Kojenie 10 - 15x za noc

miruska930
20. mar 2014

Už si ozaj neviem rady. Mám 2 deti, 3 ročného chlapčeka a skoro 8 mesačnú slečnu. Pre lepšiu predstavu poviem len, že všetci 4 spolu s manželom spíme na 1 posteli, teda malá vo svojej postieľke s odobratou bočnicou hneď pri mne.
Asi od 6 mesiacov sa malá v noci budí na kojenie aj 10-15x. Som z toho už úplne vyčerpaná. Nevládzem takto fungovať. Nikdy sme síce nemali pravidlo,aby jedla každé 3 hodiny a ja som ju na budenie nikdy nebudila, ale teraz to už prekračuje všetky hranice. Dovtedy sa budila tak 3-4 x,čo sa dalo v pohode zvládnuť, ale toto, čo robí teraz... Zas sa nedá povedať, že by stále jedla. Pár krát si "cucne",nakojená je za 3-8 minút a spí ďalej, lenže nekojím ju poležiačky, nedá sa to, iba keď z jedného prsníka, lebo z druhej strany spí vedľa mňa starší syn. Takže kým si sadnem, vezmem ju na ruky (má 10kg), v sede nakojím a dám naspäť do postieľky,dovtedy sa samozrejme zobudím a z tej nervozity,že som zas hore už asi 6 krát a stále je iba polnoc neviem zaspať a rozmýšľam,či už nepočkám do jej ďalšieho prebudenia. 😒 Kým nedostane prsník, bude robiť taký krik, že zobudí aj manžela synom. Tomu som sa však stále snažila zabrániť,aby sa manžel vyspal do práce a syn do škôlky,ale už to ďalej nejde. Budí sa úplne nepravidelne. niekedy po 2 hodinách, potom o pol hodiny, o 15 minút,... neviem od čoho to závisí, prebalím ju, hladkám, šepkám jej,že som tu, stále ju držím za ruku... nad ránom asi o 5.00 zvykne pekne zaspať a zobudí sa cca 7,30, to už ale ja nevyspatá fungujem minimálne hodinu. Celý deň som unavená, nevyspatá, podráždená...
Inak aj cez deň je malá na mňa úplne naviazaná. Stále ma musí vidieť, byť pri mne,najlepšie na rukách a nedajbože aby si ju niekto iný vzal na ruky a odniesol niekam,kde ja som mimo zorného uhla. Keď na mňa aj na chvíľu zabudne, stačí aby ma začula,že som sa ozvala,alebo len nebadane prešla okolo, už je zle...
Milujem ju najviac na svete,ale musím ju od toho nejako odnaučiť. Nenastúpila som kvôli nej ani do práce,len aby to tak ťažko neznášala, zvykla som si,že nikde nechodím, keď je pri mne je úplne úžasné dieťaťa, usmievavé, zarozprávané, šikovné... aj pri manželovi zvykne byť väčšinou ok,ale nechať ju s našimi,alebo svokrovcami, je nemožné. Spusí paniku aj na 2-3 hodiny, kým neprídem. ☹ no som z nej zúfalá.
Včera som zo spálne vysťahovala manžela so synom, chcem ju nejako naučiť že nemôže mať prsník kedy si zmyslí. Skúšala som ju oklamať čajom, UM,ale nič nezaberá, vypije všetko a vrieska ďalej. Keď jej dám ruku na pusu,začne mi olizovať prst a hľadá prsník.
Poraďte mi,ako na to? Čo s ňou mám v noci robiť, nechať ju vyplakať sa a byť stále pri nej? Alebo aké iné riešenie mi poradíte? Všetkým vám ďakujem za odpovede!

lucinocka
20. mar 2014

@miruska930 a cumel? ani ten nepomaha? to mozu byt aj zuby uz v pohode a tam nic nenarobis, moja ma rok a pol a spi horsie ako novorodenec..a to zykla spat celu noc od troch mesiacov... uz tri dni sa napr. od stvrtej rano hrame spolu s hysterickymi zachvatmi..tiez ju nikto nesmie vziat, utisit, pohladkat..na zachode mi trieska na dvere krici Mama , mama...a uz sme fakt toto vsetky presli a cim zacali ist ocne zuby dovi dopo... katastrofa...ja som vcera o stvrtej rano revala jak organ, ze sa uz v zivote nevyspim:D

hviezdicka111
20. mar 2014

@miruska930 toto by aj mna zaujimalo.. ☹ cez den fungujeme ako tak...ale v noci, katastrofa....presne ako ty pises...kusok cucne...a dokolecka to iste...potom nosit ju na rukach, aby zaspala atd.... ja uz ledva vladzem teraz...myslela som si, ze to nebude tak dlho trvat, ale nic sa k lepsiemu nemeni ☹

magic08
20. mar 2014

podla mojho nazor sa len dostala do obdobia separacnej uzkosti, co je vzhladom na jej vek typicke... takze len vydrzat...

standu
20. mar 2014

ja si tiez myslim ze to casom odzneje. starsia dcera s nami spala v posteli do 2a pol roka, mladsia este spi, kym bude dojcena, aj bude. tuto skusenost nemam, mne sa obe budili max 5-6x. mala spi v strede medzi mnou a manzelom a kojim ju poleziacky na pravom boku, ale viem ju tak nakojit aj z laveho prsa, viac sa vytocim.. skus sa upokojit, podla mna je to bud separacna uzkost, alebo jej budenie moze paradoxne suvisiet s tvojou nervozitou..neskusala si nejake bylinky pred spanim, medovku, levandulu..?? ja viem ako to znie, ale podla mna cim si ty viac vystresovana ze uz musim vstat tym viac sa ti mala budi. ja spim ako drevo rano nikdy neviem kolko x som jej davala prso...zle spavam na novom mieste, kde nie je uplna tma. doma mame uplne temno, tmavy nepriepustny zaves. inak spat neviem a tiez by som ratala kazde jej precitnutie...pri starsej som bola viac nevyspata, teraz uz vobec neriesim ze kolko krat sa zobudi, prijala som to ako fakt. moja je tiez na mne nalepena, ked sa jej niekto cudzi prihovori tak ma az hysak. na dlhsie ako na 2h od nej nikdy nie som prec a to moze byz len s manzelom. deti rastu rychlo...prejde to, ozaj. niekde som citala cosi v zmysle, ze cim viac berieme dieta do narucia, tym skor sa z neho poberie prec...

marcelatje
20. mar 2014

@miruska930 no akoby si o mojej písala 😀 😀 😀 😀 😀 niekedy hore aj každých 15 minút 🙄 🙄 🙄 to budenie som prijala ako fakt, naučila som sa dojčiť po ležiačky a ráno si len tak matne spomínam koľko krát to bolo. A buď sa to zlepšuje, alebo si to nepamätám 😀 😀 😀 😀 Inak úplne chápem tvoje pocity, prakticky celú noc si hore a nemôžeš oddychovať ani cez deň kedy by niekto trošku povaroval lebo malá nechce. Ver alebo nie dnes bola moja malá prvý krát s mojou mamou hodinu!!! Taktiež nikoho neakceptuje (iba moju sestru a jej deti) žiadne babky, dedkovia a keď je nás viac a som tam aj ja stále na mne visí ale už to neriešim....na niečo si zvykneš, v niečom rezignuješ, niečo akceptuješ a hneď je lepšie 😉

ivetlo
20. mar 2014

Ach jaj. To máš ťažké. Podľa mňa treba za pomoci muža dostať malého z manželskej postele. Ak má svoju izbu treba ho tam naučiť spať, hlavne tak aby si nemyslel že je to kvôli malej. U nás zabralo to že malému doniesol Jezisko koberec do izby a ten od samej radosti tam chcel ísť ak tam zostal. Vtedy mal 2, 5roka.
A potom treba skúsiť urobiť poriadky s malou. Mne sa malá nebudila v noci na kojenie od 10dňa. V ôsmom mesiaci sa začala budiť-mala som málo mlieka. Tiež bola na mne zavesená, niečo čo popisujes. Sekla som s kojenim. Mala som proste už málo. V noci keď sa zobudila tak 1, 5hodiny hucala. Dala som jej čaj, dudu a stále robila krik
Muž ten už bol zúfalý. Dala som jej potom UM a zaspala. V noci sa uz nezobudila. Spala až do rána. Muž sa ma ráno pýtal ako dlho to potrva-ja reku že mozno aj týždeň. Večer prišiel domov z poobednej ľahol si normálne k nam a až ráno zistil že malá sa ani raz nezobudila. Asi ma viac matiek teraz zatrati ale ja by som ju odstavila. Je na tebe priam závislá. U nás to pomohlo a mám viac energie na oboch.
Držím palce 🙂🙂🙂🙂

siska53
20. mar 2014

@miruska930 mne,to,tiez,pripada ako separacna,uzkost.asi by bolo,fakt lepsie,kebyze muz so synom,spia inde. My sme,si to tak vyriesili. Len,moja sa tolko,nikdy nebudila. Ja spim na jednolozkovej posteli,z jednej strany je stena,z druhej ja,cize ked chcela/chce byt pri mne,len,si ju z postielky prelozim,k sebe. A kojit som vedela z oboch prsnikov aj leziacky a nepotrebovala som,si ju prehadzovat,kedze z druhej strany by nemala cim,byt istena,tak som sa to nejak naucila,vzdy na pravom boku a kojila som tak z oboch. Skus,da sa,to.
inak kamoskin syn jej toto robil v case,ked mal 16-18 m,uz bola zufala,navyse nastupil v 18m do jasiel,ona do roboty,aj ho odstavila a este 2mesiace jej to robil,az casom sa to vyriesilo.

aliza
20. mar 2014

@miruska930 mozno by pomohlo, keby ju par dni uspaval manzel, aj s nou spal v izbe, iba on. Skor tak pochopi, ze prsnik nie je. Pokial si pri nej ty, stale sa bude dozadovat. Ona je obycajne na tebe zavisla.....dieta nepotrebuje prsnik 15x za noc. Takze je najvyssi cas to nejak stopnut, inak sa mozete trapit aj do 2 rokov 😒.

nae
20. mar 2014

@miruska930 Typická separačná úzkosť podľa mňa. Tiež som na tom bola rovnako pred rokom aj kúsok... Nechala som spať malého naďalej so mnou v posteli. Takéto časté kojenie posediačky je naozaj náročné, ja som bola z toho úplne grogy a aj vynervovaná cez deň. Pomohlo mi, že som sa naučila kojiť poležiačky, takže čo najmenej pohybu a námahy z mojej strany. Postupne sa to ustálilo a počet kojení v noci klesal. Maličká má teraz zjavne ťažké obdobie, potrebuje teba a tvoju blízkosť.

nice202
20. mar 2014

urobila si z teba celkom slusny cumlik na upokojenie a ty jej to vzdy dovolis. Je samozrejme, ze mala tolko cucat nepotrebuje. Aj ona by mala mat neprerusovany spanok , aby si mozog poriadne oddychol a aj ty. Ja by som to riesila v tvojom pripade cumlom.

adrianaza
20. mar 2014

tak toto som zazila - bolo to velmi velmi tazke obdobie. U nas pomohlo pridat prikrm. Normalne ked sa mi zacal castejsie budit, tak som pridala prikrm tusim ten treti a potom posledny? uz neviem, ale zabralo to oba razy, asi mu uz nestacilo tie zvysne davky len mlieko a potom to bolo lepsie. A samozrejme oddelene spanie- si aj psychicky vycerpana z toho, aby sa MM a syn nezobudili a z toho ze sa zas Ty nevyspis a kolko krat to prerusenie spania bude, pocitas..... to sa dost tazko potom uvolnuje a ked nie si uvolnena, tak jasne, ze nezaspis, resp. ked je clovek totalne ale totalne vycerpany tak od toho nevladze ani zaspat..... Ja som spavala vtedy len na pol oka, aby od kedy mladsi zamrnci, tak som do 2 sekund uz aj sedela a kojila, ked sme sa rozdelili, tak to nebol taky stres. Ale moze byt asi aj ta separacna, ale neboj, este chvilku podla mna treba vydrzat a uz bude len lepsie, prikrmy, bude samostatnejsia,.. drzim palce 🙂))

evening_star
20. mar 2014

Viem, o čom píšeš, ale neporadím. Do synových 15 mesiacov som celé noci prebdela, preskákala na fitlopte, kojila vkuse- to máš ešte fajn, že keď si cucne, tak zaspí - môj musel mať cicik v puse stále, akonáhle mu vypadol, bol hore a ručal. Prestalo to až vtedy, keď som druhýkrát otehotnela a zároveň ochorela, takže kojenie bolo nad moje sily a prestala som. odvtedy spí lepšie. Neviem ti pomôcť, len poviem, že určite to bude časom lepšie. Veľa síl.

kraskanz1
20. mar 2014

ja mam len jendo dieta ma 5 mesiacov ale tiez tatko fungujeme niekdy je to 15x niekedy 5x a neikedy to uz ani nepocitam...a ine deticky v nasom veku uz davn prespia noc.... 😖

minqea
21. mar 2014

my mame 8 mesacne babo a tiez sa to kojenie zacalo stupnovat. Ci uz cez den ale aj v noci. U nas to sice nie je 10x za noc ale za tych 24 hodin. V noci tak cca 4x, no vidim ze si z mliecka da iba trosku a skor to pouziva na zaspavanie. Zda sa mi, ze celkove nema dobry spanok a ani cez den nechce prilis spat. A samozrejme casto zaspi iba na prsniku. Predtym zaspala aj bez neho, no teraz spusti taky plac, ze az. K tomu sa uz pohybuje, takze putuje po celej postielke a neskutocne sa hneva a place. takze jej radsej davam ten prsnik.. Cez den si tiez pytam ham ham..ale prikrmy moc nechce, par lyziciek a potom sa snazi vysmarit lyzicku mi z ruky. Rastu jej 4 zuby hore, no ale to jej budu este dalsi rok rast, ze? 😀 Takze ci to je zubami, ale iba taky vrtoch..ktovie. Inak, u nas v noci nepomaha nic ine iba prsnik..ziadny caj, voda, cumel, UM alebo nasa postel.

miruska930
autor
21. mar 2014

@minqea tak to sme na tom rovnako 🙂 v noci na teba budem myslieť 😀

miruska930
autor
21. mar 2014

@lucinocka
@nice202 cumlík používame bežne ale v noci ju nezaujíma , keď chce prsník, tak cumlík môže ísť do... 😉

carodejnica
21. mar 2014

@miruska930 mne veľmi pomohol tento článok z Mamily, viac neviem poradiť :-/
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne...

miruska930
autor
21. mar 2014

o tej separačnej úzkosti som ešte nepočula,ale čo som si teraz čítala, tak máme ozaj asi všetky prejavy ☹
rozmýšľam,že ju od kojenia odstavím,ale ako,keď jej dávam UM, tak ho nechce,vypľúva ho, dožaduje sa môjho mlieka. Mám ju nechať vyplakať sa, kým nepristúpi na UM?
Počula som,že existujú aj nejaké kvapky, či čo na kľudný spánok, to by nepomohlo? Nemáte s tým niekto skúsenosť?

marcelatje
21. mar 2014

@miruska930 zúfalé matky robia zúfalé činy 😒 ja radím že vyplakať nie, ale to som ja......
Nahradiť materské mlieko umelým asi nie je to najlepšie riešenie...
Myslíš kvapky Sedalia? Myslím že sú až cca od dvoch rokov..... poprípade si pozri návod na spanie s pomocou homeopatík Thuya occidentalis

matozazzo
21. mar 2014

Bude to asi tvrde, ale v prvom rade 3r syn nepatri k vam do postele. V druhom, dcerka si urobila z teba cumlik ked nemoze zaspat a ty nevies povedat NIE. 8m dieta rozumie a skusa. Mozes byt rada za manzela, ktory toto znasa...
Ako radia aj vyssie, k malej nech vstane manzel. Zisti ze nema prsnik tak prestane. Vydrztd 2-3 noci, mozno tyzden. Nesmies povolit. Nakoj 2x za noc, ked vies, ze je hladna. Inokedy cumlik, nic ine. Ona nie je hladna len sa chce uspat pri prsniku. Kazdy ma mat svoju postel. To naucte syna. A 3r velmi dobre rozumie! Cim skor tym lepsie. Inak sa mozes zo vseteho zosypat :(
A este... vzdy to bude nieco. Raz zubky, potom uzkost, tak nachladenie ockovanie... vyhovorky. Ano, pomojkat, postiskat, byt nablizku, als nie 100% len pre 1 dieta. A co to druhe, manzel a ty??? Rozhodnutie je na tebe aj to, ako sa k tomu postavis. Lenze musis chciet...

erzanel
21. mar 2014

Ja mám 8 mesačného syna A mame presne to iste spi len s prsníkom v puse, cumlík nechce. Keď zaspi nemôžem sa ani pohnúť aby sa nezobudil. Zaspi až nadránom ale to uz k nám príde starší syn. Mali sme to aj z 1.synom a skončilo keď som prestala kojiť, odvtedy zázračne prespal celu noc.

sirinka
21. mar 2014

@miruska930 o syna by sa mal v noci postarat manzel, mozno aj v inej miestnosti... Predpokladam, ze ten uz v pohode prespi celu noc.
Tym padom by si mohla dojcit malinku v noci v pohode po leziacky.
Ja som mala druhorodenu takuto, celu noc musela mat bradavku v ustach inac nespala, tak sme spolu driemali, len som ju obcas prehodila z jednej strany na druhu a trvalo to 18 mesiacov, to uz som bola asi v 5. Mesiaci s tretou a tak som to uz potrebovala nejako stopnut, prilis ma to vycerpavalo, trvalo asi tri noci, spali sme spolu, ale uz bez prsnika, kedze viem, ze ho mala iba ako cumlik a nepila, nenahradzala som jej ho nicim. Len sme sa mojkali, stiskala som ju, ale prsnik nedostala a pochopila.
Ale vo vasom pripade je prilis skoro na taketo razne ukoncenie. Nie je pre dietatko krajsi pocit, ako byt s matkou, pritulene, citit mliecko a spinkat... Toto je naozaj iba kratke obdobie, deti rychlo odrastu, da sa to vydrzat. Rovnako syncek, mozno je cas pomalicky ho pripravit na vlastnu postel, ja by som ale pockala kym aj dcerka podrastie a potom by som ich dala spolu do jednej izby, aby sa necitil odstrceny 😉 dovtedy by ho mohol mat v noci nastarosti manzel.

gooobi
21. mar 2014

@miruska930 odstavit ju teraz od kojenia je uplne na figu. Pravdepodobne si prechadza separacnou uzkostou, potrebuje sa utvrdit ze si tam, ze ju lubis. Mozno sa jej aj zubky tlacia. Ak jej zoberies teraz prso, zneistis ju este viac. Skus este vydrzat. Nam to preslo asi mesiac dozadu.

bonnie1
21. mar 2014

ja osobne si nemylim ze 8m dieta ,,rozumie,, alebo ta ,,skusa,, alebo nieco podobne. podla mna oni nedokazu manipulovat rodicmi..ved su este take drobne. ale v tom budeni asi nieco bude ked to postihuje skoro vsetky kojene deticky. aj my sme si tym presli. okolo roka som sa odstahovala do obyvacky a mala bola s muzom. obaja sme nemali to srdce nechat ju vyplakat.. teraz ma 15 mesiacov prespinka celu noc- hoci tento tyzden bola trosku podrazdena a menej spala- tri ocne zuby naraz sa pustili a posledny sa prave prerezava. dokonca este pred prvym rokom sa sama naucila zaspat a spat v postielke cez den a aj v noci spi len v postielke..a to od narodenia v podsate spavala s nami . neskusis nechat malu s mm?

vejula
21. mar 2014

@miruska930 nejdu jej zubky??? Tie vedia potrapiť. A ver či nie, na bolesť je samozrejme najlepším liekom maminkin prsník. My dospelí pri bolesti šupneme ibalgin, detičky su na prsníku... Neviem aký je tam mechanizmus, ale každopádne im to velmi pomaha pri bolesti. Môj synček, ked si buchnem, v momente vyhrna tričko a kriči na mna : Maminka pod si zapiť z cicika, aby ťa to nebolelo... Skus sa naučiť dojčiť po ležiačky, každopadne ti to ulahčí život. Najidealnejšie by bolo, keby sa ti pri dojčení dalo zaspať. Moja mala, ked nemohla spinkať kvôli upchatému nošťeku, ani piť mliečko nemohla ked bola vo vodorovnej polohe, tak som ju prevesila cez seba, ako opičku, tak, že nôžky mala na posteli a hlavičku na prsníku a tak sme spavali.

tatianka79
21. mar 2014

@miruska930 ahoj,viem co prezivas,my sme to sice nemali az take narocne na pocet prebudeni a nebolo nas tolko v posteli 🙂 ale maly mal reflux takze ked som maleho posediacky (poleziacky odmietal ani neviem preco) tak som ho musela min 20 min nosit aby odgrckal a odgrgal,vyvyseny matrac v postielke az neskor. Bola som unavena a vycerpana a nervozna a teraz ma maly 16 mesiacov a nema reflux a nekoji sa tak casto ale stale bojujeme so separacnym obdobim a to od jeho narodenia🙂 som rada ze nas je tu viac...u nas to zacalo byt krute ked sme zacalu cvicit vojtovku a on to vlastne ani nepotreboval prisna sestricka ho prilahla a bola nervozna ze tak vrieska tak ho este dlhsie drzala no ale ked som videla ako maly na mna pozera a prosi o pomoc uz som ju zastavila lutujem ze som to neurobila skor doteraz si vycitam mala som to vediet...no a maly je tetaz ok jedine s manzelom aj to nie dlho s ostatnymi len ked ma vidi...tiez by som si rada iska nakupit,sadnut s babami na kavu...a nechat maleho babke aby sa potesila,ved o mna ani nejde,maly je nadovsetko,ale vsetci teda takmer ked tu citam 🙂 sem tam deticky zveria babkam. Teraz pomaly odstavujem tak uvidime ci to bude mat vplyv aj na tu naviazanost. Neviem ti poradit,len tolko ze mala potrebuje tvoju blizkost ked sa takto sprava a urcite by som ju teraz nepreucala aby nemala traumu myslim napr aby nespala s tebou atd. Nemozes a nou spat v druhej izbe aby ste boli same a mali viac sukromia a zaroven nerusili muza a syna? Skusaj stale ten cumlik ked sa zacne mrvit az potom cicik. Viem ze musis byt nesmierne vycerpana a klobuk dolu ze stale vobec fungujes...vela stastia

ivana6685
21. mar 2014

@miruska930 pane bože ako to tu čítam tak ja mám najlepšie dieťatko na svete a to som bola nervózna že je hore na kojenie 3x za 12hodinovy spánok, aaaach baby úprimne vás ľutujem :/ a radím vám jedine poradiť sa aspoň telefonicky s lakt. poradkyňami ... mamila

bonnie1
21. mar 2014

@ivana6685 ked sa nasa tolko budila aj kazdych 15 minut volala som jej a ona nic len vydrzat. nevedela pomoct

monca1111
21. mar 2014

ahoj, no začala si podľa mňa super, chlapi nech sa odsťahujú vedľa do inej izby a ja som to mala také isté v tom veku 10 mes. malinká presne bola hore kadú polhodinu a už som ani jazdiť na aute nezvládala, čo som bola taká mimo, tak som sa rozhodla na noc som si dala menší výstrih na tričku, aby prso len vedela pohladkať, a ked si pýtala, tak som ju vzala do náručia a spievala jej pesničku stále do okola, pusinka a tak stále do okola za týždeň si zvykla, že v noci od 20:00 do 5.00 MM nie je až o 5.00 jej dám ako raňajky a potom potiahla do 8.00 cca, tak to sa už inak fungovalo, aj teraz má 19mes. občas sa v noci zobudí a povie o 2.00 dudu, ale ja poviem, že až na raňajky a ona vie, že až o 5.00 a zaspí, držím palce, je to v tvojej hlave ako sa rozhodneš, lebo to musí byť sakramensky na pevno, ked raz povolíš, tak potom si v kaši 🙂 nech sa vám to rýchlo dorieši

edie63
21. mar 2014

Nasa to tiez robila v tomto veku a bolo to kvoli zubkom. Ja som uz bola niekedy taka unavena, ze zobudila som sa na to, ze place a zrazu som sa zobudila na to, ze je ticho a uvedomila som si, ze ja som jednoducho zaspala a nechtiac som nereagovala, jednoducho som nevladala. Inak u nas nic nezabralo, preslo to po nejakom case. Takze ja si tiez myslim, ze treba vydrzat. 😅