Ako môžem rozvíjať vedomosti dvojročnej dcérky?

veronika31082012
20. júl 2014

Zdravim vsetky maminky, chcela by som sa opytat a zaroven prosim o radu: ako zabavit 2 rocnu dcerku tak, aby som jej rozvijala vedomosti a nezabavala ju hlupostami. Chcela by som ju ucit farby, no zatial nemam vhodnu metodu. Dakujem za rady🙂

janinah
20. júl 2014

@veronika31082012 nerob si starosti 😉 použi materinský inštinkt a zdravý sedliacky rozum a bude to super 😉

veronika31082012
autor
20. júl 2014

@janinah dakujem, snad ma moj instinkt nesklame a naucim ju co najlepsie! Co pravdaze kazda mamina tiez tak chce🙂

katkasofi
20. júl 2014

@veronika31082012 moju malú som naučila na balónoch farby. Mala 12 mesiacov a už rozoznala 5 farieb. Potom to išlo samé. Existuje aj edícia malých knižiek s jednoduchými obrázkami v jednotlivých farbách. To by som byť tebou vyskúšala 🙂

veronika31082012
autor
20. júl 2014

@katkasofi dakujem krasne. Tak to ste boli ozaj sikovne🙂 a ja to idem skusat az teraz?! No nevadi, musime sa pomalicky chystat do skolky. Uz mesiac beha doma bez plienky a statocne chodime na wc, ci je to mala alebo velka robota😀

usiko
20. júl 2014

podla mna ona sama si vypyta.....u nas takbolo, vela sa pyta a ja jej odpovedam akoseberovnej.....farby naprioklad na autach som ucila,pytala sa a ja som jej odpovedala...ona vedela skor znacky aut /asi25/ ako farby.....kazde dierta si vypyta co chce vediet.....

veronika31082012
autor
20. júl 2014

Ona sa este zatial nezaujima o farby, to skor ja ju chcem ucit. V tom mas pravdu, ze ked sa pyta, tak treba odpovedat ako seberovnemu. A hlavne, vysvetlovat a vysvetlovat, vela komunikacie iba prospieva.

mirtill
20. júl 2014

Najlahšie a jednoducho ju naučiť tak,že so všetkým čo ona uvidí alebo chytí,alebo,čo jej dáte do ruky povedať hnedˇaj farbu,hračky sa dajú triediť podľa farby,stačí za deň dve a na druhý opakovať,maľovať s vodovou farbou a iba s dvomi,alebo so štyrmi,veľké kruhy,alebo pásiky a stále všetko spájať s farbou...Ona sa to naučí rýchlo,aj v kuchyni sú farebné veci,hrnce,umelé misky,poháre,varešky,cestoviny,dievčatá to majú radi,farby sú všade okolo nás,treba si veci všímať ,,farebne,,hľadať vždy iba žltú,alebo inú farbu atdˇ.......

veronika31082012
autor
20. júl 2014

@mirtill dakujem za dobru radu! Skusam jej uz par dni, ked ju hlavne obliekam, ze teraz ti obleciem ruzove tricko a cervene nohavice atd... No zatial ju to takto nebavi a este neopakuje po mne. Ale ja sa nevzdam a budem to opakovat dookola🙂

katkasofi
20. júl 2014

@veronika31082012 no na takéto veci bola extrémne sikovná. V roku a pól už hovorila súvislo vo vetách. Teraz mám 16 mesačného synčeka a ten len teraz pochopil že ja som mama. Inak nevie absolútne nič. Teda okrem hryzenia a ubacania podlahy keď sa potkne 🙂 každé dieťa je iné, vidím to na mojich. Malý nevie ešte ani kde má očko bábika, hoci ho to denne učím. Asi to chce čas. Možno o osem mesiacov budem to isté riešiť aj ja 🙂

veraba
20. júl 2014
bodka70
21. júl 2014

@veronika31082012 , no niekedy tie "hlúposti" dajú dieťaťu oveľa viac, ako nejaké edukatívne činnosti. 😉

ja osobne si myslím, že je lepšie to robiť opačne - nerozmýšľať o tom, čo dieťa naučiť (hlavne ak o to neprejavuje záujem), ale naopak pozorovať dieťa, rozmýšľať, čo ho baví a zaujíma a tomu prispôsobiť program. Deti najlepšie vedia, čo pre svoj rozvoj potrebujú, stačí pre to vytvoriť podmienky - t.j. chodiť s ním von - do parku, k vode, ihrisko, zoo.... a dať mu k dispozícii dostatok vecí, s ktorými sa môže hrať - od kociek lega, bábiky či autíčka až po kamienky, piesok, vodu... 😉
Každá mama vidí, čo jeho dieťa baví, napr. môj synček miluje zvieratká a skladanie, sestrin "fičí" na autíčkach. A v rámci týchto záujmov sa môj učí nové slovká, pozorujeme zvieratká, komentujem mu čo robia, ich vlastnosti a podobne. Samozrejme, deti sú prelietavé, o mesiac dva ho bude baviť možno niečo iné a tomu sa prispôsobím 😉.
A k téme farby - 2. ročné deti majú na farby čas, hlavne ak to dieťa nebaví . Moja prvá dcérka vedela farby ako 1,5 ročná (naučila sa to na štipcoch na prádlo, podávala mi štipce rôznej farby), druhá ako 2,5 ročná. Nebadám akýkoľvek rozdiel v kvalite týchto vedomostí 😉. a aj tak to vedeli pomerne skoro, bežne deti vedia farby aj ako 4-5 ročné, nič sa nedeje, ak to vedia neskôr, majú asi iné záujmy, iné veci, kt. vedia a v ktorých sú "machri" 😉. Nechaj dcérku užívať si detstvo, na "školu" má ešte čas. 😉

simca06022011
21. júl 2014

naucia ju v skolke a skole, ty s nou rob co vas bavi a budujte si vztah... ostatne veci sa nauci ako nic 🙂 Stale sa s nou rozpravaj, ukazuj, vysvetluj a pytaj sa jej.. u je dost velka, cize aj na otazky by mohla reagovat, ked nie tak si odpovie sama 🙂 Radsej si pocvicte alebo sa prejdite po vonku, nech ti pomoze s domacimi pracami - moju fascinovalo v 2 rokoch utieranie prachu a vesanie pradla 🙂

renab
21. júl 2014

@veronika31082012 najskôr ju nechaj len triediť farby, aby vôbec pochopila, čo od nej chceš. vyberať napr. pastelky, kocky, lentilky a pod. jednej farby. keď ich dokáže bez problémov roztriediť, potom ju uč pomenovať.
na farby má kopu času, nestresuj sa, robte to, čo ju baví.

jamabe
21. júl 2014

Tiež má dvojročnú - pozná asi 5 farieb a vie narátať do desať. A jednu básničku. Ale to sa naučila sama. Systematicky som ju to neučila. V tomto veku sa vlastne nedá ani ciele učiť, resp. nevidím v tom zmysel. Všetko by malo byť hrou, hravou formou. Spievaj jej, recituj krátke básničky, veľa jej vonku aj doma ukazuj, hovor čo je to, na čo sa to používa, a tak. Uvidíme sliepku - poviem malej sliepočka. Ako robí - ona odpovie. ďalej sa rozprávame, že sliepočky znášajú vajíčka (to už vie), že vajíčka papáme, atď. Potom skúšame kresliť, už som jej aj vodovky dala do rúk, ale to sa jej páčilo hlavne namáčať štetec do vody 🙂 , miluje plastelínu... pomáha mi v kuchyni, šúpe cibuľu, krája mrkvu, zemiak príborovým nožíkom a tak.

veronika31082012
autor
21. júl 2014

Dakujem kazdej mamine za prispevok. Poradili ste mi v niektorych veciach, ako nspr, ze ju mam zapajat do domacich prac. Zvykne si skor po sebe upratat hracky, no naucim ju aj viac veci. Spievat jej spievam dost vela, aj ked to nie je bohvieco pocuvat ma, no dcerku to bavi a dokoncieva niektore vety v pesnickach a spieva a tancuje so mnou🙂 skoro kazde domace zviera pozna a to sa tyka aj hydiny, pretoze ich chovame doma. Vie co im treba davat papat a ani sa ich neboji. Vonka chodie stale. Bud do mesta, do parku, kupat sa alebo len tak na dvor. Takze o aktivity ma stale postarane. Chcem aby videla a poznala vela veci, aby sa rozvijala! Este raz vam dakujem. A dufam, ze sa zapojite aj do inych mojich prispevkov. Pekne leto vam zelam!

bajana
27. júl 2014

Ja síce nepíšem z vlastnej skúsenosti, ale veľmi sa mi páči prístup jednej známej - so svojimi deťmi sa vždy veľa rozprávala, o veciach okolo nich, o prírode, rodine, minulosti, atď. a na jej deťoch je to viditeľné...ked budem mať svoje deti, chcela by som to skúsiť rovnako...ziadne edukativne hry, len prirodzený prístup a zdravý sedliacky rozum...

siska53
7. aug 2014

@veronika31082012 farby? Uc ju tak,ze vzdy jej povies predmet aj s farbou.obcas vyskusaj,zahrajte sa,hladajte v byte vsetko,co je zelene (napr.) my mame pismenka-puzzle v 4farbach,to obcas triedime na prislusnu kopku,no zatial to je viac o starsom iniciativnom synovi.,🙂
Vela jej citaj,rozpravaj,pipisuj cinnosti. (tak,ako aj predtym sa malo s babatkom). Ak vela nehovori,rozpravaj skor v holych vetach.(rada od logopedicky pre nas,dcerka ma 28m. a je to o slabikach).
Skus si pozriet montessori aktivity. Nesil a nechaj ju,nech sa hra a skuma svet i sama.

veronika31082012
autor
7. aug 2014

@siska53 dakujem pekne za radu🙂

siska53
7. aug 2014

@veronika31082012 a oni to hned nezopakuju. Moj do 2,5r.nevedel hovorit,ale vsetko registroval. Sa len cudujem,co vsetko vie. A to sme len rozpravali a nemusel opakovat. Oni si to tam pisu,do tych mozgov,ukladaju a pouziju,ked treba.

moravinho
22. aug 2014

veronika31082012 veronika akurat citam tvoj prispevok a kupujem malej hracku na ucenie farieb este nemame dva roky,ale mala je velmi sikovna a popredu so vsetkym..toto je skvely pomocnik, posielam link...

https://www.modrykonik.sk/shops/hracky/xg0i/puz...

moravinho
22. aug 2014

hra je pre dieta najlepsi ucitel, sama som pedagogigcka a skolsky psycholog..treba venovat pozornost didaktickym hrackam pri ktorych sa deti mnoho naucia bez uvedomenia si samotneho procesu..mam rada stranku www.rozumnehracky.sk nakukni...fakt vyborny pomocnik pri rozvijani inteligencie schopnosti, vsetkeho u dietatka

rodinnevikendy2
23. aug 2014

@veronika31082012 Srdečne pozývame na baby plávanie PLUTVIČKA. Bratislava

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...
🙂 🙂

rodinnevikendy2
25. nov 2014

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

MONTESSORI MINIŠKOLOČKA S PLÁVANÍM

atomica87
25. nov 2014

@veronika31082012 kukni si bussy bags, vrecuskove vymeny...je tam x aktivit ktore mozes robit doma vurobis ich takmer z nicoho a dieta sa s tym neskutocne uhra. Ja som bola v troch vymenach mame ich domq cca 70-80 a nas drobec sa s yym v klude vyhra aj pol dna....bolo to za par korun a ja som spokojna ze mu to aj nieco da....

rodinnevikendy2
28. dec 2014

Adaptačný MONTESSORI program pre budúcich škôlkárov s plávaním PLUTVIČKA
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...