13 mesačné dieťa nechodí. Je to ok?

dzoan
7. okt 2014

Ahojte mamicky

Idem si ku vam pre radu,ale skor som nepokojna :[ viem,ze sa nemoze porovnavat babatko ci chlapec ci dievca, no my mame
13 mes a este nechodime, kolom nabytku vsade kolom vsetkeho, sem tam stoji bez drzania a porobi par samych krokov ale to uz trva 2 mes, hmm
je to ok?Je super ,ze uz rozprava v tom je nadany a papa sam lyzickou ale mamicky kolom mna maju mladsie a uz chodia ☹

dakujem
Ola

pribinak
7. okt 2014

Norma je do 18 mes, píšeš, ze si rozpráva, no nemôžeš chciet všetko, rozprávať aj chodit, niektore deti začnú chodit skôr a o to neskôr rozprávajú ci chodia na serblik, kľud ;)))

nikinkals
7. okt 2014

Ahoj,moja mala zacala az v 14mesiacoch,cize to pride samo 🙂

andisko
7. okt 2014

Nas stal a chodil pri nabytku od 11mes, ale sam zacal od 17mes! 🙂 Tiez sme uz boli v strese, ale je to tak ako sa hovori: treba cakat. On je skratka prilis opatrny na seba a pustil sa az ked si veril. Aspon sme sa tak vyhli mnohym padom. Este doplnim, ze ostatne milniky (sedenie, lozenie atd) mal cca ako priemer. Jedine to chodenie bolo neskorsie. Ale do 18mes ak zacne chodit, tak sa to povazuje za normalne. Oneskorene je az ked je po 18mes. Drzim palce.

anitra11
7. okt 2014

nasa mala strasne dlho stvornozkovala, a potom sa zrazu jeden den zacala stavat na nozicky a chcela chodit, zacala veru dost neskoro - v 15. mesiaci a dlho - dlho sme sa vodili za jednu ruku, vyslovene si to vyzadovala a bola vtedy spokojna ako moze uz zo stoja objavovat nieco nove, kade-tade chodit, ale len za jendu ruku. Ked sme ju pustili zneistela, začala hľadať koho sa chytit a mrnkat, ked sme jej nechceli dat ruku. Ale po case to preslo, uz ani neviem ako, zrazu sa ruky sama pustila a uz vsade len sama - sama... NO a od vtedy uz nemame klud a istotu vobec , lebo vsade treba za nou a davat pozor a vysvetlovať, kde co moze a co nemoze ... Takze zatial si uzivaj 🙂

ichbinich
7. okt 2014

V 13 mesiacoch ma na samostatne chodenie este casu dost 🙂
Dcera pochopila presne v 15 mesiacoch, ako to funguje, a odvtedy sa nezastavi... Za ruku a okolo nabytku a pod. chodila dlhsie, 2-3 kroky tiez, ale az v tych 15 mesiacoch sa spustila sama dlhsie trate. No a teraz beha a nema sa kedy ani najest 😉
(A inak, pred tym sa suchala po zadku a stvornozkovat vie az teraz, az ked vie uz aj chodit 😉)

ituska
7. okt 2014

Norma je do 18 mesiacov,akurat sme sa na to pytali nasej rehabil. lekarky, je to normalne , ze niektore deti su v niecom lepsie ako ine

mimik79
7. okt 2014

jaaaaj ved to vobec nieje problem ziadny ze este nechodi, aj naš sa pustil sam bez pomoci ked mal 13,5 mesiaca a chodil pekne bez padov, za to nad nami susedky dvojicky zacali chodit ako 10 mesacne no vecne padali, furt sama modrina...vsetko je v poriadku ked bezka okolo nabytku, postoji sam, ked bude pripraveny a odvazi sa tak sa pusti sam chodit ale ked to urobi tak uz to pojde rychlo, neboj vsetko je v uplnom poriadku, naozaj dietatko ma cas zacat chodit do 18 mesiacov, ved tom tvojmu uz vela k tomu nechyba, uvidis jedneho dna prekvapi a prejde sam ,ako naš krizom cez obyvacku sa vybral🙂

zuzimia
7. okt 2014

Neries.Moja starsia zacala dost skoro, samozrejme za ruky, mala necely rok, ked zacala sama. Mensia za ruky z principu odmietla a zacala skoro 15 mesacna sama, ale to uz bolo na istotu. proste ziadne pokusy, ked sa vybrala, tak uz isla uplne v pohode. Takze kazde dieta je ine, a tvoj maly sa vyberie, ked pride jeho cas.

siska53
7. okt 2014

Pozri,syn zacal chodit v 11.m.,dcera az v 18.m.,resp.tyzden po 18.m..
Takze sa zbytocne plasis,kedze ma do 18m.cas.

P.S. Moji zas zacali neskoro rozpravat. Syn v 2,5r. A dcerka ma 2,5 a tiez az teraz zacina. Takisto je to aj s plienkamj...takze "klidek"!

sosanna88
7. okt 2014

ako pisu baby, do 18mes. je norma. nie je dovod na paniku!!!
moja zacala chodit v 13tich mes. a to uz od 9tich som pocuvala od susediek a mudrych tetiek-,,este nechodi?,, alebo ,,zacla neskoro chodit,,
odpoveedala som -nie este nechodi, ma cas!
hlavne deti ktore stvornozkuju, zacinaju chodit neskorsie lebo nemaju dovod sa snazit ked prisli na sposob ako sa prepravit z miesta na miesto 🙂
a ze rozprava..vidis!moja ma 21mes. o chvilu a nerozprava...tak zase pocuvam, ze preco nerozprava a bla bla bla...
taketo reci treba mat vies kde...
tvoje dieta je uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuplne v poriadku

lucianakoniku
7. okt 2014

klud, chodit urcite zacne, ved uz sa pusta okolo nabytku. kazde dieta ma svoj cas, kedy sa rozhodne spravit prvy samostatny krok, urcite ho do nicoho nenut, nesil to a bud trpezliva, take clovek co by chodil okolo nabytku cely zivot neexistuje ;) ano, niektore deti su rychle a same chodia mozno v 11tich mesiacoch, ine potrebuju zase cas. moj syn spravil prvy krok az v 15tich mesiacoch a nic nezmeskal. hlavne neporovnavat, kazde dieta napreduje svojim vlastnym tempom.

m.i.r.i
7. okt 2014

nas zacal v 16 mesiacoch..a dovtedy ani nelozil..lenivy uplne...len sedel....ale ako sa raz postavil, tak do tyzdna chodil..a do dvoch behal a chodil po kopcekoch..no to doslova..musela som ho potom drzat na voditku 🙂 a to ozaj do 16 mesiacov to mal na haku...ale zas rozpraval odusu a v 18 mesiacoch sa uz pytal na vecko a hovoril kratke vety...odvtedy sa nezastavil..uz ma 4.5r a vkuse lieta a jazyk mu ide tiez statocne 🙂 ziaden strach...chlapci su este lenivejsi vseobecne ako dievky..takze pohodaaaaa

mataba155
7. okt 2014

Moj zacal chodit v 13,5 mesiaci, teraz ma 23 mesiacov, a okrem mama nevie povedat nic ine, takze ti celkom zavidim☺

miku1
7. okt 2014

Ak chodí okolo nábytku, vie aj postáť, tak nechápem prečo sa stresuješ. Proste sa ešte bojí pustiť sám a jednoducho potrebuje nabrať odvahu. Chodiť by mal začať do 18 tich mesiacov, aspoň taká je norma.

lulistek
7. okt 2014

moja zacala ako 15mesacna

mamutka
7. okt 2014

toto sa tu uz preberalo sto krat, treba si pohladat temu.

wewe22
7. okt 2014

Úplne v pohode nemôžeš byt pazrava 😉 moja behá od 10mes ale rozprávať sa jej nechce

marcela_mate
7. okt 2014

Nas prvorodeny zacal chdit na konci 14 mesiaca. Ono to pride samo. Netreba sa stresovat 🙂

veroni186
8. okt 2014

Je to uplne v poriadku. Moj syn urobil prve kroky az v 14. mesiaci a do tyzdna chodil uplne perfektne. Netreba nic silit a ani sa stresovat. 🙂

nenabaja
8. okt 2014

Moj syn bude mat 14 mesiacov a stale najradsej stvornozkuje. Mala by som sa citit zvlastne, ked sme na ihrisku s 10 mesacnymi babatkami, ktore uz chodia? Nuz, mozno mala, ale necitim. Naco ten stres, chodit sa nauci kazdy 😎

kosalkova
8. okt 2014

Ahoj, nič si z toho nerob, ak vidíš, že všetko je ok, čo sa týka bába. Moja dcéra sa ešte len na 13. mesiac prvý krát postavila v postieľke, v 16.mesiaci už behala, ak by si ju videla, a porovnala s deťmi, ktoré chodili už okolo 1. roka, tak by si vôbec rozdiel nevidela.

marietta33
8. okt 2014

@dzoan Nas maly sa odvazil pustit sam v 14.mesiacoch, dovtedy zbieral skusenosti a trenoval stabilitu s nasou pomocou. A pustil sa tak, ze dopoludnia si este vyzadoval moju ruku a popoludni mi obehol celu obyvacku. Tiez si myslim, ze ak dieta zacne chodit same neskorsie, ma stabilnejsiu a pevnejsiu chodzu. Ked nas maly spadne, sam a bez placu sa zodnihne, ziadne nareky, ziadne dvihanie na ruky. A zvladne akykolvek teren, naklonenu rovinu aj balans na jednej nozicke 🙂 takze ziadny stres, uvidis, ze o chvilu ho ani nedobehnes 😀 😀

mahulenka87
8. okt 2014

Náš sa začal púšťať sám len včera 🙂 má 15mesiacov... Každé potrebuje svoj čas a každé dieťa je šikovnejšie v niečom inom 😉 Do tých 18m je to ok