Vitamín D

mamminna
22. nov 2012

okrem slnecneho ziarenia aky je najprirodnejsi vitamin D pre 4 mesacne dieta ??? je naozaj take potrebne uzivat umele vitaminy? mate skusenosti? je tu niekto kto ho nedaval?

stastnamamulka
22. nov 2012

ahoj 😉 ja davam rybi olej,je to prirodzeny zdroj vitaminu D,vhodny je od 6mesiacov

jajatko
22. nov 2012

my sme dostali vigantol ale prestala som ho davat. v podstate som ho davala len sporadicky no uz od 3 mesiaca nedavam vobec. teraz na najblizsej poradni by mi dokina mala predpisat nieco prirodne, potom ti napisem ze co nam dala a ci jej to budem davat 🙂 lebo tiez toto riesim ze do nej nechcem strkat chemiu..

mahalo
22. nov 2012

aj mne by sa zisla rada na Decko okrem Vigantolu..mala ma 4 mes.

slniecko77
22. nov 2012

@mamminna pytas sa kto nedaval, my sme nedavali, maly je narodeny v januari, v UK sa vitamin D nedava
..je zdravy a nemali sme ziaden problem 😉

lea641981
23. nov 2012

ja tiez nedavam 🙂 davala som do 3mesiaca mne z toho grcala riadne 😒

adel22
23. nov 2012

@mahalo ja som si kupila toto: http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_...

Chcem to zacat uzivat od buduceho tyzdna a potom predpokladam, ze to budem mat aj v mlieku.

mamminna
autor
23. nov 2012

@slniecko77 tak presne toto som potrebovala pocut ! 🙂 dakujem! moj priatel je tiez toho nazoru ,ze to vobec netreba... len ja som sa zacala obavat teraz v zime...no ale povzbudila si ma 😉

slniecko77
23. nov 2012

@mamminna som rada, ze som pomohla 😉
..ja som sa tiez na zaciatku obavala, vsak na SVK to davaju kazdemu babatku, ale dojcila som a normalne som sa stravovala, takze v mlieku bolo to co tam ma byt, s malym sme chodili pravidelne vonku 😉
..a kedze citam, ze vy zijete v IT, myslim, ze pravidelnymi prechadzkami po slniecku bude mat D vitaminu dostatok 😉
..vela stastia 🙂

renatka100
23. nov 2012

Vitamin d je pre telo nevyhnutne dolezity, pri jeho nedostatku moze vzniknut viacere vazne ochorenia o ktorych sa docitate na nete. Na slnku je potrebne pre bezneho cloveka s tmavou kozou byt okolo 50 minut v lete bez opalovacich kremov vzime sa to neda ani dosiahnut. Takze nedavat detom vitamin d je zasadna chyba. V umelom mlieku je tusim pridavany. Ale v materskom urcite nie je v potrebnom mnozstve ak ste ho nepridavali do vasej stravy. Su rozne znacky len nie preboha chemicky vigantol to je loby farmaceutickych firiem ale plati ho poistovna. V sr je jedina firma ktora ma vo svojej ponuke tento vitamin v tekutej forme je jamieson, v zahranici sa da objednat z roznychstranok swansonvitamins.com alebo healthmonthly.co.uk su to moje overene zdroje. Su sice okolo 10 eur za flasticku ale staci davat jednu az tri kvapky v pripade vyssej chorobnosti a vydrzi celu zimu. Urcite by som to nepodcenovala.

mahalo
23. nov 2012

@renatka100 50 minut to si trosku prehnala..ja som vsade citala 10 az 15 minut staci odhalena tvar, krk, ruky...ja si tiez myslim ze je vitamin D dost dolezity, aj kvoli vapniku..a hlavne kvoli imunite..

a ten od jemiensonu nie je chemicky?

renatka100
23. nov 2012

@mahalo neprehnala mam to nastudovane nie nie je chemicky ale vo svete existuju aj lepsie

mahalo
23. nov 2012

@renatka100 no ved aj ja to mam nastudovane a v odbornych knihach mam udaje rozne, ale vacsinou do 20minut. Ok diky, ten jamienson si objednam..lebo tiez mam len ten vigantol a ten nedavam..inak s nim bola tiez aferka a nie je tomu ani tak davno, tiez si myslim ze ide len a len o lobby..rovnako ako s vitaminom K.

slniecko77
23. nov 2012

@mamminna a tiez nieco co by ta mohlo zaujimat, je tam aj o vit D
http://uspesne-dojcenie.sk/?p=204

lea641981
23. nov 2012

@renatka100 sme od narodenia na umelom 😒

renatka100
23. nov 2012

@lea641981 tak pozri kolko je tam vit d na den pre dieta je okolo 400 iu v pripade choroby aj viac. Spocitaj clodennu davku mliecka a uvidis.
Aj moja z toho strasne vracala a este v spojeni s tym kackom to bola uplna pohroma preto som zacala zistovat dalsie zdroje

mamminna
autor
23. nov 2012

@renatka100 tiez mam vselico nastudovane a pisu ze clovek s tmavsou pletou potrebuje viac slnka nez ten so svetlejsou, a casove udaje pre toho so svetlou su 10 minut medzi 12 a 14 hod. ... tak neviem....

mamminna
autor
23. nov 2012

@renatka100 tearz akuart citam takyto clanok- ... MM obsahuje všetky vitamíny v dostatočnom množstve, preto pri plnom dojčení nepotrebuje nijaký iný ich zdroj. To platí samozrejme aj pre vitamín D, ktorý niekedy bábätku predpíše pediater už v prvom mesiaci života. Pre organizmus však stačí letná zásoba vitamínu D na celý rok. Túto získate, keď sa (ako dojčiaca mamička a tiež vaše dieťatko) vystavíte občas na pár minút účinkom slnečných lúčov, pravdaže v lete nie okolo poludnia) a budete sa správne stravovať, čo znamená jesť aj a v značnom množstve surovú zeleninu a ovocie. .... nechcem nijako bojovat , sama som si polozila otazku , ale ...podla mna je nieco na zamyslenie...

renatka100
24. nov 2012

@mamminna tak pozri ked to vies naco sa pytas ja pisem o najnovsich americkych studiach nie to co je uverejnene na nete uz tak dvadsat rokov. Ked to chces pocut tak nienedavaj dietatu decko ani ine vitaminy ale potom za pat r okov sa necuduj ze dieta bude mat nejaky problem. Naco vobec zakladas taketo temy???? 😝 😢 😝 V usa a kanade dospeli ludia uzivaju denne 3000 a viac iu. Vitaminu d lebo je u nich zdravotnictvotak drahe ze byt chori si nemozu dovolit. Ale u nas je vsetko zadarmo tak hor sa k doktorovi.

mamminna
autor
24. nov 2012

@renatka100 ja som nepisala ze viem, ale ze som citala.... ak som dala diskusiu, je to preto ze som chcela vediet nazory, najviac ma zaujimalo ci je vobec niekto kto nedava, a ak som nasla odpoved ako tvoju, nechcem sa hadat a ani hovorit ze nemas pravdu , som aj zvedava co mi odpises na to co pisem ja a co mam nastudovane ja, mozno ma presvedcis ty.... kto vie.... zaujimjau ma vsetky nazory a ked reagujem je to preto ze chcem vediet viac a pochopit kto ma pravdu.... nic v zlom! dakujem za vsetky prispevky , ja uz si vyberiem sama ktorym smerom sa uberiem... som stale na vazkach.... ale pravda je ze priklonena som k nedavaniu nicoho chemickeho umeleho atd.... uvidime ...
ps: ani ja necitam len net...

bibistec
24. nov 2012

ja viem tiez tak ze davat, inac u nas na sk sa nerobi z krvi hladina vitaminov ale v zahranici ano a v niektorych clankoch som citala ze az do 18 rokov odporucaju pridavat do stravy d vit. vraj ho mame z prirodzenych zdrojov malo...

slniecko77
25. nov 2012

@renatka100 v UK sa neda detom vit D
..nemam pocit, ze by populacia v UK nejak stradala popripade bola postihnuta priznakmi nedostatku vit D
..medicina v UK, tak ako v inych anglosaskych krajinach (USA, Kanada) funguje na tzv. evidence-based medicine a napriek tomu zdrave deti nie su dopovane umelymi doplnkami vyzivy a vitaminmi
..a ani ja nemam potrebu a chut sa dohadovat 😉 @mamminna

anickaaa6aaa
25. nov 2012

@lea641981 To môže aj z vigantolu grckat? lebo nas maly sem tam grcne a neviem z coho...

lea641981
25. nov 2012

@anickaaa6aaa moj syn neuveritelna grckaval a davala som mu ho a dcera grckala tiey dost a vysadila som ho a prestalo to a mozno je to nahoda neviem a teraz dost papa malicka a grcka z mliecka z tuhej stravy nie,mozno grcka z riedkeho z mlieka len netusim 🙂

jajatko
26. nov 2012

ahojte, tak dnes sme boli na tej poradni a dokina nam dala toto : http://www.najlekaren.eu/titulka/2864-fin-bi-io...
kapsulu mám pred kojením prepichnúť a vytlačiť do pusinky každý druhý deň.

bridgetjonesova
9. jan 2013

@stastnamamulka aho je rybi olej na predpis alebo sa da volne kupit v obchode?

stastnamamulka
9. jan 2013

@bridgetjonesova je volnopredajny,ja ho mam z internetovej lekarne😉

jennika
9. jan 2013

Vitamín D (kalciferol, viosterol, ergosterol)
Rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, máslo, mléko a mléčné výroby...

@renatka100 och, to je priserneee...ja som malej prestala davat vitamin D hned v prvych mesiacoch, nakolko jej z neho byvalo zle,,,strasne plakavala a mala v brusku krce...proste som vedela, ze jej nerobi dobre...teraz ked papa tuhu stravu, tak sa jej to snazim nahradzat stravou, v lete slnieckom...a tak....

lucinocka
9. jan 2013

@renatka100 mas skusenosti s tymto? http://www.jamieson.sk/produkty/vitaminy-a-vyzi...
Jamiensona mam rada

renatka100
9. jan 2013

@lucinocka u nas sa moc kvalitnych vitaminov neda kupit aspon jamieson je ako tak ale ja objednavam z anglicka prip z usa. Uz sami dva krat stalo ze prisiel vyteceny tak s tym moc dobre skusrnosti nemam