stale planujem kojit minimalne do 2 rokov a mozno aj dlhsie, ved materske mliecko je to najzdravsie, ktore mozem mojej malej dat.

hlava sa mi toci z toho ked pocujem, ako mamicky detickam davaju krabickove mlieko

marca793
neda mi nereagovat ... nic v zlom ... no ja si neviem ani len predstavit nechciet kojit vlastne dieta a ani len skusit to 😒

vinifera
3. apr 2009

nanku. Ťažko hľadať tabuľkovú mamičku🙂) Pre každého je normálne niečo iné... Inak ja kojím na ten samý spôsob ako ty. Tiež vždy keď si malý zapýta. Cez den pije najdlhšie tak max 15 min vnoci je to kratšie asi tak ako píšeš ty tak asi 5 min. Občas keď sa jeduje tak dáme ukľudnovák - cicik. Tak mi na tom nepríde nič "netabuľkové" ani nenormálne. Podľa mna je to úplne vphode. Cumlík ho tiež nejak moc nebere. Viem, že keď sa jeduje a nechce cicik tak už je problém, že asi bolí bruško alebo niečo iné☹

fifinna
4. apr 2009

lady, ja viem co je to zabavit novorodenca, mne maly nevedel doma zaspat a kazdu 1,5 hod. som ho kojila a ked som nekojila, tak plakal. Musela som snim zacat chodit po vonku, rano, na obed a po obede, vlastne skoro cele dni som ho kocikovala, aby prespal aspon tri hod. a moje prsniky si oddychli. Bradavky som si ani necitila. Babo , ale neni vzdy hladne , ked place, neskôr sa da ten plac rozpoznat. Ono môze plakat aj preto, ze je pocikane, je mu zima, potrebuje pohladit, boli ho brusko a pod. Treba sa naucit ten plac rozpoznat a neponuknut prsnik, vzdy ked zaplace, lebo sa staneme jeho otrokom. Staci ti kojit z kazdeho prsnika 15 - 20 minut, vzdy zacni s tym prsnikom s ktorym si skoncila, aby sa ti tvorilo mliecko rovnomerne v obidvoch. V knizke sa pise, ze dieta za prvu minutu vypije 90 percent z celej davky, za 15 minut je uz syte a zvysok len cmula bradavku. Neda sa urcit kolko by malo babo vypit materskeho mlieka, ci ma dost zistis podla pocikanych plienok, malo by ich byt 6 az 8 . Za 1,5 hod. sa urcite uz vytvori mliecko, aj skôr, ono sa tvori priebezne ako dieta pije. Ale vzdy matka rozumie svojmu babätku najlepsie, ja som ti len poradila a nemusis sa stym riadit, urob co uznas za vhodne, aby ste boli obidve spokojne. 😉