2,5 ročný syn sa pri mne správa inak ako pri partnerovi

eri28
26. jún 2015

Ahojte maminky.Mame dva a pol rocneho syna.Je velmi citlivy casto place pre blbosti, ani nepovie a sa rozpalace nie je to plac len take mniaukanie a ja musim dedukovat co che. Vsimli sme si s muzom ze totalne zmenil spravanie.Teraz som trosku viac zanepraznena tak mi s malym pomaha partner.Ked je s nim cely den je uplne normalny,ako chlapec.Akonahle pridem vecer domov uteka ku mne co je normalne ale zacne plakat, dozaduje sa vsetkeho je uplne na nevydrzanie.Cakame dalsie babetko a som strasne unavena ale nemozem si pri nom chvilu posediet a odychnut.Ked je so mnou sam je uplne iny je normalny.Ako nahle sme spolu s partnerom s nim v jednej miestnosti stale si ma dozaduje moju pozornost, mnauci nic nechce sam robit sadne si vedla mna ako keby tu ani moj muz nebol a stale si dozaduje moju pozornost.Moj muz tvrdi ze je to moja chyba ze som na neho makka, ale mne sa nezda aj mu dam po zadku aj nahucim ked mam nervy, myslim ze ho neako nerozmaznavam.Netrva to dlho vyraznejsie iba par dni, ale to mozno preto ze moj muz s nim nie je casto, cize sme si to vsimli az teraz.Dalsia vec co ma trapi trosku je to baby v brusku.Vobec nechce pripustit surodenca, stale hovori ze on je moje baby.Partner je na neho prisnejsi a obcas poriadne dostane aj ma to trosku mrzi, ale on sa nevie ovladnut.Maly mi potom hovori ze tatino ho zbil, ale zase nie je to naozaj casto.On ho pozna a vie lepsie ze maly strasne vela hra a aj so mnou manipuluje.Nepaci sa mi to ale neviem ako to mam zmenit.Nie som za bitku ale podla mna na neho naozaj nic ine neplati, lebo ja mu rozpravam vela a on ako keby ma ani nepocuval alebo co.A raz ked dostane od tatina uz presne vie co ma robit a sprava sa uplne inac.Ale jasne ze to nie je kazdy den tak raz za pol roka ten vyprask.Mate vy taketo neake skusenosti s detmi ak ano ako ste ich riesili.Ja co si pamatam z detstva moje sestry boli viac bite ale mna sa otec nemohol dotknut lebo ja som bola mamine dieta a oni boli otcove.Moja mama sa druhy krat vydala.A aj oni robili prusery v puberte aj ja.Cize neviem ci vybrat co je lepsie nemyslim tyranie, ale asi viete ako ste vy dostali od rodicov a ako su dnesny rodicia tolerantny na vsetko.A tej zlatej strednej ceste tiez moc neverim.

zebra41
26. jún 2015

povedala by som,ze je to typicke spravanie ako vacsiny 2,5rocnych deti...a to moje deti od ocka ani vyprask nedostavaju, takze tym to zrejme nebude

m.i.r.i
26. jún 2015

je to uplne normalne ako sa sprava..nas ma 5 a stale mame podobne situacie....on je v pohode ked je so mnou, tiez ked je s manzelom...ale ked sme vsetci spolu tak vie byt na nevydrzanie...ono je v tom viac veci...po prve ma pri nas dvoch dvojitu pozornost, tak sa predvadza, skusa..po druhe ziarli....ziarli na manzela, ked sa pritulime, tak ho odstrkuje alebo sa medzi nas vtlaci...chce mat moju pozornost..nedovoli nam sa rozpravat, ked sa zacnem s muzom rozpravat v jeho pritomnosti, tak on zacina skakat do reci..urcite vtedy nieco chce...je to uplne normalne...treba ho usmernovat, ale viacmenej vydrzat..u nas sa tiez fyzicky netresta..

eri28
autor
26. jún 2015

@zebra41 aha to mna nenapadlo viem ze je viac naviazany na mna to je asi logicke, ale ten cirkus okolo toho by si fakt mohol odpustit cim je vedci tym sa prava viac ako baby.No co uz.Diky za nazor.

0silvia0
26. jún 2015

@eri28 výprask raz za pol roka, takže zatiaľ za svoj život dostal 5 výpraskov? Nechcite, aby sa váš syn správal ako 10-ročné dieťa, ale nechajte ho žiť jeho 2,5-ročný svet so svojim špecifickým správaním... myslím, že od neho veľa očakávate. Oproti bábätku je to už veľký chlapec, ale inak je to ešte maličký chlapček, ktorý má nárok sa správať tak, ako sa správa - čiže naviazaný na maminu, nervózny z otca, ktorý je na neho prísny. Preto asi mrnčí a lepí sa na mamu, lebo nevie, čo sa otcovi znepáči na jeho správaní a nevie, či nebude na neho nakričané a či nebude potrestaný 😒
P.S.: nie všetky deti sú v detstve bité... ja a moje sestry sme ani jedna nikdy v živote nedostali ani len facku, nič. Moji rodičia neboli autoritatívni, skôr sa správali ako naši priatelia, hlavne otec 😉 A moje deti tiež neotĺkam, srdce by mi nedovolilo...

eri28
autor
26. jún 2015

@m.i.r.i ten tres mojmu nezakazem lebo viem ze to v nom vrie a je to len fakt za cas musi vybuchnut.Uvidim neskor ako to bude a som prekvapena ze deti sa takto spravaju u neho to zacalo len teraz tak som myslela ze je to nieco co treba riesit.

marcelatje
26. jún 2015

@eri28 mne v tvojom príspevku zarezonovalo to že mu rozprávaš veľa to tiež nie je dobré, deti v tomto veku neudržia dlho pozornosť, treba im veci vysvetliť stručne ale jasne.
To že sa ku každému správa inak je úplne normálne, robí to lebo si to môže dovoliť, každý má nejakú hranicu a dieťa skúša kde je 😉
Ja som u nás ten prísnejší rodič a doteraz som malú nemusela biť na to aby pochopila čo od nej chcem takže je to aj o prístupe a najmä trpezlivosti a tej rodič niekedy potrebuje teda požehnane 😀 😀 😀
Malú ešte stále dojčím a keď som jej vravela že bábätko bude tiež piť mliečko nechcela o tom ani počuť, no bračeka miluje od prvej sekundy ako ho zbadala takže toho že súrodenca nebude mať rád by som sa nebála, netreba okolo toho robiť dusno. Aj keď je pravda že odkedy má súrodenca tak sa akoby uisťuje že som tam pre ňu a moju prítomnosť si vyžaduje aj pri činnostiach ktoré predtým zvládala aj sama 😅

eri28
autor
26. jún 2015

@0silvia0 je pravda ze viac ako 5 krat to nebolo, este asi menej, lebo babo nebil to je jasne.Moje sestry naozaj dostali viac nez dost a vlastne viem ze aj moj muz, preto mu to neako neviem vysvetlit ze podla mna to nie je okej.On je vlastne este velmi dobry oproti tomu aky boli jeho rodicia, ale je z Afriky a to co tu vidim ako sa spravaju matky k detom je jedna velka hroza pre mna, fakt som nevidela ze by mama dala decku pusu iba krici, krici a krici, aj ked nie som s nimi nonstop, ale viem ze je to uplne ina kultura,Asi tak.

eri28
autor
26. jún 2015

@marcelatje diky za radu ja o vychove dietata viem fakt minimum, ale uz pri druhom budu snad trosku skusenosti.

eri28
autor
26. jún 2015

@0silvia0 teda aby som upresnila byvame v Amsterdame nie na svk.

jenn7
26. jún 2015

moja dcera ma 5 a akonahle zbada babku, zmeni sa na nieco, co vobec nespoznavam 😀

siska53
26. jún 2015

@eri28 normalka..jednak si pisala,ze si viac zaneorazdnena,na co nebol zvyknuty( nasa tiez odkedy robim a ona chodi skolky, je taka- a muz je z nej na nervy a ja obcas uz tiez,lebo stale mrauci,reve za vsetko a casto len na mne visi,len ja sa potrebujem venovat aj starsiemu,nemozem len jej) a vy navyse cakate druhe babo..prosto citi zmenu,plus je vo veku,kedy byva aj detsky vzdor...

margieamatusko
27. jún 2015

Ahoj, mame syna v rovnakom veku..Podla mna tvoj syn sa len dozaduje pozornosti. Pises, ze cely den nie je s tebou, takze ked prides, chce ta mat pre seba, lebo si jeho mama, donedavna ta mal celu pre seba.. Zrazu si prec a ked prides, musi sa o teba delit s tatkom...Viem, ze si unavena, ale ked prides domov, skus si vyhradit nejaku hodinku len prenho, nech ta ma celu pre seba. Zavrite sa do izby, kludne si lahni na postel a nech ti rozprava co robil cely den, citajte si, hrajte sa...Mozno je to tazke, najma ked si tehu a mozno ta caka aj domacnost, ale skus aj malemu ukazat, ze nie je odsunuty na vedlajsiu kolaj. A to ze sa netesi na babo...mozno si to celkom este nevie predstavit..ak sa narodi, skus ho zapojit do vsetkeho, nech ti pomaha, urcite ho vela stiskaj, mojkaj a snazte sa nekricat ked neposlucha. Jednoducho povedat nie, to sa nerobi a uputat pozornost na nieco ine alebo ho niecim zamestnat. Mne dost pomohla kniha..Potrebuji tvou lasku..od nejakeho americkeho autora. A to je vsetko, co nase deti potrebuju...bezpodmienecnu lasku a pozornost. To vsak neznamena rozmaznavanie...Je to narocne pre nas rodicov, lebo aj z mojho okolia sme zvyknuty, ze sa davali rozkazy, kto nepocuval, dostal bitku, deti moc nemali otravovat dospelych a mali sa hrat v izbe...Vidim, ze aj mnoho dnesnych rodicov ma takyto nazor a az to nefunguje, su z toho nervozny biju a kricia po detoch, ze su neposlusne a tie deti potom aj neposlusne su. Ja ako rodic som sa naucila, ze tento postoj je uplne nezmyselny a pre mna a moje dieta nemozny...Ak nepocuva alebo nieco nechce robit, tak si musim dat tu namahu a vymysliet nieco ako ho k tomu dostat...ci uz nejakou srandickou, ci uz nejakym pribehom, proste cimkolvek...Vela veci robim vtedy, ked spi alebo ked sa hra..ked je hore, tak mam cas vycleneny len pre neho a venujem sa len jemu..Cize nema cas sa nudit a robit hluposti a ja tym padom nemam dovod po nom kricat. No nic, som sa rozpisala...Prajem vela stastia...

eri28
autor
27. jún 2015

@margieamatusko pekne napisane dakujem,

timea7
27. jún 2015

@eri28 tvoj synček žiarli, nechce pripustiť, že tu bude niekto iný, s kým sa bude musieť deliť o tvoju pozornosť. Možno žiarli aj na to, ak sa venuješ chvíľu partnerovi a on sa napr. hrá na koberci. Určite ho netrestajte telesne, nevedie to k ničomu, len k zatrpknutosti a terajšiu situáciu to len zhoršuje. Dávajte mu často pocítiť, že patríte k sebe ako rodina - vy traja - keď sa s partnerom objímate, tak ho zavolajte k sebe, objímajte sa všetci traja, hrajte sa spolu všetci traja, čítajte mu ráno cez víkend v posteli rozprávku - ležte v nej všetci traja. On musí bezpečne vedieť, že je súčasťou vašej rodiny a že ani to, keď sa venujete sebe len vy dvaja na veci nič nemení a nič na tom nezmení ani príchod súrodenca. Je to ťažké, lebo je ešte maličký, skús mu kresliť rodinu - mamička, ocino, detičky - dve. Možno ti spočiatku súrodenca počmára, nevadí. Ak máte stôl so štyrmi stoličkami, upozorni ho na to, že jedna stolička, je prázdna, že vám všetkým bude veselšie, ak pri stole budete štyria, to isté v aute. Tak ako ti tu písali, nehovor príliš, vyjadruj sa pokiaľ je to možné krátkymi jednoduchými vetami. Chápem, že si unavená, keď čakáš bábätko, skús na nejaký čas obmedziť staroslivosť o bábätko na minimum - upratuj len nevyhnutné, navar na dva dni, prípadne reštika, trávte spolu veľa času, ale všetci traja.Nechaj ho vybrať pre súrodenca nejaké drobnosti - ponožky, podbradníky, hračky....možno nebude chcieť, ak aj vyberie totálnu somarinu, tak ju kúp a pochváľ ho pred babkou, susedmi...akú super vec on pre súrodenca vybral. Ešte ma zaskočilo, že si len v 12 týždni a rozprávaš drobcovi o súrodencovi, podľa mňa to ešte nebolo treba, o dva tri mesiace bude starší, zrelší, možno by to bral inak. Ale to už nezmeníš, možno by som na mesiac súrodenca prestala spomínať. Držím palce!

dusika11
27. jún 2015

ahojte mam dvojcata a nebijeme ich..ano deti su len ludia.. 😀 maju svoje dni..mraucanie je prejav dozadovania pozornosti...u dva a pol rocneho je to normalne..my mame taku hru..vecer..ked pridem s prace...kreslim im prstom na chrbatik..nieco slnie cko....auto....a maju hadat co to je...neuveritelne to mojich ukludnuje..a stale sa nenapadne pytam...ked trosku sa ukludnia..co bolo ako bolo cely den...atd..a tento zaujem o nich vzdy pomoze...ak odmieta surodenca...tak sa boji ze ta strati..my pri dvojickach cez vikend robime to..ze jeden si zoberie jedneho do zoo a ja druheho..co ja viem do parku uz to mojich ukludni...ze maju rodica len pre seba..a dalej musia byt najedeni inac su pajedni... 😉

timea7
27. jún 2015

@dusika11 krásny prístup k deťom, nie je tu tlieskajúci smajlík, tak aspoň takto 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

sense
27. jún 2015

gratulujem mas uplne normalne dieta akoby som citala o mojej malej...

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
briketa
27. jún 2015

@eri28 dieta je obrazom toho ako sa k nemu spravate vy dvaja. jedine zmena vasho spravania zmeni spravanie dietata. jeho pristup aj pocity ku nemu ake prechovavate je v mojich ociach uplne nespravny. carovna formulka na dieta neexistuje. zmenu treba zacat vzdy od nas... chyba nie je v nom, ale vo vas.

michaela1711
27. jún 2015

Aj ten náš občas pištieva ani nevieme prečo všetko má aj hračky aj sem tam sladkosť ale niekedy si vyžaduje pozornosť. Ale keď upratujeme spolu naženiem ho zamestnám do niečoho tak ho to prejde alebo sa mu začnem venovať rozpávame sa niekedy čítame knižku alebo mi s niečim pomáha ale on zasa chodí za otcom a on je niekedy pri počítači on sa mu aj povenuje ale keď si zrovna sadne za počítač a niečo robí tak stále chodí k nemu a vyžaduje si takto pozornosť že piští. A niekedy piští a nieje ani dôvod nato neviem či je niekedy taký lútostiví alebo čo ale ani ho nerozmaznávame sladkosti aj hračky mu kupujeme s času na čas a všetko z mierou a nemá to zakaždým my tiež niekedy nevieme ako naneho.

hameeda
27. jún 2015

@eri28 : no moja malá ma 2,5 roka a presne toto robí pri babke, ak babka nie je doma je úplne pohodové dieťa ak však príde neustále mrnčí za všetko ani neviem za čo, ale u nás je to tým že je babka na ňu mäkká, aj na ňu nakričí ale to už musí jej skutočne dožrať nervy 😀 , ale zasa pri mne disciplína tak je v pohode, nikdy nemravčí za somariny

dusika11
27. jún 2015

@timea7 timka dakujem..ale ver ze som sa aj ja ucila za pochodu..a velakrat to bolo tazke...v skolke su ok..ale takto zle sa prejavuju u mojeje mamky...hm..je taka ze tlaci na pilu az zazenie dieta do kuta---emocne myslim-..system a musis jest a musis musis..skonci nesmiernym pajedenim sa..ktosi tu pisal ze dieta sa sprava ako sa spravame my..a je to veru pravda..ak som nervozna aj oni su..ak by som zbila zacnu sa bit...a...ak pridu od svokry biju ma po ruke...takze presny obraz..toho co sa dialo..

jeennyv
27. jún 2015

@eri28 podla mna ide o prirodzenu ziarlivost, donedavna bol este len on sam, o lasku sa delit nemusel, teraz pride niekto novy, aj ja si myslim, ze by si ostatne cinnosti mala obmedzit orientovat svoj cas na svoje dieta, ked uz riesite surodenca, v buducnosti ho zapajaj do vsetkeho co sa s nim bude tykat, nech ti nejak pomaha atd. spolu napr. prebalujte atd..aj teraz v rannom stadiu apeluj na to, ze bude velky brat, ze ho stale lubis ...neviem, ale co myslis tym, ze sa mu od partnera aj ujde...tym, ze neico vyvedie alebo tym, ze neakceptuje este dieta dalsie a takto...no v buducnosti by s tym mohli byt problemy...nie v zlom, ale on je dieta a vy ste dospeli, len prostrednictvom vas dokaze pochopit, ze pride novy surodenec a vy tam budete aj na to, aby nemusel ziarlit....

timea7
27. jún 2015

@dusika11 no mamku by som poriešila veľmi rýchlo, bude jednoducho rešpektovať moju výchovu bez výnimiek. Máš s deťmi dosť práce a starostí aj bez toho.

adkat13
27. jún 2015

to ti naozaj pripadá normálne, dať výprask 2,5 ročnému dieťatku? bože, je mi ho strašne ľúto, chúďatko malé. a argument, že sa tvoj muž nevie ovládnuť? tak nech sa ide liečiť!!! nehnevaj sa, ale načo majú takýto ľudia deti???!!! a ty sa ešte čuduješ, ako sa malý správa... to je fakt sila...

nikuska744
27. jún 2015

ak tvoj partner nevie udržať nervy na uzde, tak načo takému blbcovi treba deti. Stručne a jasne mu vysvetliť, že si nepraješ, aby ho bil!!! Jednu po zadku áno, ale nie strieskať dieťa ako žito...On nie je žiadny fackovací panák. Tvoj partner je černoch? Nebojí sa ho náhodou a je nervózny z jeho prítomnosti? A to že dieťa mrnči - iba si vyžaduje pozornosť. Môj bude mať dva roky a robí toto isté. Vtedy s manželom sa s ním spoločne hráme. Robíme mu zlatú bránu napr. a on chodí dookola. Alebo ho posadíme do tatrovky a posúvame si ho z jednej strany miestnosti na druhú. On sa chce iba hrať a pomojkať sa, a nie biť ho za to! Och! Myslím, že by ste si zaslúžili obaja riadny výprask - ty a tvoj partner!!!!!

nikuska744
27. jún 2015

Milá eri ešte jednu vetu: Čas strávený s deťmi, je najužitočnejšie strávený čas. Oni ti to na starobu vrátia, alebo sa ti obrátia chrbtom...

blackcat8885
27. jún 2015

@eri28 Moj ma o chvilu 2,5r a tiež je taký,aj mu občas capnem po zadku,občas to zaberie ale malokedy.Treba nám len trpezlivosť a nervy vyrastu z toho

gretocka
27. jún 2015

no necitala som nejak odpovede inych zien - moje pocity a postrehy:
spravanie tvojho synceka je standartne na jeho vek. Nie som zastancom bitky, aj ked moje deti tiez obcas vyfasuju. Co vnimam ako problem bitky u mnohych je ze bijeme deti ked to v nas vrie a ventilujeme si nase nervy. To je zle. Ak ma dieta dostat, ma vediet dovod a podmienky.... U nas funguje pravidlo, ze dopredu upozornim, napr. ze este raz ti poviem a ak neposluchnes, dostanes. Potom to uz splnim a zasadne bijem rukou aby som citila kolko buchnem a aby to "bolelo" aj mna - tolko k bitke.

co sa tyka mrncania, s laskou a jasne treba opakovat, ze musi povedat alebo ukazat co potrebuje. Moja dcerka ma tri roky a skusa na mna tiez tieto tahy. Ked mam cas, skusam jej vyhoviet a aj ju pritulit, alebo odniest alebo podobne,,, ale ked robim nieco ine, tak vie, ze musi aj sama zvladat.

Manzel ma tiez u nas pevnejsie slovo - aspon to tak vyzera obcas, ale to je sposobene tym, ze on pride vecer a povie raz, ja opakujem to iste cely den 🙂 Prajem ti vela trpezlivosti a lasky k malemu, vela tulit a lubitt, ale zaroven dosledne trvat na pravidlach.

Co sa tyka toho , ze cakas druhe babo, hovor o nom s laskou, ved k radosti a laske aj maleho, sprav mu nejake privilegia toho, ze bude starsi brat, musis najst nieco cim ho motivujes..... u nas sme prave riesili dudlik a oducanie od neho na noc teraz este pred narodenim drobca.

eri28
autor
27. jún 2015

@blankaj ano