Dvojročná dcérka nevie rozprávať. Poradíte mi?

purely
13. apr 2014

Ahojte poradi mi niekto? Mam 2rocnu dcerku ktora nevie este stale rozpravat vie povedat zakladne slova ako su Mama, Tati, Bibi (bracekove meno) babka dedko atd .. ale este nepovedala suvislu vetu. Do konca nevie ist na nocnik povie ze chce piskat ale len tam sedi a ked s nocnika vstane tak sa hned popiska , Nechce mi ani papkat ma 2 rocky ma 12 kil jej bracek ma 10 mesaciacou a uz ma 11 kil . Skusam jej davat veci ktore chce a ktore jej chutia ale marne aj tak nic nespapa. Boli sme s nou u lekara ale tu v zahranici je to uplne inaksie ako doma na Slovensku.ze vraj ked toto neviem vyriesit sama tak mi poslu pomoc nejaku sestricku co mi bude pomahat doma , ale ja nechcem aby sa mi po dome prechadzala cudza zena a kontrolovala ma ! ....

manchester1987
13. apr 2014

ani moja nevie rozpravat a dokonca ani tolko slov ako ty romyslam ze kvoli tomu ze sme asi aj my v zahranici a hovorime na nu 2 jazykmi. ani cikat nechodime nevie to povedat

maria1989
13. apr 2014

môj muž povedal prvé slovo tiež až keď mal 2 roky, deti nie sú stroje, ale každé je individuálne 😉

misaelka
13. apr 2014

skus kontaktovat detskeho psychologa a logopeda, malu ti odpozoruju a poradia, co a ako dalej.

emma_932
13. apr 2014

ani moj syn nerozpraval ked mal dva roky, rozkecal sa zo dna na den, ked mal dva a pol, teraz ma tri a hovori tromi jazykmi.... mna tiez otravovali "kamosky", preco este nehovori a pod. ale je to individualne!!!! dokonca moj brat zacal rozpravat ako trojrocny /dovtedy ani slovo/, teraz ma 25 a nezavre pusu 🙂
este jedna poznamka: kamoska nedala svojej dcere pokoj, "nasilu" ju ucila, priklad: vybrala nejake slovo a niekolko dni ju tryznila, kym sa to nenaucila. to jej dcerka nemala ani rok!! potom ju vsade predvadzala, co vsetko mala vie, teraz je z tej malej nesamostatna hysterka, z jej mamky podobne, no ciste zufalstvo..... 🤐

magic08
13. apr 2014

Podla mna mas uplne normalne, zdravo sa vyvijajuce dieta... kazde dieta ma svoje tempo... vo vsetkom... v reci, v jedeni, v odplienkovani.. niektoe rozpavaju ako 2-rocne, ine neskor, niektore su bez plienok ako 1,5 rocne, ine ako 3-rocne.... netlac na pilu a nechaj veci volne plynut. Vo vseobecnosti je dane, ze kazde dieta do 3 rokov, by uz malo vediet rozpravat, vo vetach prip. suvetiach a malo by byt bez plienok... takze stale mate este more casu na to, aby ste zacali rozparvat a cikat do nocnicka, alebo do WC. Moja dcerka v 2 rokoch povedala tolko slov ako tvoja... a dnes ma 4 a niekedy by som bola najradsej keby bola ticho 😀 😀 😀 rozpravat zacala ako 2,5 rocna... dovtedy ani tuk... svoje hatlaniny, ktorym rozumelo len velmi blizke okolie... t.j. ja a obcas pochopil aj muzicek... 🙂 😀 😀 😀 😀 😀

clarissa
13. apr 2014

Podla mna nieje dovod na to aby si hladala ziadneho psychologa,kazde dieta to ma inak..moje deti obe zacali rozpravat dost skoro..sestrine zas neskoro,jej syn zacal tvorit vety az v troch rokoch a teraz je z neho sikovny a velmi inteligentny chlapec....takze nechaj to tak,uvidis ani sa nenazdas a malej sa usta nezavru 😝 😉

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
13. apr 2014

je to normalne, ak nebude vediet rozprat po 3 rokoch aj na nocnik tak to potom ries skor netreba ak je inak "normalna" tu mas vela tem k tomuto https://www.modrykonik.sk/forum/search/?cx=0093...
urcite si tu nieco najdes co ta povzbudi
treba sa s nou vela rozpravat v priamej reci pouzivat podstatne mena, pridavne, slovesa, citoslovcia, proste aby ich ona pouzivala hrat sa napr. na obchod kde ty si predavacka a ona kupujuca a komunikujte spolu (nam to poradila logopedicka ked mala mala 2,5 a krasne sa rozrozpravala)

hradnapani
13. apr 2014

ja som bola za psychologickou ohladom reci a odplienkovania a poradila mi, ze odplienkovat az potom, co sa viac rozbehne v reci. Ze na odplienkovanie je dieta pripravene, ked ma dozrety mozog a ten ma zase suvislost s pripravenostou rozpravat. (ak sa zacne s nacvikom odplienkovania skor, ako ma rozvinutu rec, tak sa moze ta rec spomalit, Takze vsetko ma svoj cas, aj ked rodicom je neprijemne, ze maju 2-3 rocne dieta este s plienkami)
a teraz s odstupom casu vidim, ze mala uplnu pravdu. Az ked sa maly viac rozrecnil , tak si zacal uvedomovat aj svoje telo a mozme ist aj na odplienkovanie.

tilly24
13. apr 2014

ahoj, tiez si myslim ze je uplne v pohode, moja dcera sa zacala normalne pytat na nocnik az ked mala 2 a pol roky, a na noc bola bez plienky az od 3,5 roka, s tym rozpravanim mam problem u syna, v januari mal 2 roky a tiez okrem mama a tata nic nepovedal, az teraz zacal, a to tak ze aj cudzim ludom krici - ahoj, a vsetko opisuje, No hned ako mal dva roky, som mu ukazovalan take karticky s obrazkami, povedala som mu co na tom obrazku je a on mi to opakoval - najskor len posledne pismeno a asipo 3 mesiacoch - teda teraz uz povie cele slovo.

danusskaaa
13. apr 2014

prečo chceš meniť svoje úplne normálne dieťa??? halóóóóó, nechajte deti žiť a netrápte ich svojimi vymyslami chorob. moja ma dva roky, tiez rozpráva len nejake slova, ziadna suvisla veta z nej este nevysla a nevidim v tom nic chore! ciká sice do nocnika ale na noc mame tiez este plienku, každe dieta je ine a musi na vsetko dozriet! netreba sa s nicim ponahlat! a nasa ma 11kg, tiez nie je velka jedacka. papa len polievku (sem tam a len kapustovu a vyvar) obcas nejaku detsku kasu ci jogurt a je len na mlieku. proste nic ine nechce, ci je to varene ci je to chlieb ci ine veci urcene k jedlu. nie je z nej ziadny jedak a aj ked nema 16kilov ako ine deti, je zdrava a spokojna! preco by som to mala menit???

lubina
13. apr 2014

dvojrocne dieta este ani nemusi hovorit uplne vsetko. Aj nasa starsia sa narodila v zahranici, hovorili sme na nu dvomi jazykmi a treti pocuvala.Zacala hovorit az ked mala dva roky, ale hned hovorila dvomi jazykmi....myslim, ze aj tvoja dcera sa normalne vyvija, najskor su to slovka apotom pomaly zacne hovorit aj vety....pojde to, neboj. A k jedlu, tiez name doma taky "slizik", prosto zje iba to co sama chce, mozem robit co chcem , ak ona nechce tak nezje....a to uz bude mat 9 rokov, Dr mi na poslednej, osemrocnejporadni povedala, ze to su take typy a ak dieta rastie a je zdrave, tak to nemam riesit, ze v puberte priberie 😉 ....beriem to teda, ze je to "nejedak" a aj ked ma to este trapi z casu na cas, tak si zasa hovorim, ved je zdrava a stravu ma pestru, akurat zje ako taky vrabcek,...no co narobime

trogir
13. apr 2014

Ahoj. Moja mala zacala hovorit tiez pomerne neskoro, ona sice mala bilingvalnu vychovu, mozno aj to ju spomalilo, ale dlho sa nepytala cikat, do 3 rokov kakala len do plienocky, pretoze sa bala do zachoda, zle mi papala od jedneho roka, chodi druhy rok do MS, ale za cely cas tam nezjedla ani susto. Ranajky si nosi svoje, v skolke sme len 3-4 hodinky,, aby nehladovala a obed domov. Aj to papa len 6 druhov jedla dookola, pretoze sa boji novych jedal. Behali sme po psychologoch a psychiatroch......a je nadpriemerne inteligentna. Teraz v piatich rokoch hovori pekne po anglicky, abecedu ovlada od dvoch, aj v anglictine, pocita.....zratava a odratava do 30 aj v anglictine a riesi logicke ulohy pre druhakov. Ale jest sama nechce, musim ju krmit, aby som do nej nieco dostala, obliekat sa sama nechce, je pohodlna......Takze sa nic neboj. Kazde dietatko sa vyvija inac. Niektore je sikovnejsie v jednom, a ine v druhom. Len si musis pockat a byt trpezliva. Mozno je to taky lenivcek, ako nasa. Drzim Vam palce, uvidis, o chvilu budes na nu pysna 🙂

nanulik
13. apr 2014

neboj nic sa nedeje, moj mal takmer tri ked zacal rozpravat. dost pomohla skolka, teraz sa mu usta nezavru. nerozprava uplne cisto ale dr. povedala ze je vsetko v norme. len treba aby sa naucil sykavky kym pojde do skoly.
no a s tou stravou, niekde som citala ze deti maju obdobia kedy jedia len urcite jedlo. ale ak sama vidis ze je mala v poriadku, je hrava a celkovo prospieva tak by som sa netrapila

jana_eyre
13. apr 2014

je dost vela deti, ktore v tomto veku nevedia rozpravat - mam dvojrocneho syna a nerozprava - je to uplne normalne.. ak sa jej nerozviaze jazyk po troch rokoch, vtedy sa to riesi.. dolezite je, ze rozumie tomu, co jej vravis ty..

no a jej vaha je uplne v norme, skor jej mladsi bratsek ju ma troska vyssiu - co sa ale najskor strati, ked zacne chodit.. (moj syn mal v 11mesiacoch 11kg a teraz, ked ma 25mesiacov ma 13kg)

ak mas pocit, ze ti papa malo, skus si cely den zapisovat vsetko co spapala (aj napr. cukrik na prechadzke) a mnozstvo.. mozno potom prides na to, ze toho nie je az tak malo.. 🙂

tina_22
13. apr 2014

Ja si myslím, že sa nemusíš báť. Dieťa má do troch rokov čas na cikanie aj rozprávanie, deti sa hlavne vyvíjajú "skokom", tak ťa môže prekvapiť, ako sa veľmi rýchlo rozbehne. Ak je inak zdravá, nič jej nechýba, nemá nejaké zvláštne prejavy v správaní- tak si myslím, že je úplne normálna. Neboj, skús ju nechať, nenútiť, nepozorovať a možno ťa prekvapí 😉

zakoto
13. apr 2014

Naša malá tiež začala rozprávať ako 2r + 3mesiace a tiež som sa už obávala... chce to čas a postupne to pôjde🙂

henikav
13. apr 2014

V prvom rade si myslim ze je to vekovo este stale v poriadku. Spomenula si ze ste v zahranici, deti ktore sa od narodenia ucia, ci pocuvaju viac jazykov zacinaju hovorit neskor, potrebuju viac casu, aby si to utriedili, tak mozno je to aj tym

miku1
14. apr 2014

Tvoje dieťa sa podľa mňa vyvíja úplne normálne, tak ako aj iné deti v jej podobnom veku. Moja dcéra bude mať čoskoro 3 roky, a začala sa rozkecávať až nedávno. Na nočník chodila už od 10 mesiacov, bez plienok bola od nejakých 2 rokov, ale trvalo to nejaký čas, kým sa všetko naučila. Neviem, od kedy dávaš malú na nočník ty, nakoľko všetko má svoj čas a postupnosť 🙂 Čo sa týka jedenia, nie každé dieťa papá ukážkovo, niektoré vymýšľajú a na to treba akurát tak pevné nervy a trpezlivosť. Moja síce papala pekne ale keď občas vymýšľala, určite som jej neuvarila niečo iné čo jej viac chutí, jednoducho som počkala kým vyhladne a potom zjedla to čo som jej dala. Takže žiadne stresy 🙂

nikolet_89
14. apr 2014

ahoj moja dcerka ma 2 roky a 2 mesiace...na nocnik chodi posledny cca mesiac sama na to prisla 🙂 a nasa slovna zasoba je mama, tata, havo, vtaky (holuby), babi, palo (dedo), tam, dudu, haji, toto, bac, a sem tam nieco povie co pozerame ako puci, ale nie vety mac povie Mama haji, palo tam, tati bac, ano mami sem tam viac ako z dvoch slov vetu nezlozi...a tiez mame 12kg pretoze od 1 roka mi odmieta jest vsetko okrem UM, pizzi, hranoliek, chlebika vo vajicku, cestovin zo stavou ale len z cervenou (paprikas), sem tam polka jogurtu a kakao, arasidove chrumky a coko piskoty nic viac nic menej a kaslem nato uz, nenutim ju do nicoho zo vsetkeho raz vyrastie a podla dr je uplne ok a prosperuje tak neries a pockaj mozno, ked bude mat 3 a nepovie nic a nic nezje da sa to riesit, ale teraz je este skoro...

martinafilova
14. apr 2014

Moja známa má 2,5 ročnú dcérku, ktorá vôbec nehovorí, max. mama, tata,jajo. Pýtala sa pediatra, že či je to normálne a on povedal, že do 4 rokov hej, no u napriek tomu som jej povedala nech zájde za logopedičkou, veď malá pôjde do škôlky nech nezaostáva a pod.... Na moje naliehanie navštívila logopedičku a tá jej zistila poruchu reči, povedala, jej že keby to začali riešiť až v tých 4 rokoch už by bolo neskoro a malá mohla byť mentálne retardovaná. Navštív odborníka nič ti to nedá, len si budeš istejšia, možno ti potvrdí, že je len lenivejšia hovoriť a možno nie. Tvoje dieťa , tvoje rozhodnutie.

lupape
14. apr 2014

podľa mňa jej nič neni len potrebuje čas.
starší syn do dva a pol roka hovoril iba mama tata.
a pak zo dňa na deň začal pekne rozprávať celé vety.
a teraz neni ani päť sekúnd ticho,všetko komentuje,všetko musí vedieť atd.
mladší má teraz rok a furt zvatle,ale zasa nechodí. je lenivý,načo by sa namahal.🙂
a čo sa týka vahy. starší má teraz tri roky a má skoro 13 kg.
nikdy nebol velky jedák.
mladší má rok a skoro 11,5kg. ten zasa sprasi všetko čo pred nim neutecie.
takže kľud,každé dieťa je iné 🙂