Výlučné kojenie

iasse
8. feb 2013

Výlučné kojení – kojenec dostává pouze mateřské mléko své matky nebo dárkyně nebo odstříkané mateřské mléko a žádné jiné tekutiny nebo potraviny s výjimkou vitaminů, minerálů nebo léků (WHO 1991).

Do kedy ste výlučne kojili? Je niektorá, ktorá výlučne kojila dlhšie ako 6 mesiacov? Ak áno a do kedy?

oblecenieavecicky
8. feb 2013

15,5 mesiaca som kojila celkovo, malého som začala prikrmovať presne na deň, keď dosiahol pol rôčka 🙂 Potom už výlučne mliečko nutrične detičkám nestačí, treba prikrmovať ;)

iasse
autor
8. feb 2013

Nedávno sa mi dostal do ruky zaujimavý kusok práce, kde sa porovnavala inteligencia u deti ktoré boli krmené umelým mliečkom, potom deti ktoré boli vylučne kojene do 3 mesiacov, potom do 6 mesiacov a nad 6 mesiacov. A skupina nad 6 mesiacov mala najvyssie skore 😕 A to pretrvalo az do času kedy sli do skoly. Všetci tvrdia že 6 mesiacov a ide sa dokrmovat. Kde je teda pravda?

zuzka38
8. feb 2013

@iasse kde si to citala?

oblecenieavecicky
8. feb 2013

Ja si skôr myslím, či to nebolo myslené tak, že prikrmovanie sa nemyslelo ako MM+UM, ale MM+tuhá strava ;)

lussy666
8. feb 2013

@iasse ja som vylucne kojila takmer do 8 mesiacov, zacala som prikrmovat osmy mesiac, celkovo som kojila do minuleho mesiaca, t. j. do 2,5 roka dcerky

dai
8. feb 2013

@iasse tiez by ma zaujimalo kde si to citala - podla mna je to blbost...
Akurat pozeram damsky magazin kde nejaky znamy imunolog hovori ze deti musia ochutnavat veci medzi 4-6 mesiacom -aj plne kojene... Ze to dokazuju vsetky najnovsie vyskumy kedze v tomto veku maju deti imunologicke okno - ma to predchadzat neskorsim alergiam a celiakii

iasse
autor
8. feb 2013

@zuzka38 Je to z članku Effect of exclusive breastfeeding on the development of children’s cognitive function in the Krakow prospective birth cohort study A je to z casopisu European Journal of Pediatrics a vyslo to January 2012, Volume 171, Issue 1, pp 151-158

danim
8. feb 2013

@iasse mne odporucala dr. do 7mesiacov. Len MM, nic ine. ( a aj som to tak citala v clankoch od inych dr. ). Pri oboch detoch som to dodrzala, prvu som kojila celkovo 15 m , druhu este stale- ma 21m. Sme tak spokojne, vyhovuje nam to 😉

cacika
8. feb 2013

a nemoze to byt len zly preklad alebo interpretacia ?? nemysli sa tym dojcenie celkovo? teda dojcenie do 3, do 6 a nad 6 mesiacov, bez toho slova vylucne?? resp. "vylucne" by znamenalo ze babo dostava len MM a nie UM. ??

iasse
autor
8. feb 2013

@cacika Práveže nie, tu posielam uryvok z časopisu:
This is the first longitudinal analysis of cognitive development in Poland aiming at assessing the relationship between exclusive breastfeeding in infancy and the long-term cognitive benefits in term children. The GEE longitudinal model revealed that exclusive breastfeeding over 6 months or longer was associated with an average 3.8-point higher gain in IQ score during the 7-year follow-up, in comparison with the mixed feeding practice. The findings confirm that exclusive breastfeeding in infancy enhances cognitive ability in children who were exclusively breastfed; moreover, a beneficial effect was observed after shorter periods of breastfeeding. Generally, increasing duration of breastfeeding was accompanied by a gradual increase in cognitive developmental score. Moreover, it was shown that the breastfeeding effect on children’s IQ trajectory was consistent and stable over the entire follow-up period.

iasse
autor
8. feb 2013

@iasse exclusive znamena výlučne

iasse
autor
8. feb 2013

@iasse pre tých ktorý nerozumejú anglicky
Toto je prvá pozdĺžna analýza kognitívneho vývoja v Poľsku s cieľom zhodnotiť vzťah medzi výlučným dojčením v detstve a dlhodobým kognitívnym výhodami u detí narodených v termíne. GEE pozdĺžny model ukázal, že výlučné dojčenie po dobu 6 mesiacov alebo dlhšie, bolo spojené s priemerným 3,8 bodu vyšší ziskom v skóre IQ v priebehu 7-ročné sledovania, v porovnaní so zmiešaným kŕmením. Zistenia potvrdzujú, že výlučné dojčenie v detstve zvyšuje kognitívne schopnosti u detí, ktoré boli výhradne dojčené, navyše, bol priaznivý účinok pozorovaný po kratšie obdobie dojčenia. Všeobecne platí, že so zvyšujúcou sa dĺžka dojčenia je spojené s postupným nárastom kognitívneho vývojového skóre.

ninan2
8. feb 2013

@iasse moja kamaratka vylucne dojcila cca 3/4 roka pretoze dcerka vsetko ostatne odmietala. Aj dalsieho pol roka to bolo s prikrmami dost slabe, prakticky slo len o obcasne ochutnanie jedla. Priberala pritom super, v roku mala 12 kg.
Materske mlieko obsahuje vsetky potrebne vitaminy a ziviny aj pre dieta starsie ako 6 mes. Ale neplati to pre zelezo. Bala by som sa anemie asi...

martija
8. feb 2013

@iasse ja mam troch synov, prvy bol vylucne kojeny do 6m, druhy vylucne kojeny do 6m, treti bol vylucne kojeny do 7m, lebo mal exem... uz ho nema 🙂

reanda
8. feb 2013

@iasse no podla mna je to tiez blbost a hlavne je blbost zamyslat sa nad tym, ze kolko budem dieta vylucne dojcit z dovodu, aby malo vyssie iq 😝 .. dieta treba vylucne dojcit dovtedy, dokedy o to same javi zaujem.. ak sa dieta uz pred polrokom natahuje za tuhou stravou a chce ochutnavat, nebudem mu to predsa odopierat, takisto ani dzgat do neho prikrmy, ked mu este staci iba mlieko..

iasse
autor
8. feb 2013

@ninan2 Jednej kamarátke doktorka dokonca vravela, že na veceru by mala dať dieťatu namiesto doma robenej kašičky kupenskú obohatenú železom. To sa mi veru nechcelo veriť a tak som na internete našla zaujimavé veci a to že absorbcia železa z materského mlieka je 50-70% a z kašičiek je len 4-10%. Pretože zelezo je viazane v materskom mlieku na ďalšie bielkoviny (laktoferin a transferin)

ninan2
8. feb 2013

@iasse ano to je pravda, ale v materskom mlieku sa zeleza nachadza len nejake konstatne mnozstvo, ktore uz starsim detom jednoducho nestaci, a treba ho doplnat aj inymi zdrojmi. Z masa ci strukovin je ta absorbcia asi vyssia ako z kasi.

iasse
autor
8. feb 2013

@reanda to je práve to, každé dieťa je veľmi individuálne. Niektoré sú pripravené papkat už aj niečo iné ked majú 6 mesiacov, iným stači mliečko i do 8 mesiacov

ninan2
8. feb 2013

@iasse podla tej studie staci vylucne dojcit 6 mesiacov, dolezita je skor celkova doba dojcenia. Najlepsie kym sa dieta same neodstavi co sa moze stat napr. aj vo veku 4 roky az.

reanda
8. feb 2013

inteligencia cloveka je vrodena.. samozrejme, ze zalezi aj na vplyve okolia, ako a nakolko sa unho rozvinie, ale ze by to bolo az takto meratelne a to na zaklade iba jedneho vplyvu - trvania vylucneho dojcenia, to sa mi teda vobec nezda 🙂 a to uz nechcem pisat o merani a bodovani iq u deti

iasse
autor
8. feb 2013

@reanda Vtip je v tom ze počas posledného trimestru a počas prvého roku prebieha velmi výrazne vyvoj mozgu. Ak sa nieco podcení v tomto období , može to mat dopad na celkové kognitívne funkcie dietata. Ak by príroda chcela aby malé deti zacali baštit jedlo od 4 mesiacov tak by asi na to mali byt pripravene. Myslim tym zuby, celková manipulácia s jedlom a samozrejme aj vzpriamené držanie tela. Koštovanie alebo ocuciavanie kuskov jedla je samozrejme niečo iné.

barcelona94901
8. feb 2013

@iasse tu zvýšenu inteligenciu čo ja sa pamatám ,potvrdili viackrát ,okrem iných vecí
,že minimálne 6mesiacov,je to najlepšie čo maminka može spraviť ,to aj v porodnici hovorili
a prikrmovať my sme začali tiež od pol roka ,ale teraz je to už opať asi inak

reanda
8. feb 2013

@iasse samozrejme, ja sa vobec nezastavam skoreho prikrmovania deti, materske mlieko je to najlepsie, co mozu dostat, pokial im to staci.. len pochybujem, ze sa tie vysledky, ked aj dake su, daju takto bodovo zmerat, ako je to uvedene v tom clanku..

sisaka
8. feb 2013

vylucne dceru do 5. mesiacov a syna do 6. mesiacov, dcera potom pomaly presla na umele mlieko + prikrmy, syn presiel na prikrmy, kojeni bol do 2 rokov. Tu v Kanade sa nerozdeluje, ci je dieta na materskom mlieku, alebo umelom, odporuca sa prvych 6 mesiacov vylucne mlieko.

ajkuska
8. feb 2013

ja som výlučne dojčila do 5,5 mesiaca, potom som mala pocit, že už potrebuje ochutnať aj niečo iné, celkovo som dojčila do 18 mesiacov.

ataz
8. feb 2013

@dai aj ja som pozerala 🙂 môj alergológ napr. tvrdí, že alergiu dieťa získava vrodenú a dojčenie ako také s nejakou ochranou proti alergii nemá nič spoločné. Buď ju dieťa do vienka dostane, alebo nie.
Prvého syna som dojčila do 9mes., prikrmovať sme začali v 6-tom. Je alergik. Mladšieho len 2 mesiace ( kvoli liekom :( ) A on je odolnejší. Takže možno...na tom aj niečo bude 🙂 V každom rožku je trošku pravdy

eveenka
8. feb 2013

Ja poznam dvojicky co boli vylucne dojcene 13 mes a rastli a priberali velmi pekne...je to naozaj individualne, ale nechapem tomu vyskumu to tetaz chceli podporit kojenie ako take, alebo deti na UM su menej inteligentne alebo ako??...

ruthke
9. feb 2013

Hoci sa u kojenych deti bezne odporuca zacat s prikrmami od ukonceneho siesteho mesiaca, vsade sa pise ze do konca prveho roka materske mlieko zostava zakladom vyzivy dietata. Takze ozaj by malo ist len o ochutnavanie a pomale uvadzanie do sveta roznych novych chuti. A to ze by malo na dieta nejaky negativny vplyv, teda na jeho IQ, sa mi nechce verit.

dazdovka
9. feb 2013

@iasse ja som kojila prvu dceru do 6 mesiacov, ale potom do 8-10mesiacov z jedla zjedla max tri lyzicky denne, takze nie je to vylucne kojenie, ale ani papanie prikrmov, lebo ju to moc neprikrmilo :D Inteligencia vysoko nadpriemerna, bola fantasticka, bystra, sikovna, v kolektive vynikala, po nastupe do skoly sa to nejako zacalo stierat, v skole sa nudila a zlajdacila... A druha dcera je VYLUCNE kojena do nieco viac ako 8 mesiacov, to bez akejkolvek snahy o prikrmy, lebo som si povedala, kym jej nevyjde prvy zub, este neni pripravena jest... Je sikovna, ale neviem porovnat ci viac ci menej ako ta prva dcera, zda sa mi to narovnako. Ale dobre vediet, budem ju viac pozorovat 🙂
Moj manzel neboj kojeny vobec a uplne si neviem predstavit, ze by to jeho inteligencii uskodilo, to by bol teraz uz asi dalsi Einstein...

iasse
autor
9. feb 2013

Myslím že tou štúdiou iba otvorili pandorinu skrinku. Nikto nechce počuť niečo čo sa vyniká zabehnutému systému. Prinúti to ľudí sa zamyslieť nad tým či robíme veci správne alebo nie. Ruku na srdce, koľko z nás začalo s jedlom nie z vlastného pocitu začať prikrmovať ale nám to bolo nejakým sposobom doručené (magazíny, doktori, ludia okolo nás). Proste sa to tak robí a ja to robím tiež, Hmm...?