Lanolín - všetko, čo treba vedieť

silente
26. únor 2009

Tak aby se stále nemusely opakovat dotazy ohledně lanolinu, zde téma jen pro něj 😀

Zkopíruju sem pro začátek dnešní diskuzi z látkovek:

silente • 29tt • Dnes v 09:35
Vím, že se to tu psalo minimálně milionkrátosumkrát, ale mohly byste mi to napsat ještě jednou.
To jako přijdu do lékárny a řeknu - prosím litr lanolinu
Jak si o něj říct, kolik chtít a jak dlouho mi asi lanolin vydrží
kuju kuju kuju

misabenny • 2d • Dnes v 09:38
silente: bezvody lanolin, tak do kalíšku za 50,-- Kč, je to mastička , vydrží dlouho.

pikkumyy • 1d • Dnes v 09:55
silente - ten kalisek je 100 g - mne to napoprve pani v lekarne hrozne rozmlouvala, ze takovouhle mast jsem na impregnovani urcite nechtela🙂
misabenny - v nasi lekarne mi to navazej do druhyho dne, nastesti tu lekarnu, kde maj i laborku, mam skoro pres ulici

misabenny • 2d • Dnes v 10:01
pikkumyy: u nás právě lanolin nemají, tak jsem jela do většího města. Rekla mi, abych přišla zítra, ale copak můžu furt někde lítat? Nemám čas

oriola • 1d • Dnes v 10:17
ahoj...jsem tu aktivne prvne, ale kdyz jste u toho lanolinu (asi to uz taky nekolikrat zaznelo) ale jak lanolinujete tim z lekarny, to se taky rozpousti v teply vode nebo to timpromnete jen tak v ruce?

silente • 29tt • Dnes v 10:20
Oriolo - dobrý dotaz! Vidíš, taky si počkám na odpověď
Pikk - no tak to jsem na paní v lékárně zvědavá

zlatouch • 1d • Dnes v 10:57
ahoj, ja to lanolinovani mam zatim nastudovany pouze teoreticky, ale snad se to ma rozpustit v horke vode s trochou nejakeho detskeho samponu, aby se vytvorila emulze a nebyly na hladine mastny oka
ovsem k praxi se musi vyjadrit zkusenejsi

smilena • 1d • Dnes v 11:16
Holky já se zeptala jestli mají vážený lanolin a slečna se skočila zeptat dozadu a že JO! Zeptala se kolik toho chci, no já že do nějakého menšího kelímku, ukázala mi je, já si vybrala - je toho 120 ml a stál 57 Kč. Bylo to cca za hodinku připravený. Dám lžičku do hrníčku, přileju horkou vodu a kápnu šamponu a pak to přeleju do nádoby, kde lanolínuju, doplním vodou a hodím vlňáčky. Tak jsem se to tady naučila od zkušenějších

oriola • 1d • Dnes v 11:18
smilena: super diky mooooc

parybka
26. únor 2009

zkopírováno z mamaja.cz
Namočíte-li do lanolínové kůry kalhotky suché - impregnační efekt bude větší.

Lanolínová kůra - domácí - v lékárně si zakoupíte -Vosk z ovčí vlny - cera lanae žlutá mazlavá mast, cena cca 40 Kč za 50g ( neplést prosím s adeps lanae - což je tuk z ovčí vlny ). V kyblíku v 1l vařící vody rozpustíte cca 1/2 kávové lžičky tohoto tuku, přidáte jednu kapku dětského, nebo jiného šetrného šampónu - nutné pro rozpuštění vosku. Zamícháte a přilejete studenou vodu, tak aby teplota lázně byla max. 30°C. Poté ponoříte vlněné kalhotky. Doporučujeme nejdříve namočit naruby - nejvíce lanolínu se nachytá na vnitřní stranu, která je nejexponovanější, poté převrátit zpět.
________________
Chtěla jsem v lékárně cera lanae a dívala se na mě divně a dala mi adeps lanae. Zatím jsem nezkoušela.... Snad to bude dobrý

gedren
26. únor 2009

myslim, ze to muze byt adeps i cera 🙂

A ja teda rozhodne nerozpoustim v litru varici vody, proste uvarim nejak tak ctvrt az pul litru (presny mnozstvi neni podstatny), rozpustim v tom ten kydanec lanolinu na mastnej flek a pak uz doleju vodu z vodovodu potrebneho mnozstvi a teploty. Sampon ani neni nutnej.

zmuzle
26. únor 2009

Me jeste neni jasne u vlnacku to, jestli je mam normalne predtim vyprat a pak dat do te lanolinove kury kvuli impregnaci?

Nebo se to jen impregnuje a nepere????

luccii
11. bře 2009

jestli se nemylim, tak vlnacky se perou a pak impregnujou

evicka7
11. bře 2009

zmuzle, já peru vlňáky jen když se nám na ně vikouš pokadí, což se minimálně jednou do měsíce stane, ale všude píšou, že se mají jen větrat, když začnou smrdět močí a nestačí vyvětrání, tak přeprat a naimpregnovat

erinka83
29. zář 2009

Je velký problém, že nemám cera ale adeps lanae??

ludmilka
29. zář 2009

Vobec to nie je problem, je to uplne to iste 🙂 Tie nazvy su len synonyma, Cera lanae je starsi nazov. Takze ADEPS LANAE= CERA LANAE=LANOLIN 🙂 . Niektore mladsie kolegyne v lekarnach uz mozno nepoznaju starsi nazov Cera lanae, aktualny je Adeps. 🙂

erinka83
30. zář 2009

tak fajn🙂

martina46
2. říj 2009

kupujem cisty lanolin, minule som vzala 300g, velka skatula 😀 , este stale trochu mam 😉
mnozstvo vody odhadnem, vzdy robim naraz 2 gatky.
do maleho mnozstva vriacej vody rozpustim lanolin, potom stipku samponu (1.x som to robila bez a bolo to zle, tie mastne oka mi urobili sarapatu), a nakoniec dolejem studenou vodou a teplotu mam potom tak akurat. namacam suche nohavicky oprate. necham na noc, vyplacham v cistej vodicke, jemne vyzmykam a necham 5 minut zrolovane v uteraku, ten m i pekne odsaje velku cast vody a do vecra su suche. mam zapinacie imse, tie mi schnu rychlejsie, natahovacie disana mi schli mozno 2nasobok casu.
dobre je lanolinovat obratene naruby, mne sa robia flaky, ale je to len estet. chybycka, nevadi mi. ale kydam tam lanolinu mozno privela, tak asi aj preto 😀
a nasa dcera mi otvara skatulku a fetuje ho.... 😀

alexandrah
8. říj 2009

baby, asi som uplne mimo, ale o com to vsetky pisete, na co je to dobre, a co su vlnacky? (vlnene nohavicky?: )ja som pocula iba o lanoline ako o masti na bradavky, ale tu ... dik moc!!!

emmka3
9. říj 2009

alexandra, lanolin sa pouziva aj na nalanolinovanie vlnackou - vlnenych vrchnych nohaviciek na latkove plienky ... zabezpecuje ich nepremokavost 😉

alexandrah
9. říj 2009

aha, takze ked budem pouzivat jednorazove, tak sa ma to netyka?

emmka3
9. říj 2009

nie alex, v tomto pripade sa ta to netyka ... ale clovek nikdy nevie, a casom mozno tiez presedlas na latkovky 😉

miradka
21. pro 2009

Ahoj dievčatá, chcela som sa opýtať, je problém keď som si kúpila lanolin už riedený vodou? Nie je to ten cera lanae..lekárnik mi hovoril, že je v ňom už voda. Aj tak by som to predsa musela nariediť vodou, nie? 😕 Alebo to mám radšej vrátiť v avypýtať si ten čistý?

evicka7
21. pro 2009

miradka ten čistý, tohle nerozpustíš, jsem to zkoušela a fakt to nejde, ale je to dobrý na pokousaný bradavky, rozpraskaný paty, na ruce a na jakékoli další promašťování 😉

miradka
21. pro 2009

Evička, díky za odpoveď, dobre že som to neskúšala, ale nechám si ho. Skúsim si ho dať dnes na bradavky, akosi sa mi tam už tvorí tá biela zaschnutá tekutina a bolí to..tak vyskúšam 🙂

izabelkak
21. pro 2009

ahoj miradka, drahý tiež dnes priniesol namiesto bezvodového ten s vodou, hlavne že si pýtal bezvodový🙂)) tak som hladala na nete a vraj dá sa použit aj ten len má slabší efekt, tak som ho dala viac, tak dúfam že nebudem lutovat, no ale neviem ako to má správne vyzerat🙂)) len som zvedavá kde teda ten bezvodový dostanem do kelu , kuk sem https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

kubinkov
22. pro 2009

Používám adeps a nemám s tím žádný problém. Vždyť se to rozpouští ve vodě. 😉

izabelkak
22. pro 2009

adeps by mal byt o.k., nám však predali nariedený vodou, ale teda gate dnes lepia slušne si myslím🙂)) dala som ho akurát viac takže je to kvázy drahšia alternatíva lebo tých 50 g stálo 2,30 EUR tak predpoklám že stojí aj ten bezvodový...

ten s vodou má takú maslovú farbu, nie ako med či vosk...

tu je to celkom dobre popísané, akurát čo ma zmiatlo že dat lyžičku toho šamponu a všade sa píše tak kvapka?

http://www.altermater.eu/post/2009/08/27/lanoli...

izabelkak
22. pro 2009

a je fakt že som to nemala také pekné ako na obrázku, bolo to biele ale na vrchu také žlté čosi, no lanolínovala som žlté LVB tak to by ani tak neva, len dnes mi majú príst orandžové disany tak zvažujem že to radšej nalanolínujem tou mastičkou na bradavky multimama🙂)) aj tak ju nepotrebujem...

kubinkov
22. pro 2009

Já tím lanolínovala právě oranžové Disany a žádné fleky nejsou. Drží to parádně, neprovlhají. Dřív jsem tím lanolínovala BI na patentky a taky dobrý. Šampón udělá tu emulzi, aby neplavala mastná oka na povrchu. Lanolín je tuk a ve vodě se nerozpustí. Na lžičku lanolínu dávám tak lžičku dětského šampónu. Pak se to změní na bílý homogenní roztok.

izabelkak
22. pro 2009

sampon som dala ale len kvapku vsade je pisane inak, tak dnes dam na tie disany viav samponu radsej ... dik za info ...

miradka
22. pro 2009

Izabelka, díky za odkaz 😉 je to tam fajne napísané, ako pre mňa 😅 Daj vedieť akos i dopadla s týmto vodovým lanolinom. Ja to skúsim dnes, mám vlnené návleky a hrozne škriabu, snáď to tým zmäkne.

izabelkak
22. pro 2009

Miradka ja myslím že je to o.k., gate lepia ale mastné oká nemám ... ešte som ich ale nepoužila, trošku sú ešte vlhké, no oni celkom dobre držali aj nenalanolínované ...

miradka
23. pro 2009

Izi, aj ja som to vyskúšala, už sa mi sušia a tiež lepili 🙂 ja som dala lyžičku šampónu...

olinka6226
24. pro 2009

baby ak vam moc lepia vlniaky po lanolinovani a vadi vam to , preplachnite vo vode s trochou octu 😉

angetha
24. pro 2009

Takže když jsem měla na vrchu vody a na vlňáčkách žluté fleky tak jsem dala málo šamponu? Měla jsem lékárnický lanolin..

olinka6226
24. pro 2009

angetha ano. ale je to viacmenej kozmeticka vada. ak ti to nevadi tak to nechaj tak. ked to operies flaky pojdu dolu.

miradka
24. pro 2009

díevčatá a ako často lanolinujete? Možem návleky hodiť normálne do pračky? Dobrý nápad s octom, díky Olinka

Krásne Vianoce vám všetkým 😉

olinka6226
24. pro 2009

ja som lanolinovala bud ked zacali prevlhat alebo po oprani. vacsnou to bolo tak raz za cc 4-6 tyzdnov.

ake navleky? merino? design socks?