Aké je podľa vás nevychované dvojročné dieťa?

sonicika
26. apr 2014

Čo je podla vás v norme v tomto veku, čo určite by malo zvládať a čo sa ešte berie že je v takom veku
mne to príde všetko padnuté na hlavu niektorí rodičia a ludia co ani deti nemaju su najmudrejsi
ocakavaju ze dieta s rastucou stolickou krvavym dasienkom bude mat asi super naladu a posluchne vsetko a bude neviem ake
ved mna ked nieco velmi a dlhodobo boli tiez mam nervy a placem uz a nie este dieta...
ved su to deti maju mat hranice ale aj volnost
kedy budu dive a oplasene a neposlusne? ved preto su to deti ci?
nedovolila by som dietatu bit druhe deti, brat im veci, a pod. ale zas respektujem ze ked nieco velmi chce a za ziadnu cenu to nedostane tak chyti nervy ved to aj dospely chyta
nepovolim ale tie nervicky chapem...
skuste mi napisat nazory

quixina
26. apr 2014

nevychované dieťa je podľa mňa dieťa, ktoré skáče rodičovi "po hlave", diktuje celej rodine čo sa ako kedy bude robiť, a rodičia si to nechajú a tvária sa, že je to v pohode

ale neriešim, rodičom sa to o pár rokov pekne vypomstí, pretože dieťa v tomto trende bude pokračovať až do puberty a tam to bude niekoľkonásobne horšie

orlik4
26. apr 2014

ja mam rovnaky nazor. deti nie su nevychovane, pokial sa spravaju prirodzene. estelen sa ucia, ako zvladat svoje emocie, a ked nieco nedostanu, tak hold mozu aj plakat. ja som do asi 2,5 roka tvrdila, ake je moje dieta vychovane, ze sa este nehodilo o zem, a do 2 tyzdnov som to mala aj ja.
nevychovane je podla mna arogantne a zlomyselne dieta. vsetko ostatne je podla mna tolerovatelne. niektore deti maju aj napr.adhd, hyperaktivitu atd. a mozu posobit nevychovane (pridu do noveho prostredia, na navstevu a svoju neistotu skryvaju za to, ze vsetko prelustruju, prejdu cely dom), ale to nie je vychovou, ale povahou. niektore deti su zivsie, ine menej...

zuzanockamt
26. apr 2014

@sonicika ak ta trapia vybuchy zlosti u dietata, tak je to normalne, postupne sa to zlepsi, vela zavisi od povahy a tamperamentu dietata, su deti, ktore su tiche a ine zase vedia nervacit jedna radost ... moj syn mal najhorsie obdobie, ked nemal este ani 2 roky ... teraz je to uz ovela lepsie ... vie nervacit, ale ked raz poviem, ze nie, tak nie a uz si na to zvyka ... ale je velmi tvrdohlavy a zivy, proste tornado, zivel ... kasli na reci druhych ... napr. ja ked snim cakam u lekarky, tak mi neobsedi, vsetko ho zaujima, vsade sa vesia, smeje sa, recni a mamicky s detmi, ktore im sedia ako päť penazi na mna kukaju s vyplestenymi ocami ... aj ja by som kukala, keby som mala dieta typu kam ma polozis, tam budem 😀

sisi1503
26. apr 2014

Suhlasim s tebou...a este nepochopim mamicky ked sme vonku. a hovoria detom..nechod do piesku,budes spinavy,nechytaj kamienky....atd..je mi takych deti luto..my ked sme boli maly sme varili z blata a spminame na to do dnes 😀...to nenahradi ziaden tablet ani mobil...

orlik4
26. apr 2014

ja napriklad radsej zivsie dieta ako utiahnute. zivsie je aj vo vacsej pohode, utiahnute zvacsa skryva nejaky strach

montinka
26. apr 2014

podla mojej mamy su moje deti nevychovane. pretoze ako spominate este stale nas drzi obdobie vzdoru hlavne u syna,ten je najtvrdsi oriesok. Ked nieco nedostane tak vie zurit,zpustit rev a podobne. ja som si uz na to zvykla a proste ignorujem a on ked vidi,ze nula bodov,tak prestane. No mama nie je na take cosi zvyknuta(lebo vsak my ako deti sme taki neboli,boli sme ticho a robili co chcela ona) a tak ked zacne,ona na neho hned zacne kricit a dohovarat mu a jasne,ze jeho to este viac vyburcuje a nikdy neostane ticho a povie si svoje. a tak vzdy povie,ze mam nevychovane deti.
@zuzanockamt a my sme u doktorky na tom podobne ako ty. Raz som proste musela odtial odist,lebo uz sa mi az o zem zacal trieskat,co sme tak dlho cakali a pockali sme pekne na deda a sla som s malou radsej na pohotovost a bez neho.proste inak sa nedalo a uz som ani nemala nervy,tam s nim cakat.ale toto podla mna drze deti nie su,len su zive a neobsedia a nudi ich niekde cakat bez cinnosti. S tym proste clovek nenarobi nic.

sonicika
autor
26. apr 2014

@quixina
@orlik4
@sisi1503
@zuzanockamt
dakujem za reakcie, súhlasím, ale rada si vypočujem aj možno opačný názor/skusenost a ze preco 🙂

sarinka2012
26. apr 2014

@sonicika Neexistuju nevychovane deti...len rodičia čo NEVYCHOVAVAJÚ ,povahy deti mozu byt rozne,kym moje počuvne na prvy ale ak mam byť uprimna častejsie na druhykrat,tak inemu to treba omielat stokrat..včera som napriklad videla v obchode scenu ked sa asi 6 rocne dievcato capalo a sacalo po mame,ak by to mama ignorovala a kupila mu este navyse aj lizatko o ktore si žiadalo,tak to je nevychovane dieta,ale mamicka zareagovala spravne,dieta usmernila,razne mu vytkla ako sa sprava a žiadne lizatko nedostalo s oddovodnenim,ze nabuduce si rozmysli ako sa v obchode spravat - to uz je vychova !! Niekedy je tazke zvladnuť detsku povahu,ale čest všetkych rodičom,ktorí deti vychovavaju a že nas je teda malo 😒 smutne ale žial pravda,aspon podla toho čo vidim

sante81
26. apr 2014

@sonicika ked mala dcérka vyse roka , boli sme v nemocnici 5 dni na infuziach, musela lezat v tej velkej zeleznej posteli a celych 5 dní noci mi prerevala, nemohla ist von. od vtedy ked videla cudzich ludí, tak plakala, ja som sa od nej nemohla pohnut ani na krok, lebo pustila plač. tak si známi vytvorili názor ze je rozmaznana a skáče mi po hlave. ale to čo sme si prezili v nemocnici, tak ju to drzalo asi pol roka, teraz je to lepsie, takze za všetkym sa môze skryvat aj nejaky iny problém, ktoré okolie nepozná, nevie, a tak maju na to svoj názor, tiez ma vedel vytočit názor ludí ktorí deti ešte nemali, dieta - syn bude mat 5 rokov si presiel tiez obdobím vzdoru, surodenečká ziarlivost, a bol protivny, vyzadoval si pozornost tym ze pistal, a trvalo to ozaj dlho, ale robil to len vtedy ked prisla návsteva, mohla som vysvetlovat, upozornovat, a tie reči ze mi skáče po hlave dost boleli, ked som počuvala aky je nevychovany, ale ja viem ze ho vychovávam tak, ze sa za neho nemusím hanbit, takze časom som si na takéto názory vytvorila imunitu.

sonicika
autor
26. apr 2014

@sarinka2012 súhlasím tiež by som tak reagovala, ale potom skus mi rozpisat ze preco ked matka spravne reaguje tak dieta sa hentak sprava
dieta no 6 rocna je uz vacsie dieta ...
skor som myslela teda temu na tych mensich ale fajn mas pravdu ...
hranice musia byt ale nepaci sa mi ked niekto by čápal deti lebo prejavuju emocie a su take ake som pisala v uvode vies

gabkostanka
26. apr 2014

tak na pobavenie napisem, ze mne mensi syn doslova skace doma po hlave 😀 ked si sadnem do kresla pri stene, vylezie po mne a posadi sa mi na hlavu, nohy ma na mojich ramenach a zacne mi skakat po hlave jeho zadkom 😀

sarinka2012
26. apr 2014

@sonicika Tiež nemam skusenosti s takymi staršimi detickami,skor vidim vyvadzat mensie,toto som zažila čerstvo včera,preto som to spomenula 🙂 rodicia reagovali brilantne,takže nechapem prečo sa tak dieta sprava,videla som len jednu scenu tejto konkretnej rodiny,ako končia ostatne neviem,ale tato bola zo strany rodičov zvladnuta na 100 bodov a predpokladam že takto vedu vychovu stale,pretoze dieta uz nerobilo žiadne sceny,ani za lizatko ktore nedostalo,evidtne už ma naučene že žiadna reakcia nepomože,iba nasledne slusne spravanie,moja dcerka ma 2 roky a chodime spolu vžy nakupovat,vždy sa sprava ukažkovo ale minule mi vbehla do obchodu a hned v prvom regali nakusla tri tyčinky cez obal...ja som myslela že zle vidim a musim sa priznať že vtedy pre mna neexistovali ludia okolo,videla som len to že ked neusmernim moju dceru,tak sa to zopakuje,tyčinky som samozrejme musela kupiť,ale dcerka ich nedostala,zjedol ich manžel 😉 ale musim sa priznať že dcera dostala jednu jemnu po zadku! (žial u nas to funguje,kedze to robim len zriedka,tak vie že to je vrchol mojho hnevu a velmi prestrelila) a hned v obchode som jej vysvetlila a to dost razne a nahlas ze este raz nieco taketo spravi,tak to bude mat vačši dosledky ako capnutie po zadku (tym som nemyslela bitku,ale urcity trest,čo pre nu znamena hlavne to ked sa dlhsiu dobu hnevam) odvtedy to uz nikdy nespravila

natalianr
26. apr 2014

podla mna sa slovo nevychovane nemoze vztahovat na 2 rocne dieta :D u nas ficime na pravidlach alebo na moznosti vyberu ( v podstate rovnakych moznosti len inak zaobalenych )a proste to funguje, jasne ze nie vzdy no ako spominali baby vyssie aj my sa niekedy zobudime ,,hore ritkou " a nie je den ako by mal byt.....klop klop ( dnes to napisem a zajtra to budem lutovat ) :D ale to bude mat 4, v 2 som len predychavala 😝

skoricaxx
26. apr 2014

no moj starsi teraz 4,5 roka je super chlapček, ale ano vymýšla......a doslovne aj by i skákal po hlave, ale ono ho vtedy treba zamestnať, vymyslieť nieku činnosť , hru...............možno som ho nenaučila dostatočne sa hrať samého...............................ale som hrda na to že nechodime zo školky poslušne popri mamine ale že aj to je hra vyliezame na schody, hadžeme si loptu, naháňame sa , schovávame sa............ ano vela ludi sa možno na nas čudne diva, že ich nezpoberiem na ihriko tam si nesadnem na lavičku............ale hrám sa snimi aj po ceste na to ihrisko......................ale vedia pred cestou treba zataviť aj keď utekám.............

d_anica
26. apr 2014

Výchva musí byť, ale láskavá. Častokrát práve tí prísny rodičia, ktorí sú hrdí, že ich dieťa poslúcha na slovo, na to neskôr doplácajú. Áno, do určitého veku takto vychovávané dieťa poslúcha bez protestov, aby sa zavďačilo rodičom, ale potom neskôr v puberte začnú vzdorovať a narušený vzťah s rodičmi už môže zostať navždy.
Ja mám 2,5 ročného syna a je to živé, zvedavé chlapčisko. Samozrejme, občas je protivný, skúša na nás kadečo, ale na vydieranie revom nereagujem. Keď máme návštevu tak sa predvádza, blazni sa a popri tom trochu "robí zle." Napriek tomu nemáme problém zobrať ho do reštaurácie či hotela, nikdy nám ako sa hovorí "nespravil hanbu", aj keď o to samozrejme nejde 🙂

ellca123
26. apr 2014

v tomto veku si hlada dietatko vlastne " ja" ,
preto nechce niekedy robit co chcete vy,nechce si obliest co pripravite vy, nechce práve jest....

siska53
26. apr 2014

@sonicika myslim,ze take,ktore bije rovesnikov,vsade robi neporiadok a naschval(to uz zas oni vedia,poznam,tie usmevy) a nikto ho neusmerni,rodicia sa blahosklonne prizeraju,vo vsetkom vyhoveju pri najmensom kriku. Ale skor mala byt otazka: ake je podla vas nevychovavane 2r.dieta.,lebo tam skor stale,ide o proces vychovy,kde vysledky este nevidiet,zacnu sa tak po takom 3.roku ukazovat(moj nazor).

anuska74
26. apr 2014

Ani ja by som v žiadnom prípade netvrdila, res. si nedovolila, povedať nevychované a pod. je to v tomto veku problém rodičov čo nezvládajú výchovu. A deti sú všelijaké, samozrejme bitie iných detí, ničenie hračiek, vecí, tam treba zakročiť, dieťa stále skúša hranice. Ja som dosť prísna a mám 2 veľmi rozdielne deti u prvého stačilo málo a nebol problém, druhého musíme neustále trpezlivo upozorňovať, nabádať a vysvetľovať čo je a nie je správne.

rebellefleur
26. apr 2014

No baby ja mam dvojročného chlapčeka a veru som z neho miestami zúfalá.. Malý nie je prípad, že by sme sa mu nevenovali, práve naopak, dookola mu opakujeme, vysvetlujeme, čo sa môže a čo nie, ale aj napriek tomu neustale vyvadza. Na ihrisku capne ostatným detom takmer vzdy, aj napriek tomu, že sam povie, že ihrisko je spoločné, pre všetky detičky, ale aj tak to robí. Vždy samozrejme zakročím, dookola mu vysvetlujem, ze to nesmie, ale efekt vôbec žiadny. Vie čo smie a čo nie, ale aj napriek tomu s radosťou robí to, čo nesmie. Vysvetlujeme, venujeme sa, ked chytá nervy nepovolime, nechame nech sa sam ukludni, ale nič nepomaha. Pediatrička nám síce povedala, že to s ním s jeho živosťou bude velmi ťažké /netuším či nechcela naznačiť hyperaktivitu/, ale to, ako riešiť takéto správanie mi zatial nikto nepovedal, resp. všetko čo som kde čítala, všetky rady, čo som dostala, nezaberajú, keďže ich odmalička praktizujeme a aj napriek neustalemu venovaniu sa, je taký aký je a priznávam, kebyže nie je moj 🙂, tak si veru poviem, že nevychovaný je 😒

emily76
26. apr 2014

@rebellefleur ak zacne bit deticky alebo im robit inak zle, tak ho vezmi a odid z ihriska.... a pekne s kludom mu povedz, ze pridete az on nebude robit inym zle... ak sa to par krat zopakuje stale s rovnakym postupom, myslim, ze mlady pan zmeni taktiku... ak teda ma rad spolocnost inych deti. 😉 Ale ja si skor myslim, ze hovorit pri 2 rocnych detoch a vychovanosti ci nevychovanosti je dost skoro.. vtedy este nevedia celkom dobre pochopit hranice.... jasne, ze im zrozumitelnym sposobom musime dat najavo, co sa smie a nesmie... ale na vysledok si este chvilku pockame. V tomto veku podla mna skor zalezi od temperamentu dietatka ako od nejakej vychovy.. kludne dieta bude robit to, co od neho rodicia chcu bez problemov... tie zivsie nie... ja mam deti tri a teda co kus, to original... 😀 😀

rebellefleur
26. apr 2014

@emily76 - skúšali sme už aj to, žiaden efekt 😒 ako som hore písala, je tak živý, že by mohol tej živosti viacerým deťom podarovať a ukočírovať ho nejako, je miestami nemožné 😖

sunshineka
26. apr 2014

neznasam porovnavanie deti a kecy o tom,ktore je ako vychovane,ci nevychovane,deti maju byt detmi a nie sediet tisko v kute.jooj keby boli vsetci ako ja tolerantny,aky by bol svet krasny 😀 napr. moja mama vkuse riesi,preco jej 10 mesacne vnucatko je obcas zamracene a umrncane,vkuse hundre a komentuje,co sa mraci.ani dospelaci sa nesmeju od rana do vecera a nedajboze,ked je zvedave a vsade lozi,skuma.to uz ma reci,ze je nevychovane a vsetko ma dovolene.ale kedy ma skumat a ucit sa?ved len skumanim veci a ukazovanim sa nauci.nemoze od nej chciet,aby sedelo na zadku ako teliatko.to iste kamoska vecne ohovara dalsiu kamosku,ake ma nevychovane dieta.pritom chuda nerobi nic zle,len sa hra a santi,co je podla mna v norme.nic nehadze o zem,nerobi inym zle.len proste neobsedi.niektori ludia by chceli,aby deti sedeli na mieste a ani sa nepohli.proste niektore deti maju zive povahy,ine kludnejsie.tak ako s kludneho cloveka nespravime hulvata,tak ani so ziveho neurobime ticheho.najlepsie by bolo,keby sa ludia riadili heslom zi a nechaj zit a svet by bol krasny

marionmarion
26. apr 2014

Diskusiu citat nebudem...napisem iba svoj nazor. Nevychovane dieta neexistuje. Dieta nie je tu pre to aby nas bez reptaniaposluchalo, potesilo, vo vsetkom sa prisposobovalo a este bez akehokolvek protestu. Je to ludska bytost, ma svoje potreby nalady ( aj blbe ), svoje pravo sa hnevat a dat to najavo, pravo byt sklamane a mat svoj nazor. Ak sa dieta chova "nevychovane" je najskor frustrovane. Mozno ho nieco trapi a nevie to inak zo seba vybit ( ktory dospely to nepozna, hore ruky ). Mozno ho nieco boli, mozno nieco potrebuje, ale nedokaze to vyjadrit a ked mu rodicia nerozumeju, je pochopitelne nestvane, sklamane, smutne...Mozno mu chyba pozornost a snazi sa ju uputat tym ze vyvadza...
"Vychovane dieta" ma najskor strach byt sam sebou, aby za to nebolo trestane, preto je poslusne. Zo strachu a nie z presvedcenia: Lebo v tomto veku, ked vrcholi obdobie vzdoru a komunikacne schopnosti su este stale obmedzene, to maju deti hodne tazke.
A ti co to nedokazu a nechcu pochopit, by mali mat aspon respekt a nevyjadrovat sa k niecomu o com zjavne nemaju ani sajnu. Moj nazor, nevnucujem...

marikaema
26. apr 2014

Ja mam dcerku ktora ma 2 roky aj 2 mesiace a pol rocneho chlapceka....takze naspat k dcerke, je strasne ziva,nepostoji celi den, s postiekou cestuje po celej izbe🙂 Ked ma svoj den,tak uz ledva cakam aby bol vecer a isla spat, niekey pocuvne hned na prve slovo ale niekedy jej to mozem zopakovat 10x a nic,tvari sa ze ma nepocuva🙂 Ked je nahnevana tak mi aj capne,samozrejme ju vyhresim a capnem naspat (pokial to nie je troska silnejsie,aby pocitila) tak sa este aj smeje a povie ze chce este. Ale ked ma tie dobre dni tak je ako anjel,sama od seba si pouprace svoje hracky, chyti metlu a 20 minut zameta celu obyvacku a len ma posiela bokom ked jej zavadziam...požool,požool (pozor)🙂 Bohuzial dostane skoro vsetko co chce, aj ked nato nie som hrda ale vyrastala som vo velmi skromnych podmienkach tak robim vtom teraz chybu zez jej vela veci dovolim. Ale myslim si ze je nato este mala aby si vsetky tie veci uvedomila. Dokaze riadne trucovat,niekedy staci ze nanu zvysime hlas a hned place. Na ihrisku poslucha,pusinkuje a objima vsetky deticky🙂 Nikdy sa nestalo ze by bila niektore dieta, samozreme sem-tam hadze na nich piesok ale len preto lebo sa jej lubi ze to robia jej🙂. Zazili sme napriklad situaciu v Zoo,kde maminka doslova nahanala asi svojho 3 rocneho syna a riadne bila ( doslova bila),maly len krical mami nie a robil dalej zle. Nesuhlasim s takimto cinom,nazorom aj ked velakrat som zufala aj ja a uz riadne by som ju vibila ale neda mi to. Takze kocky hlavy hore,to sa zmeni,ako budu cim vacsie,tak aj mudrejsie dufajme🙂

marikaema
26. apr 2014

Ale zase ked knam pride nejaka navsteva alebi mi ideme niekam,tak je poslusna,sedi mi na kolenach alebo chodii okolo nich ako okolo horucej kase🙂)

siska53
27. apr 2014

@sonicika a dnes ma sokla moja dcera.spravila,to,co este nikdy! Skrablala asi rocne,babatko.tak sme sa ospravedlnili,vysvetlila som jej,ze deticky moze pohladkat,ale sli sme prec z ihriska. Cestou,domov to iste spravila,rovesnikovi. Tak opat vysvetlenie a odvedenie prec. Ale este sa stihla,vratit,lebo mu odtrhla kvetinku(aj mu ju dala a i cukriky,ktore mali byt povodne bracekove). Tak uvidim,ako to bude pokracovat,ale nenecham to len,tak.
syn 4r.dnes nemal dobru naladu,v meste bol uplakany,aj smaril papierovu korunu o zem. Musel ju zodvihnut a hodit do kosa. Trvala som,na,tom,a,cakala,nez,tak spravi. Po chvili som mu povedala,ze vidim,ze dnes nie je pripraveny na prechadzku po meste. Povedal mi,ze je unaveny. A veru,poobede zaspal,co on,malokedy spravi. A bolo dobre.
takze sme v stadiu vychovy a este aj dlho budeme,aj ked u 4r.uz co-to vidiet. U 2r.este nie. To ukaze cas.

azbestica
27. apr 2014

@sonicika presne tak ako pises to ze dieta ma obdobia ze niekedy vystraja ked mu je nieco zakazane je uplne normalne...prave si prechadzame tym ze malej rastu stolicky tak veelmi mrzuta. tiez sa mi nepaci ked deti biju ine. ale co ja viem mozno aj moja dcera raz pride do toho obdobia... (aj ked si to nemyslim lebo nie je ani takej povahy)
vlastne tazko u 2 rocnych deti hovorit o nejakej vychovanosti alebo nevychovanosti, kedze take malicke deti konaju presne tak ako to citia a nevedia este ovladat takto svoje konanie aby tieto pocity potlacili.

slnieckko
27. apr 2014

moj maly ma 20 mes, v obchode ci na ulici sa mi na zem hadze od jeho 16 mesiacov ked mu nieco nedovolim - napr bezat na cestu alebo ideme z obchodu a on chce este ostat v auto kosiku, v banke sa mi tak hodil ked som ho nepustila bankarke za stol a pod, netvrdim ze to robi denne to zas nie ale stalo sa to uz viac x... ludia pozerali na nas ked takto vystrajal tiez si isto pomysleli svoje aky je, no ale nikto ma nepresvedci ze dieta rocne a 4 mesiace moze byt natolko nevychovane, ma proste taku povahu ze si presadzuje svoje akymkolvek sposobom len aby bolo po jeho... vobec ho nerozmaznavam, vela vysvetlujem a trvam na svojom aby vedel odkial pokial, ale aj tak stale skusa co sa mu este prepecie... keby to robil v 4 rokoch je to ine, ale ludom nevysvetlis stale budu odsudzovat a kritizovat 😔

siska53
27. apr 2014

@azbestica i.ac vies,co je zaujimave? Moj maly strasne okolo 2r.vzdoroval,hadzal sa o zem,aj polhodku reval..ale,nikdy nebil deti,nekusal ich,neskrabal ( a to sa mu ako 2r.narodila sestra).
Mala,zas vzdoruje slabsie,ale dnes spravila,to,co som pisala a uz i kusla braceka a tatina,aj ked to ona skor robi akoze zo srandy. A tiez na to nevyzerala,skor sa vzdy len pridala k takym cinnostiam ako utekame,tocime sa.. A zrazu toto! Zistujem,ze je z nej potvorka. Vyzera,ze u nej,tieto veci budeme musiet riesit.vlastne sme,uz aj zacali.

katka1981
27. apr 2014

@sonicika, pozri si na youtube Katka Kralova, Nevychova. Lutujem, ze som to nevidela este ako tehotna.