Lieky Domperidon, Motilium, Costi. Akú s nimi máte skúsenosť?

martinaho1
12. jún 2010

Mate niekto pozitivnu skusenost?

sisaka
10. feb 2014

@vlockasnehu domperidone nie je schvaleny na pouzivanie pre zvysenie laktacie pravdepodobne nikde na svete, ale je predpisovany aj na tento ucel. Je tomu tak aj u nas v Kanade, ja som ho mala predpisany priamo lekarkou na tieto ucely a brala som ho dlhodobo. Osobne nevidim nic na tom, ked sa vyuziju vedlajsie ucinky lieku, tak to predsa bolo aj s Viagrou.
V clanku sa hovori,ze domperidone sa predpisuje len starsim detom a dospelym, v zahranici to neplati, mozu ho uzivat aj babatka na reflux. Mnozstvo domperidonu, ktory sa dostane do materskeho mlieka je zanedbatelny a nema ziaden vplyv na babatko.
Samozrejme suhlasim s tym, ze treba mat predpis od lekara a nezhanat ho kadetade po ulici a davkovat podla vlastneho rozmaru

vlockasnehu
11. feb 2014

@sisaka precitaj si, co hovoria tie linky.... nie o schvalenej alebo neschvalenej indikacii na zvysovanie laktacie, nie o prestupe alebo neprestupe a mnozstve peridonu v materskom mlieku.
Hovoria o tom, ze sa momentalne skuma jeho bezpecnost pre dospelych, ktori ho uzivaju. V riziku su predovsetkym ludia, ktori maju nepoznanu srdcovu arytmiu , v riziku nahlej srdcovej smrti. Mozno sa tieto obavy nepotvrdia, ale kym sa nevyvratia, je nezodpovedne tento liek odporucat (alebo odporucat bez povedania pacientovi, ze prebieha overovanie bezpecnsti lieku a v akej suvislosti) a este nezodpovednejsie je, ak si ho nejaka matka zozenie od niekoho, kto ho este ma doma. Predpokladam, ze si pred nasadenim neda spravit aspon Holter.

vlockasnehu
11. feb 2014

Není známa vhodná dávka pro takovou indikaci, není dostatečně ověřena ani účinnost, ani bezpečnost, a to jak pro matku

V současné době probíhá celoevropské přehodnocení přínosů a rizik léčby domperidonem z důvodu rizika nežádoucích účinků postihujících srdce, především prodloužení QT intervalu (změna elektrické aktivity v srdci) a arytmie (nepravidelnost srdečního rytmu)

boli v Belgicku hlásené nové prípady účinkov na srdce. Na základe týchto hlásení belgická lieková agentúra dospela k záveru, že domperidón by sa nemal naďalej používať u niektorých pacientov, napr. pacientov s predĺženým QT intervalom alebo inými srdcovými ochoreniami.

Po prehodnotení všetkých dostupných poznatkov, ktoré sa týkajú pomeru prínosov a rizík liekov obsahujúcich domperidón, EMA vydá odporúčanie, či má byť registrácia týchto liekov v celej EÚ zachovaná, pozmenená, pozastavená alebo zrušená.

Počas prebiehajúceho skúmania odporúčame pacientom v prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Aj keď niektoré zdroje pripúšťajú krátkodobé užívanie nízkej dávky domperidonu na zvýšenie tvorby materského mlieka, vzhľadom na údaje uvedené v príbalovom letáku a prebiehajúcej štúdií EMA, nie je možné v súčasnosti domperidon v uvedenej indikácii odporúčať. Ak by výsledky prebiehajúcich štúdii v budúcnosti podporili užívanie domperidonu ako galaktogoga, pravdepodobne by jeho indikovanie patrilo prísne do rúk neonatológa a pediatra. Pred ukončením výskumu je však nutne považovať odporúčanie domperidonu ako galaktogoga za neprípustné.

Studia o bezpecnosti zacala v marci 2013, vysledky este nie su.
Mne osobne je to jedno, ci sa niekto rozhodne uzivat domperidon, napriek tymto vystraham, je to jeho osobna zodpovednost voci vlastnemu zdraviu

sisaka
11. feb 2014

@vlockasnehu no
@luba41 si mi velmi pomohla, ,aspon to nemusim davat do google, ja som v Kanade (cize Severna Amerika) a riadime sa viac menej aj vyhlaseniami USA odbornikov. Prave preto som chcela napisat, ze problem s domperidone sa skumal uz pekne davno, podla clanku v 2004. Huraaaa Europa sa spamatala po 10 !!!! rokoch a ide si sama preskumat jeho neziaduce ucinky. Tak dobre rano prajeme z Ameriky! Aj ked Slovaci sa povazuju za najvacsich odbornikov na svete na vsetko, mne postacia ti kanadski a ked moja doktorka uznala za bezpecne mi ho predpisat, tak mi ho aj predpisala, brala som ho vyse roka. OKrem zvysenej tvorby mlieka som nepostrehla ziadne vedlajsie, ci neziaduce ucinky (doktorka vie,ze mam tachykardiu a obcasne palpitations ) Tymto nechcem nikoho nahovarat, len suche konstatovanie, ze v inych krajinach sa domperidone nadalej pouziva, som si tym na 100% ista, kedze pracujem v lekarni a denne s nim prichadzam do styku a dokonca sa pouziva aj na zvysenie tvorby mlieka (neviem, ci oficialne, v case, ked som ho brala ja 2008,2009 to bolo len neoficialne) v nemocnici ho samozrejme pouzivame striktne len na choroby, na ktore je urceny.

vlockasnehu
11. feb 2014

No ved treba si pockat na vysledky studie. Nebude lepsej spravy, ako to, ze sa oficialne potvrdi bezpecnost, pre akehokolvek pacienta. Pre mna je zarazajuce, ze laktacnym poradkyniam (nie vsetky maju zdravotnicke vzdelanie) sa posuvaju informacie z mamily, pricom liek nie je volne dostupny, pricom na stranke mamily nie je momentalne ani jedna zmienka o tom, ze v europe sa skuma jeho bezpecnost od marca 2013. Ano, v Kanade sa pouziva, ale my sme v Europe, vsetci europski lekari musia pri predpisovani brat do uvahy tieto upozornenia a zvazovat pomer riziko/benefit. A kym nie je dokazana a odobrena bezpecnost, by som sa ja osobne na to, ze ani mne sa nic stat nemoze, neposliehala. Ale kazdeho osobna vec, co a za akych podmienok bude uzivat.

kubkatka
19. feb 2014

@miskast mne zabral motilium asi do mesiaca, ale užívala som ho dlho

miskast
20. feb 2014

@kubkatka dakujem pekne mne zatial nezabral vobec zial

anetulik1
23. feb 2014

ahojte, užila som cca 6 krabičiek lieku costi...mlieko som mala tak akurát, stačilo malej...ale teraz sa vysypala po tváričke a trvá to cca 4 dni...najprv som si myslela, že to bude z orechov čo som pojedla, ale 24hod. som nekojila a tvárička sa upokojila...costi beriem 2-2-2...poradte mi či to može byť z tých liekov

anetulik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kubkatka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalyas
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkahribik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meggy212
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skippy7
23. mar 2014

Ahojte, ja beriem Costi 2. mesiac a fajn mi zabral myslím, ja s tym nemám problém a ani malá - žiadne vedľajšie učinky

smalova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darina123
28. mar 2014

Zeny brala som tyzden motilium a mala kakala 3-4krat za den. Nechapala som dokonca kakala este nestravene zvysky jedla a vyparila sa jej ritka tabletky uz nrbetem lebo si myslim ze to caste kakanie bolo stoho lieku motilium prosim poradte mi lebo uz som v koncoch

dzudzul
29. mar 2014

@darina123 tabletky užívam už na druhú etapu/druhý týždeň a žiadne problémy (ani s riťkou či kakaním) sme nemali. neviem, o aké staré dieťa ide, ale skôr je to podľa mňa potravinová záležitosť, neviem no...

lienockalenka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskast
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adush123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofia17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adush123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majocka26
16. máj 2014

tak ja som tieto lieky dostala od lekara z gastroentrologie kvoli diagnoze zalúdka. deticky mam vacsie. navreli mi prsia a urobio sa mi mlieko. stupla mi hladina prolaktínu v krvi a po 6 mesacnom psychickom trapení mi na magnetickej rezonancii potvrdili cystoidný nález na hypofyze ako nežiaduci ucinok týchto liekov. nechápem ako možete dobrovoľne žrať toto svinstvo. laktácia sa dá zvýšiť a podporovať kadečím iným, ale že budete jest gastro lieky na to, aby ste si spustili nežiadúce účinky tohto lieku je choré!

minka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
albumtesco
10. jún 2014

@majocka26 nesudte matky, ktore uzivaju domperidon. tiez som ho uzivala a zachranilo to moje kojenie, pretoze som skusila najprv vsetko ostatne a nezabralo nic... laktacna poradkyna z mamila.sk mi ho odporucila a velka vdaka za to.... bola som ochotna obetovat vlastne zdravie, len aby som mohla maleho kojit a nedavat do neho to umele svinstvo- nazyvane umele mlieko... sice som pribrala, ale inak ziadne neziaduce ucinky

albumtesco
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzkakov
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evickapooh
16. júl 2014

@albumtesco no ja nesudim ale nerozumiem mamickam ktore pouzivaju liek ktory ani nie je dostatocne otestovany ,u nas predpisuju ho asi 15 /20 rokov a teraz v maji obmedzili jeho pouzivanie....len na urcite indikacie...a teraz sa potrvdilo ze moze sposobit srdcove problemy,...zenicky vy nepchate svinstvo ako nutrilon do vasich deti...ale chemiu ano<?aby ste mali dostatok mlieka<? je to niekde potrvdeneze domperidon neprejde do materskeho moieka<? http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecn...

evickapooh
16. júl 2014

@majocka26 plne suhlasim!!!!