Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

estterka
24. jan 2011

@elinka27 no ja zas natieram aj citrovital zakazdym,najprv to a potom ked sa vstrebe,tak masticka 😀 mne to tak oporucili 😀 😉

elinka27
24. jan 2011

@michaela80 akoze bojkotuje?ponuknes jej ho a odvrati sa,alebo place ked jej ho ponuknes,alebo sa proste chyti a hned pusti?Moja papa v noci pekne,a od rana od 6 do 11 tej mi to robi pravidelne, proste nechce.A viem,ze deticky niekedy mozu mat obdobie kedy odmietaju prska, moja mala uz aj 2dni take a potom sa zrazu vratila do normalu.Mozno len nieje fit, idu jej zuby,boli ju brusko, pockala by som a myslim si ze ked sa inak sprava normalne tak je to ok

elinka27
24. jan 2011

@estterka no mojej malej to nechuti 😉 takze som to dala takto len na 3x denne preto

estterka
24. jan 2011

@elinka27 aha,no tak to je jasne potom. nasa nema problem,stalo sa,ze som cerstvo natrela citrovitalom a hned potom si vypytala este prsnik a vobec nic.ona nema problem,hlavne nech je mliecko 😀

strapco13
24. jan 2011

@sofhia ak je ty cysticka trochsku hlbsie, tak potom nevidno obsah a je to farby dvorca..inak plati co som napisala

@bubulacik to vyzera na mykozu..kup si Canesten a natieraj po kazdom kojeni tenku vrstvu nechaj zaschnut, casto vetraj /najlepsie bez podprdy chodit, pred kojenim nemusis umyvat
a skontroluj malej pusinku ci nema biely povlak /soor=zaba=plesen=mykoza/ ..to potom povytieraj sodou bikarbono..na prs si namotaj gazu, namoc do vody, vyvaôlaj v sode bikarbone a povytieraj pusku, nezlakni sa moze ist trosku krvicka..to ked tej mykoze povytrhavas "korene"

@uhlarka zacnem od konca..akonahle mas mlieko, daj prednost svojmu mliecku pred UM...to je to najlepsie pre dietatko
no odsavanim sa dlhodobo nepodari udrzat taka tvorba mliecka ako kojenim. najlepsie by bolo zavolat si laktacnu poradkynu a skusat malu prikladat na prsnik.. http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
na stranke annag najdes veci na podporu tvorby mlieka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

sofhia
24. jan 2011

@strapco13 no teraz som dokojila z toho prsnika, a beriem vsetko spat, problem bude s bradavkou, na vrchu je akoby popraskana a na jednom mieste mi presakuje trosku akoby krv, netecie zatial , mas skusenost aj s takym?

strapco13
24. jan 2011

@sofhia no to mas ragadu /trhlinku/...a na 99% aj mykozu...cize si kup canesten a dr nech ti predpise bactroban..a natieraj ..plus kukni moj predchadzajuci prispevok pre bubulacik
a skus kojit tak aby ta prasklina smerovala do kutika ust babatka..bude to menej boliet

seffka
24. jan 2011

@prsky tak uz su ragady prec. Bola som u laktacnej poradkyne, tak mi daco aj poradila, ale hlavne som sa snazila prikaldat malu podla videi. Dost mi pomohlo vetranie bradaviek, kupila som si zberace mlieka s prieduchmi (mam priliz vela mlieka). Vdaka tomu sa ragada zahojila za 1 den a uz mame po probleme. Troska ma vzdy zaboli prisatie, velmi silno taha, ale je to minimalna bolest oproti tym ragadam. Ved som sa malej uhybala, ked sa chcela prisat 🙂) Teraz mi uz krasne papa, aj ked dakedy sa zacne strasne certit, chce papat ale taha mi bradavku. Nemava bolesti bruska, nie je vobec placliva, skor velmi kludna. Moze jej vadit priliz silno striekajuce mliecko? Lebo toho mam aj na rozdavanie. A este raz dakujem za rady...

sofhia
24. jan 2011

@seffka jeej ja ti zavidim, za 1 den ju mas prec? ale kojila si, ze? no ja mam striekajuce mlieko, a preto malu dojcim tak pololeziacky, ale nasa trosku vrackala.a co ti este poradila ta poradkyna? prosim , prosim posles mi link na tie videa ohladom prikladania? Zara si sice prisaje sama, ale asi zle, ked mi vznikla ragada.
@strapco13 dakujem za radu, idem do lekarne. preco nerobis laktacnu poradkynu? v GA by sa zisla. 🙂

shira_
24. jan 2011

@ivk ja v noci manipulujem s malým naozaj minimálne. zriedka potrebuje odgrgnúť a keď ozaj treba, dá to najavo. nikdy sa nestalo, žeby sa v noci pogckal alebo bol nespokojný. proste kojím kým nezaspí (čo je u nás po 15 min) veľmi opatrne položím a spíme ďalej. ak ti zaspí pri kojení, to je ideálne. netreba ho vyrušovať, nechaj spinkať.

prsky
24. jan 2011

@seffka je mozne, ze sa odtahuje kvoli silnemu toku mliecka - este ho nevie efektivne spracovat...takze vhodne je dojcit proti gravitacii, pripadne skusit cigaretovy uchop...viac tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
ta bolest pri prisati sa objavi zakazdym? je to taka pichlava/bodava bolest? lebo moze ist o priznak mykozy

shira_
24. jan 2011

mám dotaz: ako mám zistiť či mi malý už vypil všetko z jedného prsníka a mám dať druhý? skúšala som ho nechať na prsníku, až kým mi začal zaspávať napriek stláčaniu. myslela som si, že už má dosť, ale vyskúšala som len tak ponúknuť druhý prsník. malý sa vďačne chytil a pil. ale keď som skúšala stláčať ten pôvodný, mliečko sa dalo ešte vytlačiť. teraz neviem: hľadá si iba ľahšiu cestu- rýchlejší tok mlieka na druhom prsníku a ja som ho mala nútiť ešte piť z toho prvého? alebo som spravila dobre, že som mu ponúkla druhý, plnší? pýtam sa kvôli prednému a zadnému mlieku... dakujem

strapco13
24. jan 2011

@sofhia robim si kurz..este ma cakaju skusky..ale nemienim robit zatial osobne poradenstvo..len vo vynimocnych pripadoch, kedze ist nieka s 2 detmi a hlavne starsim demolatorom sa neda 😅

@shira_ dieta zaspava na prsniku ked ma slaby tok mliecka..cize nechas dieta pit..ked uz nepije ale iba dudka stlacis prsnik..dieta zacne pit..ked prestane, skusis prehodit na druhy prsnik...to iste..pokial dieta bude ochodne pit a sat /to, ze ma dost da najavo nespokojnostou, ze uz chce iba dudkat a nie pit/..prehadzovat mozes kym bude dieta ochotne to tolerovat
to ze ti mliecko tieklo po stlaceni, ked bol maly na druhom prsku uz, je preto, ze prsnik sa neda vyprazdnit do dna..mliecko sa tvori stale a najviac prave pocas kojenia...preto mozes dieta prhadzovat z prska na prsko

johanka.
24. jan 2011

@annag dakujem za vycerpavajucu odpoved. Nuz, s manzelom nemame ktovieaky chrup. Dost davam pozor, aby som neoblizla lyzicku, ktorou Misku krmim a podobne, no tusim musim pridat co do umyvania zubkov. Tym sa asi budem trapit radsej ako tym, ze stale vela v noci dojcim. Zatial je to skor len take ozuzlavanie zubnej kefky nez systematicke cistenie 😔

sofhia
25. jan 2011

@strapco13 ahojcek, vyssie si nespominala ten bactroban, ked si radila, len canesten, mam si dat naozaj predpisat aj ten? uz si doma pripadam ako v lekarni 😀 vcera som zacala aplikovat kalciovku, a canesten, a krv spod prasklinky sa stratila, aj ked som normalne dojcila 3x, ale nedovolila som malej zuzlat, co ona rada este po kojeni, zial stihla sa prisat skor ako som ju usmernila ako si mi radila (a to som skusala inu polohu, no bolelo to aj tak trosku),

viem, ze vzdy mam strasne vela otazok, ale hadam posledna otakza: ako budem vediet, ze mam mykozu prec? a potrebujem aj ten bactroban? malinkej pusinka je cista. diky moc.

shira_
25. jan 2011

@strapco13 ďakujem, zriedka pýta druhý prsník, jemu zvykne stačiť jeden, na ktorom sa dosýta napije, podudká aj zaspí, tak som si nebola istá...

prsky
25. jan 2011

@sofhia na ragady je potrebny bactroban, canesten ti ranky moc nevylieci, ten je na mykozu

bactroban by mal ranky vylepsit uz do 24h, do 3 dni by mali byt prec (pokial nie su velmi hlboke a hnisave). mykoza sa lieci este zo 2 tyzdne po odzneni priznakov (aspon 2x denne natriet)...zvykne sa vsak vracat

sofhia
25. jan 2011

@prsky dakujem za vysvetlenie.
no uz mi tu ragadu takmer nevidno, resp. keby som nevedela kde je, tak ju hned nenajdem, davala som si na to kalciovu mast, a chodim hore bez, myslis, ze je potrebny ten bactroban este? citim to pri kojeni, snazim sa zmenit polohu malej, je to tazsie, ale da sa to.

ake su priznaky mykozy? ja si nemyslim,ze ju mam.

sofhia
25. jan 2011

prosim vas o dalsiu radu: kedy je dalsi rastovy sprint? mala bude mat vo stvrtok 12 tyzdnov, a vcera aj dnes pyta jest skoro kazdu hodinu cez den, zasa raz mam pocit, ze mam m alo mlieka ☹ je to ten sprint?
dakujem za odpoved

prsky
25. jan 2011

@sofhia mykoza sa prejavuje:
- pichlava bolest pri prisati, ktora odznie po par tahoch
- bradavky štípu, pália, svrbia
- bradavky sú prehnane citlivé na dotyk a chlad
- bradavka môže byť červená, zapálená – často len konček bradavky – farba môže byť až tmavá fialová
- dvorec môže byť šupinatý, suchý, lesklý
- dvorec môže pôsobiť ako ekzém – je červený, popraskaný

ak sa ti ragada hoji a upravili ste prisatie, bactroban nie je uplne nevyhnutny

prsky
25. jan 2011

@sofhia co sa sprintu tyka v 3m, 6m a tusim 9m ale ked dojcis na poziadanie a efektivne, tak si to nemusis ani vsimnut...resp. netreba riesit, kolko a v akych intervaloch sa dieta kazdy den dojci, najlepsie je proste dojcit, nepozerat na hodiny, riadit sa iba instinktom a spokojnostou a pocikanymi plienkami babatka..ty sa upokojis, dieta bude pokojne a napapane, bude prospievat, obaja budete spokojni 🙂

sofhia
25. jan 2011

@prsky dakujem, no napadlo ma to, lebo by bola na mne obcas stale

prsky
25. jan 2011

@sofhia to je uplne normalne 🙂 prve mesiace sa vela maminam zda, ze nerobia nic ine, len dojcia...mne sa osvedcilo nosenie 🙂 babo bolo spokojne, ze je na mne, aj si pospalo a ja som mala 2 volne ruky...ale je pravda, ze nie kazdej mamine a kazdemu babatku to vyhovuje

shira_
25. jan 2011

@prsky fúha, podľa toho popisu mi je to nejaké podozrivé. ja mám tiež bolesť pri prisávaní, potom po pár ťahoch hneď prejde (vtedy je to úplne bezbolestné, príjemnejšie ako keď nekojím) a po skončení dojčenia ma bradavky poriadne štípu a stále (celý deň, noc ) bolia na dotyk. dvorce sú úplne v poriadku ale bradavky mám červené. myslela som si, že to mám také "vycucané". malý má iba taký jemnučký biely povlak na jazyku, inak nič...
asi to bude mykóza tiež? ☹

prsky
25. jan 2011

@shira_ s velkou pravdepodobnostou je to mykoza...a povlak u maleho sa da lahko zoskrabnut nechtom? ak hej, je to mliecko, ak nie, ma zabu ... ale zvycajne maju aj deticky kandidu v ustach, len sa nemusi navonok viditelne prejavit...vhodne je preliecit vzdy oboch - mamina si natiera bradavky+dvorce po kazdom dojceni canestenom alebo candibene a dietatku vytiera pusinu sodou bikarbonou zo 2x denne (namotat gazu na prst, navlhcit, vyvalat v sode bikarbone a vytriet jazyk a sliznice v ustach). s liecbou canestenom treba pokracovat este min. 2 tyzdne po odzneni priznakov (tiez zo 2x denne pretriet bradavky a dvorce).
mykoza je dost bezny problem, lebo candida sa bezne nachadza v nasom okoli a caka na vhodne prostredie (vlhko, teplo, tma, slabsi imunitny system). vhodne je obmedzit konzumaciu cukru a jest kyslomliecne vyrobky, pripadne si davat probiotika

miskap
25. jan 2011

K tej mykoze len dodám, že nie je veľmi vhodné používať tampóny do podprsenky na zachytenie mliečka. Ak sa naozaj často nemenia, je tam teplo, vlhko- ideálne podmienky pre šírenie candidy. Ak mliečko vyteká pri dojčení, treba radšej dať plienku. A existujú nejaké zberné mušle (ešte som ich nevidela naživo) Máte niektorá s nimi skúsenosti?

seffka
25. jan 2011

@prsky no ak nie pri kazdom prisati, tak minimalne 95% prisati a stale si lamem hlavu s tou mykozou, ale laktacna poradkyna mi vravela, ze bradavky vyzeraju byt zdrave. Je to taka pichlava bolest, teda akoby ma mala strasne silno tahala za bradavku. Trhlinky sa mi nerobia, ale mam pocit, ze sa mi robia chrasticky, aj ma strasne bolia konce bradaviek. Pocas kojenia to pichanie prejde, ale po kojeni obcas citim, akoby je mala stale prisata.

seffka
25. jan 2011

@sofhia tu su linky: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a tu http://www.kojeni.net/prisavani.php, http://www.kojeni.net/polohy.php
no a ragady sa rychlo zahojili vdaka vetraniu, pouzila som zberace mlieka od Aventu... A laktacna mi teda poradila a ukazala ako drzat malu, vyhodit dudel a v podstate nic extra, akurat, ze musi mat zospodu co najviac dvorca v puse, horna pera ma byt na urovni bradavky a spodna pera ma byt vhrnuta do vonka, idealne ked sa brada dotyka prsnika a nostek musi byt volny, ale to sa pise vsade na nete, kde radia ako spravne dojcit.

seffka
25. jan 2011

@prsky k tej mykoze... mam prve 3 prejavy mykozy, ale musi to byt isto mykoza?