Čím nahradiť materské mlieko, keď nechcem dávať umelé?

soldi
1. jan 2012

chystam sa maleho odstavit v jeho ukoncenom deviatom mesiaci, ale nechcem mu davat UM (dovody odstavenia aj odmietania UM si necham pre seba, do toho nikoho nic nie je), co by ste odporucali ako nahradu? neviem sa rozhodnut.

este ma napadlo, ze by som mu mlieko ako take vobec davat nemusela, ale nahradzala by som ho do roka jogurtami, mliecnymi kasami, ovsenymi vlockami (vysoky obsah vapnika) atd... ma s tym niekto skusenosti?

evitka82
1. jan 2012

Nad týmto som sa aj ja zamyslala lebo tiez ked dokojim(a tiez sa nechystám kojiť kým nepojde na strednu... 😀 )tak nechcem dávať UM.no neviem ci je v jogurtoch az taky obsah vapnik ale rada si pockam na odpovede bo sa nevyznam.dakujem

bosoriak
1. jan 2012

Dcera sa odstavila v 10 mesiaci, pediater mi odporucil obycajne kravske mlieko, kedze dcera nie je alergik. Najlepsie z automatu (a prevarit), alebo 5-dnove a rozhodne plnotucne.
Mala mi to samozrejme odmietla a ako prvorodicku ma vsetci strasili, ze MUSI pit vela mlieka, aspon 800 ml denne. No a kedze som to do nej nechcela liat lievikom nasilu, tak sme jedli jogurty, syry a mliecne kase a bola (a je) uplne v poriadku.
Konkretne, pokial si dobre pamatam, tak na ranajky mala kasu, na olovrant jogurt a na veceru znovu kasu. Niekedy mala jogurt na desiatu a obcas obed, v ktorom bol syr.
Mlieko zacala pit az po roku a pol a jedine s grankom.

latvia
1. jan 2012

nemusis davat ziadne mlieko, ani mliecne vyrobky nejak silit - ked uz spominas mliecne kase, obsahuju UM takze to mas jedno ci kasa alebo umele...
moj maly sa sam odstavil od akehokolvek mlieka v 9.mesiaci.dolezite je nahradit vapnik - vygooglis si ktora zelenina a potraviny obsahuju vela vapnika aj bez mlieka, je ich dost. jogurty su dobra volba, aj ine mliecne vyrobky, takze nemas sa coho bat.pestra strava je zaklad vsetkeho

kaja73
1. jan 2012

Ani podla mna nemusis davat ziadne mlieko.
Dobry na vapnik a zelezo je nar syr TOFU zo soje.da so ozaj lubovolne pripravit,lebo nasava chut pridanych potravin. Ale aj celkovo sojove mlieko-ale len BIO-to nemas geneticky modifikovane. 😉
Na vapnik ti staci kupit v zdravej vyzive morske riasy a pridavat maly kusok napr do polievky a vyvarit-staci velkost postovej znamky.
Strukoviny ti mlieko tiež super nahradia-cervena sosovica je uplne bomba vapnikova aj na zelezo.
A ja napr vecernu kasu zarabam do ryžoveho mlieka s kalciom-davam tam nesladene bio celozrnne kase-ovsenu,spaldovu,jacmennu,psenovu.
Proste u nas ficia rastlinne mlieka-sojove a ryzove oboje obohatene kalciom.
Probiotika dostava aj tak denne-davam infant dophylus plus,takže tie tzv zive jogurty-co je tedy casto len reklama- ma v pohode nahradene.

ivanapor
1. jan 2012

Keď teraz pprestanente dávať akeľkolvek mlieko, MM alebo UM, neskôr ho už pravdepodobne nenaučíte na žiadne mlieko. Malého som kojila do 15 mes a potom len jogurty, kaše veľmi nie lebo bol tučnučký a v 2 rokoch som mu chcela začať dávať obyčajné mlieko, tak odmietal a odmieta do dnes a to má 10 rokov.
Pri daľších 2 deťoch som toto preklenula UM a v pohode potom prešli na obyčajné mlieko.

julia225
1. jan 2012

ahoj, ja by som odporucala nahradit mlieko pestrou stravou ... pseno, kukuricna kasa...hlavne amataj, ze ak nechces davat UM, nemozes davat ani kase...teda tie mliecne ... v DM dostat este take trvanlive bezlaktozove mliecko ...alebo alnatura sojove mliecko ...

gabika84
1. jan 2012

ahoj. rovnaku otazku som sa naposledy pytala na laktacnej poradni u nas v TN (ze co dat v noci hladnemu dietatu, ak uz nebudem nahodou kojit) odpoved od jednej maminy, ktoru odobrila aj laktacna poradkyna bola- vraj ryzove mlieko je vyborne 😉

stanislavao
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rebeka25
1. jan 2012

Vhodne su aj rastlinne mlieka, Sojove Ryzove a pod

argyro
1. jan 2012

Ahoj, mám 8-mesačného synčeka a už teraz plánujem prejsť zpolovice na mandľové mlieko, ktoré obsahuje veľa vápnika, železa, horčíka i fosforu, po roku mu už UM nechcem dávať vôbec, ani kravské, dostane dosť vápnika v rastlinnej strave + v omáčkach, polievkach, sem-tam jogurtík.. takto som postupovala aj pri staršej dcére, ktorá bola však na rozdiel od syna, ktorý je na UM plne dojčená do roka a potom sme prešli na žiadne mlieko 🙂 Dnes má vyše 9 rokov.

abbie
2. jan 2012

stanislavao, v otazke bolo jasne napisane, ze sa netreba starat ! 😠
ja tiez uvazujem, ze nahradim umele niecim inym ... ako tu uz bolo spomenute mozes vyskusat sojove mlieko, mandlove, ryzove ... kvalitne BIO vyrobky maju v DM, tak tam nieco kukni 😉

andreah25
2. jan 2012

Obyčajné mlieko ako také nie je vôbec potrebné, iné potraviny obsahujú oveľa viac potrebných vitamínov ako mlieko, ktoré ešte aj zbytočne zahlieňuje. Napr. makový koláč má viac vápnika ako liter mlieka. Takže dôležité je, aby malo dietko pestrú stravu a mlieko netreba. My sme síce na umelom, no postupne chcem zrušiť ranné a obedné mlieko a ostalo by len večerné - ja som kojiť nemala z čoho, takže iná možnosť nebola. Čo sa týka jogurtov a iných mliečnych výrobkov, skús dávať aj tie a uvidíš. My sme teraz s nimi však prišli na iný problém - z obyčajného mlieka sa mi zahlienil a po týždni mi vyvrátil nahromadené hlieny a po jogurtoch alebo tvarohu alebo krupice, proste z čohokoľvek čo je robené z mlieka tak ho stále preháňa, takže ideme zisťovať, kde je problém. Takže kľudne to toho, len nezabúdať na pestrosť stravy 🙂 🙂 🙂

skeptik
2. jan 2012

Hlavne ked prestanes takemu malemu davat mlieko, tak musis vhodne nahradit tuk - je to velmi dolezite pre spravny vyvoj mozgu. Preto je aj akekolvek ine ako plnotucne mlieko nevhodne pre kojencov a batolata.

@andreah25 mlieko nijako "nezahlienuje", to je uplna blbost. Pokial ma syn neznasanlivost mliecnych vyrobkov, ktora sa prejavuje hnackami, tak ide s najvacsou pravdepodobnostou o laktozovu intoleranciu.
Okrem toho su iste (metabolicke) ochorenia, pri ktorych sa tvori zvysene mnozstvo hlienu respektive vidno hlien v stolici, ale to je velmi zriedkave.
Este raz, zdraveho cloveka mlieko "nezahlienuje".

briketa
4. jan 2012

@soldi @kaja73
Tofu urcite nedavat malym detom! Soja je jednou z najvaic geneticky modifikovanych potravin (modifikuje sa hormonmi), pretoze je slachtena na toleraniu herbicidov (konkretne modifikovany gen CP4 EPSPS, ktory toleruje herbicid Rounup pouzivany na postrek, kde prirodzeny enzym je nan uplne odolny.) A soja je tak isto alergenom ako orechy (ak uz ma niekto reakciu, zvykne byt silna.)
Nema sa detom podavat do troch rokoch
Soja je totalna biotechnologia 😅

Soldi, ku tomu co si pisala este kludne pridaj aj cottage syr ako kyslomliecny vyrobok.

jaaty
4. jan 2012

naša Hanka s asama odstavila v deviatich mesiacoch a do 3 rokov nedala do úst žiadne mlieko (odmietala).
Jedla však jogurty, syry, mliečne polievky....

hori
4. jan 2012

ja som za plnotucne kravske mlieko, ked uz nie UM... alebo ak chces bez mlieka, tak zaradit jogurty a kyslomliecne vyrobky aspon raz denne. sojove a ryzove mlieka by som davala nanajvys na spestrenie stravy raz za cas... dovody uz vysvetlili skeptik a briketa 🙂 mne vsetky tieto ryzovo-sojove vymysly pripadaju ako "vychovajme si generaciu bez mlieka a uvidime, co sa o par desiatok rokov stane"... no mozno aj nic pravda... 😉

marcelka123
20. mar 2012

Ahojte. Ja tiež nechcem dávať dcérke kravské mlieko plné hormónov, antibiotik a podobne. Dcérka je doteraz na umelom mlieku ale hľadala som čo dávať a našla som že najlepšie je mandľové mliečko a avokádo. je to vynikajúce pre detičky , pre ich rast a vývoj...

Pre všetky mamičky ktoré hľadajú alternatívy pre seba, svoje deti, ktoré sa chcú motivovať vo výchove a strave odporúčam stránky Marušky, ktorá už roky žije zo živej stravy a jej články sú tak hodnotné, tak krásne, že je to klenot medzi informáciami, ktoré sú k dispozícii...

http://www.jajsem.com/

iwesska
22. apr 2012

Ja som malemu uz tiez chcela davat pre spestrenie ryzove mlieko z DM -ky, ale je tam vyslovene napisane - "nie je urcene ako nahrada stravy pre dojcata"...tak si myslim, ze ked to tam uvadza vyrobca, nieco na tom bude a asi to naozaj velmi vhodne nie je. To len na margo tych tu odporucanych nahrad kravskeho a umeleho mlieka.

bluray
9. feb 2019

pozor na mandlove mlieko z obchodu - vačšinou obsahuje len 3 % mandlí, radšej si najdite recept na internete a robte ho doma z mandlí. Pozor na umele materské mlieka - obsahuju až 50 % cukru !!