Ako naučiť ročné dieťa rozprávať základné slová?

28. jún 2014  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
lukacovicovaalena
1
Registrovala sa 16. októbra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 15 príspevkov. Má 1 priateľa. Nové Mesto nad Váhom.
 ahojte sa chcem opytat ako mam ucit svoju dcerku rozpravat? mama tata povie ale havo ani papa nic take ako to prebiehalo u vas? nechcem od nej vela?
14. mar 2012 o 22:59  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
lussy666
7
Registrovala sa 28. januára 2010 na modrykonik.sk. Pridala 471 príspevkov. Má 9 priateľov.
 rocne dieta ucit rozpravat? neskoro.....ak sa nenaucila tvorit vety doteraz, uz sa to nenauci.... emoticon emoticon emoticon
to je vazne myslene? nechcela si sa spytat na znakovanie alebo nieco take?fakt ju chces ucit rozpravat...akoze pod, dcerka moja, teraz mame hodinu rozpravania? nechapem...dieta sa "uci"rozpravat za pochodu, pocuva, opakuje....
a v roku ma rozhodne cas...
14. mar 2012 o 23:04  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zuzin78
14
Registrovala sa 25. februára 2009 na modrykonik.sk. Pridala 9614 príspevkov a 63 inzerátov. Má 23 priateľov.
 ahoj,
podla mna uz chceme od rocnych deti aby pomaly rozpravali vsetko, 1,5 rocne dieta aby sa pytalo na zachod, a v 2 rokoch aby programovali, chceme mat z nich novodobych Eisteinov.
moja skoro rocna dcerka komunikuje a hovori si ma ma, ba ba,bau, ale ze by chcela opakovat to co ja jej poviem, to by som velmi dlho cakala emoticon emoticon emoticon emoticon vsetko ma svoj cas, niektore babatka komunikuju slovami, ine s posunkami , niektore su ticho aj do 3 rokov, a potom sa rozhovoria. treba im dat cas
15. mar 2012 o 09:34  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
ilona3
2
Registrovala sa 22. októbra 2010 na modrykonik.sk. Pridala 293 príspevkov. Má 4 priateľov. Okres Martin.
 najlepsie ju naucis rozpravat ked je kupis slovnik a budes predcitavat. a mozes aj anglicko- slovensky alebo nemecky aby sa ucila hned aj cudzi jazyk
a plienky uz dufam tiez nenosite ved uz ma rok.

sorry ale na tuto otazku mi nedalo reagovat inak.
baby co by ste este od tych vasich deti nechceli? nezda sa vam ze to niektore prehanate?
21. mar 2012 o 00:41  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
anibas
1
Registrovala sa 30. júna 2008 na modrykonik.sk. Pridala 5368 príspevkov. Má 3 priateľov. Prešov.
 to veľmi veľmi individuálne - príde to samo, nedá sa to urýchliť alebo ovplyvniť - keď nastane ten správny čas emoticon emoticon emoticon
15. mar 2012 o 09:23  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
hori
8
Registrovala sa 3. marca 2010 na modrykonik.sk. Pridala 2590 príspevkov a 22 inzerátov. Má 26 priateľov. Nové Mesto nad Váhom.
 moja mala 15 mesiacov, ked este len zacinala rozumiet zakladnym prikazom a doteraz nerozumie vsetkemu, nieto este rozpravat... ma 21 mesiacov a hovori tak 20 slov... cielene neucim, to je zbytocne... raz sa to nauci a nie som zatazena mat doma maleho genia, aby som sa mohla znamym pochvalit, ze mi v roku a pol recituje basnicky...
17. mar 2012 o 11:45  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
tosomja
29
Registrovala sa 4. júna 2010 na modrykonik.sk. Pridala 1609 príspevkov a 27 inzerátov. Má 27 priateľov. Trebišov.
 Autorke tejto otázky sa ani nečudujem, že položila takúto otázku....pretože vo fore skoro nič iné nečítame, ako moje dieťa mi dnes povedala toto a hento..."nehovorím" o tom, že má možno pol roka, že vie napočítať do desať a ako ročné dokáže povedať súvislú vetu, ktorá by nenapadla ani dospelému....
Moja povie základné slovíčka - mama, tati, babi, haloo, havo, hav, hijo...ešte zopár ich je...niečo skomolí, niečo jej výjde raz a druhýkrát to nezopakuje.
Nenútim ju, ale tiež si niekedy poviem, prečo už nepovie aj niečo "normálne", keď mamičky v okolí sa chvália, že svojím deťom rozumejú.
21. mar 2012 o 19:27  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
xlea
55
Registrovala sa 29. januára 2007 na modrykonik.sk. Pridala 971 príspevkov a 6 albumov. Má 42 priateľov. Martin.
 Moj nazor je ze rocne dietatko ma na rozpravanie este cas... ja mam malu ktora ma 16 mesiacov a napriklad zase nerozprava mama, tata ani nic podobne ale povie havo, haji, tiktak, cica... emoticonzato je velmi pohybovo nadana... kazdy ma to svoje emoticon
fotoportrét
fotoportrét
lucinka4
11
Registrovala sa 2. apríla 2008 na modrykonik.sk. Pridala 596 príspevkov. Má 22 priateľov. Nitra.
 moja dvojrocna vie tato,vava(akoze havo),baba,dedo,toto,ja a mama(to mi povedala ked mala skoro 23 mesiacov)..blaboce si svoje ale vsetko rozumie a vela ludi nezavisle na sebe mi povedalo,ze je velmi bystra a vnimava..viac znakuje,co nam pomaha lebo jazycek nie a nie..ty s malou mozes len rozpravat, skusat nech po tebe opakuje ale kazde dieta je ine...moji svokrovci to riesia ale mame znamych,ktorych deti zacali rozpravat 3,5-4 rocne a cele vety..takze ja to neriesim a utesujem sa,ze potom budem chciet aby bola ticho emoticon emoticon
14. mar 2012 o 23:05  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
cmulinko
26
Registrovala sa 24. septembra 2005 na modrykonik.sk. Pridala 3143 príspevkov.
 aj deti hluchonemych rodicov sa naucia rozpravat.
20. mar 2012 o 17:14  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kvetka84
132
Registrovala sa 13. augusta 2008 na modrykonik.sk. Pridala 387 príspevkov, 1 album a 33 inzerátov. Má 20 priateľov.
 rozpravanie nie je podstatne v tomto veku. Nas maly oblubene styri slova a tie opakuje cely den : havo, gool, brrr (auto), oooo (na vsetko). Ziadne mama, tata u nas neplati. Samozrejme, ze pozna vyznam tychto slov, ale nepovie ich. Ked sa ho opytam kde je tata, tak ukaze prstikom, alebo kde je macicka, alebo tiktak, alebo knizka, auticko, zvieratka v knizke, vsetko ukaze, ale urcite nepovie. Na to je este skoro. Nestresuj a nesúr emoticon
14. mar 2012 o 23:09  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
lucia.kl (34 r.)
213
Registrovala sa 23. októbra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 4727 príspevkov, 6 albumov a 208 inzerátov. Má 82 priateľov. Bratislava - Ružinov.
  • Alexandra4 roky
  • Nicol4 roky
 moje majú 21 mesiacov a nerozpráva ani jedna, asi len 5 slov... neriešim, naučia sa samé.. synovec sa naučil až keď bol v škôlke...
17. mar 2012 o 12:33  •  2 deti  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
nikolka2
15
Registrovala sa 22. júna 2010 na modrykonik.sk. Pridala 535 príspevkov. Má 19 priateľov. Košice - Staré Mesto.
 Moja dcerka na rok a pol ropravala hole vety ,,,moj syncek zacal teraz hole vety tvorit a ma cez dva ,,,myslim Alenka , ze rocne babetko ma este cas emoticon ,,,a u kazdeho babetka je induvidualne kedy zacne ,,neboj sa nic ,,zacne skor ci neskor emoticon
15. mar 2012 o 09:19  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
rubinka
31
Registrovala sa 20. júla 2007 na modrykonik.sk. Pridala 9603 príspevkov a 61 inzerátov. Má 54 priateľov.
 Dieťa učit netreba, ked jej budeš veľa rozprávať tak sa to na ňu začne lepiť a slovná zásoba sa jej bude rozširovať. Každé dieťa je iné, niektoré hned všetko opakujú ako papagáj iné si dlho ukladajú do hlavičky a zrazu začnú rozprávať, moja dcérka je tiež taká, nemôžem povedať že rozpráva málo ale ona si tie veci čo jej hovorím dlhšie ukladá do hlavy a potom zrazu zistím že to vie aj povedať, všetko má svoj čas, od 1 ročného dieťaťa by som ešte veľké rozprávanie nečakala.
15. mar 2012 o 09:23  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
beja6 (35 r.)
18
Registrovala sa 3. marca 2011 na modrykonik.sk. Pridala 86 príspevkov, 5 albumov a 211 inzerátov. Má 25 priateľov. Čierna nad Tisou, okres Trebišov.
  • Sara Kristina4 roky
  • Simona Karin9 rokov
 starsia vedela rozpravat uz tak pekne zrozumitelne okolo 20 mesiaca,predtym, vravela len take tie detske vyrazi : mama, papa. tata, keke, daj...... mladsia dcerka ma teraz 18 mesiacov, ale rozprava menej lov,ako staria v jej veku. ale ani by som to nechcela menit, do troch rokov ma casu dost a dovzedy si chcem vychutnat kazdu jej "hablaninu " ktoru jej mala papulka vyslovi, tak ako to bolo aj u starsej dcerky. ved tie casy nikto nevrati,a potom vam uz len papulovat budu doma, no nie,???
17. mar 2012 o 11:19  •  2 deti  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zana0077
4
Registrovala sa 9. apríla 2008 na modrykonik.sk. Pridala 246 príspevkov a 1 album. Má 10 priateľov. Stará Ľubovňa.
 ...:o) nedalo mi sa nezasmiat....:o mozno to vyznie komicky, ale aj ked si nemyslim, ze som najsprostejsia, kebyze ma niekto posle do mongolska, tak neviem, neviem, kolko slov by som zo seba vyludila po rocnom pobyte...deti su uzasne, jedno jazykovo nadane, ine umelecky, sportovo....skoda, ze niekedy chceme vsetko naraz...cas bezi strasne rychlo a deti si ani nestihneme vychutnat...
20. mar 2012 o 17:27  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
digysa
150
Registrovala sa 1. decembra 2007 na modrykonik.sk. Pridala 7233 príspevkov a 1 článok. Má 155 priateľov.
 Moment....to bolo urcite myslene ako vtip, ze?

emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon Fakt som sa dobre zasmiala.... hod este nejaku otazku....
Po dni plnom stresu to dobre padne.

PS: skus vyguglit odpoved, mozno sa nieco zaujimave dozvies...
21. mar 2012 o 00:23  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
2danculik
2
Registrovala sa 8. apríla 2010 na modrykonik.sk. Pridala 74 príspevkov a 33 inzerátov. Má 3 priateľov. Senec.
 žienky prosím Vás, prečo hned také prudké reakcie? asi má prvé dieťatko, tak odkial to má vediet? Ja mam podobný problem, má 15mes a nič nepovie, ledva ukáže prštekom čo chce. Jej o mesiac mladšia sesternica uz robí kolo kolo mlynské, rozprava asi 10 slov, ukáže aká bude velká a pod....tiež som musela vela prečítať aby som pochopila že to má čas a nie som zlá matka, že ju to neviem naučit.
Dajte nejaké typy ako ich to pomaly učit emoticon
3. jan o 18:46  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
diusik
28
Registrovala sa 10. októbra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 817 príspevkov. Má 9 priateľov.
 podla mna sa to ani neda,a naco vlastne?ja neviem,tiez sa len ucim byt mamou,ale zacinam chapat ze deti si vsetko pekne reguluju sami a do nicoho ich netreba nutit,mna uz nezajima ze koho dieta co vedelo ako 1 rocne.Ze "naucit rozpravat" pre pana,keby sa to dalo, tak uz kazde dieta by rozpravalo take male...
15. mar 2012 o 10:42  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
anjelicek26
2202
Registrovala sa 4. júna 2010 na modrykonik.sk. Pridala 20914 príspevkov. Má 260 priateľov. Nemecko.
 Tak tak, Saska zacala rozpravat az v 2,5 roku, dovtedy presne 5 slov a Max ten je na tom podobne - asi 10 slov zvlada, zvysok je ukazovanie a vydavanie slabik... mam to riesit? Nie. Viem, ze to zmakne a bude sikula, ved ma byt po kom emoticon emoticon Aspon nie som ohucana, kedze ani slov NIE este v repertoari nemame emoticon
17. mar 2012 o 11:31  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
given
1
Registrovala sa 11. apríla 2006 na modrykonik.sk. Pridala 1356 príspevkov a 75 inzerátov. Má 6 priateľov. Bratislava - Staré Mesto.
 Suhlasim s ostatnymi, vela od nej chces, ked ma este iba jeden rok. Moj syn zacal v porovnani s rovesnikmi celkom skoro, asi okolo 18 mesiacov a ked mal 2 roky, tak uz krasne rozpraval. Vela, velmi vela sme citali knizky, pytala som sa ho rozne otazky, na veci, co boli v knizke, ale tak, ze nestacilo len prstom ukazat. Spievala som mu, recitovala, vsetko mozne a hlavne som sa s nim normalne rozpravala. Ale kazde dieta je individualne, takze snaz sa, ale neprehanaj, ono to pride same.
20. mar 2012 o 16:39  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
daniella_vivien (28 r.)
70
Registrovala sa 22. novembra 2010 na modrykonik.sk. Pridala 122 príspevkov. Má 45 priateľov. Írsko.
  • Dcérka má 3 roky
 nieje to az taka blba otazka, skor bola zle podana, kazde dieta je ine, to je jasne. najviac ale pomaha ked sa s nou budes co najviac rozpravat, opisovat vsetko co robis, citat jej knizky, spievat . vsetko ide rychlejsie vo forme zabavy. urcite netreba dieta nutit a opakovat slovo ako mama 100x az kym ho nepovie. tvoja ma ale na rozpravanie este casu dost, uci sa ti hlavne rozumiet a to je v jej veku omnoho dolezitejsie.
23. mar 2012 o 00:00  •  1 dieťa  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
jahody11
121
Registrovala sa 2. septembra 2008 na modrykonik.sk. Pridala 1117 príspevkov a 2 albumy. Má 44 priateľov. Smižany, okres Spišská Nová Ves.
 tu sa pozri na moju a jej jazyk emoticon : http://www.youtube.com/watch?v=IgnDD17T4XU

a takto rozpravala skoro do 2 rokov, uz som pomaly salela z nej a potom nastupila do skolky a obcas sa jej uz podari aj R emoticon
16. máj 2012 o 14:51  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
tinach (40 r.)
2
Registrovala sa 8. júna 2012 na modrykonik.sk. Pridala 163 príspevkov a 54 inzerátov. Má 1 priateľa. Trenčín.
 Moja malá má 20 mesiacov, myslite ze uz by mala vedieť počítať do sto alebo stačí keď ju budem učiť do desať? Zatiaľ vie ukázať len jeden prst, som z toho fakt zúfalá..... emoticon sorry, ale nedalo mi.
11. sep 2013 o 13:48  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
andreaka11
10
Registrovala sa 28. marca 2010 na modrykonik.sk. Pridala 521 príspevkov. Má 6 priateľov. Nitra.
 kazde dieta je ine. a este som nepocula, aby sa zdrave dieta nenaucilo rozpravat. moj syn tiez nenarozprava vela, nema o to zaujem, ale ked nieco chce, tak povie. treba len stale ukazovat v knizke, havo, cica, konik, vlacik... a raz sa na to chyti
fotoportrét
fotoportrét
abbie
41
Registrovala sa 23. júla 2011 na modrykonik.sk. Pridala 2390 príspevkov. Má 19 priateľov. Bratislava - Staré Mesto.
 v tomto veku nie je vobec dolezite rozpravanie, ale porozumenie... mal by uz poznat zakladne pojmy ako daj, pod, kde je to a to a hlavne ukazovanie je najpodstatnejsie. emoticon ak toto vsetko ovlada, tak nemaj ziadnu obavu, na zakladne slova je este skoro i ked su deti, ktore aj to uz dokazu ... staci ked si pre seba dzavoce emoticon
15. mar 2012 o 09:13  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
gaby21
2
Registrovala sa 30. decembra 2008 na modrykonik.sk. Pridala 710 príspevkov a 1 album. Má 5 priateľov. Liptovský Mikuláš.
 Knizky, obrazkove a stale dookola ukazovat, ale musi mat naozaj zaujem, u nas sa asi od 14 mesiacov, iba citalo v kuse, od rana do vecera, nic ine nechcel robit iba pozerat knizky, ziadne hracky, nic. Teraz ma 22 mesiacov a bez problemov tvori hole vety, ale on naozaj velmi velmi chcel rozpravat, dokonca rozprava aj v spanku emoticon
15. mar 2012 o 09:27  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
usiko
3
Registrovala sa 31. júla 2008 na modrykonik.sk. Pridala 1607 príspevkov a 40 inzerátov. Košice - Staré Mesto.
 no sak len jej vysvetluj vsetko cobobis ty, co vidi von, corobi ona....ak na nieco ukaze, tak to pomenuj a zopakujx krat,,,,,,ona zacne,.....nasa nked mala rok vedela tiez len baba,mama , tato...teraz ked ma skoro 17 mesiacov,vie 10slov....ale ja osobne jej neriekankujem,ani nespievam,ale vela rozpravam,vysvetlujem a popisujem....
15. mar 2012 o 14:13  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
lubina
Registrovala sa 28. septembra 2006 na modrykonik.sk. Pridala 978 príspevkov a 4 inzeráty. Má 1 priateľa.
 deti su rozne, starsia hovorila ako rocna iba malo, zacala az ked mala 2 roky, ale to boli hned potom cele vety. Zato mladsia zacala hovorit vety ked mala 11 mesiacov emoticon . Ale neucili sme ju to, ze teraz hura ideme sa ucit rozpravat. Kazda dcera sa ucila za normalneho zivota. Recitovali sme, citali, rozpravali sa s nimi a oni zacali hovorit,ked prisiel ich cas..........a teraz sa im usta nezatvoria emoticon
15. mar 2012 o 14:18  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
stanislavao
62
Registrovala sa 27. augusta 2010 na modrykonik.sk. Pridala 3489 príspevkov, 3 albumy a 50 inzerátov. Má 7 priateľov.
 dieta sa uci rozpravat same. pocuva, sleduje a opakuje. citajte knizky, recitujte basnicky a zacne opakova.t ale dieta nieje papagaj, ze ho naucite rozpravat. a ked nebude chciet povedat "havo" tak to nepovie. no a co? nic sa nedeje a ked ma rok, tak v tom veku deti este nerozpravaju.
17. mar 2012 o 11:22  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
exupery
25
Registrovala sa 31. októbra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 1158 príspevkov, 8 albumov a 169 inzerátov. Má 14 priateľov. Hlohovec.
 Ucit?A preco...zober ju do kolektivu medzi trosku starsie deti,tie jej jazyk rozviazu...moja pred pol rokom ledva cekla,teraz sa jej jazyk nezastavi,rozprava vraj krajsie a lepsie ako 4rocne detii
17. mar 2012 o 11:28  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
simona112
15
Registrovala sa 9. februára 2012 na modrykonik.sk. Pridala 290 príspevkov, 23 albumov a 67 inzerátov. Má 16 priateľov. Bratislava - Jarovce.
 Moji chalani majú 2 roky aj 2 mesiace a ešte tiež nevedia úplne rozprávať. Vedia základné slová, mama, mami, tata, tati, tato, baba, babi, dedo, áno, nie, Do(to je akože DOR - meno psa mojich rodičov) Piby (Pegy, meno nášho psa), a zvieratká poznajú, ale nepodia havo, alebo cica, radšej vydajú zvuk ako robí to zviera a vieme čo to je. Mňam znamená piť, alebo ukáže na nejaké ovocie a povie mňam. Počula som že chalani sú lenivejší a hlavne čo sa týka dvojičiek, Takže nemám hlavu v smútku, však to príde aj samo. Kamoškin syn ten nevedel poriadne rozprávať keď išiel do škôlky a teraz bľaboce ako o dušu emoticon
17. mar 2012 o 12:35  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
fleuerette
16
Registrovala sa 23. júla 2007 na modrykonik.sk. Pridala 3091 príspevkov, 2 albumy a 25 inzerátov. Má 43 priateľov. Senec.
 Malokedy reagujem tu na MK na otazky, lebo kym sa dostanem k okienku odpovede som vzdy vytocena z toho ako ludia nevedia odpovedat k veci, hlavne ze maju kopec inych rad po ruke...
Riesim ale nieco podobne tak mi nedalo. Nas maly ma 9 a pol mesiaca a celkom podrezany jazycek. Ked ma naladu "citame" knizku, ma seriu Moja prva kniznica. Ukazujeme obrazky poviem co je na nom a on ak chce snazi sa vyludit nieco podobne.
20. mar 2012 o 16:53  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
barbyes
8
Registrovala sa 27. novembra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 5013 príspevkov a 104 inzerátov. Má 18 priateľov. Lozorno, okres Malacky.
 moja dcérka má rok a trištvrte a až teraz začína rozprávať emoticon rozmýšľam či ako ročná vôbec niečo vedela, naozaj tak max mama povedala emoticon a pritom je to zdravé šikovné dieťa emoticon keď bude tvoja dcérka pripravená začne, neboj sa emoticon každé dieťa je iné, ja som napr. tiež začala rozprávať až ako dvojročná a neušlo mi nič emoticon samozrejme jej vždy hovor čo je čo tak ako aj doteraz a keď bude pripravená začne emoticon hlavne to nesil emoticon
20. mar 2012 o 17:02  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
tretulka
11
Registrovala sa 21. júla 2006 na modrykonik.sk. Pridala 2772 príspevkov, 1 článok a 17 inzerátov. Má 45 priateľov.
 deti netreba ucit rozpravat, ucia sa same emoticon , vysvetluj jej - komentuj vsteko co robis, rozpravanie pride, neboj, potom budes spominat ako bolo dobre ked bola "ticho" emoticon
20. mar 2012 o 17:08  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
katrinka8
3
Registrovala sa 18. novembra 2007 na modrykonik.sk. Pridala 2450 príspevkov a 1 inzerát. Má 5 priateľov. Martin.
 Nasa dcerka ma 21 mesiacov a rozprava rozvite vety , ciastocne sklonuje a casuje a sama si vytvara zdrobneliny, co je niekedy dost komicke emoticon (vcera chcela povedat zdrobnelinu od "jezko" a povedala "jezisko" emoticon ) Nikdy sme ju nic cielene neucili, ona je taka vnimava a zvedava, od malinka velmi dobre reaguje na hlasy, zvuky, hovorene slovo (aj spev). Rada cita a obzera si knizky, stale sa nieco pyta, najma: Co to spieva? (ked hra neznama pesnicka), Co to vravi? Co je to? Kde je...? A pod. Vsimla som si na nej uz davno, ze ked povieme nejake slovo, ktore nepozna, snazi sa ho nahlas sama sebe niekolkokrat zopakovat, ako keby si ho "ukladala" do pamati. U nas to funguje tak, ze veci a cinnosti obvykle pomenuvame "normalne", nepouzivame take pomenovania, ze "ziza", "bo", "hapalo", "cica" ...
Ale zase na chodenie bola "leniva", sama sa pustila v 14-tich mesiacoch, hoci okolo nabytku zacala asi v 9-tom. Potom, ked sa aj naucila, vonku sa jej moc nechcelo.. ako tu uz padlo, kazde dietatko je ine, ked pride ich cas, naucia sa vsetko potrebne. Podporit vyvoj reci sa da rozne, citat knizky, rozpravat, pomenovavat predmety, cinnosti, ukazovat... emoticon
20. mar 2012 o 23:46  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
monickapd
21
Registrovala sa 4. októbra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 1885 príspevkov a 8 inzerátov. Má 19 priateľov. Prievidza.
 moj syn začal pred svojim rokom a v dvoch rokoch normalne hovoril cele vety, vedel vsetko okrem "r" emoticon doteraz ho mame na dvd ako "dokaz" emoticon z oslav a pod.... dcerka teraz krasne pokracuje dufam v jeho slapajach emoticon emoticon klasika...mama, baba. starka, bábo. kakao, havo, moje, auto atd atd....
Vzdy sme s nimi hovorili normalne, ziadne gaga, bobo, nunu..od malicka..tak mozno aj to ma na to trosku vplyv emoticon V kazdom pripade, ak sa jedna o deti, ja zastavam nazor -do nicoho nenutit....mozno trosku potisnut emoticon ale nenutit.. od plienok, cez nocnik az po jedenie a rozpravanie emoticon
21. mar 2012 o 07:07  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
bianca
26
Registrovala sa 14. januára 2005 na modrykonik.sk. Pridala 12776 príspevkov a 4 albumy. Má 46 priateľov. Bardejov.
 postupne tak ako zivot prinesie prve kroky dorazia aj prve slova.Ano viem ako dokaze zdeptat maminu ked na ihrisku pocuje rocnych einstainov ako krasne hrkucu.Nasa ma cez 3 roky a rozprava zle.Ale dohovorime sa a to je zaklad.Kazde dieta je individualita a ma svoj vlastny rezim.Silenim a ucenim mozes nieco dokazat ale vela aj znicit.
21. mar 2012 o 07:21  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kdezee
3
Registrovala sa 18. decembra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 229 príspevkov a 15 inzerátov. Má 14 priateľov. Bratislava - Karlova Ves.
 :D nijako...ono sa to same nauci...staci ked sa snim normalne rozpravate..moj dlho ani neblabotal ani nic len vyskal a pistal :D potom zrazu mama mama a ked mal 16mes tak dalsie slovo bolo Laila ( moja macka) a potom to uz islo :D
21. mar 2012 o 17:26  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
helikec
1
Registrovala sa 26. februára 2012 na modrykonik.sk. Pridala 8 príspevkov a 5 inzerátov. Má 2 priateľov. Horná Seč, okres Levice.
 Ahoj, ja ti skúsim poradiť, aby si dieťatku veľa čítala. Nám to strašne pomohlo, tiež okolo roka nepovedal ani mama ani žiadne jednoduché slové, ale keď som mu začala čítať, niekedy aj 2 hodiny vkuse. Potom sa pomaly rozbehol, keď mal 24 mesiacov vedel súvisle rozprávať. A dodnes strašne rád počúva keď mu čítam. Daj tomu čas to príde samo. Len sa s ním treba rozprávať a venovať sa mu a ono samo začne, niektoré deti skôr a niektoré neskôr. Tak veľa šťastia.
21. mar 2012 o 19:58  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zuzanka.h
15
Registrovala sa 19. júla 2008 na modrykonik.sk. Pridala 2201 príspevkov a 1 album. Má 11 priateľov. Okres Trenčín.
 u nás to bolo s rozprávaním zábavné. Jurkove prvé slová boli mama, tata, jama, beton, výtah a pes to bolo okolo 18 mesiacov a okolo 20 mesiacov to spustil a dodnes sa nezastavil emoticon
23. mar 2012 o 00:03  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zazalienka
19
Registrovala sa 20. septembra 2008 na modrykonik.sk. Pridala 4273 príspevkov. Má 14 priateľov. Trnava.
 ročné dieťa? a o rok čo? na vysokú? ale nie, vážne.. veď sa v živote ešte nakecá dosť.. načo to siliť.. len preto lebo druhé deti rozprávajú ( alebo to maminy tvrdia).. môj malý mal rok a pol tuším keď vôbec niečo začal a teraz je jak šijací stroj.. všetko má svoj čas..
23. mar 2012 o 00:38  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
bronia13
44
Registrovala sa 2. júla 2008 na modrykonik.sk. Pridala 4179 príspevkov a 6 albumov. Má 22 priateľov. Spojené štáty americké.
 nas drobec mal rok a pol ked povedal prve slovo a to bolo "gol" lebo s manzelom non stop pozraju hokej.... takze naco silit do niecoho, oh tiez je este v plienkach a kazdy sa pyta kedy prestane aj s cumlom, tak vzdy odpoviem ze ci poznaju dieta co malo rok a pol a uz plavalo... kazdemu sa zavru usta...
23. mar 2012 o 03:45  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
vierkasteffi
27
Registrovala sa 9. januára 2011 na modrykonik.sk. Pridala 523 príspevkov, 10 albumov a 20 inzerátov. Má 26 priateľov. Bratislava - Karlova Ves.
 naš tiež nerozprava maximalne mama baba ale všimla som si že posledný mesiac ani to tiež ma to troška trapi emoticon
13. máj 2012 o 14:23  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
olejka
14
Registrovala sa 27. januára 2011 na modrykonik.sk. Pridala 542 príspevkov a 34 článkov. Má 11 priateľov.
 Ročné si myslím že má ešte kopu času rozprávať, jedine ak vo filme Malý Budha emoticon ..., hoci je známa teória že ak najprv chodí, neskôr rozpráva, ak sa mu zas skoro vyvíja reč, neskôr je to s pohybom...vývoj je vec v mozgu, ten má každý úplne originálny...takže škoda porovnávať... ako chodiť niektoré bábo vie už v 9 mesiacoch, iní v 15mesiacoch... absolútne nerozhoduje o inteligencii...takisto si myslím že je to s rečou...
Údajne už trojmesačné bábätko dokáže komunikovať, pozri si tzv.baby sign language : emoticon
http://www.youtube.com/watch?v=Wm6JWiA9fmE
13. máj 2012 o 14:36  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
miskax2
9
Registrovala sa 19. decembra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 383 príspevkov. Má 18 priateľov. Ráztočno, okres Prievidza.
 vies ja som tiez cakal kedyuz bude daco hovori no kedy? a teraz by som bola najradsej keby tu malu pusu aspon na pat minut zavrela emoticon este ma casu jak ceciny uzivaj si ticha pockej ked pride obdobie a preco? a preco? a ty odpovies snad stokrat a aj tak sa ta spyta preco? no preto!!! emoticon
13. máj 2012 o 17:43  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zuzkalenka
22
Registrovala sa 18. septembra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 909 príspevkov. Má 37 priateľov. Veľký Krtíš.
 moja malá bude mať na tri mesiace 3 roky a ešte stále to rozprávanie nie je čisté.
Toto nerieš, na rozprávanie si ešte počkáš emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon
13. máj 2012 o 18:13  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
adman
Registroval sa 14. decembra 2008 na modrykonik.sk. Pridal 74 príspevkov, 1 album a 4 inzeráty. Prešov.
 ja viem kde som urobila chybu keď dcera začala hovoriť prvé slová ako mami didi - krásne ich hovorila avšak ja som ju v tom nepodporila a nezareagovala som pochvalou. je mi to ľúto pretože sme mohli v reči už byť podstatne ďalej.
3. sep 2013 o 01:34  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
nanulik
34
Registrovala sa 29. júna 2009 na modrykonik.sk. Pridala 11232 príspevkov a 1 článok. Má 41 priateľov. Zlaté Moravce.
 moj zacal rozpravat ked mal dva a pol..kym ine deti recitoali li oli janko moj este len zacal mama hovorit. kazde dieta je ine
3. sep 2013 o 04:47  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
simaskova
1
Registrovala sa 26. marca 2012 na modrykonik.sk. Pridala 3 príspevky. Má 3 priateľov. Okres Čadca.
 ja by som tiež potrebujem poradit ja mam 2.ročneho syna a nechce rozpravat iba mama tata papa a take maličkosti ale inač nič ine neviem ako postupovat dalej ani pri knihe nechce posediet .
4. sep 2013 o 11:39  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
patkobo (30 r.)
5
Registrovala sa 18. novembra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 237 príspevkov. Má 21 priateľov. Bratislava - Staré Mesto.
  • Syn Filip
  • 25. septembra 2014 čakáme bábo, pohlavie zatiaľ nevieme (37. týždeň tehotenstva)
 moj nazor je taky .. treba sa s dietatom ci polrocnym ci rocnym ci jeden a polrocnym stale vela a vela rozpravat, citat knizky ukazovat okolie - ulicu, byt, dvor .. proste vsetko .. ja som to s malym praktizovala, teraz ma 20mes a rozprava tolko ako 3rocne deti .. spaja tri styri slova do viet, zopakuje vsetko co mu povieme emoticon ked mal zhruba 15mes tak som ho zacala ucit abecedu takym sposobom, ze "povedz B", "povedz O", "povedz M" .. takto som ho asi za mesiac naucila celu abecedu, nie zaradom ale nahmatkovo a potom sme zacali M a A=MA, N O=NO atd atd.. a teraz rozprava uz cele slova pekne cisto. Aj na moje pocudovanie mu velmi dobre idu pismena typu Ť, Č, Ž, Š atd .. takze moja rada je co najviac sa rozpravat, dietatku ukazovat a cisto vyslovovat. emoticon
11. sep 2013 o 13:58  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v septembri 2014 (37. tt)  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
14erika
Registrovala sa 15. novembra 2012 na modrykonik.sk. Pridala 7 príspevkov. Má 1 priateľa.
  • dominik20 rokov
  • erik21 rokov
 Milé mamičky nebojte sa príde to samé ani sa nenazdáte ako a budete si priať aby boli trochu ticho emoticon ,môj mladší syn začal rozprávať keď mal skoro tri roky a odvtedy sa nezastavil len keď spí a to má už 19 rokov a vždy musí mať posledné slovo emoticon , tak si ešte to ticho užívajte emoticon
6. nov 2013 o 08:42  •  2 deti  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
andysok
22
Registrovala sa 27. novembra 2009 na modrykonik.sk. Pridala 1222 príspevkov a 28 inzerátov. Má 49 priateľov. Bratislava - Nové Mesto.
 neboj sa poznam mamicky, ktore maju 2 rocne detia ktore este poriadne nerozpravaju emoticon
14. mar 2012 o 23:08  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kissova (25 r.)
12
Registrovala sa 11. januára 2012 na modrykonik.sk. Pridala 25 príspevkov, 5 albumov a 20 inzerátov. Má 31 priateľov. Poproč, okres Košice-okolie.
  • Tobias-Tibor 3 roky
  • Timea-Zoe6 rokov
 Každé dieťa je osobnosť sama o sebe. Moja dcéra začala rozprávať na 10mesiacov celé vety, riekanky... sama chodila a bola samostatná skoro vo všetkom, zato môj syn má čas na všetko. Dnes má 15mesiacov a chodí len kolo nábytku, sám sa nepustí a nechce chodiť ani za ruku. Rozpráva len mama, tata, havo, pa pa, daj, ham, ale vôbec do ničoho ho nútiť nebudem. Má čas keď bude chcieť začne sám chodiť aj tozprávať. Páči sa mi že je na mne stále závislý, dcéra ma už skoro vôbec nepotrebuje. Sama si vezme čo chce, sama sa pohrá,
15. mar 2012 o 09:32  •  2 deti  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kbeata
3
Registrovala sa 24. septembra 2010 na modrykonik.sk. Pridala 1113 príspevkov a 11 inzerátov. Má 5 priateľov. Bratislava - Vrakuňa.
 to sa same nauci emoticon
17. mar 2012 o 11:10  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
ducci
Registrovala sa 16. mája 2011 na modrykonik.sk. Pridala 366 príspevkov.
  • Lea3 roky
 my mam 14 mesiacov a tiez to nie je velka slava emoticon... mama, tata, baba, da ( ako daj) a teraz sa uci povedat paci emoticon)) .. a koniec
16. máj 2012 o 14:49  •  1 dieťa  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
saska2208 (24 r.)
42
Registrovala sa 1. marca 2012 na modrykonik.sk. Pridala 315 príspevkov a 12 inzerátov. Má 46 priateľov. Trnava.
  • Laurinka2 roky a 1 mesiac
 Nasa teraz uz 13mesacna Laurinka v 7mesiacoch vravela mama mama, potom sa naucila ta ta to trvalo len chvilu. Tersz uz ssi 3mesiace stale opakuje da da da. Ked sa jej podari povie Deny -tak sa nam vola psik a rozumiem jej ked vidi psika tak povie hava alebo haua nieco take ja viem ze mysli psa. Vie povedat auto a lampa. Neustale opakuje ako robi konik jazykom co som rada ze vie dat jazyk hore ale inak ju do nicoh9 nenutimr, ved sa to ani neda. V knizke hladat nevie kde su zvieratka lebo pri knizke mi neobsedi. Vie ukazat kde ma plysak očko, ako robia hodiny, vie najst dedka ked jej poviem aj babku a aj tatina. No ked jej manzel povie kde jej maminaa tak nechapavo kuka. emoticon s malou sme na seba pekne naladene a rozumieme si. Ona chape mne ked jej nieco poviem ze nesmie alebo nech ide stavat kocky tak to vir co ma spravit tak isto aj babu mi podat alebo golik. A ja zas chapem ju emoticon
11. sep 2013 o 13:34  •  1 dieťa  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
danag
Registrovala sa 27. januára 2010 na mojasvadba.sk. Na modrykonik.sk pridala 80 príspevkov. Okres Trenčín.
 môj 1,5ročný povie - tata, teta, žížo, bábo, tik-tak, bim-bam, daj, toto, dym, ppa-to je kopa, góool,... napodobní zvuky asi 20 zvierat. Mama mi nepovie ani za svet, vie že zareagujem na e-e-e emoticon , prstom začal ukazovať ako 14mesačný. Chápe pokynom ako zober, daj, ruky hore - keď ho vyzliekam, poď, hačaj, ... Keď mal rok, hovoril brm-brm. emoticon Treba len veľa rozprávať, ukazovať, dieťa začne opakovať. Ale až vtedy, kedy bude ono chcieť. Neprinútiš ho. Pokiaľ zdieľa pozornosť a radosť, treba byť v kľude. Pred pár dňami som prišla z nemocnice - malý mal virózu. Pediater povedal, že je úplne primeraný na svoj vek, dieťa okolo roka a pol si má vedieť hlavne vypýtať čo chce. No, a to môj mládenec zvláda bez problémov. Veľa detí sa rozbehne medzi 16 - 18 mesiacom, vtedy vraj robia veľké skoky.
4. jan o 15:27  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
althejka
3
Registrovala sa 3. novembra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 559 príspevkov a 9 inzerátov. Má 5 priateľov. Bratislava - Staré Mesto.
 U nas sa cely den s malym rozpravame,ale nie cielene,proste sme strasne ukecani rodiciaemoticon emoticon emoticon takze citame knizky,vonku mu vsetko pomenuvavam,teraz ma rok aj 3mesiace,vie povedat :tata,kajka -to je kvetinka,hauko je pes,dudu je cumel,duda je flasa,goool je vsetko gulate,ham ked chce papat, brm brm je auto,kako ked sa pokakaemoticon ,dede je dedo,vtaca je vtak,napodobni psa,leva,kacku,rybku pusinou srandovne napodobnuje,kuriatko je tututu,hus vie gagaga,bzuci ako vcielkaemoticon ,.odkedy sa rano zobudi,pusa sa mu nezavrieemoticon emoticon emoticon
4. jan o 21:25  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
fidka79
7
Registrovala sa 4. januára 2009 na modrykonik.sk. Pridala 4789 príspevkov a 53 inzerátov. Má 11 priateľov.
 my mame 18m pomaly a mama tata babo havo teje-kde je toto miau miau-macka emoticon ale inak ked chyti recniacu naladu tak melie melie este aj rozhadzuje rukami emoticon a tvari sa ze vsetci jej rozumieme,rozumie vsetkym pokynom vsetkemu co jej hovorime,ked chce papat postavi a otvpori skrinku s jedlom alebo sa postavi ku chladnicke a mnam mna m mrnci ked otvrim chladnicku skrinku uz je pri krmiacej stolicke a uz dava nozku ze si tam chce sadnut,lyzicku musi mat v ruke aj ona a papa sama plus ju krmime samozrejme ked je tekute vylieva emoticon vie vyjst po schdoch hore aj dole-dole stylom drzi sa zabradlia a pekne ide dole,ma velmi logicke myslenie hned si dokaze spojit dve a dve tvz,syncek ma temer 5r,skor chodil behal ale rec do 2r ziadna emoticon az po 2r ako tak,jest zacal az po 2r sam,doteraz sa nerad uci nove veci nebavi ho stylom ucenie len hru musime vym,yslat ci uz cisla farby nam dlho trvalo kym sa naucil ako tak takze neporovnavat kazde dieta ine...
4. jan o 21:34  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mariana1
10
Registrovala sa 28. augusta 2010 na modrykonik.sk. Pridala 46 príspevkov a 32 inzerátov. Má 16 priateľov. Stropkov.
 Podla mna sa to neda ovplynit. To pojde samo.Mame 13 Ja sa sice s drobcom vela rozpravam, ale to si myslim ze kazda mamicka. emoticon A vie mama, tata, baba,dede, de, daj, duda, neide -to sa mu tak perfektne podari, potom este mam mnam da, neee- ked sa zlostime :D , :D a samozrejme titit, a na svetlo blik, na hodinky tik . To je asi vsetko
28. jún o 12:34  •  Páči sa mi to