Dojčenie po cisárskom reze

8kateri8
21. nov 2013

Ahojte mamicky chcela by som sa spytat na vase skusenosti s dojcenim po zakroku ako a kedy u vas prebiehalo prve prilozenie, ako casto vam nosili babatko ucili ste ho aj na cumlik ?Ako ste riesili bolest pri kojeni ako ste si hojili rany na bradavkach ??Ja viem ze je to vela otazok naraz ale skuste mi to priblizit co najviac lebo vase poznatkysa mi urcite zidu

xlucia
21. nov 2013

@8kateri8 vsetkych troch mam cisarskym a priniesli ich nejake cca dve hodiny po porode prilozit a odvtedy pravidelne stale. synov som si po 24 hodinach nechala pri sebe, po dcere ma postavili po 12 hodinach a uz som ju z ruky nedala

8kateri8
autor
21. nov 2013

takze si bola na roomingu zakazdym?

myska_lili
21. nov 2013

ahoj
v porodnici sme mali rooming in, babatka boli s nami na izbe co bolo uplne super
kebyze niesom po cisarkom tak by sa mi isto lepsie hybalo ale takto mi trvalo strasne dlho kym som sa nastelovala aby malinka mohla dobre cuckat..pomahali mi sestricky co bolo uplne super 🙂 v porodnici som kojila po sediacky, zo zaciatku aj doma ale potom mi bolo pohodlnejsie po leziacky..
na bradavky som si davala aj davam krem od babylove, a ked ma boleli tak som si odsala, ja som sa strasne bala ze sa mi zapalia cize som sa tomu chcela vyhnut a podarilo sa 🙂
v porodnici som ccumlik nepouzivala ale doma ked sme malinku nevedeli utisit velmi pomohol 🙂

8kateri8
autor
21. nov 2013

@xlucia takze si nemala nijake problemy s kojenim ze?

mokon
21. nov 2013

ja po 1. cisárskom po 6 hod, po 2. po 2 hod, tiež na druhý deň po sekcii som ich mala pri sebe, kojenie v pohode, bolesti pri kojení som nemala, žiadne ranky na bradavkách

ichbinich
21. nov 2013

Cisarsky v spinali: prilozenie na chvilocku hned. Prve mojkanie prebral manzel kym ma pozosivali, potom uz sme boli vsetci spolu na izbe.
Mlieko sa mi zacalo tvorit v nehoraznych mnozstvach za 2,5 dna po porode.
Mala som rooming-in, takze som si syna mohla mojkat a kojit kolko som chcela 😉
Nevedel sa ale dobre prisat, skoncila som s odsavackou. Od flasky a iba na prsko som ho ale naucila asi od 3 mesiacov, ostal zavislacik do 2,5 roka 😉 😀
Cumel som mu dala niekedy v druhom tyzdni zivota, naucil sa, a niekedy ked mal vyse dvoch rokov, sa od neho sam odnaucil.
Bolest pri kojeni: zatat zuby 😉 Ale nie, este v nemocnici som dostala lanolinovu mast, porodna asistentka mi bradavky aj laserovala. Super su MultiMAM obklady na bradavky, este lepsie ako cisty lanolin. Tiez sa nemusia umyvat, to je veeelmi rychla pomoc 😉 Inak som si vystacila s lanolinom.
HTH. Ale nezabudaj, mlieko sa tvori najma v hlave 😉
Vsetko dobre!

8kateri8
autor
21. nov 2013

@myska_lili mal cumlik zly vplyv na dojcenie tak ako sa vsade pise?

babul83
21. nov 2013

Prvýkrát som ho kojila cca 4 hodiny po cisárskom. Prisal sa krásne, bez problémov. Ja som mlieko mala, nakoľko mne sa pôrod začal spontánne a cisársky bol urgentný. Ja som už pri kontrakciách cítila ako sa mi nalievajú prsníky. Prvú noc nebol hladný, celú prespal, potom mi ho nosili cca. každé 3-4 hodiny. Druhú noc dali o 22:00 a ráno ma o 4:00 budili, že malý moc plačká asi je hladný. Na tretiu som ho mala už u seba. Ranky som nemala, ale silno naliate prsníky, už pri prvom sa mi osvedčilo omotať okolo prs "látkovú plienku" a keď v noci vyteká, tak plienka nasaje a zároveň materské mlieko aj lieči drobné ranky.

zahradka76
21. nov 2013

ak si uz ako tak v pohode, treba dietatko dojcit na poziadanie. Ak mas bolave bradavky, tak je to preto, lebo mas dietatko nespravne prisate, kojenie nema boliet. Takze treba si dat ukazat spravne prisatie bud od sestricky alebo si zavolat laktacnu poradkynu. Cumlik oddaluje intervaly medzi kojeniami a tym sa znizuje tvorba mlieka.

3kolka
21. nov 2013

prvé priloženie cca 2hod po pôrode.ale ešte predtým mi doniesli ich ukázať(mala som spinal).Samozrejme že prvý krát som ich videla ešte na sále ked ich vytiahli.
Cumlík som mala aj v nemocnici.Obaja boli najkludnejší ked boli prisatý,inak boli mrzutý,tak som to riešila takto a si setričky vzali dudlík aj so sebou.dcéra potom dudlovala stále do 2r,syn má skoro 6mes.a dudluje len ked spinká(aj to nie vždy).Bolesť pri kojení som neriešila len zaťala zuby,a kojila,čo sa týkalo maternice som bola rada že bolešť citím aspoň som vedela že sa posťahuje a bradavky no krémiky a robila som si repíkové obklady atd....Ked už sa to ozaj že nedalo vydržať odsala som sa raz-dvakrát bolo to menej bolestivé

babul83
21. nov 2013

@8kateri8 Môjmu dávali v nemocnici, ale nechcel cumlík. Vôbec nemal. Zato starší mal cumlík a napriek tomu som ho kojila. Nemalo to žiadny vplyv. Teraz máme krstniatko tiež cumlíkuje a je kojený .

xlucia
21. nov 2013

@8kateri8 nie nemala

myska_lili
21. nov 2013

@8kateri8 to som este nepocula ale ak je to pravda tak u nas to tak nebolo... malinka cucka prsoo a aj cumlik a urcite viac prsoo
najskor sme boli rozhodnutý ze cumlik ani nepouzijeme ale taaaak ... ked uz sme nevedeli ze coo by pomohlo cumlik zabral 🙂

darina1952
21. nov 2013

@8kateri8 ahoj, ja som rodila večer a na izbu zo sály som prišla až po 22,00hod, malého mi doniesli až ráno cca okolo 8,00hod. Nosili ho pravidelne z novorodeneckého a nechali mi ho aj 2 hodinky - na priloženie, aj na "pomojkanie" holučkého v plienke mi ho priložili na hrudník aby cítil mamku a on pospinkal... potom keď som už vstala a dali ma z pooperačnej izby na normálnu tak mi ho nosili prvý deň a na noc si ho ešte zobrali... potom som už mala plný room-ing.
Bolesť pri dojčení - neviem čo presne myslíš- bolesť od prisatia-keď bábo veľmi stiskne bradovku, aelbo bolesť prsníka keď sa vylučuje hormón oxitocín? Keď ti bábo pri saní veľmi rozdráždi bradavku, tak je najlepšie použiť krém z DM-ky Babylove na bradavky - nemusíš ho pred dojčením umývať alebo aj Avent má taký super krém, čo nemusíš umývať. Keď myslíš bolesť pŕs spojenú s hormónom oxitocín, tak pomáha teplá sprcha 😉
U dojčených detí u nás v nemocniciach nemajú radi používanie cumlíkov. Ja som v nem. nedávala, ale doma som po dvoch mesiacoh rezignovala a cumlík som u plne dojčeného syna používala - večer mával stále koliky a plakával mi aj do 2-hej ráno - neviem ako by sme to bez "dudky" zvládli....

ichbinich
21. nov 2013

U mojich deti cumel nemal ziaden vplyv na dojcenie. Aj ked dcera uz cumel vyplula a nasla si palec 😅 Ale zatial s tym nic nerobim, vsak ma este len 8 mesiacov. Popri synovi by som este oddojcila aj neterky-dvojicky, tolko som mala mlieka 😀

8kateri8
autor
21. nov 2013

@darina1952 zrejme si rodila vtej spravnej nemocnici smiem sa opytat kde?Bolest som si zrejme zapricinila sama nespravnym prikladanim popraskane az hnisave bradavky bolelo ma aj odsavanie a ked som videla ze si odsavam aj krv no fuj.
mala som masticku bepanthen

suz2
21. nov 2013

@8kateri8 ahoj, nuž ja som prvý deň po pôrode len ležala na JISke, maličkého mi na moje vyžiadanie doniesli na druhý deň na dojčenie. Potom mi ho nosili asi každé 3 hodky. na ďalší deň som si ho už vyžiadala na izbu a dojčili sme sa podľa potreby...no dojčili....bol to skôr boj. Malý sa vôbec nechcel prisať, ja som mala zo šoku z toho, že som rodila cisárskym riadnu depku, bolo to peklo....ale snažila som sa, potom mi jedna sestrička požičala vankúš na dojčenie a trošku to bolo lepšie, ale skutočne sa nám začalo dobre dojčiť až po asi 3 mesiacoch...lenže potom prišla laktačná kríza a s tou sme bojovali mesiac...ale neľutujem ani sekundu, vytrápili sme sa, ale dojčíme sa doteraz a je to ten najkrajší pocit na svete... 🙂 na cumlík mi malého naučila moja teta, doslova nasilu mu ho dala do úst ( lebo ona svoje dve deti vychovala bez cumla, ale vraj to bolo peklo) a normálne fungujeme aj s cumlíkom aj s dojčením. A ranky som si ošetrovala kalciovou mastičkou a potom takým balzamom nejaké Mamm neviem čo, názov si už nespomínam... a ak myslíš bolesť rany pri kojení....nuž zaťala som zuby...a pomohol mi ten vankúš na dojčenie, mohla som si pohodlnejšie sadnúť

darina1952
21. nov 2013

@8kateri8 2x som rodila v Novej nem. v Košiciach - a 2x spokojná (pvrý pôrod bol akútny a nedonosený syn mal len 1990g - takže som skúsila aj neonatologickú jisku -tiež som bola max.spokojná 🙂 )
...ale u nás v nemockach je to tak, že si informácie musíš vypýtať...takže vždy sa pýtať sestričiek, lekárov, nahánať laktačnú... 🙂

brumka
21. nov 2013

ahoj ja som pvu rodila neplanovane v celkovej anesteze takze narodilasa pobede a vecer mi ju doniesli prilozit a na druh ydne mi ju doniesli rano a vecer odniesli a potom uz bola stale so mnou, vtedy ma postavili hned rano.
druhy porod planovana sc v spinalke to mi malu dali prilozit tesne predtym ako ma odviezli na jis. rodilasom tiez poobede, a na normalnu izbu ma previezli na druhy den poobede a to som dcerku od porodu videla druhy krat 🙂 ale zobrali mi ju lebo som odpadla. ale na ten dalsi den uz bola len a len oso mnou 🙂 prva cumlik nechcela, druha ma len na spinkanie, bradavky som si neosetrovala na kojenie si clovek zvykne tak po mesiaci, to uz ani maternica neboli a ani prsia 🙂

lenullla
21. nov 2013

Ahoj, ja mam za sebou dva cisarske a obe sa konali vecer, takze po zobudeni z narkozy mi oboch prisli len ukazat a potom rano doniesli na prilozenie. Dcerku som kojila iba mesiac - moja neskusenost, nedostatocna informovanost a hnusne sestricky z novorodeneckeho, ktore sa rozculovali zakazdym ked som nieco nevedela ohl. kojenia.. 😠 Kym som nevstala z postele, nosili deticky iba 3x za den..Cumlik spociatku nemala a ani nechcela, az neskor.
Syna mi priniesli tiez len ukazat po prebudeni z narkozy, druhy den rano doniesla sestra maleho s tym, ze sa trosku napil plodovej vody a obcas grcka, ze nech ho neprikladam..po skusenostiach s dcerkou som sa nedala a hned som ho prilozila k prsniku :D aj tak este nic neslo, aspon dobre roztahal mliecko, na dalsi den sa mi uz spustilo a cely cas co bol pri mne som ho kojila a vobec nebolo treba dokrmovat. Kojila som ho 10 mesiacov,pre zdrav.problemy som ho musela odstavit..Cumlik mal od narodenia, nam to neprekazalo a nerusilo kojenie. Kedze som dost citlivka, bradavky mi obcas popraskali, boleli jak fras, skusala som milion masticiek ...najlepsie je nechat zaschnut mliecko na bradavke a nenosit podprdu ked nemusis..proste vetrat vetrat. 🙂

8kateri8
autor
21. nov 2013

@suz2 a dokedy si zatinala zuby presla ta bolest pri kojeni alebo ta to stale boli?Mna to bolelo hlavne na zaciatku ked sa mala prisala ale potom to uz bolo ok ale kazde prilozenie ukrutne bolelo

8kateri8
autor
21. nov 2013

@lenullla dik velmi si mi pomohla .

senta_sofia
21. nov 2013

sekcia 21:35 - nedela, maleho som si bola zobrat na druhy den asi o 13tej popoludni, aj sme ho prilozili, odvtedy cuckal, mala som ho pri sebe, prikladala som ho vzdy, ked bol nepokojny, mlieko sa mi poriadne pustilo az v stredu navecer, cumlik som mu davala a dojcime sa doteraz, maly ma 20. mesiacov. Mala som trochu ozuzlane bradavky, natierala som si to mastickou z DMky, kym som mala chrasticky, tak som to riesila klobucikmi a potom zatatymi zubami. Okrem bradaviek bolela aj maternica, lebo sa pri dojceni stahovala, rana ma nejak nebolela, aspon si nepamatam.

monyccka
21. nov 2013

@8kateri8 podla toho co pises si mala malu zle prisatu.bradavky by nemali pri dojceni ukrutne boliet. Ako som zistila, ked mi dceru laktacna prilozila spravne ;) ja mam dve sekcie, prve prilozenia hned po prebrati na izbe na cca pol hodinku. Dalsie po cca 3 hod. Druhy den ma postavili na nohy, starsiu dceru mi nosili kazde 3 hod aj druhy den, treti mi ju nechali na den, strvty aj na noc, potom isla pod uv lampu, takze som chodila ja za nou dalsi tyzeden, kym nas pustili. Mladsiu dceru som od druheho dna nepustila z ruky aj ked mi bolo tazko. A domov sme isli s paradne rozbehnutym mlieckom, dobrym prisatim a odhodlanim kojit co najdlhsie. Po 4 dnoch nas pustili. Pred takmer rokom a dojcime sa stale. Dojcenie je o technike, ktora sa da naucit a odhodlanj vydrzat. U vacsiny, aj ked to nekojacie maminky nechcu pocut. Sama som bola podobna pri prvej dcerke, kde kojenie po dvoch mesiacoch islo dole vodou kvoli refluxu a mojej neschopnosti zvladnut narocnost situacie. Zas, kto nezazil, nepochopi ;)

suz2
21. nov 2013

@8kateri8 fiha, uz si ani nepamatam, ako dlho ma to bolievalo, nejak to postupne preslo. teraz ma uznic neboli minimalne 8 mesiacov 🙂

havana_frost
22. nov 2013

ja som 3 dni po sekcii, stale nemam mlieko a odmietaju mu dat cokolvek okrem vody. uz schudol pol kila a je len na vode ☹

brumka
22. nov 2013

@havana_frost neboj mliecko sa spusti, jasom tiez zacala dojcit dcerky po 2 dnoch a nedavali jej nic jest mliecko sa spustilo tak na 4-6den a normalny tok zacal po 2t a po mesiaci sa to uz ustalilo 🙂

8kateri8
autor
22. nov 2013

@havana_frost tak ved oni vedia co robia nemozu si dovolit ohrozit jeho zivot mliecko sa ti urcite spusti lebo mliecko si kazda mamina nesie so sebou uz do porodnice drzim ti palce.

luba41
22. nov 2013

@havana_frost mliečko sa tvorí už od 16.týždna tehot..teraz produkujú Tvoje prsia kolostrum / aj ked ho "nevidíš"/..toto je pre Tvoje dieťa momentálne najdôležitejšie, takže prikladať kolko môžeš a vládzeš...ked ho "zasýtia" vodou, chce sa mu ešte ťahať?...

mb
9. dec 2013

Ja som maleho po cisarskom videla az na piaty den lebo bol prevezeny zo zdravotnych dovodov do ineho mesta ☹
Hned na druhy den po sc som zacala s odstavanim a mlieko som vylievala do vylevky ☹ Prve prilozenie bolo na piaty den ked som prisla za nim.Krasne sa prisal a uz ma 17 mesiacov a stale sa dojcime 🙂 Ja som sa uz v tehu nastavila ze chcem co najdlhsie kojit.Vsetko je v hlave a ked si budes verit tak kojit budes.Samozrejme ze sme mali aj nejake krizy ale to len v zaciatkoch,ked ho posahane sestricky vazili ze kolko maly vypil a preco tak malo a to ma len stresovalo 😉 Doma sa to rozbehlo a je kojeny na poziadanie.