Problémy s dojčením novorodenca

ankare
18. júl 2015

Mam 11 dnoveho synceka a dojčenie je drina. Od zaciatku som dojcila syna cez klobuciky, lebo som mala doranane bradavky a pravu bradavku dosť plochu. Po prichode z porodnice som dostala zápal prsnikov s horuckami, liecim sa ATB. Prsniky sú plne mlieka, no mlieko nevyteka. Maly je prisaty aj hodinu, no stale hladny. Dakedy mi tecie aspon po kvapkach, potom sa maly rozculuje, lebo mu uz nic netecie. A najviac ma štve, ze hodinu sa trapim a aj tak hovno z toho a musim ho dokrmit. Hodinu kojim, hodina klud, hodinu kojim,... Uz som z toho dost zufala... Posledne 2 dni ale papa bez klobucikov, uz to dovolil Dr, kvôli zapalu som nemohla. Najviac mlieka mam rano a doobeda, potom zase malo tecie. Myslite si, ze ked doberiem ATB a zapal prejde, upravi sa to? Dakedy ma to uz ozaj nebavi, celé dni len umyvam bradavky pred a po kojeni a cele hodiny ss hrbim nad malym a zbytocne. Normalne som rada, ze v noci sa ako tak vyspim, kedze mu davam UM. Neviem si ani predstaviť absolvovat tuto torturu ešte aj v noci, to by uz bolo na kolaps.

natalym
18. júl 2015

@ankare A nie je to chyba, že v noci mu dávaš UM? Ja Ti neporadím, lebo ja som sa takto trápila, strašné to bolo, veľmi som chcela, akosi mi to nešlo, len Ti chcem vyjadriť svoju podporu a účasť a snáď Ti poradia.
Neskúšala si kontaktovať laktačnú poradkyňu? Ešte to ale nevzdávaj.

lilimoni
18. júl 2015

@ankare urcite si zavolaj laktacmu a pojde to potom fajne 🙂

lauderdale
18. júl 2015

ahoj, prvy zapal som mala ked moja dcerka mala dva tyzdne. skoncila som na ATB, ako mi zabrali ATB, tak mi pekne tieklo mlieko, aj som pekne citila, ako sa mi tvori a lahko tecie. predtym som nemala tolko mlieka, len som sa trapila, dokrmovala som UM. tie ATB mi uvolnili "kanaliky". ked dcerka mala pol roka, tak som mala opat zapal, opat ATB, ale stale mi islo pekne mlieko. dcerka ma rok a mesiac, stale sa kojime a som stastna, ze ju kojim. skus vydrzat, je to skvele. vela vela prikladaj, skus kojit poleziacky. trosku si oddychnes 🙂 velakrat som mala nervy, bola som zufala, ale kojenie je nadherne 🙂 drzkaj sa a vydrz

esterba
18. júl 2015

@ankare tym nocnym nekojenim podla mna len predlzujes svoje trapenie, zlepsilo by sa to rychlejsie, ak by si kojila aj v noci. Zastavam nazor, ze s kojenym dietatom treba spat a kojit v polospanku. Ked si osvojis kojenie ako take, budete z toho profitovat obaja. Ak to vzdas urcite obaja prezijete, ale po odkojeni mozem s cistym svedomim napisat, ze stoji za to vydrzat tieto pociatocne problemy.

timikaj1
18. júl 2015

Ahoj, ak Ti môžem poradiť, vyhľadaj si na nete stránku mamila.sk,určite Ti veľmi fundovane poradia, odpovedia na otázku do 24h.Ja som 1.dcérku dojčila skoro 4r! a teraz mám druhú dcérku 5 mes. a tiež som mala zápal prsníka,čo sa mi predtým nestalo,myslím si,že sa to upraví,len si musíš nájsť svoj "spôsob".Nie som odborník,ale myslím,že prvá chyba bola,že Ti doporučili používať klobúčiky a dojčiť sa môže aj z chorého prsníka,len treba odstriekať prvé mliečko ručne,ja som použila aj odsávačku(aj keď ani to nedoporučujú),ale prvé cca 2 týž .,kým sa rozbehne laktácia sa vraj môže...Ja osobne si myslím ,že synček trošku zlenivel a nechce sa mu namáhať ťahať z prsníka, keď dostane z fľašky UM a asi sa mu aj z prsníka mliečko pomalšie spúšťa a preto sa srdí...Prvé dni sú ťažké vždy,ale nepripúšťaj si neúspech,nepoznám ženu,ktorá by sa na začiatku netrápila...

timikaj1
18. júl 2015

P.S.Čím častejšie dojčíš, tým viac sa tvorí mliečko,tými nočnými prestávkami si znižuješ tvorbu mliečka,bola by škoda keby sa Ti utlmila tvorba mliečka...Viem presne ako bolia také dohryzené bradavky, ale, čo by sme nevydržali pre tie naše dietky 😉 Veľmi držím palce, nech sa to podarí! 🙂

evka4
18. júl 2015

@ankare pre vela novorodencov je typicke, ze sa dojcia dlho a casto. treba to len vydrzat, kazdym tyzdnom to bude lepsie. UM nedavaj, lebo to je cesta k odstaveniu. drzim palce.

govinda
18. júl 2015

@ankare poradim tolko, co aj ostatne mamicky, treba vydrzat a prikladat babo aj v noci. U mna bola laktacna poradkyna trikrat, mala som krvave dohryzene bradavky aj kandidu bradaviek a kojila som doslova s placom, ako sa mala prisala, tak slzy mi vbehli do oci od bolesti, ale po mesiaci to preslo. Kandidu som liecila asi 4 mesiace, tiez uspesne. Treba vydrzat a tie zaciatky pretrpiet. Dcerku som kojila 2 roky a ked som prestsla, dojcenie mi velmi chybalo. Zaciatky su tazke, ale po par tyzdnoch sa to da pekne do poriadku a potom si dojcenie uzivas....

kajca84
18. júl 2015

Nájdi si taky krém,ktory netreba z bradaviek umyvat.Pri zápale je dolezité,aby sa prsia pravidelne vyprázdnovali,preto si myslím,ze sama sebe robís zle,ked v noci nekojís.Po case sa bude tvorit presne tolko mlieka,kolko bude treba bábatku,samozrejme za predpokladu,ze budes len kojit.Ja teraz kojím moje druhé dieta,Mala som tiez zápal,no vsetko sa dalo do poriadku,spíme spolu,v noci len vytiahnem a spíme dalej.Ver si,vsetko bude ok😉

govinda
18. júl 2015

@ankare mne veľmi dobre zaberala Univerzálna masť na bradavky z lekárne, spotrebovala som ich na kvantá 😀

veriiii
18. júl 2015

@ankare pri kojeni aj tak dieta vytlaca mlieko z dvorcov a nie z bradavky. a ta sa pocas dojcenia zvykne korigovat satim...cize treba by ti niekto ukazla spravne prisatie,to je vas problem,nie vpacene bradavky..inac, byva aj taka pumpa co vie docastne vpacene bradavky dostat von..
ak mu das v noci umele mlieko,co robi so svojim?odsavas?lebo za noc sa ti naleju prsniky, riskujes dalsi zapal..skusala si odsavat?..klobuciky nie su stastne riesenie,znama takto kojila iba 2 mesiace..narusili jej tvorbu mlieka..

govinda
18. júl 2015

@ankare u mňa bol aj problém, že na jeden prsník sa dcérka nevedela dobre prisať a len mi ubližovala, bradavka bola v katastrofálnom stave. Veľmi mi pomohla laktačná poradkyňa, prišla ku mne domov, odlsedovala, ako dojčím, či malá správne pije a pod., poradila zmeniť polohu pri dojčení, aby sa malá vedela lepšie prisať, poradila mastičku. Klobúčiky som skúšala tiež, ale malá ich odmietala a mňa to s nimi bolelo ešte viac 😒 Ak máš také problémy, najlepšie bude sa nakontaktovať na nejakú laktačnú poradkyňu, nemáš čo stratiť a určite ti poradí. Ak chceš dojčiť dlhšie, nie je najlepším nápadom nedojčiť v noci 😉

trajamusketiery
18. júl 2015

Ja som prve dietatko kojila s klobucikom 18 mesiacov druheho rocneho synceka este kojim ale on nepotreboval klobucik on si ich vedel vytiahnut 🙂 poradim to iste co ostatne mamicky ak si nevies rady zavolaj laktacnu poradkynu , casto prikladaj a nedavaj UM, moj prvy syncek papal malo a vela krat aj kazdu hodinu ale ja som nikdy nemala doma UM , prikladala som casto a potom sa to upravilo, drzim palce 🙂 oplati sa vydrzat🙂

ludkol
18. júl 2015

Aj ja som mala 2 x zapal, dohryzane bradavky....ta bolestbbola horsia ako cely porod.... Ale kojila som aj tak, ako baby radia hlavne kojit v noci, lebo vtedy sa tvori mlieko, klobuciky znizuju tvorbu mlieka, to viem z vlastnych skusenosti...to dlhe dojcenie na prsniku...aj moje obe deti to robili, je to aj reflex deti ked sa narodia, ale ak si myslis ze mas malo mlieka, naozaj pomoze laktadna poradkna..., dobre je casto menit prsniky pri dojceni, kludne aj 10x, vzdy ked dieta zaspava hned prelozit na druhy prsnik kde je mliecko kym tu cuca v tom predoslom prsniku zostupi mliecko dole, potom ide lahsie, a takto dookola, dieta sa skor naje, mne to poradila laktacna a fungovalo to, velmi dobre na zvysenie tvorby mlieka po porode su tabletky senovka grecka a benedikt lekarsky, tiez to mam od laktacnej poradkyne.

ludkol
18. júl 2015

A este, ak poobede mas malo mlieka alebo vobec, mne pomohlo ( v case krizy) ak vydrzis den, dva s babetkom na prsniku aj cele poobedie, ja som tak stravila cely den, trosku aj dalsi, fakt som sla na wc, najest sa a maly bol vkuse na mne, lebo satim sa tiez zvysuje tvorba, cim viac prikladas, tym sa viac mlieka tvori, a mliecko potom nabehlo.

adka31
18. júl 2015

@ankare vsetky maminky ti tu dobre radia, poznam to, prezila som si to 3 krat, ale az to posledne som zvladla a dojcime sa uz 17 mes.
- ked nechce tiect a citis plny prsnik, chod do sprchy, teplu vodu a masiruj smerom k bradavke, spusti sa mliecko
- skus pred prilozenim trosku si rukou odstriekat, mozno je prilis plny a tazko sa mu prisava
- ked budes citit nabeh na zapal, vychlad kapustny list, potlc ho a daj do podprsenky aj na noc
- nedokrmuj UM a prikladaj co najcastejsie, neboj, on sa nauci tahat, este je malicky
- na bolave bradavky u mna jedine masticka od laktacnej, zaberie raz dva
- aj preto ju kontaktuj, poradi ti spravne polohy, mozno malicky zle drzi bradavku a preto mu netecie
- a posledna - chce to len vela trpezlivosti a cviku, potom to bude uzasne
Drzte sa a pokoj 😉

domak2
19. júl 2015

@ankare v tvojom pripade ak chces dojcit urcite kontaktuj laktacnu. Robis velmi vela veci nespravne pripadne naopak, aj ked uplne rozumiem, ze vela informacii sa rozni. 🙂

sona2701
19. júl 2015

Ako odnaucit babatko od klobucika? Mala ma uz 6 tyzdnov a zda sa mi,ze mlieko stracam a obcas- zatial 1za den musim dat Sunar,ked mliecko po par minutach "netecie" a mala sa rozculuje... A bez klobucika ,to nechce tahat VOBEC..bojim sa,ze stracam mlieko,mozno aj pouzivanim klobucikov, co myslite?? dakujem

ivanapetrasova
19. júl 2015

Nocne kojenie je pre tvorbu mlieka najdolezitejsie a dietatko je v noci ochotnejsie sa kojit kedze je prispate, takze urcite by som nedavala na vecer um ak chces kojit. A isto kontaktuj laktacnu, ona ti poradi vela veci ktore pomozu a bude dobre.

esterba
19. júl 2015

@sona2701 ja napriklad neviem ako "odnaucit". Ale jedneho dna som si proste povedala, ze moje decko cez ten plast viac pit nebude, klobuciky leteli do kosa a bolo. UM som nikdy nepouzila. Bolo to ako ked fajciar zahodi cigarety 😀

charity
19. júl 2015

@ankare Najdi si pohodlnejsiu polohu. Co takto Ty leziac na pravom boku, babo pred Tebou leziace na lavom boku. Tvoja prava ruka pod hlavou. A ides.. 🙂

okataivana
19. júl 2015

@sona2701 niekde som citala ze to moze byt pravda, ale u mna sa to nepotvrdilo. ja som mala uz v porodnici vpadnute bradavky a kojila som len cez klobuciky, ked som ich nemala bolo to zalostne!
avšak po 6 mesiaci dcera rukou chytila a strhla mi ich a odvtedy som uz kojila bez nich a to 30m
a musím povedat ze s klobucikmi som mala len dobru skusenost, a mi aj vytiahli bradavky. takze skus moznochvilku nechat a potom dat dole klobucik.

egiginka
19. júl 2015

@ankare

Cele zle !, zavolaj si laktacnu, lebo klobuciky su na hovno, bradavky mas zle kvoky zlemu prisatiu, z toho aj ten zapal, urcite davas FLASU: uplne cele zle, z toho este horsie prisatie, malo mlieka... 1. Zavolaj laktacnu, nech vidis spravne prisatie, nech ti da krem na zahojenie bradaviek, ked uz musis dokrmovat, tak aslon laktacnou pomockou, alebo striekackou, lyzickou.....a potom bude dojcenie prijemne, tym, ze to mas cele zle, teda uplne najviac cele zle, tak jasne, ze dojcenie je nocna mora a bude este horsia, takze urcite pozvi si dibru laktacnu! Cena navstevy je 5-10e a pokial mas vela mlieka nedokrmuj umelym, zapal si mala prave z toho, ze si mala vela mlieka, ze ti dietatko cez klobuky a zle prisatie , nic nevytiahlo,... neboj ja som mala to iste, uz som to vzdavala a ??? Uz 1,5 roka dojcim a to vobec nic nesmies citit, je to uplne bezbolestne a uplne prirodzene; normalne

esterba
19. júl 2015

@sona2701 Inak, vieš o pumpičke na vytiahnutie bradaviek? mne to veľmi pomohlo, stačilo to používať pár dní

atrami
19. júl 2015

Týmto istým som si prešla ja. Celé zle je, že dokrmuješ bez toho, aby si vedela, či je naozaj hladný. Dostávaš sa do začarovaného kruhu. Malý pije z fľaše lebo je to pre neho ľahšie, tým pádom je menej ochotný piť z prsníka, vytvára sa Ti menej mlieka. Ja som neprikrmovala. Pila som veľa tekutín- čaj na podporu dojčenia, hroznový džús + homeopatiká. Malého som prikladala aj každú hodinu a prsníky som striedala. Ak máš pocit naliatych pŕs, treba tlak uvoľniť odsatím mlieka, prikladaním teplých obkladov a následným priložením malého. Ja som kojila aj počas zápalu aj s popraskanými bradavkami. Určite je vhodné vyhľadať laktačnú poradkyňu, ktorá skontroluje prisatie a techniku dojčenia, bývajú kontakty buď u lekára alebo v detských centrách, prípadne na nete. Cez telefón nič nevyriešiš, potrebný určite bude osobné stretnutie. Ako píšu kočky- kojenie nesmie bolieť, aj pri popraskaných bradavkách je riešenie- zmena polohy dojčenia, ani vtedy to nie je prekážka. Poradkyňa určite poradí.

mia997
19. júl 2015

Baby a máte niektorá skúsenosti so syndromom bielych bradaviek?čo vám na to pomohlo? 😨

ankare
autor
20. júl 2015

Baby, bola u mna laktacna, kojim uz aj v noci, maleho neprikrmujem a prikladám, kedy on chce. Laktacna mi ukazala ako potiahnuť bradu, ked je zle prisaty a boli to, no akosi mi to nejde. Tak kojim aj tak, ze ma to boli, hlavne, ze maly si taha. Nemozem si takto zase vyvolať zapal? Ja tu bolesť vydrzim, len ci si viac neuskodim. Viac ma to boli a horsie tecie na prsniku, kde bol opuch a kde mam horsiu bradavku.

okataivana
20. júl 2015

@ankare kojenie ta nesmie boliet"!
natieraj si bradavky, skus zabaly, masaze, nahrievanie v sprche.

ivec16
20. júl 2015

@mia997 ja som to mala asi, po koneni bradavka zbledla,prve 2 mesiace ma bolelo kazde prisatie. potom to zrazu preslo a prestala som riesit, ale vsimla som si ze bradavka po kojeni aj tak obcas zbledla.. ak si na zaciatku, treba len vydrzat alebo kontaktuj laktacnu

timikaj1
20. júl 2015

No, ono to bolieť bude kým sa bradavky ako tak zahoja...Keď si zdokonalíte prisatie ani bradavky už tak trpieť nebudú.Mňa to prestalo bolieť tiež, keď sme sa zladili s drobcom a teraz sa už hádže na prsníka ako "piraňa" 🙂, keď je hladná a v pohode, už ani neviem ako ťahá...Mne dosť pomáhala masť HPA LANOLIN,je to 100%lanolín a nemusí sa zmývať, určená priamo na popraskané bradavky,len je dosť drahá, stojí okolo 10€,mali by mať v lekárni...