Prečo tak veľa mamičiek nechce kojiť?

misinka26
7. jan 2014

Ako tak čítam príspevky na fóre, čoraz viac sa stretávam s tým, že veľa mamičiek hlavne tých mladých nekojí alebo kojí len veľmi krátku dobu... Premýšľam nad tým prečo vlastne, veď materské mliečko je to naj čo môžeme ako matky dieťatku dať ... jasne chápem mamičky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu kojiť, ale dobrovólne prestať, kôli čomu?? postave??? prsiam??? pohodlnosti??? ja kojím a som chudšia ako pred pôrodom, prsia nijak neutrpeli a poviem vám mňa by nik v noci neprinútil ísť prihrievať mlieko 🙂 drobca si nakojím kde chcem, kedy chcem alebo vlastne keď on chce 🙂 vždy je mliečko v top stave, teplé a chutné ... moja mama ma kojila 3 a pol roka a ja kojím drobca už 14 mesiacov a neviem si to vynachváliť ... je to také niečo naše, mám pri tom pocit, že ma stále potrebuje, lebo však fľašu mu môže dať hocikto ... a to nehovorím o tom čo za umeliny sú v UM ( teraz mi možno niekto bude oponovať ale ja s UM nemám žiadne skúsenosti ) Toto nie je debata o tom kto je lepšia matka či tá čo kojí alebo tá čo dáva UM, každá mamička sa stará o dieťaťko podľa svojho vlastného uváženia, mňa len zaujíma prečo sa už tak nekojí ako kedysi, prečo sa dáva dobrovóľne prednosť umelým mliečkam, atď. Verím, že sa tu rozprúdi milá diskusia bez urážok a osočovania 🙂 Pekný dník 🙂

danielak84
21. júl 2017

Dojcenie je nadherne ale ja som to stastie nemala ani pri jednom zo 4 deti.Kazde bolo dojcene len v porodnici a aj to museli dokrmovat.Nemala som mlieko ani pri jednom aj ked som robila aj nemozne aby nabehlo a najviac ma vytacali sestricky ked kecali ze kazda zena ma mlieko,no nema.Posledny rocny v porodnici tak tahal az si tahal krv z mojich bradaviek a stale plakal od hladu.Mala som vycitky ze som neschopna ale nasytene a spokojne dieta aj ked na UM mi zmenilo ten pocit.Velmi som chcela kojit ale ked sa neda tak sa z toho nezblaznim.

madat
21. júl 2017

@travellyana to nebude asi cisarskym.. Mam tri cisarske a ked zratam odkojene roky tak uz taham 5 a tristvrte roka.. Prva dcera 14 mes, druhy syn 3 roky a treti syn ma teraz 19 m..

madat
21. júl 2017

@danielak84
@danielak84 mne len prva dcera nedala na vyber.. Revala revala a revala a ja s nou.., ale cumel ani flasu do ust..ani silikonove klobuciky nevlozila..cumel asi ken v porodnici a potom som sa mohla aj roztrhat a umelinu do jej ust som nedostala.. Krutila hlavou, vypluvala...no proste nic okrem mojho prsa do huby s prepacenim som jej nedokazala strcit..a tak mi nic neostavalo iba som kojila a ona furt vrieskala a kazdy: ona je hladna.. Tak by som jej aj um dala, ale ako? Vraj mam slabe mlieko vsetky mudre laicke mydrlantky vraveli..priberala malicko..no dr.nestresoval..bola cula a zdrava.. Cuduj sa svete dalsie dve deti priberali ukazkovo..ba aj viac ako klasicky tabulkovo.. Zeby sa mi zmenili.prsa? Nie..furt mam tie dvoje lentilky a tak moje deti boli zavesene prve mesiace na prsniku skoro stale.. 😉

bebsi
9. jan 2019

@redlinka nehovor ze to neslo. Minule som citala clanok kde pani co adoptovala dieta sa rozkojila vdaka cievke. To bolo matky dojky kojace do puberty si davali hi five a masirovali si ego dokonalych matiek lebo len oni miluju najviac svoje deti.

elementissa
26. okt 2019

Nečítam celých 67 strán, to nemám čas, ani sa mi nechce, tak zareagujem len na pôvodný príspevok - nepoznám ženu, ktorá by nechcela kojiť. Fakt nepoznám ani jednu. Možno mám len také šťastie na ženy v mojom okolí, ale ani jedna nepovedala sama od seba - nebudem kojiť, lebo sa mi nechce.
Ja klasicky kojiť nemôžem. Mám predcasniatko, prisat sa nevie doteraz, no od narodenia som mu dávala svoje mlieko z fľašky. Tie ženy, čo len koja a majú to bez námahy si nevedia ani predstaviť, aké to je - pred každým krmenim pol hodinu odsavat a stále mat stres, či bude dosť. Keď tečie malo - hold smola. Moje dieťa za žiadnych okolností hladovať nebude. Mam neskutočne šťastie - syn je anjel, budi sa na papanie každé tri hodiny, inak pekne spinka. Je maličký a chuducky, v troch týždňoch ma 2,5kg. Ale priberá. Síce máličko a pomaly, no prosperuje. Prečo mu dávam aj umelé? Lebo keď si odsajem 25 ml za pol hodinu, pričom dieťa na jedno kŕmenie vypije 60, tak viem, že mu to stačiť nebude. Keď kojis - nevieš, koľko si dieťa vytiahne, na prse odmerku nemáš. Keď krmis z fľašky, presne vieš, koľko dieťa pije a koľko potrebuje, aby bolo spokojne. Jasne, moje mlieko budem dávať dovtedy, kým mi pôjdu aspon tri kvapky. No prekonala som už zápaly oboch prsníkov a z oboch mi ide už veľmi málo mlieka. Z jedného skoro nič, z druheho viem odsat aspoň 20 ml... Pred zápalom som z neho dávala aj 120... A nič iné nerobím celé dni, iba mlieko odsavam a chystám umelé!!! A o koľko radšej by som ten čas trávila so svojím dieťaťom. Naozaj by som chcela celé tie hodiny byt radšej s nim a nemusiet stále riešiť mlieko. Cele dni v strese, či niečo odsajem, koľko odsajem...kazde tri hodiny pol hodiny odsávanie, potom sa bábo zobudí a ďalšia pol hodina na prebalenie, kŕmenie. Ak náhodou dôjde mlieko počas kŕmenia a vidím, že ešte chce, musím čakať, kým sa mi ohreje voda na stanovenú teplotu, aby som mohla zarobiť umelé, dieťa medzitým plače, lebo je hladné 🤷‍♀️
Ja osobne nerozumiem celkom matkam, čo sú napapane sektarskymi rečami z mamily - o tom, ako umelé mlieko je to najhoršie na svete a kde kojiť treba za každú cenu, doslova, aj keby ta to malo stáť život... Dnes som tam čítala jeden článok a zostala som znechutená, ako hnusne citovo tam vydieraju tie ženy a tlačia na ne... A nevadí, že nemáš mlieko, ved ono pôjde (jasne, decko si trochu poreve, ale ved to, aby si si odfajkla, že iba kojis a dieťa nikdy nepilo umelé je predsa dôležitejšie ako to, že dieťa je najedene a spokojne 🤦‍♀️) baby, ktoré majú to šťastie, že koja a ide im to a nemajú až také problémy, tak super, všetkým držím palce, aby im to vydržalo co najdlhšie, materske mlieko je to najlepšie (zväčša), čo môžeme našim deťom dat. A v prípade, že niekto kojiť nemôže a snaží sa dávať materské aspoň z fľaše - tak ma môj rešpekt, lebo dobre viem, ako veľmi je to namáhavé aj fyzicky aj psychicky. A tie maminy, čo to vzdajú a dajú umelé - aj tým fandím, lebo oni chápu, že spokojne a najedene bábätko je oveľa dôležitejšie ako to, či jedia materské ci umelé a spôsob ako to mlieko dieťa prijme - ci už z prsa alebo z fľaše... To nijako neovplyvní jeho plne ci prázdne bruško. Moje dieťa je od narodenia na flaske a je spokojne, usmiate a nemyslím si, že ma bude mať menej rado, ako keby pilo z prsa. Trápim sa s odsávanim a strávim pri tom hodiny, ale robím to preto, lebo chcem, aby malo aspoň čiastočne mlieko odo mňa, s protilatkami a potrebnými živinami. A áno, dávam umelé a nehanbím sa za to. Lebo plne bruško a spokojný spánok môjho bábätka je pre mňa dôležitejší ako nejaké pohladkanie si ega, že si o sebe môžem povedať, aká som super, lebo mlieka mam dosť... No nemám. Mala som, ale po zápaloch mlieko odišlo... Ale keď by som mala len 10ml,aj to mu dám, aby mal aspoň trošku odo mňa a zvyšok dostane umelého. A keď moje prestane tiecť úplne - bude mi to ľúto, že už mu nebudem môcť dať výživu odo mňa. Ale pre svoj dobrý pocit nenechám dieťa o hlade deň, dva, tri... Proste nenechám. Nie som s tým stotoznena, nepríde mi to správne, nechať dieťa trpieť, len preto, že teraz musím čakať, kým sa rozbehne mlieko..
V pôrodnici som mala spolubývajúcu, ktorej bábo bolo hladné a ona ešte mlieko nemala. Sestričky boli na ňu zle, vyčítali jej, že sa dostatočne nesnaží a bla bla.. To dieťa plakalo dva dni deň - noc.. Nedalo sa utíšiť. Ju už chytali psychoticke stavy, snažila sa odsat si mlieko, aby zistila, či pôjde.. Vyšlo len pár kvapiek. Až prišla jedna sestra, povedala, že malé je hladné a doniesla jej prikrm. Bábo vypilo hneď 80 ml... A pýtalo viac. Jasne, prikladala ju stále, ale prikrmovala ju. A zrazu dieťa nevrestalo, pekne spalo, bolo spokojne. Niekedy z toho, čo čítam, mam pocit, že tie ženy to robia viac pre seba, aby si oni spravili carecku, že koja, ako pre tie deti. Lebo nechať dieťa vrieskat deň - noc od hladu a povedať, že oni to vydrží, lebo umelé je smrť a to sa mu nesmie dat... To je ozaj horor. Len väčšina tých zien, ktoré odsudzujú nekojace matky su tie, ktoré s kojenim žiadne extra problémy nemali

veron1991991
18. feb 2020

@misinka26 podľa mňa je choré kojiť dieťa ktoré už rozpráva.. A tak isto je tto každej osobná vec. Neviem prečo sa kojace matky majú potrebu chvastat tym ze koja.. 🙈

lianka123
18. feb 2020

@misinka26 ja som nekojila lebo som nechcela. Mlieka som mala na rozdavanie ale som jednoducho nechcela kvoli pohodlnosti.

simonna511
15. jan 2023

Mňa by teda zaujímalo, či mamičky, ktoré sa odvolávajú na UM, že je to sama umelina, či vedia garantovať, že v dnešnej dobe sa stravujú popri dojčení čistou stravou bez umelin. Totiž ani ta zelenina z Lidla nie je taká zdravá, ani to mäso vychované z granúl a ATB nie je v poriadku. Alebo kojace mamičky majú záhradku mimo mesta a smogu, zavreté vlastne zvieratá na mäso a kŕmia ich čistou stravou bez akýchkoľvek chemikálií a hnojív? Naozaj si myslia že deťom dávajú pri dnešnej strave len to najlepšie a bezkonkurenčné? Oo a keď dopĺňajú pitný rezim dieťaťa vodou Lucka z plastových fliaš tak majú pocit že je to bez akýchkoľvek umelin?

Neviem no, je to na nekončiacu diskusiu. Stačí len akceptovať a nekomentovať rozhodnutie každej matky. Či chce alebo nechce kojiť.